Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Acatist, paraclis, psalmi- cum se citesc? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7066)

jonzy30 08.07.2011 12:29:12

Doamne ajuta Adriana!

politist crestin 11.07.2011 12:32:49

Citat:

În prealabil postat de VictorS (Post 375252)
Multumesc de raspuns.
Tot nu reusesc sa ma prind,.

Rugaciunea citita risca sa devina poezie daca vrei sa spui problemele,pacatele,bucuriile,orice spune-I tot ce ai pe suflet folosind cuvintele tale adreseaza-te lui Dumnezeu Tatal in numele Fiului Sau Isus si cu ajutorul Duhului Sfant.Si raspunsul Dumnezeului viu va veni si va fi cel mai bun pentru tine.Dumnezeu sa te binecuvinteze!

VictorS 09.09.2011 09:55:17

De ce sunt atatea versiuni diferite pentru Al doilea Paraclis catre Prea-Sfanta Nascatoare de Dumnezeu ?
Am gasit pe internet mai multe versiuni, chiar si acasa am 2 versiuni tiparite cu multe diferente.
De exemplu in unele versiuni este Psalmul 142 la inceput, in altele nu, unele versiuni au partea din Evanghelie, altele nu. Am mai gasit versiuni care au "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi" inainte de troparele care nu au înainte Slavă... sau Și acum...
Care este explicatia ? Care este versiunea corecta ?

glykys 09.09.2011 15:42:49

Citat:

În prealabil postat de VictorS (Post 398324)
De ce sunt atatea versiuni diferite pentru Al doilea Paraclis catre Prea-Sfanta Nascatoare de Dumnezeu ?
Am gasit pe internet mai multe versiuni, chiar si acasa am 2 versiuni tiparite cu multe diferente.
De exemplu in unele versiuni este Psalmul 142 la inceput, in altele nu, unele versiuni au partea din Evanghelie, altele nu. Am mai gasit versiuni care au "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi" inainte de troparele care nu au înainte Slavă... sau Și acum...
Care este explicatia ? Care este versiunea corecta ?

Versiunea mai extinsa, cu Evanghelia si psalmul 142 cred ca e pentru preoti sau pentru urmarirea slujbei paraclisului. Spun cred. In cadrul slujbei paraclisului Maicii Domnului corul canta de multe ori Preasfanta Nascatoare de DUmnezeu, miluieste-ne pe noi (si asa trebuie sa spuna si crestinul acasa,
inainte de troparele care nu au înainte Slavă; unele carticele fac aceasta mentiune la inceputul paraclisului; probabil, lipsa acestui stih e din ratiuni economice), iar preotul scoate si citeste Evanghelia respectiva, pe care credinciosii o asculta.

VictorS 09.09.2011 18:45:53

Tocmai am ajuns acasa de la slujba si acolo l-am intrebat pe preot daca partea din Evanghelie se citeste acasa si a zis ca nu. De psalmul 142 am uitat :).

glykys 09.09.2011 20:38:25

Citat:

În prealabil postat de VictorS (Post 398509)
Tocmai am ajuns acasa de la slujba si acolo l-am intrebat pe preot daca partea din Evanghelie se citeste acasa si a zis ca nu. De psalmul 142 am uitat :).

Psalmul iti poti citi fara probleme.
La fel si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi... :)

cristiboss56 09.09.2011 20:41:28

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 398530)
Psalmul iti poti citi fara probleme.
La fel si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi... :)

Nu numai Ps.142 , si psalmii de lauda , care sunt trecuti in orice carte de rugaciuni serioasa , editata de Institutul Biblic si de Misiune Ortodoxa !
Atentie la ce si de unde cumparam !


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:42:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.