Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Despe tatuaje! De ce este pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12032)

Yasmina 28.01.2011 21:53:43

Este pacat pt crestini sa sa tatueze,deoarece asta fac paganii ,care se inchina zeitatilor.
Tatuajele si cerceii faciali,sunt simboluri pagane,atata tot.

Daca Iisus sau Sfiintii ar fi fost tatuati si plini de cercei,ar fi ramas astfel zugraviti in imaginile vremii...daca suntem crestini,normal ar fi sa fim cat mai aproape de imaginea lui Iisus si nu a unor zeitati,de la pagani...

anna21 28.01.2011 22:00:09

s-a mai discutat asta.. ma citez (din comoditate, ca acelasi lucru il am de spus)

catalin2 28.01.2011 22:02:17

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329458)
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos.

Desigur ca nu se gandesc la semnificatii spirituale. Nici nu stiu daca e pacat si cat de grav e. Sunt insa si lucruri pe care nu trebuie decat sa le facem , fara sa credem neaparat in ele. Si efectul e acelasi. De exemplu cineva care tot spune cuvantul "dracu", chiar daca nu crede tot are un efect. Sau cei care fac magie alba, chiar daca ei cred ca fac bine tot ceea ce fac conteaza, nu ceea ce cred.

alyna26 29.01.2011 23:13:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329342)
Normal ca este pacat! Cine a pomenit barbati cu cercei in urechi,nas,limba,buze si mai stiu eu unde? Sau cu par vopsit,tatuaje pe corp etc. Doamne-fereste!

unde scrie ca este pacat sa-si puna un barbat cercel sau sa se tatueze? hai sa ne legam de pacatele adevarate, nu ucide nimeni daca-si pune un cercel sau se tatueaza. nici una din porunci nu spune sa nu te tatuezi!
pana la urma traim intre oameni si nu in manastire, daca natura nu a fost prea darnica cu tine, iar tu poti face ceva pentru a imbunatati un pic, de ce sa nu o faci? ce-ar trebui sa facem, sa nu ne vopsim, epilam, pensam, etc? care ar mai fi diferenta intre noi si o maimuta? si cat de mult va-ti simti atras fata de o astfel de femeie sincer, ca tot pomeneati si de par vopsit?
adevarata credinta se poarta in inima si in suflet, si nu are de-a face cu felul in care ne imbracam, vopsim, tatuam, etc.

alyna26 29.01.2011 23:18:59

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329458)
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos. Poate că se mai face asta și din dorința de a declara iubirea pentru cineva, având în vedere că am văzut tatuaje pe care scria "Tanța" și erau cu o inimă, uneori cu săgeata înfiptă în ea.

Comparația cu paharul curat sau murdar nu ține. Nu mi se pare ceva murdar tatuajul. De ce spuneți că e păcat ? Eu definesc păcatul ca încălcare cu știință și voință a unei porunci date de Cristos sau de Biserică. A spus Domnul nostru să nu ne tatuăm ? A canonisit Biserica pe cei care se tatuează ? Eu văd cum oamenii își fac tot felul de liste de păcate care nu există, în schimb adevăratele păcate, care îl ofensează pe Domnul, nu apar pe listă. Cât de des întârziem asupra unor gânduri de curvie ? Cât de des îl pizmuim pe vecinul care are și noi nu avem ? Cât de des practicăm judecata temerară, întregind cu prezumțiile noastre ceea ce auzim cu urechea și răspândim mai departe cu gura ? Acestea sunt păcate, nu tatuajele puse pe piept. Nici tunsorile crețe de pe cap. Nici abțibildurile lipite pe mașini. Prost gust ? Probabil că da, numai că gusturile sunt discutabile. În orice caz, sunt chestii de judecată estetică, nu de judecată morală. Părerea mea.

subscriu la tot ce ai spus.

Raoul 29.01.2011 23:23:43

Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt. Daca Dumnezeu ne-a creat intr-un fel... inseamna ca a stiut El ce este mai bine. Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".

Mihnea Dragomir 30.01.2011 00:11:40

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329864)
Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt.

Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.

Citat:

Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".
Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !

jefferson 30.01.2011 01:04:10

respiratu' e pacat?
 
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.



Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !




n-aveti crestincatolic.ro domnu'? cred ca v-ati ratacit.

Raoul 30.01.2011 01:35:15

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.

Purgatoriu NU exista. E una din ereziile catolice.

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !

E duminica,e Sfanta Liturghie,nu se cuvenea sa ma prinda tot cu imaginea aia de la avatar. Asta va ramane,Sfantul Irodion!

medusa 30.01.2011 09:08:45

Levitic 19:28 *Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:19:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.