Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Sa iubiti Psaltirea ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10990)

ionion 20.10.2010 20:45:59

Sa iubiti Psaltirea !
 
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Rodica50 20.10.2010 22:06:40

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Detin versiunea IPS Bartolomeu Anania- aprobata de Sfantul Sinod.Imi place, cum dealtfel imi place si vechea versiune.

cristiboss56 20.10.2010 22:41:21

Pe ambele să le iubim !
 
Și cea a lui David , și cea a Maicii Domnului merită iubite deopotrivă ! Oricum ele îți devin prietene încă de la prima atingere, de la prima citire ! Multă înțelepciune degajă , și de câte ori o iei de la capăt cu citirea lor, ți se înfățișează în haină nou, înțelesuri noi ți se descoperă. Mare bogăție dăruită celui iubitor de Dumnezeu , multă întărire în necazurile și ispitele ce năvălesc asupra noastră.

Eugen7 21.10.2010 09:12:03

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Rugaciunile Sfintei Psaltiri sunt fara seaman Biserica, sunt cele mai intaltatoare pentru om.

Nu e "de joaca" cu psaltirea. Rugaciunea din psaltire trebuie sa se face dupa randuiala Bisericii si indrumarea duhovnicului.

Cel rau e foarte viclean si intinde felurite capcane si daca nu suntem intariti duhovniceste (Sfanta Spovedanie, Sfanta Impartasanie, post...) putem pica in capcanele diavolului.

"Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
25. Și, venind, o află măturată și împodobită.
26. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. " Luca 11,24-26

gabriela8 21.10.2010 15:35:49

Foarte adevarat!
 
Nu-mi amintesc exact numele preotului care a rostit aceste cuvinte insa mesajul lor este graitor :" mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!" Psalmii au valoare foarte mare si de multe ori sunt trecuti cu vederea, poate si din nestiinta...

windorin 28.10.2010 14:04:34

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 299347)
"Mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!"

Frumos spus.
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.

o nestiutoare_ 28.10.2010 15:57:26

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Psalmii sunt de o frumusete rara.o rugaciune inalta si plina de cele folositoare."Ce este Soarele intre celelalte lumini ale Cerului?Aceea este Psaltirea intre celelalte carti insuflate de Dumnezeu.Soarele lumineaza toate marginile lumii;Psaltirea lumineaza toate simtirile inimii,toate cugetele sufletului si toate miscarile mintii...".

gabriela8 28.10.2010 17:55:12

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 301269)
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.

Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!

OmuBun 28.10.2010 18:14:44

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 301337)
Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!

Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...

mihele_m 28.10.2010 19:07:39

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.


Gasesti atita liniste interioara si sufleteasca atunci cind citesti psalmi .

laraG 28.10.2010 19:08:05

Psaltirea
 
Este minunata!Cuvantul lui Dumnezeu cu putere multa!Nu de mult am trecut printr-o stare de neliniste , de teama.Explicabila, intr-un fel, stiindu-ma "samanta cazuta la margine de drum".Citind , mai bine zis plangand psalmii 6;66; si 76, o, minune!Dumnezeu m-a eliberat din corzile potrivnicului.Doamne, multumescu-Ti !

Rodica50 28.10.2010 19:24:57

Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii.

Hartford 28.10.2010 19:37:06

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 301341)
Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...

Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?

Rodica50 28.10.2010 19:39:18

Parintele Arsenie Papacioc- sa se citeasca 2 psalmi pe zi.

cristiboss56 28.10.2010 21:18:47

!
 
Nu exista nici o interdictie in citirea Psalmilor , dar orice duhovnic nu va recomanda sa se citeasca mai mult de o Catisma pe zi , si obligatoriu dupa fiecare Catisma sa se citeasca Pomelnicul de la sfarsit , dar pentru linistirea cititorului de psalmi , este indicat sa se ia legatura cu duhovnicul pentru mai mult lamuriri .

gabriela8 30.10.2010 18:23:52

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 301358)
Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?

Cei de blestem, dar parerile sunt impartite...

cristiboss56 30.10.2010 19:34:32

Ceva de folos !
 
http://www.ortodoxia.md/crucea-preot...lui-davidaudio

alex marian 30.10.2010 22:26:36

Foarte frumoasa dar greoaie de inteles, Psaltirea e cea mai puternica rugaciune, ii arde pe necurati cand o citim. Aduce o liniste si pace sufleteasca in orice moment, dar mai ales in momente grele,de cumpana, cele in care avem o incercare mare,suntem tristi, abatuti, si nu gasim refugiu decat in rugaciuni - Psaltirea e cheia!
Da, nu e bine sa se citeasca fara binecuvantarea duhovnicului, pot exista tulburari provocate de duhurile rele.
""Rodica50 Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii. " Este explicat fiecare psalm in parte? Am sa o caut.

ap2010 30.10.2010 23:05:06

Am cunoscut persoane care spuneau ca atunci cand au incercat sa citeasca Psaltirea au diverse necazuri care ii face sa inceteze acest lucru.Care ar fi cauza,nu sunt pregatiti sau nu li se cuvine ceea ce cer?

alex marian 30.10.2010 23:20:24

Nu vorbesc din povesti, e caz real, si stim bine cu totii ca cel rau mereu isi baga coada cand e sa incepem rugaciunea, si incearca sa ne sminteasca cum poate el mai bine. O matusa de-a mea, acum ceva vreme, datorita problemelor de la servici sa gandit sa inceapa sa citeasca seara, pe langa Paraclisul Maicii Domnului si alte rugaciuni, si o catisma, gandindu-se ca asa se vor linisti lucrurile la locul de munca [acesta fiind singurul venit in familie]. Asa s-au pus la rugaciune ea si cei doi copii. Totul bine si frumos, pana cand au inceput sa citeasca din Psalmi, din acel moment au inceput fosnete prin casa de parca ar fi un geam deschis, zgomote ca de soricel care misuna prin casa ..toate acestea spre a-i intoarce de la rugaciune. Dupa aceea dupa ce ca nu au avut un somn atat de odihnitor, datorita emotiilor traite, sa dus la parintele duhovnic, ia povestit, iar acesta ia spus ca toate acestea din cauza ca nu sa dat binecuvantare, Psalmii fiind rugaciuni ff puternice, care ii agita si ii nelinistesc pe diavoli. Au primit si copii binecuvantare asa ca au inceput sa citeasca si multumita Domnului, lucurile s-au indreptat si a fost bine.

Kelly 30.10.2010 23:49:08

Psaltirea lui David
 
Zilele trecute in Piata Unirii a fost un targ de obiecte de cult, carti, diverse, si printre altele am cumparat si o carticica , si am intrebat-o pe maicuta care le vindea, daca este adevarat ca trebuie sa citim doar cateva, sa luam binecuvantare inainte sau cum se procedeaza si mi-a spus ca nu-i necesar, acum fiecare face cum simte nevoia, am sa-mi intreb si duhovnicul.
Oricum citim zilnic Psalmul 50 in rugaciunile noastre de dimineata sau Psalmul 142 cand citim rugaciunie incepatoare Paraclisului Maicii Domnului, deci nu vad ce nu am citi si altii. La sfarsitul cartii este si o lista cu psalmii care se citesc in diferite imprejurari.
As vrea io sa-mi fac timp si sa am starea sufleteasca necesara sa citesc cat mai mult astfel de carti.

costis 31.10.2010 00:07:16

Citat:

În prealabil postat de mihele_m (Post 301349)
Gasesti atita liniste interioara si sufleteasca atunci cind citesti psalmi .

Am observat si eu asta. Pana la un anume moment al vietii nu am avut dusmani sau tulburari. Se intampla uneori conflicte aparute din nimic, sau care mi se par nedrepte, si ma obsedeaza doua trei zile. In astfel de cazuri imi regasesc linistea cu psaltirea.
M-am intrebat de ce psalmii au o asemenea putere, si de ce au fost asezate de un sfant parinte intre primele doua rugaciuni (ca importanta pentru mantuire).

Hartford 31.10.2010 13:56:11

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 301770)
Cei de blestem, dar parerile sunt impartite...

Eu le sar pe alea cu blesteme pentruca asa simt eu sa nu blestem nici pe dusmanii mei.

Annijo 03.12.2010 16:03:01

Psaltirea se citeste numai cu binecuvantarea duhovnicului si niciodata de capul tau indiferent de reclama care i se face.
Fratii nostrii, mai sus au mentionat toata lucrarea frumoasa care se face in sufletul crestinului ortodox prin citirea psaltirii, si, au dreptate!!! Mare arma este psaltirea impotriva lui aghiuta! Dar, fratii nostrii, din avantul lor cel bun de-a impartasi si celorlalti despre psaltire au uitat sa specifice ca ai voie sa citesti din psaltire doar daca duhovnicul ti-a dat canon sau daca ti-a inclus psalmi in pravila de zi!
Nu cititi psaltirea de capul vostru!!! Repet, nu cititi psaltirea de capul vostru! Celui care doreste sa ma contrazica ii recomand sa-si intrebe duhovnicul despre citirea psaltirii! Daca nu ati mentionat duhovnicului ca v-ati apucat de capul vostru sa cititi din psaltire va recomand din tot sufletul meu, mai bine zis va cer sa-i spuneti cu prima ocazie. Psalmii nu se citesc decat cu binecuvantarea duhovnicului su nu a altui parinte, fie el si foarte inbunatatit! Daca v-ati apucat sa cititi psaltirea la recomandarea altui preot decat a duhovnicului vostru mentionati acest lucru parintelui duhovnic si el va hotari daca veti continua sau nu cu citirea psaltirii!!
Psaltirea este o arma foarte puternica impotriva lui aghiuta si pt a fi pregatit/apt sa-i declari razboi prin psaltire trebuie sa ai neaparat, repet neaparat acoperamantul duhovnicului. Nimeni nu se duce in mijlocul luptei, si fiind inconjurat din toate partile incepe si el sa traga. Nu v-a apuca sa traga poate nici-un glont ca va fi doborat. Pe cand binecuvantarea duhovnicului inseamna scut, acoperamant...atunci da, te poti duce la lupta!!! Atunci ai haina antiglont, ai acoperamant, acoperamant pe care doar duhovnicul ti-l da, repet doar duhovnicul si nu un preot chiar si foarte inbunatatit. Daca ati primit indemnuri de la alti preoti,... calugari sa cititi din psaltire marturisiti acest lucru la spovedit, duhovnicului! Doar duhovnicul raspunde de sufletul vostru si nu ceilalti preotii, calugari... E foarte bine sa caut parintii inbunatatiti, sa le urmam sfaturile dar numai dupa ce-am marturisit duhovnicului conversatia avuta cu ei. Orice lucru care se incepe fara binecuvantarea duhovnicului nu are sorti de izbanda!
Fratii mei, surorile mele, va rog ca atunci cand mai dati sfaturi ganditi-va ca nu toti au , poate ca voi, ani de traire in biserica, de traire ortodoxa, de ascultare de duhovnic. Mai sunt si din cei care acum sunt chemati, din mila lui Dumnezeu in biserica si ei va pot urma indemnurile voastre fara sa fie pregatiti de lupta. STITI, FRATII MEI, CA PSALTIREA ESTE UN MEDICAMENT FOARTE PUTERNIC PENTRU TRUP, SUFLET, DAR, DIN PACATE ATI PREZENTAT "PROSPECTUL" PSALTIRII INCOMPLET!!! I-ATI ARATA ARATAT LUCRAREA CEA BUN, ATI PREZENTAT DIN CE-I ALCATUITA DAR, NU ATI SPECIFICAT SI EFECTELE ADVERSE!!! DRAGII MEI FRATI, SURORI , PSALTIREA NU SE DA DECAT PE RETETA!!! Ati spus voi oare ce inseamna sa citesti psaltirea fara post, traind in desfranare, necununati, tinand ura, mintind, lovindu-l pe aproapele nostru???....
Ma iertati ca am intervenit in acest topic, dar am facut-o pt ca am vazut ca avem si fratiori si surioare care acum deschid ochii si vrem sa-i castigam, nu?

Annijo 03.12.2010 16:34:37

Fratii mei, surorile mele am citit cu durere cum vi s-a spus chiar si de catre cei cu haine monahicesti ca nu-i nevoie de binecuvantare pt a citi din psaltire!!! Cata inselare si cum ii fac si pe ceilalti sa cada trimitandu-i nepregatiti, neintariti si fara acoperamantul duhovnicului in prima linie de razboi cu aghiuta!. Calugarul are pravila sa care poate contine mai multe catisme pe zi, poate chiar si intreaga psaltire. Mireanul are alt tratament, alta pravila. Asa cum mentiona o sora mai sus psalmul 50 se regaseste in rugaciunile de dimineata sau psalmul 142 in paraclisele Maicii Domnului!
Am 2 prietene, surioare care au trait in biserica de cand sunt ele si care citeau din psaltire de capul lor. Au duhovnic, dar au crezut ca nu trebuie sa marturiseasca psalmii care ii citeau ele, tinand acest lucru numai pt ele. Mi-au marturisit ca citesc din psaltire si le-am sfatuit de marturiseasca acest lucru duhovnicului. Marturisnd citirea psalmilor au fost oprite imediat si chiar duhovnicul lor a fost foarte mirat de ele, de atitudinea lor, nu-i venea sa creada ca unele atat de intarite nu stiau ca psalmii se citesc numai cu binecuvantare. Am multe cunostinte care dupa marturisirea la duhovnic ca citesc psalmii au fost oprite. Doar duhovnicul iti cunoaste sufletul, puterile pe care le ai pt a lupta, neputintele tale si la vremea potrivita te poti impartasi cu bucurie din citirea psalmilor. Spunea un frate mai sus ca nu exista interdictie pt citirea psalmilor!!! Vai!...nu-i asa!!! Mantuirea nu ti-o lucrezi singur ci sub supravegherea duhovnicului. Bolnav fiind nu te apuci sa iei un medicament foarte puternic pt ca ai auzit ce bun e! S-ar putea sa se intoarca impotriva ta!!! Doar doctorul tau, doar duhovnicul tau stie cat poti duce!!! Nu ai voie sa citesti din psaltire? Oare nu avem atatea acatiste si paraclise catre Maica Domnului, catre sfinti? Le-ai terminat pe toate, te-ai plictisit de ele si vrei ceva nou pt ca te izbavesti mai repede de pacate, de neputinta? Nu-i asa!!! Cu rabdare, fara a sari trepte ne lucram mantuirea!!! Inainte de a ma contrazice du-te si intreaba-l pe duhovnicul tau despre ceea ce ti-am zis! I-ar daca gasesti pe singurul preot care iti va zice ca nu ai nevoie de binecuvantare atunci nu pot decat sa zic: vai, vai!!.....cum mai trimit iezii in gura lupului!
Nimic din cele pt lucrarea sufletului fara binecuvantarea duhovniclui!!! Din acest motiv aveti ispite, probleme.... citirea psaltirii fara binecuvantarea duhovniclui, fara acoperamantul lui va lasa in mana lui aghiuta care va tranteste la pamant!!!

Annijo 04.12.2010 01:04:16

Citirea psaltirii mult folos aduce sufletului! Multa murdarie sterge atunci cand e insotita de lacrimi de pocainta, milostenie, abtinerea de la desfranare, post.... Psaltirea este o arma foarte puternica impotriva lui aghiuta! Si ca sa poti sa ridici pe umerii tai o astfel de arma si sa o poti folosi in lucrarea pentru mantuirea sufletului trebuie sa fi intarit, sa ai un scut pentru a nu fi doborat de vrajmas. Scutul este binecuvantarea duhovnicului. El iti cunoaste puterile, neputintele, trairile...pasii pe care i-ai facut in lucrarea ta. El, duhovnicul, e singurul care poate hotari daca esti pregatit sau nu pt psaltire! Nu trebuie sa ne incredem in fortele noastre pentru a nu deveni batjocura diavolilor. Fratii mei, stiti bine cum ii arde psaltirea pe diavoli...ei oare vor fugi mancand pamantul daca ne apucam sa citim din psaltire de capul nostru increzandu-ne in propriile noastre forte? Sau vor tabari pe noi si ne vor culca la pamant pentru mandria pe care am avut-o crezand despre noi ca suntem asemenea calugarilor, preotilor sau sfintilor parinti. Noi, cu rabdare si cu multa truda trebuie sa lucram pt mantuirea sufletului nostru, si orice lucru care ne trece prin cap ca ar trebui sa-l savarsim fara binecuvantarea duhovnicului nu are sorti de izbanda. Nimeni nu a reusit de unul singur si fara ascultare, repet toti au facut ascultare de duhovnici, de sfintii parinti. Noua sa nu ne treaca prin cap ca suntem cineva si ca putem noi sa-i declaram razboi lui aghiuta, caci astfel facem prin citirea psaltirii fara binecuvantare de la duhovnic. Ce mai rade si se bucura aghiuta atunci cand ne mandrim si nu facem ascultare. Si, cine suntem noi sa-i declaram razboi aprig lui aghiuta? Oare nu avem noi mult de lucrat la smerenie, ascultare, infranare, post... Noua ne este greu sa citim si un acatist sau un paraclis Maicii Domnului si vrem sa iesim nepregatiti la razboi??? Pai atunci aghiuta o sa ne intrebe: tu al cui esti? O sa spuneti ca al lui Dumnezeu. Pai atunci unde ti-e ascultarea de Dumnezeu pe care o faci prin duhovnic? DIN CARTEA INTITULATA “DEMONII SI LUCRARILE LOR” , carte ortodoxa pe care de curand am citit-o scrie clar cum au fost batjocoriti de diavoli ce-i care s-au increzut in puterile lor ignorand povetele pline de dragoste ale duhovnicilor lor, si, in momentul in care au facut cum le-a spus lor gandul au fost batjocoriti de diavoli pt ca au iesit de sub acoperamantul parintilor. Cereti sfatul duhovnicului, spuneti-i ce-ati auzit vorbindu-se despre psaltire, intrebati-l daca puteti sa cititi din psaltire si cat sa cititi si, mai intrebati-l daca sunteti pregatit pt psaltire.Vrem sa fim in prima linie? Pai atunci sa facem ascultare de duhovnic, pt ca asta il arde pe aghiuta mai mult decat citirea de 100 de ori pe zi a psaltirii. Facand ascultare de duhovnic, la momentul potrivit(unora mai devreme, altora mai tarziu)in functie de puterile fiecaruia i se va da de catre duhovnic citirea psalmilor..poate cativa anume, poate 1 catisma, poate 2.... dar, atunci, fratii mei avem scut, avem acoperamant, atunci putem spunem : suntem ai parinteleui X si prin el vorbeste Dumnezeu asa ca facem ascultare de duhovnic. Multi s-au izbavit pt rugaciunile duhovnicului si pentru acoperamantul lui din mainile lui aghiuta, dar nimeni nu l-a razboit singur, increzandu-se in puterile lui si sa si castige. Asa cum atunci cand esti bolnav si ducandu-te la doctor iti faci analizele si in functie de rezultatul lor iti prescrie doctorul un medicament sau mai multe, dar, intotdeauna tinand cont de analize, asa este si cu psaltirea. E foarte dulce, foarte puternica, usuca patimile , dar acest lucru se intampla cand e luata pe reteta, adica cu binecuvantare, fie inclusa in pravila fie data ca si canon. Niciodata un doctor care se ingrijeste cu adevarat de pacientii sai nu va da un medicament foarte puternic unui organism plapand, ci, mai intai il pune pe picioare prin dieta, vitamine si, atunci cand organismul a prins puteri ii da si medicamentul puternic care sa-i scoata boala din trup, pt ca altfel din cauza slabiciunii sale i-ar pune in primejdie viata. Psaltirea e dulce, e frumoasa e arma de foc dar se intoarce impotriva celui care o citeste de capul lui, traind necununat, nepostind, asuprind, nespovedindu-se... Ortodoxia inseamna ascultare, sa ascultam de duhovnicii nostrii si pt a le lor rugaciuni va avea Dumnezeu mila si de sufletele noastre. Ascultarea e grea si iti pune mandria pe foc, dar incet incet, cu mila lui Dumnezeu ni se va parea dulce si esentiala pentru mantuirea sufletelor noastre. Duhovnicul raspunde de sufletul nostru in masura in care si noi facem ascultare de el!
Toti acei calugari, care v-au spus sa cititi psaltirea, v-au spus pt ei deja cunosc din trairea lor lucrarea pe care ti-o face in suflet, dar nici-unul din ei nu a inceput sa citeasca de capul lui psaltirea ci numai la indemnul duhovnicului si sub stricta lui observatie. Mare este ascultarea calugarilor, mare le este si lupta. Urmati sfaturile calugarilor pe care ii cautati dar numai dupa ce le faceti cunoscute duhovnicului. Nu urmati simultan indemnurile mai multor calugari pt ca va puneti in primejdie. Povestiti tot duhovnicului si el va hotari daca va da sau nu binecuvantare pt citirea psalmilor.
Fratii mei, surorilor, iertati-ma ca am intervenit in acest topic, nu vreau sa aveti suparare pe mine. Eu am impartasit cu voi ceea ce mi s-a transmis si mie sau mi s-a dat ca “porunca”
Iertati-ma, Doamne ajuta!

Carmen FUNIERU 07.03.2011 22:33:05

Psalmii lui David se află scriși în Biblie. Dintre aceștia Psalmul 50 este cel mai deosebit psalm de pocăință.

vultur77 08.03.2011 14:02:15

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 301358)
Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?

PSALMII 108 si 68 NU SE CITESC DE ORICINE, dar e mai bine de intrebat duhovnicul.

calator prin ploaie 08.03.2011 14:06:18

Citat:

În prealabil postat de vultur77 (Post 345938)
PSALMII 108 si 68 NU SE CITESC DE ORICINE, dar e mai bine de intrebat duhovnicul.

De ce nu se citesc acesti psalmi de toata suflarea? Unde e inscris acest aspect? Care este motivatia? Mi-as dori sa stiu...

vultur77 08.03.2011 14:23:07

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 345940)
De ce nu se citesc acesti psalmi de toata suflarea? Unde e inscris acest aspect? Care este motivatia? Mi-as dori sa stiu...

MIE mi-a zis fostul meu duhovnic sa nu-i citesc pe acestia ,dar nu l-am intrebat de ce,mi-a zis doar ca nu se citesc.

ORICUM trebuie sa avem binecuvantare de la duhovnic ca sa citim psalmi,si nu mai mult de o catisma.

IOLANDA 08.03.2011 15:21:17

Din invataturile parintelui Arsenie Papacioc,psaltirea nu se citeste de oricine,trebuie sa fii "imbunatatit" (expresia ii apartine parintelui),ca sa citesti o catisma in 24 de ore,sau "foarte imbunatatit"sa citesti 2 catisme pe zi.....mie duhovnicul meu nu mi-a recomandat sa o citesc ,mai ales daca am vreo suparare provocata de cineva anume. Sunt alte rugaciuni (Slava Domnului_)....care se pot citi in diverse imprejurari.

Carmen FUNIERU 23.03.2011 21:55:24

Catisma 18
 
Liturghia Sfântului Grigore, se face în timpul Postului Mare, în zilele din timpul săptămânii. Este împletită cu slujba Vecerniei.
Cei care pot participa, au și avantajul că la început se citește Catisma 18 din Psaltire (cântarea treptelor).
După fiecare dintre cele trei părți este și câte o scurtă rugăciune către Maica Domnului.

glykys 23.03.2011 23:16:16

Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 349950)
Liturghia Sfântului Grigore, se face în timpul Postului Mare, în zilele din timpul săptămânii. Este împletită cu slujba Vecerniei.
Cei care pot participa, au și avantajul că la început se citește Catisma 18 din Psaltire (cântarea treptelor).
După fiecare dintre cele trei părți este și câte o scurtă rugăciune către Maica Domnului.

In manastire se face in fiecare zi (mai putin duminica) slujba Ceasurilor, in care se citesc multi psalmi. http://www.biserica.org/Publicatii/R...lov/index.html

antoniap 24.03.2011 07:59:59

Cand te intoarcem la pocainta citim in primul rand canoanele de pocainta din Ceaslov, avand grija sa iertam pe cei care ne gresesc. Astfel, atunci cand citim Psaltirea trebuie sa stim ca pacatosii din psalmi sunt diavolii sau chiar noi insine daca nu ne pocaim. Nu altcineva. Nu cei pe care atunci ii consideram dusmani. Deci Psaltirea se citeste cu frica de Dumnezeu.

Mai intai am citit Psaltirea Maicii Domnului care este scrisa in duh ortodox si care nu pune probleme de interpretare. Acum, cu ajutorul lui Dumnezeu mai citesc si din Psaltirea lui David cand pot.


M-a impresionat modul cum se ruga parintele Anatolie in filmul Ostrovul. Pentru o fapta savarsita in tinerete, el se roaga toata viata, ca sa nu cumva sa se inalte in gandul lui si sa ajunga batjocura celor rai. Cand ceilalti il cearta, el raspunde cu citate din psalmi si atat. Din acest film am invatat ca nu trebuie neglijate rugaciunile pentru pocainta. De acestea avem mare nevoie. Nu putem sari peste ele si sa ne apucam de psalmi, mai ales daca avem pacate mari. De aceea duhovnicii ne recomanda ca la inceput sa citim mai putin din Psaltire, care contine multe rugaciuni de lauda si sa punem accent pe rugaciunile de pocainta. Rugaciunile sunt de trei feluri: de cerere, de multumire si de lauda. Psaltirea se citeste concomitent cu rugaciunile de pocainta, nu in locul acestora.

Cuvioasa Maica Pelaghia aduce niste invataturi folositoare cu privire la anumiti psalmi.

Maica Pelaghia , de ce o rugaciune de la 12 seara e cat 40 rugaciuni spuse ziua


Iar parintele Iustin Parvu spune ca putem citi, chiar daca suntem mireni, daca avem ravna, trei catisme pe zi.
Interviu cu Parintele Justin – Sfaturi la vreme de post si de stramtorare prin cutremure si razboaie

windorin 24.03.2011 13:31:19

Revin cu un gand, de curand re'analizat. Aveti grija cu ravna spre citirea Psaltirii !

Psaltirea tot o rugaciune este, inima rugatorului contand, iar nu litera, insa... marii parinti o privesc altfel.
Oare de ce aceasta este vazuta (de parinti) ca avand o putere mai mare decat alte rugaciuni ?!

Sa avem si noi grija, sa o privim ca si ei... ca si aceia care au cunoscut mai bine luptele cele duhovnicesti.
Cand diavolul este razboit de cei "neintariti", mult rau le poate face acelora.
E nevoie de post, e nevoie de binecuvantare, e nevoie de intarire... pentru a nu risca lupte mai puternice decat putem duce.

Stiu, fiecare cu libertatea lui. Sa avem insa grija, sa nu folosim libertatea spre pierdere.

windorin 24.03.2011 13:37:48

Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 345965)
Din invataturile parintelui Arsenie Papacioc, Psaltirea nu se citeste de oricine, trebuie sa fii "imbunatatit" (...)
Mie, duhovnicul meu nu mi-a recomandat sa o citesc, mai ales daca am vreo suparare provocata de cineva anume.

Cand diavolul este razboit de cei "neintariti", mult rau le poate face acelora.
Iti dai seama daca omul este intarit sau nu, cand, cerandu'i sa nu o citeasca, se supara si se umfla in pene, zicand "de ce nu".

Nu putem citi Psaltirea, atata timp cat nu am iertat pe toti, atata timp cat nu iubim pe toti.
Frumos sfat ti'a dat duhovnicul tau, acela cu a nu o citi "mai ales daca ai vreo suparare provocate de cineva".
Pai, cand ne supara cineva, oare nu ni se vadeste atunci tocmai slabiciunea si neintarirea ?!

Pace si bucurie dea Domnul, tuturor !

George.m 24.03.2011 23:03:58

Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 345965)
mie duhovnicul meu nu mi-a recomandat sa o citesc ,mai ales daca am vreo suparare provocata de cineva anume.

Eu sunt de parere ca si celor bolnavi sufleteste le e folositoare citirea psalmilor. Psalmii ne pot fi doctorie sufleteasca. Cu atat mai mult cand cineva ne-a provocat o tulburare.

Spune chiar Sfantul Vasile cel Mare: "nu arareori s-a intamplat ca cei care, din cauza maniei aratau intocmai ca fiarele salbatice, de indata ce au inceput sa cante vreun psalm, sa se intoarca cu salbaticia din suflet imblanzita.

Psalmul e linistea sufletelor, rasplatitorul pacii, potolitorul galagiei si al valului gandurilor. El face sa slabeasca mania sufletului si infraneaza pornirea catre patimi; e tovarasul prieteniei, apropierea celor care stau departe, ca unul care impaca pe cei ce-si poarta vrasmasie".

Sa nu ignoram deci acest bun medicament, dar sa-l folosim cu dreapta socoteala, ferindu-ne de supradoza.

glykys 25.03.2011 15:22:31

Fratilor, o sa va spun ce experienta am avut eu cu Psaltirea, nu ce am citit in carti. Fireste, citisem si eu, ca toata lumea, in cartile parintelui Cleopa, ca atunci cand moare un calugar, i se citeste Psaltirea la capatai si ca este recomandat sa se faca la fel si pentru mireni. Acum vreo doi-trei ani am participat la un priveghi al unui profesor, o slujba minunata: Stalpii, Psaltirea apoi (fiecare participant citea cate un psalm-doi, ca eram foarte multi adunati in biserica), care atat de tare m-a impresionat, incat am tinut minte sa ii fac si bunicii mele la fel cum am vazut acolo. Cum erau insa ceasurile inaintate, nu am putut gasi preot care sa ii citeasca psaltirea la capatai, asa ca am chemat un coleg foarte "imbunatatit" duhovniceste, cu gandul sa citim cu totii cei din casa Psaltirea pentru bunica. Respectivul a citit toata noaptea aproape non stop, vreo 7-8 ore, vreo 14-15 catisme (restul le-am citit eu si cine mai era). Din doua in doua ore, imi cerea o cana cu apa, pe care o bea pe nerasuflate si apoi iar se ruga. Eu ma sileam sa rostesc in gandul meu ce citea el. Asa mi-am dat si eu seama de ceea ce spune Antoniap, ca dusmanii care sunt atat de mentionati acolo si blestemati si injuriati si si... sunt diavolii, care se lupta sa ia sufletul omului si ca nu e rugaciune mai folositoare pentru sufletul mortului de abia iesit din corp decat Psaltirea. Cand s-a terminat Psaltirea, cu Paraclisul Maicii Domnului si al Sfintei Parascheva, am vazut ca pe chipul bunicii inflorise un zambet. Peste cateva zile, respectivul coleg mi-a spus ca se bucura ca i-a citit Psaltirea bunicii, pentru ca i s-a intamplat o minune (primise o rezolvare ca "din senin" la o problema ce il chinuia de mult). Pesemne ca ii fusese si lui teama sa citeasca atat de mult, desi este om calit duhovniceste. Era si vineri, deci zi de post.

In unele biserici se citeste Psaltirea in fiecare zi acum, in perioada Postului Mare. Fiecare credincios citeste cate o catisma, se trece pe o foaie, pentru a pastra ordinea catismelor, pana cand se citeste o psaltire intr-o zi. Asa se procedeaza si la biserica parintelui meu. M-a pus si pe mine parintele sa citesc si eu o catisma la rand intr-o vineri, asa ca mi-a venit ideea sa se mai citeasca din nou o Psaltire intreaga pentru sufletul bunicii mele, mai ales ca mai erau vreo 3-4 zile pana la implinirea sorocului de 40 de zile. Am cerut ajutor si pe forum, iar unii - carora le multumesc din suflet - au binevoit sa citeasca 1-2-3 catisme special pentru ea, pe langa randuiala lor de rugaciune. Altii au pomenit-o la catisma lor randuita, altii la rugaciunile lor... In aceste 3 zile, eu am citit cate 2 catisme pe zi - in vreme de post, asadar. Seara citeam doua catisme, iar dimineata aveam ori o ispita, ori o cearta in jurul meu provocata de o neintelegere. Nu probleme mari, de insurmontat sau necazuri, ci doar niste evenimente sau vorbe, aparent minore, care imi tulburau linistea - acum nu stiu daca aceste ispite s-au datorat citirii psaltirii sau postului sau altui lucru. Insa mare mangaiere am avut citind acele catisme si nadajduiesc ca si sufletul bunicii s-a bucurat.

antoniap 25.03.2011 17:58:26

Un parinte despre care am mai scris pe acest forum mi-a spus sa citesc din Psaltire dimineata pe nemancate, iar in ziua respectiva sa tin post.

Daca procedam in acest fel, vrajmasii omenirii au mai putina indrazneala si avem mai putine ispite. In general, cand facem voia lui Dumnezeu avem ispite. Necuratul vrea sa ne descurajeze a mai face voia lui Dumnezeu. Ne trimite frica nejustifica de ispite. Fiecare fapta buna poate fi urmata de ispite. Mucenicii alegeau sa faca voia lui Dumnezeu cu orice risc. Deci ei puneau dorinta de a-I placea lui Dumnezeu mai presus decat frica pentru vietile si pentru suferintele lor. Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ne sa fim intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii, iar in ispite sa avem radare!

antoniap 30.03.2011 00:47:29

Sf. Arsenie Capadocianul - Psaltirea binecuvantarilor


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:53:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.