Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   dezlegarea cununiilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3758)

cristina-08 20.05.2008 22:21:10

Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc

Red_Rose 21.05.2008 17:23:55

Se pot lega cununiile?
Nu cred in asa ceva.
Daca persoana respectiva se tine de biserica, se spovedeste, se impartaseste etc. ce se poate prinde rau de el? nu cred in legarea cununiilor.



Hartford 21.05.2008 20:10:42

Citat:

În prealabil postat de Red_Rose
Se pot lega cununiile?
Nu cred in asa ceva.
Daca persoana respectiva se tine de biserica, se spovedeste, se impartaseste etc. ce se poate prinde rau de el? nu cred in legarea cununiilor.


Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.

cristina-08 21.05.2008 21:40:05

Spre rusinea mea nu am fost niciodata foarte aproape de biserica...doar la sarbatorile mai importante.In ultimi ani am avut ceva probleme in familie...Acum de Pasti m-am intors in tara iar o prietena m-a dus la o persoana care citeste in carti(nu am mai fost niciodata pana acum si sincera sa fiu eram impotriva).Aceasta persoana m-a indrumat sa merg la un preot care se ocupa cu dezlegarea cununiilor...Oricum multumesc de raspunsurile voastre

Hartford 21.05.2008 21:52:51

Citat:

În prealabil postat de cristina-08
Spre rusinea mea nu am fost niciodata foarte aproape de biserica...doar la sarbatorile mai importante.In ultimi ani am avut ceva probleme in familie...Acum de Pasti m-am intors in tara iar o prietena m-a dus la o persoana care citeste in carti(nu am mai fost niciodata pana acum si sincera sa fiu eram impotriva).Aceasta persoana m-a indrumat sa merg la un preot care se ocupa cu dezlegarea cununiilor...Oricum multumesc de raspunsurile voastre

Wow... si mai mergi si la ghicit in carti?
Cristina trezeste-te draga mea mergi si te spovedeste la cel mai pacatos preot dar nu mai merge la ghicitori adica la diavol. Imi pare rau ca ai luat calea asta.

Sa-ti lumineze Dumnezeu calea sa fie ingusta dar cu multa lumina.
Te imbratisez :)

Red_Rose 22.05.2008 10:44:24

Jalnic, a ajuns vrajitoarea care umbla cu cele necurate sa te trimita la preot.

De fapt e un joc aici, te trimit doar ca sa arunce praf in ochi si sa arate ca ele sunt credincioase, dar de fapt a aruncat samanta de deznadejde in suflet cum ca "esti legata", dar stie ea ca in cazul in care te vei duce intr-adevar la un preot si nu se va rezolva "dezlegarea cununiilor" asa cum te astepti tu, sa revi si sa spui ceva de genul: "uite ca nici preotul nu a putut sa faca nimic, am venit tot la matale sa rezolvi problema". Si atunci sa iti propuna variantele ei de rezolvare ....
Asa ca mare grija!

Mergi de te spovedeste si Dumnezeu sa te ajute!



Capy 06.11.2008 13:00:49

Citat:

În prealabil postat de cristina-08 (Post 74426)
Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc



Bre cununiile nu se dezleaga unde ai auzit tu treaba asta?

Asta o spun vrajitoarele ca sa duca de nas pe cei naivi.
Cununia este o taina pe care Mantuitorul Hristos a lasat-o .
Caci ce a unit dumnezeu omul sa nu desparta.

Ai auzit.

Numai in cazuri speciale(ca de pilda debilitatea mintala, lipsa unuia o perioada indelungata de timp fara a sti nimic de el, neindeplinirea responsabilitatilor ce iti revin ca sot sau ca sotie etc) duhovnicul poate sa -ti dea dezlegare sa te recasatoresti.
Dar taina cununiei este o singura data, la celelalte casatorii se savarseste doar o slujba de binecuvantare.

maria63 26.12.2008 22:53:27

Si totusi astfel de rautati exista !!!! Iata ce ne sfatuieste parintele Ilarion Argatu ,cel care a fost unul din cei mai mari duhovnici romani de la manastirea Antim , apoi Caldarusani si in cele din urma la Cernica !
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Cinste si respect pentru viata lui traita in credinta ,post si rugaciune pentru altii , din dorinta de ai ajuta sa lupte cu fortele raului!

Va rog cititi link-ul , la pagina 47 face referire la cele ce va intreseaza.
http://http://www.scribd.com/doc/4006433/Pr-ARGATU-Despre-vraji

Doamne ajuta!

maria63 26.12.2008 23:06:10

A si era sa uit ce era mai important draga Cristina 08 , nu te mai du la ghicitoare! Ele lucreaza cu fortele raului ,nu urmaresc sa te ajute!Dimpotriva ai a te afunzi mai rau in noroi.Nu poti oscila intre credinta in Dumnezeu si credinta in puterea vrajitoarelor. E o capcana.
Chiar si in luarea aceastei decizii Dumnezeu te lasa sa alegi , te incearca sa vada incotro vrei sa o iei.Ai grija ce alegi!Calea intoarcerii la Dumnezeu e anevoioasa , e stramta , cum zicea cineva mai sus , nu e deloc usoara si fara incercari ,dar e singura care ne poate scote din noroi la lumina.
Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa te ajute sa iei deciziile corecte si de folos sufletului tau!

Ratacitorul 27.12.2008 00:23:50

Cine crede in legarea cununiilor pica sub osanda si blestemul bisericii.
Daca te duci la un preot cu asa ceva,nu-ti ,,dezleaga nici o ununie'' ci iti citeste niste rugaciuni pt implinirea unor cereri cuviincioase si cuvioase.Printre altele face si rugaciuni pt ca sa reusesti intemeierea unei familii crestine.Rau este ca unii preoti nu explica nimic, ci te lasa sa crezi ce vrei tu, iar ei fac slujbele care trebuie.
Tot asa se intampla cand mergi la Sfanta Liturghie cu cereri pt raul dusmanilor.In nici un caz un preot nu face astfel de cereri la sfantul altar si nicaieri,ci se roaga ca sa fii izbavit de dusmanii si sa fii iubit de aceia si sa va impacati.Dar de cele mai multe ori(din cauza lipsei de timp,sau din lehamite de prostiile tale)nu iti explica nimic, ci te lasa in ideile tale!
Eu as recomanda o spovedanie corecta la un duhovnic priceputa si 40 de liturghii pt realizarea unei familii crestine.La asta as adauga post pana la ora 18 luni ,miercuri si vineri,fara apa,si citirea Acatistului Bunei Vestiri in aceste zile .
,As lasa pt eretici ,,dezlegarea cununiilor''.Cu cat vei crede mai mult in asa ceva,vei fi pedepsita mai mult!


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:06:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.