Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pelerinaje la locuri Sfinte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5037)
-   -   Manastiri de calugari, sedere lunga (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16476)

Adela444 09.05.2013 23:36:01

Manastiri de calugari, sedere lunga
 
Imi puteti recomanda va rog niste manastiri de calugari? Unde ati alege sa mergeti si de ce?Multumesc.

gheorghie 10.05.2013 00:24:48

Citat:

În prealabil postat de Adela444 (Post 518079)
Imi puteti recomanda va rog niste manastiri de calugari? Unde ati alege sa mergeti si de ce?Multumesc.

nu inteleg unde vrei sa ajungi...
daca am raspunde toti ca vrem sa ajungem pe Athos ce s-ar intampla?

Adela444 10.05.2013 08:55:25

Nu s-ar intampla nimic. As ramane cu problema nerezolvata.
Caut o manastire in tara si necunoscand foarte bine, de fapt , deloc, in afara manastirii Petru Voda, nici o alta manastire, speram ca raspunsurile voastre sa fie dictate de experientele de care ati avut parte intalnind diferiti duhovnici sau calugari cu har...asta fu parerea mea subiectiva, dupa care as fi raspuns probabil eu.

gdf-fdc 10.05.2013 09:07:21

Eu as vrea sa ajung la schitul PAHOMIE DIN RAMNICU VALCEA ,nu stiu daca se poate inopta acolo

guardian knight 10.05.2013 09:38:03

parere !!!
 
Nu am fost pe la foarte multe manastiri din tara, insa la cele prin care am fost, pot sa spun ca mi-am format o parere impartita despre clerul monahal !!!

Ca si in societatea laica, si acolo sunt doua categorii mari si late : oameni de buna-credinta si farsori !!!
Depinde pe care din categorii nimeresti !!!

Deci nu te astepta sa gasesti acolo la tot pasul cine stie ce fel de oameni induhovniciti si cu har la un nivel super, desi asemenea oameni exista cu siguranta si nu chiar putini,si se pot si ei intalni foarte bine ,dar trebuie sa ai noroc sa dai peste ei !!!

Parerea mea e ca unii acolo nu au nici o treaba cu manastirea si cu viata monahala !!!

gheorghie 10.05.2013 11:41:39

nu te astepta sa gasesti sfinti in manastiri deoarece si ei is oameni ca si noi, si ei au ispite si pofte lumesti chiar uneori mai mare ca ale noastre deoarece ei se afla acolo in lupta directa diavolii. Eu cand am fost prima data la man. Nicula am ramas socat, ma asteptam sa vad doar chipuri de sfinti care nu mananca mai nimic si calugari mergand cu fata in jos invartind metanierul pe mana- ei nu-i chiar asa! niste calugari jucau sambata fotbal pe deal cu cativa dintre pelerinii popositi pe mai mult timp, altii mancau la trapeza cate 3-4 portii de mancare si ziceau ca parca nu au mancat nimic....cu toate astea dupa cateva zile state acolo m-am intors acasa plin de bucurie duhovniceasca si ravna catre rugaciune. Chiar daca acei calugari nu erau cum mi-am inchipuit, ei se roaga ptu lume si pelerini, dorm cate 4 ore pe noapte, lucreaza de le sar talpile la papuci! ( mai ales cei care lucreaza la lemn in padure, cum e cel de care ziceam ca manca cate 4 portii de mancare)
Nu cauta calugari cu har si sfinti.
Cauta-l pe Dumnezeu si el o sa te gaseasca

N.Priceputu 10.05.2013 11:52:41

Citat:

În prealabil postat de gdf-fdc (Post 518111)
Eu as vrea sa ajung la schitul PAHOMIE DIN RAMNICU VALCEA ,nu stiu daca se poate inopta acolo

N-am fost acolo, însă am găsit aici informația că au posibilitatea de a caza în chilii.

Annyta 10.05.2013 13:34:19

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 518136)
N-am fost acolo, însă am găsit aici informația că au posibilitatea de a caza în chilii.

Interesantă hartă, cu informații din belșug despre schiturile și mănăstirile din România.

N.Priceputu 10.05.2013 13:51:08

Așa este. Am redescoperit astăzi saitul acela, e-bible, care oferă mai multe softuri, inclusiv unul care face posibilă căutarea unui cuvânt sau a unei expresii în întreaga biblie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:05:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.