Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1539)

ancah 21.03.2007 04:18:10

Am auzit de intrarea la varsta de 2 ani a Fecioarei Maria in Sfanta Sfintelor. As vrea sa citesc despre acest lucru, dar nu am gasit in VT (sau nu am stiut sa caut).
Poate cineva sa-mi spuna unde este consemnat acest lucru exceptional si unic, ca o persoana de parte femeiasca sa intre in Sfanta Sfintelor, unde doar preotii intrau odata pe an. Am auzit acest lucru intr-o predica si as vrea sa citesc mai mult. Poate e cineva care ma poate ajuta. Va multumesc.

odin 21.03.2007 12:15:47

Citat:

Īn prealabil postat de ancah
Am auzit de intrarea la varsta de 2 ani a Fecioarei Maria in Sfanta Sfintelor. As vrea sa citesc despre acest lucru, dar nu am gasit in VT (sau nu am stiut sa caut).
Poate cineva sa-mi spuna unde este consemnat acest lucru exceptional si unic, ca o persoana de parte femeiasca sa intre in Sfanta Sfintelor, unde doar preotii intrau odata pe an. Am auzit acest lucru intr-o predica si as vrea sa citesc mai mult. Poate e cineva care ma poate ajuta. Va multumesc.

Nu vei gasi detalii nici in Vechiul Testament, nici in Noul. Este vorba de o traditie orala legata de copilaria Maicii Domnului. Daca vrei totusi sa aflii ceva despre asta, da-i un search pe net cu Intrarea Maicii Domnului in Biserica sau vezi in cartile de predici (poate chiar si in sinaxarul zilei respective - 21 nov. in Minei). Oricum, istoric vorbind, este destul de improbabil ca Fecioara Maria sa fi intrat in Sfanta Sfintelor - acolo unde doar arhiereul intra odata pe an. Femeile nu numai ca nu erau lasate sa intre in templu, dar nu aveau acces nici la curtea barbatilor, situata intre locul destinat lor si intrarea propriu-zisa in templu. Ele nu puteau participa nici la lecturile ce aveau loc in sinagoga. Traditia aceasta a aparut probabil pentru a evidentia importanta cinstirii Maicii Domnului in primele secole, mai ales printre evrei.
Asta nu inseamna ca sarbatoarea respectiva nu are un suport, fiindca, Fec. Maria a fost afierosita Domnului - la varsta de 3 ani fiind lasata la templu - acolo unde a fost crescuta si educata.

ancah 21.03.2007 15:07:15

Odin, multumesc pentru trimitere. Am si citit o parte din articole si cu aceasta ocazie am gasit sursa celor povestite despre viata Fecioarei Maria: scrierile Sf. Terasie, Sf. Teofilact, Sf. Ghermano, Sf. Ieronim. Ca sfinti, avand deci Duhul Sfant, au scris sub inspiratie; deci nu e vorba doar de o traditie orala.

Povestea vietii Fecioarei Maria ne intregeste de fapt imaginea in ceea ce priveste dragostea lui Dumnezeu pentru noi, oamenii. De la caderea lui Adam incoace, Dumnezeu S-a asigurat ca satana sa nu-I mai dejoace planul privind mantuirea oamenilor. A pregatit oamenii, a pus inger de paza si Si-a trimis Fiul pentru a ne rascumpara.
Mai ramane ca noi sa-I ascultam chemarea.

odin 21.03.2007 15:49:51

Citat:

Īn prealabil postat de ancah
Odin, multumesc pentru trimitere. Am si citit o parte din articole si cu aceasta ocazie am gasit sursa celor povestite despre viata Fecioarei Maria: scrierile Sf. Terasie, Sf. Teofilact, Sf. Ghermano, Sf. Ieronim. Ca sfinti, avand deci Duhul Sfant, au scris sub inspiratie; deci nu e vorba doar de o traditie orala.

Povestea vietii Fecioarei Maria ne intregeste de fapt imaginea in ceea ce priveste dragostea lui Dumnezeu pentru noi, oamenii. De la caderea lui Adam incoace, Dumnezeu S-a asigurat ca satana sa nu-I mai dejoace planul privind mantuirea oamenilor. A pregatit oamenii, a pus inger de paza si Si-a trimis Fiul pentru a ne rascumpara.
Mai ramane ca noi sa-I ascultam chemarea.

cu placere... Cred ca ai inteles totusi ceva gresit... La baza sta o traditie orala in adevaratul sens al cuvantului (fie ca ne place fie ca nu), care este citata de autorii respectivi... nu au inventat-o ei ca sa discutam despre insuflare... Este un argument, intr-adevar, faptul ca ei citeaza aceasta traditie... insa nu este vorba de vreo dogma ca sa vorbim de insuflare... BOR il considera pe Ieronim `fericit`, nu sfant.

ancah 22.03.2007 00:10:33

Am inteles, Odin. Mai am de invatat...
Multumesc.
Anca


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:54:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.