Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfinti Parinti (Patrologie) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5075)
-   -   Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15398)

Templier Knight 17.08.2012 01:35:50

Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare
 
Sunt tare curios sa le citesc .M-am informat despre tot ce inseamna aceste molifte si stiu ca trebuie citite doar o data pe an , si de catre preoti cu experienta duhovnicesca , si stiu ca prin ele se blesteama diavolul.Am dat search pe Google si mi-au aparut exact pe primul site , am intrat dar m-am razgandit , si nu le-am mai citit
E chiar asa de interzis sa le citesc ? chiar sunt curios.

andra_v 17.08.2012 07:23:44

Da. Nici macar toti preotii nu au permisiunea sa le citeasca, ci numai cativa care au primit permisiunea din partea ierarhiei bisericii.

De ce sa le citesti? Pari o persoana inteligenta si matura, cu ce scop ai intreprinde o actiune fara finalitate?

Simply_me 17.08.2012 07:31:27

Citat:

În prealabil postat de andra_v (Post 465553)
Da. Nici macar toti preotii nu au permisiunea sa le citeasca, ci numai cativa care au primit permisiunea din partea ierarhiei bisericii.

Serios?????? Asta de unde ai mai scos-o. Moliftele sf Vasile pot fi citite de catre preot ,cu pregatire, cu post, rugaciune, atat familia cat si preotul, dar asta numai in caz de nevoie.


Citat:

Sunt tare curios sa le citesc .
Curiozitatea asta nu e buna, nu-i de joaca cu aceste molifte.

gheorghie 17.08.2012 09:58:14

Eu am incercat sa le ascult citite de catre Ps Vasie Somesanul si mai mult de 2 min nu am putut sa le ascult..

Templier Knight 17.08.2012 12:39:02

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 465564)
Eu am incercat sa le ascult citite de catre Ps Vasie Somesanul si mai mult de 2 min nu am putut sa le ascult..

Sunt chiar asa de infricosatoare?

gheorghie 17.08.2012 15:12:31

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 465589)
Sunt chiar asa de infricosatoare?

Nu stiu.incearca sa citesti si poate ne raspunzi tu..

Acu vreo opt ani in urma stateam printr-un camin in suceava. Un tip de prin camin
Asa mai smecher de cartier, probabil si mare amator de manele a vazut in camera
Pemasa cartea cu molitfele Sf. Vasile la care detinatorul cartii ii zice- vezi ca nu ai tupeu sa citesti din ea
.la care celalat foarte curajos a zis ca poate, ca nu ii este frica de nimic
.dupa o pagina de citit a inchis cartea si a zis ca nu mai
Citeste niciodata din ea...

gheorghie 17.08.2012 15:30:47

Acuma depinde...pentru niste pacatosi ca mine ne greu sa le
Citim,dar pentru cei care au credinta cat de cat si metg si pe
La biserica nu ar trebui sa fie probleme.
Doamne ajuta!

glykys 18.08.2012 17:49:25

La noi se citesc la slujba de Maslu, in fiecare post.

Dumitru73 18.08.2012 19:09:57

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 465589)
Sunt chiar asa de infricosatoare?

nu chiar așa ...
dar că dacă le citești acasă singur,ca simplu credincios, așa cum fac unii care se cred zmei, poate fi.
în momentul.în care citești "te blestem pe.tine diavole", practic intri în război direct cu el. ești pregătit pentru asta?

Templier Knight 18.08.2012 22:09:16

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 465615)
Nu stiu.incearca sa citesti si poate ne raspunzi tu..

Acu vreo opt ani in urma stateam printr-un camin in suceava. Un tip de prin camin
Asa mai smecher de cartier, probabil si mare amator de manele a vazut in camera
Pemasa cartea cu molitfele Sf. Vasile la care detinatorul cartii ii zice- vezi ca nu ai tupeu sa citesti din ea
.la care celalat foarte curajos a zis ca poate, ca nu ii este frica de nimic
.dupa o pagina de citit a inchis cartea si a zis ca nu mai
Citeste niciodata din ea...

Le-am citit , pe net , oricum sunt diferite de celelalte rugaciuni ,si alte molifte din Biserica noastra , sunt un pic infricosatoare ,si oricum se vede ca au o putere mare , chiar daca citesti numai un pic.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:57:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.