Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Este postu SF.Anton? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5921)

elenaf 22.03.2009 13:40:23

Este postu SF.Anton?
 
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.

silverstar 22.03.2009 13:50:37

[COLOR=green]Nu știu ce să-ți spun, dar intră aici [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]http://www.forum-catolic.cnet.ro/index.php?sid=a734589e5c3d61961b85d679735d9c94[/COLOR][COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]sau mergi la o biserică catolică unde vei primi toate informațiile.[/COLOR]

janina 22.03.2009 13:53:37

Doamne ajută din cîte știu Sf Antonie cel mare , se face acatistul Sfîntului 9 marți ca la maslu -și este indicat să ții post ,dar canoanele bisericești nu dă dezlegare marți -depinde de duhovnic.Eu personal am făcut 9 marți și mi-a ajutat.Mai este și un alt Sfînt Anton dar este catolic și de aici se face confuzia acum depinde și de credință în mare parte.

tigerAvalo9 22.03.2009 14:08:09

Sf.Anton e Sfant la catolici.

danyel 22.03.2009 14:59:42

Sfantul Anton de padova e unu Sf Antonie cel Mare e altul, primul e Sfant catolic, nush ce sa zic, tre sa te rogi, nu sa faci anumite practici cu tenta magica cum ar fi 9 marti, de ce neaparat marti?
Eu cred ca Biserica ortodoxa are destule rugaciuni si randuiei, multa lumea foloseste superstitios postul si cultul Sf Anton

eu-cristina83 22.03.2009 15:00:10

Cred ca pe tine te intereseaza postul Sf. Anton de Padova, un Sf. catolic. Crestin-ortodocsii il au pe Sf. Antonie cel Mare. Mergi mai bine la un preot, incearca sa te spovedesti, vezi ce te indruma dansul, participa la mai multe Sf. Masluri, iar postul....tine-l atunci cand se tine. In marea Lui iubire pt. oameni, Dumnezeu ne da incercari tocmai pt. a ne apropia de El.

antoniap 22.03.2009 15:16:28

Elenaf
In Bucuresti exista o icoana facatoare de minuni a Sfantului Antonie cel Mare, intemeietorul monahismului, acela pe care-l cinstesc ortodocsii. Biserica la care se afla aceasta icoana este: Biserica Sfantul Anton - Curtea Veche (Piata Unirii).

Stiu ca se fac slujbe speciale si Sfinte Masluri martea si vinerea.

Necazurile acestea reprezinta o chemare la o viata mai aproape de Dumnezeu. De aceea, sunt necesare rugaciuni catre Preasfanta Treime, catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, catre Sfintii Arhangheli si catre toti sfintii la care ai evlavie. In cartile de rugaciuni exista rugaciunile diminetii si ale serii care sunt adresate tuturor acestora.

Daca ai evlavie la Sfantul Antonie cel Mare, e foarte bine, citeste si acatistul lui. Dar sa nu uiti acatistul Sfintei Elena, al carei nume il porti. Exista apoi Acatistul Maicii Domnului - Bucuria celor necajiti. Daca munca pe care o desfasori iti permite, spune in gand Tatal nostru si Cuvine-se cu adevarat de cate ori poti. Daca nu, macar ,,Doamne, miluieste-ma!'' Iarta-i pe toti cei care te-au suparat, spovedeste-te si Dumnezeu te va milui. Doamne ajuta!

Du-te la orice bisrica in care exista moaste, si, daca sfantul respectiv are acatist citeste-l. Daca nu, roaga-te cu cuvintele tale. In legatura cu postul, acum fiind Postul Mare, ai voie sa postesti in fiecare zi si chiar se recomanda.

tigerAvalo9 22.03.2009 15:25:15

Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.

Cristina_Cristea 22.03.2009 16:58:15

Doamne ajuta!
 
sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.

mirelat 22.03.2009 17:59:26

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 123992)
Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.

da, dar culmea este ca ai nostri credinciosi, ortodocsi, fac practici catolice (acele 9 marti etc.) si se roaga la Sf. Antonie cel Mare! Ma intreb si eu de ce preotii de la Curtea Veche - unde este biserica cu hramul Sf. Antonie si vine enorm de multa lume in acele zile - incurajeaza aceste practici?!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:41:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.