Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   copiii bolnavi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2296)

11.09.2007 13:05:20

Urzicuta..draga esti tu sufletului meu:) Cum te-ai gandit tu sa ajuti pe cel intristat...mi-ai adus lacrimi in ochi si mustare in inima.Off ce as putea spune? oare ce cuvant ar putea usura suferinta unei astfel de mame??? Plang neputincioasa si spun. Domnul si Maicuta Domnului sa le dea rabdare sa isi transforme boala/intristarea in Jertfa! Dragii mei desi e greu de inteles..de multe ori o boala, un necaz, ne desteleneste inimle, ne picura lacrimi in ochi si speranta in inima.. Nu pot sa va ajut cu nimica..sunt un biet caine raios dar pot sa va spun ca VA IUBESC

iuda 11.09.2007 13:31:25

din exterior privind acesti oameni primul gand care imi vine in minte este acela ca ei sunt alesi de Domnul sa se mantuiasca mai usor,in primul rand copilul se duce direct in cer daca moare adica castiga raiul pt boala lui fara a mai face efort duhovnicesc ,iar mama daca nu carteste se duce tot in rai pt faptul ca a ingrijit pe acela .cunosc si eu o astfel de mama ,caruia i s-a nascut 2fete cu diferenta de 4ani intre ele una a murit la 16ani ,amandoua avand aceeasi boala ereditara erau sanatoase psihic dar erau invalide ,iar cealalta traieste si acum si e prietena mea cea mai buna,va dati seama ce tais a trecut prin sufletul acelei mame ,cata tarie a trebuit sa aibe ,a ingrijit 16 ani 2 fete bolnave fiind si saraca ,acum mai are una si nu am auzit-o ca a cartit vreodata ,pe langa toate astea merg la biserica in fiecare duminica ,se spovedesc si toata randuiala crestina ,si acum mama e bolnava dupa o operatie si tot are grija de ea ca nu are cine,admir mama asta,si vreau sa va spun ca prietena mea se roaga mult trece prin numeroase ispite dar le trece cu rugaciune ca altfel nu are cum ca ar deznadajdui si astfel piere si ispita.sincer eu una nu as rezista sa fiu bolnava sau sa am un copil bolnav,pt ca sunt slba si nu as putea duce dar Domnul da acolo unde stie ca se poate ,unde si mama si copilul are putere ,as vrea sa spun mamelor ca boala e un dar de la El caci el este stapan pe viata si pe moarte si daca Domnul a dat inseamna ca e spre binele lor,boala ne un dar care duce la rai.Stiu despre sf Nectarie ca e tamaduitor ,am vazut ca sf Nectarie e f iubit pe forum dar un lucru stiu ca trebuie sa avem credinta ca Domnul ne poate vindeca ,daca nu ne vom vindeca inseamna ca Domnul a vrut asa si ca e mai bine asa cu boala.ma gandesc la cei cu boala ca au drumul asigurat in rai si ma vad pe mine sanatoasa si ca nu gasesc drumul spre rai sau daca il mai zaresc putin e f greu de facut de urmat ,avem pacate si nimeni nu stie daca ne vom mantui ,dar ei stiu asta cei bolnavi ,degeaba sunt sanatoasa acum daca nu vom castiga raiul.

urzicuta 11.09.2007 18:11:11

Sf.Nectarie,Sf.Haralambie,Sf.Pantelimon,Sf.Cosma si Damian doctori fara de arginti..rugati-va si la ei,sunt tamaduitori.Va imbratisez cu drag mai ales pe Speranta daca citeste aceste randuri si-ti trimit o adresa de scoala unde sunt copii autisti f.bine ingrijiti cu profesionalism:Scoala Corabia,Colentina,nu am telefon.

12.09.2007 02:37:32

„Prea Sfințite, nu sunt un habotnic, un neștiutor de carte, iar mai înainte am fost ateu.
M-am îmbolnăvit. Analize, examinații. Iese diagnosticul: cancer la intestinul gros. Confrații doctori îmi spun adevărul: am cancer în formă avansată (metastază) într-un loc în care aproape sigur duce la moarte.
Mă găseam în clădirea fundației Pantocrator din Atena, unde sunt îngrijiți bolnavii de cancer. După înștiințarea pe care am primit-o despre boala mea, pe când mă găseam singur, întins pe pat, mi-am venit în sine și mi-am întors mintea, sufletul și inima către Dumnezeu, în care nu credeam. Stăteam așezat pe pat, cu picioarele pe podea. Vorbeam singur, mă rugam lui Dumnezeu, Îi ceream să ia aminte la mine: Dumnezeul meu, Îi spun, nu credeam în Tine, spuneam că totul e un basm. Omul și știința îmi ziceam că sunt totul. Primește pocăința mea și, dacă mă consideri vrednic, vindecă-mi boala prin sfântul al cărui trup întreg îl avem aproape de noi (Sfântul Ioan Rusul).
Cineva bate la ușă. Îl poftesc să intre. Deschide ușa și intră un doctor tânăr, frumos, binevoitor.
- Ce faci, doctore, m-a întrebat, cum îți merge?
- Ce să fac, confrate, să spunem că mor.
- Nu, doctore, nu mori. O să iau tot ce ai rău înăuntru.
- Cine ești tu, tinere? Mie mi-a albit părul în această știință și cunosc ce am.
- Sunt acela pe care l-ai cerut mai înainte. La revedere, doctore!
Am ieșit imediat pe hol și am întrebat dacă a văzut cineva pe acel doctor tânăr.
Ceilalți doctori mi-au spus: confrate dragă, din necazul pe care îl ai, într-o clipă ai văzut acest vis. Însă nu, eram sigur că după rugăciune îl văzusem pe sfântul. Văzând că nu glumesc și că insist, mi s-au făcut analize și examinări.
La următoarele analize cancerul dispăruse. Câți și câți n-au văzut apoi cele două plicuri cu analizele: cu cancer și, după întâmplarea istorisită mai sus, fără cancer!
Prea Sfințite, nu sunt habotnic... Am văzut pe Sfântul... M-a vindecat…......

din minunile Sf Ioan Rusul

12.09.2007 02:39:41

rugaciune catre Sf Ioan Rusul
Rugaciune care se citeste la vreme de boala:
Bucurându-ma de dumnezeiasca marire la care te-ai înaltat, o, Sfinte Ioane, îndraznesc sa alerg la ajutorul tau pentru tamaduire. Stiu, Parinte, ca încercarile vin din rânduiala lui Dumnezeu. Stiu ca prin boala trupului, sufletul se curateste, si ca rabdarea este rasplatita de Dumnezeu. Dar de multe ori norii negri ai deznadejdii îmi tulbura mintea si ma departeaza de rugaciune.
De aceea dar, o, Sfinte, gasesc alinare în cugetarea la vindecarile tale minunate. Tu ai tamaduit multimea de copii spre bucuria parintilor lor. Tu ai îndreptat spatele batrânei gârbove, tu ai dat sanatate femeii bolnave, spre bucuria copiilor ei. Tu l-ai vindecat pe batrânul Atanasiei care s-a uns cu untdelemn din candela ta. Tu ai îndepartat cheagurile de sânge din capul Vasulei si l-ai tamaduit pe doctorul necredincios.
Stiind grabnica ta mijlocire, te rog, o, Sfinte Ioane, ia viata mea în mâinile tale si mijloceste precum stii mîntuirea mea. Daca voia Domnului este sa duc cu rabdare crucea bolii, da-mi putere si ajuta-ma sa nu cârtesc din cauza neputintelor. Dar daca Bunul Dumnezeu se va milostivi de mine pentru rugaciunile tale, atunci sa ma tamaduiesti fara sovaiala, noule doctor fara-de-arginti, ca vazând aceasta sa-ti multumesc tie si sa-l laud în vecii vecilor pe Doctorul sufletelor si al trupurilor, prin cântarea: Aliluia!

Hartford 12.09.2007 03:26:30

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
Maria noi vorbim acum despre parintii care au deja copii bolnaviori,nu cautam sa-i impovaram pe primii ci sa-i imbarbatam cumva..sper ca intelegi cum stau lucrurile

Uite de exemplu unul din baietii mei a fost diagnosticat de curind cu schizofrenie .
Nu am crezut ca in viata mea o sa am asa un necaz dar nadajduiesc in Domnul Iisus Hristos si Maicuta lui. Va rog sa-l pomeniti in rugaciunile voastre sau in pomelnic.
Pentru sanatatea lui Ovidiu.
Va multumesc.

12.09.2007 08:02:35

Offf Hartford..e grea crucea ta..dar de vei rabda fara cartire in rai vei fi cu sfintii. Spunea odata Pr.Antim ca cei ce sufera in lumea aceasta de la vrjams se vor mantui numai pentru cate au patimit aici...
Maica Domnului sa va aibe in paza
va pomenim cu nevrednicie
jenica


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:15:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.