Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Noul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5016)
-   -   Psalmul 50 pentru ce se citeste? dar celelalte psalmii ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5206)

mitus 31.12.2008 18:06:16

Psalmul 50 pentru ce se citeste? dar celelalte psalmii ?
 
Cum aflam fiecare psalm pentru ce se citeste,la ce ne e de folosinta?
Va multumesc !

georgeval 31.12.2008 18:19:54

Citat:

În prealabil postat de mitus (Post 106653)
Cum aflam fiecare psalm pentru ce se citeste,la ce ne e de folosinta?
Va multumesc !

Exista la Sfarsitul Psaltirii o impartire a psalmilor si o recomandare cu privire la incercarile vietii.

studentu 31.12.2008 19:12:11

Citat:

În prealabil postat de mitus (Post 106653)
Cum aflam fiecare psalm pentru ce se citeste,la ce ne e de folosinta?
Va multumesc !

psalmu 50 se zice dupa ce cazi in pacat...l-ai mai pute intalni daca citesti Acatistul Buneivestiri sau Paraclisul Maicii Domnului-la rugaciunile incepatoare...:39:...cand tamaiaza preotul....e un psalm de pocainta...

ceilalti psalmi ...depinde care:4:

tigerAvalo9 31.12.2008 19:28:33

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 106657)
Exista la Sfarsitul Psaltirii o impartire a psalmilor si o recomandare cu privire la incercarile vietii.

Ne-ai putea arata aici pe forum caci eu nu vad nici o impartire.Iarta-ma.LA MULTI ANI!

patinina34 31.12.2008 20:37:09

Exista o interpretare a Psalmilor si o impartire pe catisme.
Eu stiu ca se citeste DOAR o catisma pe zi urmata de al doilea Paraclis al Maicii Domnului.
Cine doreste acesta interpretare a psalmilor, daca cineva doreste sau o aiba, va rog sa spuneti, o pot pune aici.
m sa deschid probabil un nou topic daca trebuie, fiid destul de mare,si am s-o postez.

georgeval 31.12.2008 21:19:55

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 106664)
Ne-ai puta arata aici pe forum caci eu nu vad nici o impartire.Iarta-ma.LA MULTI ANI!

Psalmi de lauda si de multumire:8,17,18,19,23,29
Psalmi de tanguire si de cainta: 3,4,5,6,31,38,50,51,129
Psalmi didactici:14,15,32,37,48,118
Psalmi istorici:78,105,106,114,135,136
Psalmi festivi sau de sarbatoare: 15,24
Psalmi mesianici:2,16,22,45,72,110
http://www.crestinortodox.ro/forumac...c/progress.gif

studentu 31.12.2008 21:55:27

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 106673)
Exista o interpretare a Psalmilor si o impartire pe catisme.
Eu stiu ca se citeste DOAR o catisma pe zi urmata de al doilea Paraclis al Maicii Domnului.
Cine doreste acesta interpretare a psalmilor, daca cineva doreste sau o aiba, va rog sa spuneti, o pot pune aici.
m sa deschid probabil un nou topic daca trebuie, fiid destul de mare,si am s-o postez.

as vrea sa vad interpretare pe care o ai...
referitor la doar o catisma....nu tocmai...depinde de situatie...pe de alta parte se stie ca in general la utrenie se citesc 2 catisme si la vecernie 1(bine ca nu peste tot...si depinde si te perioada anului...)

psalmi care se citesc la diferite imprejurari:
-impotriva vrajmasilor care te asupresc: 3,19,30si31
-cant bantuie ciuma sau alte boli,lanoi sau in alta parte:90
-dupa ce ai cazut in pacat: 50,45,46,70si72
-cand mergi sa te judeci cu cineva: 20si75
-cand te apuca frica: 6,66si76
-cand te supara necuratul:37
-in inchisoare,in robie sau cand cazi prizonier:69
-la dezlantuirea fulgerelorsi traznetelor, sau cand bate grindina:84
-cand mergi la razboi:84
-cand incepi sa faci paine din recolta noua,sau gusti din vinul nou, sau sa mananci intai din orice fel de poame:33

sofiaiuga 01.01.2009 00:02:47

completare
 
psalmii judecatii6,24,30,50,118
cei 12 psalmi alesi care ii citesc monahii de la Athos dupa miezonoptica si cei 6 psalmi se citesc acestia 12:ps.26,31,56,33,38,40,69,7076,101,

patinina34 02.01.2009 09:00:51

Citat:

În prealabil postat de studentu (Post 106684)
as vrea sa vad interpretare pe care o ai...
referitor la doar o catisma....nu tocmai...depinde de situatie...pe de alta parte se stie ca in general la utrenie se citesc 2 catisme si la vecernie 1(bine ca nu peste tot...si depinde si te perioada anului...)

psalmi care se citesc la diferite imprejurari:
-impotriva vrajmasilor care te asupresc: 3,19,30si31
-cant bantuie ciuma sau alte boli,lanoi sau in alta parte:90
-dupa ce ai cazut in pacat: 50,45,46,70si72
-cand mergi sa te judeci cu cineva: 20si75
-cand te apuca frica: 6,66si76
-cand te supara necuratul:37
-in inchisoare,in robie sau cand cazi prizonier:69
-la dezlantuirea fulgerelorsi traznetelor, sau cand bate grindina:84
-cand mergi la razboi:84
-cand incepi sa faci paine din recolta noua,sau gusti din vinul nou, sau sa mananci intai din orice fel de poame:33


Da asta este impartire si trebuie adaugat ceea ce a scris Sofia.
Cam asa am si eu, insa in plus am o interpretare a celor 150 de psalmi, pe versete, care ajuta mult la intelegrea psalmului respectiv.

In legatura cu citirea catismelor, poate sa fie cazul ca citesti mai multe, insa in general, se citeste zilnic si cu post asa dupa cite stiu eu:

1. o catisma/zi( are inclusi in general 8-10 psalmi)
2. Al doilea Paraclis
3. Acatistul Sfntului zilei respective
4. Adaugi rugile de dimineata si seara
5. Literatura ortodoxa, sau Biblia cel putin un verset pe zi

Deci asa stiu eu, insa alt preot duhovnic poate sa-ti spuna si altfel, nu este exclus.

patinina34 02.01.2009 09:08:01

Talcuirea celor 150 de psalmi
 
[SIZE=3]

A FERICITULUI TEODORIT, EPISCOPUL KIRULUI,

TÎLCUIRE

A CELOR O SUTĂ CINCIZECI DE PSALMI

AI PROOROCULUI ÎMPĂRAT DAVID



MAI-NAINTE PRIVIRE
Mie, mai-nainte de celelalte dumnezeiești cuvinte, îmi era a tîlcui proorocia marelui David[COLOR=#800080][1][/COLOR], fiindcă ucenicii bine-credincioși - și orășenii, și sătenii - cu deosebire la aceasta s-au sîrguit toți a lua aminte. Dar, nu mai puțin, și cei ce au îmbrățișat viața postnicească pe aceasta o poartă pe limbă, noaptea și ziua lăudîndu-L pe Dumnezeul tuturor și domolind patimile trupului, pentru că, amestecînd folosul cu dulceața viersuirii dumnezeiescului dar, prea-dorită și vrednică de iubit a pus învățătura înaintea oamenilor. Și oricine poate vedea că cei mai mulți dintre oameni fie nu pomenesc nimic din celelalte dumnezeiești Scripturi, fie prea puține, dar pomenesc de multe ori cîntările cele duhovnicești ale dumnezeiescului David - și în case, și prin uliți și prin căi - și se prea-îndulcesc cu tocmirea viersuirii, și prin dulceața aceasta dobîndesc folosul. De aceea voiam să tîlcuiesc mai întîi această proorocie și să pun înainte oamenilor celor înțelepți folosul cel dintru adînc; ca, cîntînd împreună și simțind înțelesul celor cîntate, îndoit să secere cîștigul. Dar cei ce au cerut de la noi tîlcuirile altor dumnezeiești Scripturi nu au lăsat a lua sfîrșit sîrguința aceasta a noastră: pentru că unii ne-au arătat că este de nevoie a se tîlcui Cîntarea Cîntărilor; alții au dorit să cunoască proorocia bărbatului doririlor, Daniil; alții - pe a dumnezeiescului Iezechil, și alții au cerut a se face înțelese și arătate lor proorociile celor doisprezece Prooroci, care le erau întru neînțelegere.

Și, fiindcă Dumnezeu - Cel ce înțelepțește pe cei orbi și le descoperă tainele, Care a dat gură omului, și a făcut surd și mut, văzător și orb - a dat omului să înțeleagă și să poată tîlcui dumnezeieștile Lui cuvinte, vino drept aceea ca, chemînd dumnezeiescul dar - care, după proorocie, aduce pe cei orbi în calea pe care nu au știut-o, și îi face a călători pe cărări pe care nu le-au cunoscut, și le dăruiește celor surzi de demult a auzi dumnezeieștile cuvinte și dă adevăr ochilor celor ce petrec întru

întuneric și în negură - să îndrăznim asupra proorociei acesteia a Psalmilor.
Nimeni să nu socotească însă că osteneala noastră este de prisos din pricină că și alții, mai înainte de noi, au pus înainte și au arătat tîlcuirea aceasta. Pentru că - citind eu multe tîlcuiri și aflîndu-i pe unii că s-au abătut cu multă nesăturare întru alegorie, iar pe alții că au alăturat proorocia oarecărora istorii ca și cum tîlcuirea le-ar ajuta mai vîrtos Iudeilor decît ucenicilor credinței - am socotit prea-de cuviință a fugi și de nemăsurarea acestora, și de a acelora. Și cîte se cuvin istoriilor celor vechi, pe acestea să le alăturăm și acum, iar proorociile pentru Stăpînul Hristos, și pentru Biserica neamurilor, și pentru viețuirea cea evanghelicească și pentru propovăduirile Apostolilor, să nu le dăruim altora, care lucru le este iubit să-l facă Iudeilor, cei ce trăiesc întru furtișag și întru rea lucrare și țes răspuns pentru a lor necredință. De aceea, nu ne este atît de ostenitoare tîlcuirea mai-naintei grăiri, pentru că privirea lucrurilor o face arătată.
Ne vom sîrgui cît va fi cu putință a fugi de lungimea cuvîntului și scurt a pune înainte folosul, celor ce voiesc. Și, mai înainte arătînd scopul Psalmilor, așa ne vom apuca de tîlcuire.
Se cuvine însă a ști că este osebit lucru proorociei a le vesti nu numai pe cele ce vor să fie, ci și pe cele de față, și a le grăi pe cele ce s-au făcut. Pentru că dumnezeiescul Moisi ne-a învățat arătat cele zidite de Dumnezeul tuturor, care au luat pe „a fi” demult și prea-de demult, nu de la oameni primind învățătura aceasta, ci din darul Duhului. Le-a spus și pe cele ale vremii lui, precum lui Faraon pedepsele aduse asupră-i, și lui Israil dăruirea manei și împărtășirea cărnurilor. A spus mai-nainte încă și cele ce or să fie, adică venirea Stăpînului Hristos, risipirea Iudeilor și mîntuirea neamurilor.
Așa și dumnezeiescul David (după acela el întîi scriind proorocia) pomenește facerile de bine făcute celor de acum de Dumnezeul tuturor și mai-nainte le însemnează pe cele ce or să fie cu mulți ani mai pe urmă. Și nu folosește numai cuvinte proorocești, ci și sfătuitoare și legiuitoare și, cînd moralizatoare, cînd dogmatică aduce învățătura. Uneori tînguiește primejdiile Iudeilor, iar alteori mai-înainte cîntă mîntuirea neamurilor. În multe locuri încă mai-nainte vestește Patimile Stăpînului Hristos și Învierea, și cu multa felurime a proorociei îi îndulcește pe cei ce voiesc a lua aminte.
Oarecari au zis că Psalmii nu sînt toți ai lui David, ci și ai altora. Drept aceea, așa înțelegînd și scrierile de deasupra, pe unii i-au afierosit lui Idithum, pe alții lui Etham, pe alții fiilor lui Core și pe alții lui Asaf, din Istoria Paralipomenilor învățînd noi că și aceștia sînt Prooroci. Eu însă nu mă împotrivesc cu nimic pentru acestea. Căci ce folos îmi adaugă mie, ori de sînt toți ai acestuia, ori de sînt oarecari și ai acelora, fiind lucru vădit că toți s-au scris din lucrarea dumnezeiescului Duh? Pentru că și pe dumnezeiescul David îl știm Prooroc, și pe aceia Istoria Paralipomenilor îi numește Prooroci. Lucrul Proorocului este să dea limba slujitoare darului Duhului, după glasul ce se poartă în Psalmi: „Limba mea - zice - este trestia Scriitorului ce scrie degrabă.” Dar să stăpînească hotărîrea celor mai mulți: că cei mai mulți dintre scriitori au zis că aceștia sînt ai lui David.
[/SIZE]


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:59:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.