Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mari Duhovnici si predicile lor (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5036)
-   -   Parintele Irineu Curtescu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15004)

antoniap 24.05.2012 08:44:53

Parintele Irineu Curtescu
 
Foarte frumoasa aceasta predica a parintelui Irineu Curtescu, aflat acum la Manastirea Ponor.
http://www.ortodoxmedia.com/inregist...ile-mironosite

antoniap 11.10.2012 12:58:30

Noapte cu ingeri la Manastirea Ponor

De curand am vizitat din nou Manastirea Ponor. Este o manastire de calugari. In drum spre manastirea aveam sa aflu ca aici, inainte de a se construi manastirea, boii se adunau in jurul unei stanci mari care a fost sparta apoi pentru a se face zidurile manastirii, iar vacile se adunau separat ceva mai la vale. Am aflat, de asemenea, ca undeva mai la vale se construieste acum si o manastire de maici.

Am ajuns la manastire noaptea. Slujba de priveghere incepuse. Cineva ne-a condus spre sala de mese, unde mancarea ne astepta pe masa. Apoi am fost condusi spre dormitor, ramanand ca fiecare sa procedeze dupa puteri: sa doarma sau sa participe la Priveghere si la Sfanta Liturghie partial sau integral.

Marturisesc ca nu am mers la Priveghere cu gandul de a sta toata noaptea. Nu ma credeam in stare. Apoi m-am gandit ca, daca in aceasta manastire se va pune randuiala athonita, iar femeile nu vor mai avea voie sa intre aici, atunci aceasta ar putea fi ultima mea ocazie de a participa la o astfel de slujba la Ponor. Asa ca m-am bucurat ca alti colegi din grup nu mi-au spus cand au plecat.

Pe masura ce timpul trecea, glasurile calugarilor erau din ce in ce mai transfigurate, incat aveam impresia ca ascult un cor de ingeri, nu de oameni. Eu insami, pana dimineata, m-am raportat altfel la niste probleme personale. La aceasta a contribuit si predica parintelui Irineu, care ne-a luat in vizor pe fiecare, descoperind legatura dintre pacatele savarsite si suferintele actuale si intarindu-ne prin cuvinte de invatatura.

Mi-am stapanit lacrimile cat am putut, dar in cele din urma fata mea zambitoare s-a strambat, iar lacrimile, nu stiu ce fel de lacrimi, mi-au inundat obrazul. La fel mi s-a intamplat si in momentul in care am plecat spre casa. La fel mi se intampla si acum, cand scriu. Si nu sunt suparata.

Cu cantari, ne-am dus la masa impreuna: calugari si mireni. S-a facut rugaciune. Am mancat pana la semnal, ca in Athos. Ne-am ridicat si am multumit lui Dumnezeu. Ne-am dus din nou in biserica. Apoi au urmat binecuvantarile de plecare, iar calugarii urmau sa se odihneasca pana la ora 15.

La intoarcere, un frate care a calatorit cu noi ne-a marturisit ca parintele Irineu Curtescu se lupta sa obtina aprobari pentru ca manastirea sa poata pastra randuiala athonita, adica in manastirea de calugari sa nu intre femeile, iar la manastirea de maici sa nu fie cazati barbatii.

Din moment ce necuvantatoarele au inteles voia lui Dumnezeu, cred ca vor intelege si oamenii. Dumnezeu sa le ajute sa procedeze asa cum vrea Dumnezeu. Amin.

VladCat 12.10.2012 20:48:16

Multumim frumos ca ai impartasit cu noi. Hristos sa te miluiasca cu cat mai multe trairi din acestea, si pe noi toti la fel! Pr. Irineu e intr-adevar de toata stima...imi pare rau ca nu l-am descoperit decat dupa ce a plecat de la Antim...lumea spune ca nu mai avem duhovnici-stalpi bisericesti dar inca mai sunt iar parintele Irineu este printre dansii.

antoniap 17.10.2012 11:16:34

Citat:

În prealabil postat de VladCat (Post 476153)
Multumim frumos ca ai impartasit cu noi. Hristos sa te miluiasca cu cat mai multe trairi din acestea, si pe noi toti la fel! Pr. Irineu e intr-adevar de toata stima...imi pare rau ca nu l-am descoperit decat dupa ce a plecat de la Antim...lumea spune ca nu mai avem duhovnici-stalpi bisericesti dar inca mai sunt iar parintele Irineu este printre dansii.

Si eu ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa ajung la Ponor si in alte locuri binecuvantate de Dumnezeu. Avem duhovnici, dar trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ajute sa-i gasim. Dumnezeu sa-i ocroteasca si pe ei si pe noi pentru rugaciunile lor.

Nicador 22.10.2012 22:09:05

Se poate ajunge la Manastire fara masina?

antoniap 22.10.2012 22:48:26

Din Aiud se poate lua un taxi. Nu stiu cat costa, caci distanta e mare. Daca sunt mai multe persoane, e mai bine. Parintele mai vine si prin Bucuresti uneori.

De asemenea, mai exista pelerinaje care se fac la Ponor. Vezi:

http://www.sufletpelerin.ro/

danageorgescu 09.07.2013 19:15:51

Simplitatata comunicarii cu Parintele Irineu
 
Simplitatata comunicarii cu Parintele Irineu vine din usurinta parintelui de a vedea in sufletele noastre. E de ajuns sa te afli in preajma lui pentru a-ti vedea sufletul.
Am aflat de la o colega ca parintele este in Bucuresti, iar spre seara, dupa o yi foarte incarcata si dureroasa, mi-am adus aminte de ce-mi spusese colega. Am zis , hai sa incerc, poate il mai prind. Cind am ajuns in locul in care venea parintele uneori in Bucuresti, holul de la intrare era aproape plin. Oameni, care mai decare cu tot felul de suferinte. Insa parintele , am consatat apoi, ne introducea in camaruta sa pentru a sta de vorba cu noi in func'ie de greutata suferintei pe care el o vedea in sufletele noastre. Nici pe departe nu ma consideram persoana cu cea mai mare problema de acolo. Asa ca m-am asezat undeva mai in spate si am inceput sa scriu acatistele. La un moment dat, dupa ce parintele a chemat trei persoane, a iesit din nou si a zis:"mata, de acolo, care ai o durere asa de mare.... vino". Eu am auzit , insa am ramas acolo in spate, eram pe aceeasi linie cu parintele dar, nu ne vedeam, pentru ca eu eram asezata jos. Apoi a repetat:"mata, de acolo, care ai o durere asa de mare.... ". Atunci m-am ridicat si eu sa vad cu cine vorbeste si nu se coformeaya, ca sa zic asa. Atunci l-am vazut pe parintele Irineu ca se uita la mine , ca vorbea cu mine. Eu eram cea care nu se conforma, insa nu ma asteptam sa ma cheme atit de repede, inaintea altor persoane pe care le consideram mai indeptatite sa intre inaintea mea.
Dupa ce am intrat m-a intrebat : ia spune mami, care este durerea asta a ta asa de mare?
I-am spus mai mult decit pe scurt ce problema am si mi-a dat asigurari ca totul va fi bine. Sa stau linistita ca problema mea se va rezolva. Si s-a rezolvat. Mai departe depinde de mine si de cei din familia mea.
Sfatul sau a fost sa ma apropii mai mult de Dumnezeu ." Din caza asta suferim , mia spus el foarte blind. Inchipuie-ti ....daca suferinta noastra este asta , asa de mare, cit de colosala este suferinta lui Dumnezeu cind vede ca nu-L ascultm. Asa ca apropie-te de Dumnezeu!.. si stai linistita, problema ta se va rezolva".
Nu a fost nevoie de multe cuvinte.... el a stiut imediat ca probelma mea se va rezolva. Si imi spunea acest lucru cu atita siguranta si blindete. Efectiv, simteam cum ma invaluie o blindete si o dragoste parinteasca nemaitraite pina atunci. Linistea pe care mi-a transmis-o e greu de descris in cuvinte... si era asa de bine linga el ca nu ma puteam urni din loc sa plec. Mi-a fost frig inaitne de a intara la parintele Irineu, insa din momentul in care am intrat , am simtit cum ma invaluie o blindete calda, o o imprejmuire a dragostei simple, si traiam in acelasi timp siguranta protectiei, a apararii parintesti. E mai mult decit atit, dar cuvintele mele nu pot acoperi si explica prezenta harului si povata lui, in simpliatea unor cuvine aproape nespuse. Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa-l lumineze pentrua ne indruma pe noi, oile cele ratacite. Iar pe noi, fie ca Dumnezeu sa ne scoata din ratacire si sa ne dea blindetea oilor si ascultarea lor, supunerea lor. Amin!

Nicador 09.07.2013 19:19:01

danageorgescu,

Poti te rog relata mai multe, unde anume in Bucuresti poate fi gasit Parintele si pana cand?

VladCat 09.07.2013 20:58:06

Da, spune-ne si noua te rugam

daniel 21.09.2013 06:35:25

Va rog daca stie cineva unde poate fi gasit Parintele Irineu cand vine in Bucuresti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:07:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.