Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce inseamna cand visezi lumanari aprinse ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9240)

ustrodica 22.04.2010 10:37:06

Ce inseamna cand visezi lumanari aprinse ?
 
POATE VI SE PARE BANAL DAR MIE INTOTDEAUNA VISELE MI-AU DAT UN SEMN.SE SPUNE CA VISELE VIN DE LA DIAVOL DAR OARE TOATE VIN DE LA DIAVOL ? OARE D-ZEU NU NE DA NICIODATA DE STIRE CA CEVA BUN SAU RAU URMEAZA SA NI SE INTAMPLE IN VIATA ? -AM VISAT AZI NOAPTE UN VIS FOARTE CIUDAT ,SE FACEA CA ERAM UNDEVA INTR-O CURTE SI AVEAM DE GAND SA TAIEM UN PORC SI RUGAM VECINII DAR NIMENI NUVROIA SA MA AJUTE DEOARECE ERA ZIUA SF.PASTI SI PARCA MAMA MEA ZICEA DACA TAI PORCUL SA-I DAU SI EI CARNE,APOI O VECINA MI-A ZIS CA VREA SA VANDA NISTE CARNE SI AM SUNAT-O PE SORA MEA SA CUMPERE EA APOI AM PLECAT CU VECINA MEA ,PARCA TRECEAM PESTE DOUA DEALURI SI NE INTALNIM CU SORA MEA CARE TINEA IN MANA 3 LUMANARI LUNGI DE 50cm APRINSE IAR EU ERAM ATAT DE BUCUROASA CA ZICEAM, EU :CE BINE CA AI ADUS LUMINA ! APOI CAND MA UIT LANGA MINE NU MAI ERA VECINA MEA ERA O ALTA SORA DE-A MEA MAI MICA CARE AVEA IN MANA GEANTA CU CARNE.CU LUMANARILE APRINSE M-AM INTORS ACASA SI CIN INTRU IN CURTE PORCUL ERA TAIAT DE FIUL MEU SI ERA PUS PE O MASA MARE. M-AM TREZIT CU O NEINISTE IN SUFLET SI AM SUNAT-O PE SORA MEA CEA MICA CARE MI-A ZIS CA TOT AZI NOAPTE SI EA A VISAT CEVA ASEMANATOR.

FiulRisipitor 22.04.2010 14:52:57

Citat:

În prealabil postat de ustrodica (Post 237964)
POATE VI SE PARE BANAL DAR MIE INTOTDEAUNA VISELE MI-AU DAT UN SEMN.SE SPUNE CA VISELE VIN DE LA DIAVOL DAR OARE TOATE VIN DE LA DIAVOL ? OARE D-ZEU NU NE DA NICIODATA DE STIRE CA CEVA BUN SAU RAU URMEAZA SA NI SE INTAMPLE IN VIATA ? -AM VISAT AZI NOAPTE UN VIS FOARTE CIUDAT ,SE FACEA CA ERAM UNDEVA INTR-O CURTE SI AVEAM DE GAND SA TAIEM UN PORC SI RUGAM VECINII DAR NIMENI NUVROIA SA MA AJUTE DEOARECE ERA ZIUA SF.PASTI SI PARCA MAMA MEA ZICEA DACA TAI PORCUL SA-I DAU SI EI CARNE,APOI O VECINA MI-A ZIS CA VREA SA VANDA NISTE CARNE SI AM SUNAT-O PE SORA MEA SA CUMPERE EA APOI AM PLECAT CU VECINA MEA ,PARCA TRECEAM PESTE DOUA DEALURI SI NE INTALNIM CU SORA MEA CARE TINEA IN MANA 3 LUMANARI LUNGI DE 50cm APRINSE IAR EU ERAM ATAT DE BUCUROASA CA ZICEAM, EU :CE BINE CA AI ADUS LUMINA ! APOI CAND MA UIT LANGA MINE NU MAI ERA VECINA MEA ERA O ALTA SORA DE-A MEA MAI MICA CARE AVEA IN MANA GEANTA CU CARNE.CU LUMANARILE APRINSE M-AM INTORS ACASA SI CIN INTRU IN CURTE PORCUL ERA TAIAT DE FIUL MEU SI ERA PUS PE O MASA MARE. M-AM TREZIT CU O NEINISTE IN SUFLET SI AM SUNAT-O PE SORA MEA CEA MICA CARE MI-A ZIS CA TOT AZI NOAPTE SI EA A VISAT CEVA ASEMANATOR.

Indiferent de provenienta eu zic sa nu le crezi nicicum. Daca Dumnezeu vrea sa-ti spuna ceva are el grija sa gaseasca o metoda inteligibila pentru tine. o sa-ti vorbeasca de atatea ori pana pricepi. Mai bine sa fii cu atentie decat sa o iei razna.

Delirul 22.04.2010 15:59:34

nu inseamna nimic. Trebuie sa te feresti sa dai crezare sau vreo insemnatate viselor fiindca imaginatia este taramul unde necuratul are cea mai multa liberatate. Chiar daca ti-ai duce viata zi de zi in post si rugaciune, visele sunt demne de a fi luate in considerare doar atunci cand se repeta de un anumit numar de ori, astfel incat tu sa ai o anumita certitudine ca nu sunt simple plasmuiri ale mintii tale.

George817 12.01.2012 00:37:50

Am si eu o intrebare : Ce semnifica daca am visat diavolul schimbat intr`o fata si incerca sa ma omoare spunandu`mi : "o sa te decapitez eu , ai sa vezi " ce inseamna acest lucru?

Raoul 12.01.2012 00:50:22

Inseamna ceea ce vrei tu sa insemne. Daca nu crezi,nu inseamna absolut nimic. Ai 7 ani ca sa mai crezi in vise?

mihai07 12.01.2012 10:51:27

Citat:

În prealabil postat de George817 (Post 421585)
Am si eu o intrebare : Ce semnifica daca am visat diavolul schimbat intr`o fata si incerca sa ma omoare spunandu`mi : "o sa te decapitez eu , ai sa vezi " ce inseamna acest lucru?

Inseamna ca e timpul sa te trezesti.
Valabil si pentru initiatorul topicului

DragosP 12.01.2012 12:08:05

Citat:

În prealabil postat de ustrodica (Post 237964)
POATE VI SE PARE BANAL

Eu cred că ți s-a stricat tastatura. Rău de tot!

Lucian008 12.01.2012 12:20:55

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 421627)
Eu cred că ți s-a stricat tastatura. Rău de tot!

De la lumanare? :)))))

dobrin7m 12.01.2012 12:43:26

Citat:

În prealabil postat de ustrodica (Post 237964)
POATE VI SE PARE BANAL DAR MIE INTOTDEAUNA VISELE MI-AU DAT UN SEMN.SE SPUNE CA VISELE VIN DE LA DIAVOL DAR OARE TOATE VIN DE LA DIAVOL ? OARE D-ZEU NU NE DA NICIODATA DE STIRE CA CEVA BUN SAU RAU URMEAZA SA NI SE INTAMPLE IN VIATA ? -AM VISAT AZI NOAPTE UN VIS FOARTE CIUDAT ,SE FACEA CA ERAM UNDEVA INTR-O CURTE SI AVEAM DE GAND SA TAIEM UN PORC SI RUGAM VECINII DAR NIMENI NUVROIA SA MA AJUTE DEOARECE ERA ZIUA SF.PASTI SI PARCA MAMA MEA ZICEA DACA TAI PORCUL SA-I DAU SI EI CARNE,APOI O VECINA MI-A ZIS CA VREA SA VANDA NISTE CARNE SI AM SUNAT-O PE SORA MEA SA CUMPERE EA APOI AM PLECAT CU VECINA MEA ,PARCA TRECEAM PESTE DOUA DEALURI SI NE INTALNIM CU SORA MEA CARE TINEA IN MANA 3 LUMANARI LUNGI DE 50cm APRINSE IAR EU ERAM ATAT DE BUCUROASA CA ZICEAM, EU :CE BINE CA AI ADUS LUMINA ! APOI CAND MA UIT LANGA MINE NU MAI ERA VECINA MEA ERA O ALTA SORA DE-A MEA MAI MICA CARE AVEA IN MANA GEANTA CU CARNE.CU LUMANARILE APRINSE M-AM INTORS ACASA SI CIN INTRU IN CURTE PORCUL ERA TAIAT DE FIUL MEU SI ERA PUS PE O MASA MARE. M-AM TREZIT CU O NEINISTE IN SUFLET SI AM SUNAT-O PE SORA MEA CEA MICA CARE MI-A ZIS CA TOT AZI NOAPTE SI EA A VISAT CEVA ASEMANATOR.

Cat suntem noi de curati, de buni, de vrednici, de sfinti sa vorbim cu Dumnezeu in somn!!!
Maicuta a Domnului uite ce vrednici suntem!!! Domnul imi transmite mesaje!

Sa alungi de fiecare data visele ce le ai ca si cum nu au fost!
Atitudinea ta sa fie de nepasare si ignorare totala!
Sa faci rugaciunea de seara in fiecare seara! Sa te inchini inainte de a te culca si sa te gadesti la Dumnezeu cand te pui sa adormi! Sa ii ceri iertare pentru faptele de peste zi, si sa Il rogi sa iti dea somn linistit.

Rodica52 13.01.2012 23:28:00

Despre vise
 
Parintele Cleopa a zis ca "cel ce crede in visuri este asemenea omului care alearga dupa umbra sa si se sileste s-o prinda ".
Frate pe frate ajutorandu-se si sfatuindu-se sunt ca o cetate intarita si ca o imparatie nebiruita .(Parintele Cleopa }


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:43:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.