Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8031)

viviana 06.01.2010 20:08:20

Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou
 
Buna seara tuturor. Vreau sa va povestesc una din minunile Sf. Efrem,minune intamplata recent cu mine, eu asa o consider.
Duminica ma aflam cu fiul meu la Sf. LITURGHIE.In fata bisericii este o sora care vinde carti ortodoxe.Ma apropii si ca de fiecare data caut carti pe care nu le-am citit inca, caci eu de fiecare data nu plec fara vreo carte.Sora ma intreaba daca il cunosc pe Sf. Efrem , mare si grabnic ajutator,in orice situatie,eu ii spun ca nu si dumneaei imi inmaneaza cartea cu ,,Viata, aratarile, minunile acatistul, si paraclisul Sfantului Efrem cel Nou,,.O rasfoiesc ,citesc cateva din minunile sale, putin din viata Sfantului, si gandul ma duce spre cineva din familie , grav afectat de pacatul betiei...si imi spun necajita... ,,- Sfinte daca ar putea persoana respectiva sa se lase de bautura cu ajutorul Tau...chiar de ar fi sa se si imbolnaveasca dar asta sa-i fie spre insanatosirea lui, fa o minune sa se lase de bautura.,,Asa mi-am spus si am plecat spre casa cu copilasul meu.
Seara ,am inceput sa fac paraclisul Sfantului Efrem,impreuna cu copilasul meu,si primesc un telefon de la sotia persoanei care bea si la care ma gandisem in biserica si intreb ce face,si ce imi spune:!!! ,,-pai s-a dus la spital ca bause atat de mult si s-a hotarat sa se interneze ptr dezintoxicare...!!!el care nu voia sa auda de medici privind problema sa! Iata una din minunile la care Sfantul mi-a raspuns numai stiind durerea si gandul meu.
Dar minunile Sale nu se termina aici.
Azi e miercuri si eu detin un post temporar de sef de birou,de vreo 6 luni,intr-o institutie publica...si azi sunt chemata de director sa-mi comunice ca mi-a venit numirea de la Bucuresti pe inca 6 luni si cu salariul marit de 3 ori!!!...Iata inca una din minunile Sfantului EFREM, care a vazut rugaciunile mele si ale copilului si nu m-a lasat in acasta stare de criza, stiind ca sunt singura doar cu puiul meu.
Asa incat nu pot decat sa laud pe DUMNEZEU, PE MAICA SA SFANTA SI PE MARELE MUCENIC EFREM CEL NOU,si recomand tuturor sa se roage caci DUMNEZEU si Sfintii Sai nu lasa pe nimeni niciodata!

andrei_im 06.01.2010 20:21:47

multumim mult pentru cuvinte, este intr-adevar o mare minune!! o sa caut si eu cartea cu Sfantul Efrem cel Nou. iata cum sfintii fac minuni acolo unde noi pacatosii nici cu vorba buna nu mai reusim sa facem nimic. Dumnezeu sa ne ajute, pentru rugaciunile Sfantului Efrem!

veveritza 08.01.2010 21:09:49

"Sfantul Mare Mucenic si Tamaduitor Efrem s-a nascut la 14 septembrie 1384; a ramas orfan de tata inca de cand era mic iar la varsta de 14 ani a intrat in manastirea Bunavestire a Preasfintei Maici a lui Dumnezeu de pe Colina Neprihanitilor din Attica;acolo, cu mare ravna a luat pe umerii sai nepretuita Cruce a Domnului, primind ca semn al desavarsirii moartea sa cea infricosatoare si slavita intru mucenicie.
Prin vietuirea sa calugareasca a devenit asemena ingerilor facandu-se ucenic al marilor nevoitori si parinti ai pustiei si urmand vreme de aproape 27 de ani sfintei lor nevointe.
La 14 septembrie 1425, de ziua Inaltarii Sfintei Cruci, a fost luat in robie de catre turci si asa a inceput mucenicia lui; acesta s-a sfarsit la 5 mai 1426, intr-o zi de marti pe la orele 9 dimineata, avand atunci varsta de 42 de ani.
Rugandu-se si aflandu-se in mijlocul unor cazne atat de ingrozitoare-caci fusese spanzurat intr-un copac ce inca mai exista, cu capul in jos, cu picioarele si capul pironite, iar la sfarsit strapungandu-i-se trupul martirizat si acoperit cu un lemn inrosit(ii infipsesera in pantece o bucata de lemn aprins si maruntaiele sale ardeau, in vreme ce trupul ii era strapuns de multe cuie, din acelea cu care fusese rastignit Domnul nostru Iisus Hristos pe Cruce)-, viteazul atlet al lui Hristos isi dadu sufletul in mainile Stapanului sau, de la Care primi cununa de Mucenic si darul facerii de minuni"...


Recomand tuturor cartea "Viata, aratarile, minunile, acatistul si Paraclisul Sfantului EFREM CEL NOU grabnicul ajutator si marele facator de minuni"
Cu adevarat "Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai"!

s1c2h3m4i5d6t7 30.11.2010 10:00:32

Cumparati-va cartea despre sf.Efrem cel nou,rugati-va lui si o sa constatati singuri ce mare sfant este ,f.f.f.grabnic ajutator.

antoneta 30.11.2010 10:48:55

Citat:

În prealabil postat de s1c2h3m4i5d6t7 (Post 308868)
Cumparati-va cartea despre sf.Efrem cel nou,rugati-va lui si o sa constatati singuri ce mare sfant este ,f.f.f.grabnic ajutator.

Unde o gasim? As cumpara-o si eu cu mare drag si incredere, dar de unde? Nu am vazut-o la mine la biserica.

Mihailescu-Marin Daniel 30.11.2010 11:17:21

Ma bucur sa aud de acest sfant, dar mai grabnic ajutator :), foarte ajutator :) foarte foarte foarte foarte ajutator din tre sfinti este...............:))

Nascatoarea de Dumnezeu, Pururea Fecioara Maria, maica noatra si stapana noastra.

Daca vine vorba de viteza.........va spun eu, nu trebuie zile, nu trebuie ore si minute, ci trebuie credinta cu adevarat in suflet si maica noastra Sfanta Fecioara Maria ne ajuta cat ai clipi din ochi :).

Doamne ajuta.

tigerAvalo9 30.11.2010 17:32:03

Am si eu cartea cu Sf.Efrem.Am citit unele din minuni si m-am infiorat putin.E mare grabnic ajutator daca te rogi cu credinta si cu durere!La fel ca si Sf.Nectarie.Sunt doi Sfinti care ajuta neincetat,fac minuni neinsemnate,insemnate,mari,foarte mari NEINCETAT!

Multumim pentru aceasta relatare a ta.Iti doresc numai bine si tie si la toata lumea de altfel!

windorin 30.11.2010 17:51:04

Pe Colina Neprihanitilor te-ai intarit vietuind intru nevointa, Parinte de Dumnezeu inteleptite, si de acolo ai purces pe calea muceniciei. Pentru aceasta, Cel Care daruieste lumii viata cu indoita cununa te-a incununat, Mare Mucenice Efrem, si te-a daruit noua ca in tot locul sa te avem ajutator si sa te rugam cu staruinta: miluieste-i pe cei ce te cinstesc pe tine.

Sfantul Efrem cel Nou - Manastirea - Viata - Acatistul

DARIUTA24 09.05.2011 10:25:30

Si pe mine m-a ajutat sfantul efrem
 
Ma durea cumplit un dinte si citind de sfantul efrem m-am rugat lui si durerea s-a ameliorat pana a disparut
multumesc sfantului efrem

Un_trecator 09.05.2011 15:12:47

Multumim pentru acest nou subiect. Este foarte interesant.

Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:30:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.