Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Despe tatuaje! De ce este pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12032)

cornel cornel 28.01.2011 19:07:04

Despe tatuaje! De ce este pacat?
 
tatuajele la femei si barbati
cercei la barbati
chiar si mestecatu gumei
este pacat?

camy_d 28.01.2011 19:08:24

Chiar sunt curioasă și eu.

Raoul 28.01.2011 19:13:43

Normal ca este pacat! Cine a pomenit barbati cu cercei in urechi,nas,limba,buze si mai stiu eu unde? Sau cu par vopsit,tatuaje pe corp etc. Doamne-fereste!

o nestiutoare_ 28.01.2011 19:16:38

Daca Dumnezeu isi dorea ca noi sa fim "pictati"(tatuati) pe trup,asa ne lasa, dar din moment ce intelepciunea Lui nu inclina spre astfel de lucruri,de ce sa ni le facem noi?
Datoria noastra este de a ne impodobi sufletul cu virtuti, nu corpul cu fel de fel de imagini.
Dumnezeu sa-ti ajute!

Raoul 28.01.2011 19:32:21

"Nestiutoareo" esti foarte intelepta sa stii. Mai ales la varsta ta. Asa este,Dumnezeu daca ne vroia tatuati si cu fiare prin noi atunci asa ne lasa! Bine ca nu am niciunul din defectele astea. Vroia mama odata sa-mi pun cercel in ureche dar am renuntat... Ce ma bucur acum :4:

camy_d 28.01.2011 19:34:06

Și atunci de ce nu e păcat să-și pună femeile cercei? Nu le-a lăsat Dumnezeu cu găuri în urechi.

Raoul 28.01.2011 19:38:36

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 329364)
Și atunci de ce nu e păcat să-și pună femeile cercei? Nu le-a lăsat Dumnezeu cu găuri în urechi.

Teoretic e tot pacat,dar nah... La femei e altfel,si un cercel in nas da super bine uneori :5:

o nestiutoare_ 28.01.2011 19:43:05

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329365)
Teoretic e tot pacat,dar nah... La femei e altfel,si un cercel in nas da super bine uneori :5:

In fata cui??
Nu a lui Dumnezeu,in orice caz...

Raoul 28.01.2011 19:46:13

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 329369)
In fata cui??
Nu a lui Dumnezeu,in orice caz...

Spuneam asa,ca da bine la aspect... :10: Bine,la unele fete. Acum ce vrei,tot pacat e,dar tu nu ai cercei in urechi?

camy_d 28.01.2011 19:47:01

Că sunt deșertăciuni, recunosc, dar nu pot să le evaluez pe scara păcatului, pot doar să spun că sunt păcate și mai mari. Sunt cam în dilemă aici. Apropo, eu mi-am făcut un piercing în ureche. Și nu-mi plac cerceii în nas, mi se par inestetici.

o nestiutoare_ 28.01.2011 19:48:24

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329372)
Spuneam asa,ca da bine la aspect... :10: Bine,la unele fete. Acum ce vrei,tot pacat e,dar tu nu ai cercei in urechi?

Ba da...asta nu inseamna ca nu este pacat.

o nestiutoare_ 28.01.2011 20:02:00

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329363)
"Nestiutoareo" esti foarte intelepta sa stii. Mai ales la varsta ta. Asa este,Dumnezeu daca ne vroia tatuati si cu fiare prin noi atunci asa ne lasa! Bine ca nu am niciunul din defectele astea. Vroia mama odata sa-mi pun cercel in ureche dar am renuntat... Ce ma bucur acum :4:

Intelepciunea este o virtute.
Bine ar fi sa nu-mi lipseasca nici mie.
Cei care sunt avansati duhovniceste dispun de ea,nu o nestiutoare...Iar ghilimele chiar nu-si au locul in cazul acesta.

Raoul 28.01.2011 20:40:23

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 329373)
Că sunt deșertăciuni, recunosc, dar nu pot să le evaluez pe scara păcatului, pot doar să spun că sunt păcate și mai mari. Sunt cam în dilemă aici. Apropo, eu mi-am făcut un piercing în ureche. Și nu-mi plac cerceii în nas, mi se par inestetici.

Am spus ca depinde de persoana. Evident ca nu prinde bine la toate fetele :)


Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 329388)
Intelepciunea este o virtute.
Bine ar fi sa nu-mi lipseasca nici mie.
Cei care sunt avansati duhovniceste dispun de ea,nu o nestiutoare...Iar ghilimele chiar nu-si au locul in cazul acesta.

Modesto ce esti... :65:

o nestiutoare_ 28.01.2011 20:55:51

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329420)




Modesto ce esti... :65:

E adevarul:|...

Karine 28.01.2011 21:12:42

Citat:

În prealabil postat de cornel cornel (Post 329335)
tatuajele la femei si barbati
cercei la barbati
chiar si mestecatu gumei
este pacat?

este "pacat" caci poate distruge armonia trupului. In medicina traditionala chineza se intelege ca urechea are forma unei fetus in uter, aproape de momentul parturitiei( nasterii). Partea externa a pavilionului urechii reprezinta coloana vertebrala. Diferite punctii, incizii la acest nivel pot avea rasunet la somatic.

Daca ne uitam in jur vedem multe si intelegem....

I.Calin 28.01.2011 21:14:27

Măi, măi, hai, măi, vă rog, la rugăciune...

Mihnea Dragomir 28.01.2011 21:16:58

Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?

I.Calin 28.01.2011 21:24:44

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329442)
Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?

E păcat? Nu știu. Dar știu că sufletul sălășluiește în templul trupului. Și, iarăși, vorbind discutând, analizând, mă întreb chiar nu contează dacă paharul din care bei apa e curat au ba? E o întrebare, doar, la fel, ca întrebarea unui copil de 17 ani care m-a întrebat: "dom' ..., cum aș putea să-mi șterg tatuajul de pe gât?" Nicicum, i-am răspuns, fizic e chin și spiritual e semnul aducerii aminte tale de a fi... Și spre surprinderea mea a înțeles.

Nu e sfârșit, dar poate fi începutul înțelegerii de sine. Evident că dispensabil...

catalin2 28.01.2011 21:39:11

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329442)
Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?

Stiu doar ca la evrei este pacat (sau cel putin asta ma vazut in filme). Probabil tatuajele provin din religiile tribale, unde aveau o semnificatie spirituala.

Mihnea Dragomir 28.01.2011 21:52:20

Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos. Poate că se mai face asta și din dorința de a declara iubirea pentru cineva, având în vedere că am văzut tatuaje pe care scria "Tanța" și erau cu o inimă, uneori cu săgeata înfiptă în ea.

Comparația cu paharul curat sau murdar nu ține. Nu mi se pare ceva murdar tatuajul. De ce spuneți că e păcat ? Eu definesc păcatul ca încălcare cu știință și voință a unei porunci date de Cristos sau de Biserică. A spus Domnul nostru să nu ne tatuăm ? A canonisit Biserica pe cei care se tatuează ? Eu văd cum oamenii își fac tot felul de liste de păcate care nu există, în schimb adevăratele păcate, care îl ofensează pe Domnul, nu apar pe listă. Cât de des întârziem asupra unor gânduri de curvie ? Cât de des îl pizmuim pe vecinul care are și noi nu avem ? Cât de des practicăm judecata temerară, întregind cu prezumțiile noastre ceea ce auzim cu urechea și răspândim mai departe cu gura ? Acestea sunt păcate, nu tatuajele puse pe piept. Nici tunsorile crețe de pe cap. Nici abțibildurile lipite pe mașini. Prost gust ? Probabil că da, numai că gusturile sunt discutabile. În orice caz, sunt chestii de judecată estetică, nu de judecată morală. Părerea mea.

Yasmina 28.01.2011 21:53:43

Este pacat pt crestini sa sa tatueze,deoarece asta fac paganii ,care se inchina zeitatilor.
Tatuajele si cerceii faciali,sunt simboluri pagane,atata tot.

Daca Iisus sau Sfiintii ar fi fost tatuati si plini de cercei,ar fi ramas astfel zugraviti in imaginile vremii...daca suntem crestini,normal ar fi sa fim cat mai aproape de imaginea lui Iisus si nu a unor zeitati,de la pagani...

anna21 28.01.2011 22:00:09

s-a mai discutat asta.. ma citez (din comoditate, ca acelasi lucru il am de spus)

catalin2 28.01.2011 22:02:17

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329458)
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos.

Desigur ca nu se gandesc la semnificatii spirituale. Nici nu stiu daca e pacat si cat de grav e. Sunt insa si lucruri pe care nu trebuie decat sa le facem , fara sa credem neaparat in ele. Si efectul e acelasi. De exemplu cineva care tot spune cuvantul "dracu", chiar daca nu crede tot are un efect. Sau cei care fac magie alba, chiar daca ei cred ca fac bine tot ceea ce fac conteaza, nu ceea ce cred.

alyna26 29.01.2011 23:13:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329342)
Normal ca este pacat! Cine a pomenit barbati cu cercei in urechi,nas,limba,buze si mai stiu eu unde? Sau cu par vopsit,tatuaje pe corp etc. Doamne-fereste!

unde scrie ca este pacat sa-si puna un barbat cercel sau sa se tatueze? hai sa ne legam de pacatele adevarate, nu ucide nimeni daca-si pune un cercel sau se tatueaza. nici una din porunci nu spune sa nu te tatuezi!
pana la urma traim intre oameni si nu in manastire, daca natura nu a fost prea darnica cu tine, iar tu poti face ceva pentru a imbunatati un pic, de ce sa nu o faci? ce-ar trebui sa facem, sa nu ne vopsim, epilam, pensam, etc? care ar mai fi diferenta intre noi si o maimuta? si cat de mult va-ti simti atras fata de o astfel de femeie sincer, ca tot pomeneati si de par vopsit?
adevarata credinta se poarta in inima si in suflet, si nu are de-a face cu felul in care ne imbracam, vopsim, tatuam, etc.

alyna26 29.01.2011 23:18:59

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329458)
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos. Poate că se mai face asta și din dorința de a declara iubirea pentru cineva, având în vedere că am văzut tatuaje pe care scria "Tanța" și erau cu o inimă, uneori cu săgeata înfiptă în ea.

Comparația cu paharul curat sau murdar nu ține. Nu mi se pare ceva murdar tatuajul. De ce spuneți că e păcat ? Eu definesc păcatul ca încălcare cu știință și voință a unei porunci date de Cristos sau de Biserică. A spus Domnul nostru să nu ne tatuăm ? A canonisit Biserica pe cei care se tatuează ? Eu văd cum oamenii își fac tot felul de liste de păcate care nu există, în schimb adevăratele păcate, care îl ofensează pe Domnul, nu apar pe listă. Cât de des întârziem asupra unor gânduri de curvie ? Cât de des îl pizmuim pe vecinul care are și noi nu avem ? Cât de des practicăm judecata temerară, întregind cu prezumțiile noastre ceea ce auzim cu urechea și răspândim mai departe cu gura ? Acestea sunt păcate, nu tatuajele puse pe piept. Nici tunsorile crețe de pe cap. Nici abțibildurile lipite pe mașini. Prost gust ? Probabil că da, numai că gusturile sunt discutabile. În orice caz, sunt chestii de judecată estetică, nu de judecată morală. Părerea mea.

subscriu la tot ce ai spus.

Raoul 29.01.2011 23:23:43

Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt. Daca Dumnezeu ne-a creat intr-un fel... inseamna ca a stiut El ce este mai bine. Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".

Mihnea Dragomir 30.01.2011 00:11:40

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329864)
Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt.

Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.

Citat:

Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".
Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !

jefferson 30.01.2011 01:04:10

respiratu' e pacat?
 
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.



Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !




n-aveti crestincatolic.ro domnu'? cred ca v-ati ratacit.

Raoul 30.01.2011 01:35:15

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.

Purgatoriu NU exista. E una din ereziile catolice.

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329876)
P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !

E duminica,e Sfanta Liturghie,nu se cuvenea sa ma prinda tot cu imaginea aia de la avatar. Asta va ramane,Sfantul Irodion!

medusa 30.01.2011 09:08:45

Levitic 19:28 *Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

alyna26 30.01.2011 10:12:36

Citat:

În prealabil postat de medusa (Post 329921)
Levitic 19:28 *Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

draga Medusa, asta era inainte de Hristos, dupa ce Hristos a venit pe pamant, s-a mai schimbat si legea, Dumnezeu a devenit ceva mai permisiv. nu trebuie sa traim cu frica in san ca orice pas am face gresim. Dumnezeu nu cred ca ne prefera cu capul in nisip de frica. iar in Levitic cred ca se referea mai mult la reprezentarea idolilor, iar in prezent tatuajul se foloseste mai mult ca un semn de infrumusetare sau iubire. cum spunea cineva mai inainte: te iubesc Tanta. Daca inventam mereu pacate, chiar o sa ne fie frica sa si respiram.

alyna26 30.01.2011 10:17:52

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 329894)
Purgatoriu NU exista. E una din ereziile catolice.

cu toate ereziile pe care le numiti, eu desi sunt ortodoxa, cred sincer ca preotii catolici sunt mai apropiati de oamenii pe care ii conduc si incearca sa-i apropie de Dumnezeu folosindu-se de dragoste si nu de frica. asa ca si noi mai avem multe de invatat de la ei.
daca faceti astfel de afirmatii, va asemanati mult cu rasistii, iar pana la urma suntem toti crestini, asta n-ar trebui sa uitam.

calator prin ploaie 30.01.2011 10:31:39

Tatuajul...Cata naivitate sa crezi ca un tatuaj ofera frumosul...El nu face altceva decat sa altereze ce a alcatuit minunat dumnezeirea....
Ah, daca ne referim la acea tatuare viitoare cu cifra fiarei intram la alt capitol....infricosator!

alyna26 30.01.2011 11:55:03

un fluturas unde trebuie, poate fi chiar frumos. eu nu ma omor dupa tatuaje, dar gusturile nu se discuta. si fiecare priveste frumosul cu proprii ochi, nu-i nicidecum naivitate.

codana 30.01.2011 12:11:32

salut,alyna26
 
Citat:

În prealabil postat de alyna26 (Post 329961)
un fluturas unde trebuie, poate fi chiar frumos. eu nu ma omor dupa tatuaje, dar gusturile nu se discuta. si fiecare priveste frumosul cu proprii ochi, nu-i nicidecum naivitate.

si unde trebe tatuat fluturasul?sau multe alte tatuaje,mai mult sau mai putin infricosatoare?alyna,un corp curat, fara tatuaje,al corp e frumos,parerea me.

dianagroza 30.01.2011 12:39:02

Citat:

În prealabil postat de alyna26 (Post 329943)
draga Medusa, asta era inainte de Hristos, dupa ce Hristos a venit pe pamant, s-a mai schimbat si legea, Dumnezeu a devenit ceva mai permisiv. nu trebuie sa traim cu frica in san ca orice pas am face gresim. Dumnezeu nu cred ca ne prefera cu capul in nisip de frica. iar in Levitic cred ca se referea mai mult la reprezentarea idolilor, iar in prezent tatuajul se foloseste mai mult ca un semn de infrumusetare sau iubire. cum spunea cineva mai inainte: te iubesc Tanta. Daca inventam mereu pacate, chiar o sa ne fie frica sa si respiram.

La ce ai zis tu, sunt in mare parte de acord. S-a schimbat legea, dar a ramas si o sfanta traditie. Nu ne limitam doar la Noul Testament.
Tatuajul alaturi de vopsit, machiat sunt infrumusetari deci. Atunci de ce nu ai voie sa mergi machiata, ca se refera la fete in general, la Biserica de exemplu, ca na, e doar un SEMN DE IUBIRE!

alyna26 30.01.2011 13:02:25

pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?

dianagroza 30.01.2011 13:09:50

Citat:

În prealabil postat de alyna26 (Post 329976)
pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?

Da exact, se uita preotul urat, mai ales cand pe SFANTA EVANGHELIE este ruj. Nici nu are de ce, asa e el... un pic inapoiat.
Ce este Biserica? In fata cui te prezinti: a "babelor" sau in fata Lui Dumnezeu. Sa mergi machiata, chiar si discret, nu dai dovada de iubire pentru Dumnezeu, nu faci decat sa maschezi ce a creat El.
Ce este in sufltetul omului e dificil de aflat la o simpla privire, dar pe langa o pereche de blugi extra mulati, care la prima aplecare dezvaluie tot si mai si sminteste, fusta arata respectul.

Heurtebise 30.01.2011 14:09:02

Citat:

În prealabil postat de alyna26 (Post 329976)
pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?

Astea-s baliverne. Draga mea, poti tu sa spui ca in aparenta esti machiata ca o paparuda dar in esenta esti...cine stie?...o calugarita. Nu tine! Forma(aspectul fizic) si fondul(sufletul) se intrepatrund fie ca-ti dai seama sau nu si ajungi sa fii in sufletul tau exact ce esti in trup. Nu a spus nimeni ca masura sfinteniei e lungimea fustei dar masura respectului fata de tine si fata de Biserica, este, sa stii!

alyna26 30.01.2011 17:34:09

stiti ce stiu eu? ca pe Dumnezeu nu-l gasesti numai in biserica, ridici o piatra si-l gasesti pe Dumnezeu, tai un lemn si gasesti semnul sfintei cruci, dar mai ales pe Dumnezeu il gasesti in sufletul tau. si daca te machiezi ca sa arati mai bine, nu te machiezi pe suflet si nu-ti altereaza ce-i in inima ta. voi ce vreti sa spuneti, ca o femeie care se respecta pe ea si pe cei din jur si se ingrijeste si se machiaza, este mai prejos, nu este demna sa intre in biserica? poate va aduceti aminte cu ocazia asta de Maria Magdalena si ce mult a iubit-o Dumnezeu si pe urma sa afirmati ce afirmati. stati voi asa, nemachiate, neepilate si deaia o sa se uite barbatii vostri dupa cele machiate. acum stiu sunt rautacioasa, dar ma enerveaza excesul asta de zel si puritanismul asta ieftin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:04:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.