Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Sa iubiti Psaltirea ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10990)

ionion 20.10.2010 21:45:59

Sa iubiti Psaltirea !
 
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Rodica50 20.10.2010 23:06:40

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Detin versiunea IPS Bartolomeu Anania- aprobata de Sfantul Sinod.Imi place, cum dealtfel imi place si vechea versiune.

cristiboss56 20.10.2010 23:41:21

Pe ambele să le iubim !
 
Și cea a lui David , și cea a Maicii Domnului merită iubite deopotrivă ! Oricum ele îți devin prietene încă de la prima atingere, de la prima citire ! Multă înțelepciune degajă , și de câte ori o iei de la capăt cu citirea lor, ți se înfățișează în haină nou, înțelesuri noi ți se descoperă. Mare bogăție dăruită celui iubitor de Dumnezeu , multă întărire în necazurile și ispitele ce năvălesc asupra noastră.

Eugen7 21.10.2010 10:12:03

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Rugaciunile Sfintei Psaltiri sunt fara seaman Biserica, sunt cele mai intaltatoare pentru om.

Nu e "de joaca" cu psaltirea. Rugaciunea din psaltire trebuie sa se face dupa randuiala Bisericii si indrumarea duhovnicului.

Cel rau e foarte viclean si intinde felurite capcane si daca nu suntem intariti duhovniceste (Sfanta Spovedanie, Sfanta Impartasanie, post...) putem pica in capcanele diavolului.

"Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit.
25. Și, venind, o află măturată și împodobită.
26. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. " Luca 11,24-26

gabriela8 21.10.2010 16:35:49

Foarte adevarat!
 
Nu-mi amintesc exact numele preotului care a rostit aceste cuvinte insa mesajul lor este graitor :" mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!" Psalmii au valoare foarte mare si de multe ori sunt trecuti cu vederea, poate si din nestiinta...

windorin 28.10.2010 15:04:34

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 299347)
"Mai bine nu mai sta soarele pe cer decat sa ramana Psaltirea necitita!"

Frumos spus.
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.

o nestiutoare_ 28.10.2010 16:57:26

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.

Psalmii sunt de o frumusete rara.o rugaciune inalta si plina de cele folositoare."Ce este Soarele intre celelalte lumini ale Cerului?Aceea este Psaltirea intre celelalte carti insuflate de Dumnezeu.Soarele lumineaza toate marginile lumii;Psaltirea lumineaza toate simtirile inimii,toate cugetele sufletului si toate miscarile mintii...".

gabriela8 28.10.2010 18:55:12

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 301269)
Cred insa ca rugaciunea cu psalmi este una destul de grea.
Fie nu o putem incepe, fie o citim fara a intelege mai nimic, fie nu o putem continua vreme indelungata.

Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!

OmuBun 28.10.2010 19:14:44

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 301337)
Tocmai de aceea ne trebuie binecuvantare pentru a o putea citi si chiar daca nu intelegem noi tot ce citim, fii sigur ca diavolul intelege si il indepartam!

Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...

mihele_m 28.10.2010 20:07:39

Citat:

În prealabil postat de ionion (Post 299127)
Sa nu ne departam de psaltire ! In opinia mea, trecuta pe la multi duhovnici si tarziu stabilizata. Unul sdin criteriile duhovnicului adevarat, este sa-i apropie pe oameni de psaltire.


Gasesti atita liniste interioara si sufleteasca atunci cind citesti psalmi .


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:47:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.