Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Animalele au suflet? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4796)

pisi 24.10.2008 01:58:21

Animalele au suflet?
 
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?

mirelat 24.10.2008 05:06:11

da, animalele sunt si ele suflete si au si ele nevoie de dragoste. iar daca simtim nevoia sa ne rugam pentru ele, nu vad de ce nu am face-o.

mirelat 24.10.2008 05:07:38

Citat:

În prealabil postat de pisi (Post 97350)
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav[...] Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?

am citit undeva ca animalele vor fi toate in Rai, fara sa fie judecate.

mihai07 24.10.2008 09:53:08

Citat:

În prealabil postat de pisi (Post 97350)
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?

Poti sa citesti acatistul Sf. Modest

MarinaAlca 24.10.2008 10:59:11

Citat:

În prealabil postat de pisi (Post 97350)
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?

Eu iubesc la nebunie animalele.....
Sincera sa fiu eu am ramas cam dezamagita cand la mai multe predici din cadrul Sfintelor Liturghii, diferiti parinti sustineau aceiasi idee, cum ca animalele nu au suflet ci doar un duh al lor:confused:
Apoi iata ce am gasit scris in pravila bisericeasca:

[SIZE=2]"Plantele si animalele au un duh de viata biologica necesar vietii lor firesti, care nu depasesc trebuintele corpului lor fiind una cu el, caci la creatiune, Domnul numai a zis si s-au facut asa cum sunt ele si azi.

Omul a fost creat trupeste cu o pregatire speciala (Fac. 1, 26-30) si i s-a creat, un suflet special "un suflet viu" (Fac. 2, 7) adica nemuritor, avand insusirile speciale "dupa chipul" lui Dumnezeu nu dupa infatisare ci dupa nemurire, ca cel ce va avea sa se perfectioneze prin exercitiul vietii morale libere, conlucrand intru "asemanarea" cu Dumnezeu prin respectarea legilor Domnului, intru stapanirea de sine si conducerea fapturii supuse lui ca un reprezentant al lui Dumnezeu fata de cele pamantesti prin insusirile lui sufletesti si ca un delegat al lumii materiale fata de Facatorul, prin viata sa pamanteasca si trupeasca in care se sintetizeaza cele materiale ale pamantului: Deci el era si este un microcosmos, adica o lume mica a universului (Sf. Ioan Damaschin, Dog. II, 12).
[/SIZE]

geo.nektarios 24.10.2008 11:40:17

Sf.M.Mc.Gheorghe a inviat "boul" lui Glicherie, un om sarac si pagan, care avea nevoie de acel animal si a venit la Sf.gheorghe in temnita si i-a spus durerea, iar Sf/Gheorghe i-a sp sa mearga linistit ca isi va afla boul viu! Si asa a fost... Apoi acesta imediat a ajuns acasa si si-a vazut boul inviat s-a intors sa ii multumeasca Sf.Gheorghe, dar in acelasi timp slavint pe Dumnezeul Cel Adevarat! Si imediat a fost prins si i s-a taiat capul!!! Vezi? pt invierea unui animal, Dumnezeu prin Sf.Gheorghe a facut un mucenic! Depinde de noi, de credinta noastra!!!
Sunt N exemple in Pateric si in vietile Sfintilor de Sfinti de comuniunea lor cu animalele, prietenia cu ele... Sf.Gherasim de ls Iordan, Sf.Macarie egipteanul, Sf.Serafim de Sarov, etc...

mihailt 24.10.2008 11:57:38

Dom-le animalele nu au suflet capabil de iubire , ratiune etc.
Au suflet animal care le dispare odata cu luarea Duhului lui Dumnezeu si acest suflet animal are instinct si atat.
La fel si plantele.
Cainele nu te iubeste ci din instinct se ataseaza de om.
Chestia cu cainele care simte omul rau si omul bun de fapt e o aberatie.
Cainele simte prin miros substantele chimice care le emite pielea noastra cand avem stari sufletesti de frica,panica etc.
Si asa ii zice instinctul sa atace pe cei care miros asa.
Existau mari talhari care nu erau latrati de caini.(cred ca mai exista si acum)

Sfantul Ioan Damaschin spune ca omul are suflet vesnic adica sufletul omului poate sa primeasca lucrarile lui Dumnezeu si in absenta trupului.
(prin aceasta omul se aseamana cu ingerii , prin trup cu lumea materiala - omul e facut ca o unire intre cele doua lumi).

vsovi 24.10.2008 12:44:43

cum sa nu iubeasca animalele, cum sa nu aiba suflet viu si ele, au toate shi unele sunt chiar sfinte dintre cele curate dupa deosebirea facuta prin Noe shi Moise, poi se vede ca n-atzi citit ca in VT se spune ca primul nascut al oii sau al vacii e sfant, caci sfant este Domnul care le-a creat... Dar omul, spre deosebire de animale este chiar chipul shi asemanarea Lui Dumnezeu, deci cu atat mai mult ar fi trebuit sa urmeze oamenii calea dragostei curate si sfinte intru Numele Domnului.

Nu au instincte animalele, ci asculta de invatzaturile parintzilor lor, simt, cauta, intind pliscutzele, traiesc, iar unele dintre ele de aia ma gandesc ca sunt necurate ca n-au mai ascultat de Dumnezeu, au cazut ca si ingerii, au cazut shi animalele, asha cum au fost omorate de potop, toate animalele alea neascultatoare ca pasarile uriase, mamutzii, animalele carora le spunem noi dinozauri, s-au prapadit caci n-au ascultat de glasul toacei... n-au catadicasit sa creada shi sa vina in Arca, exact ca shi cei ce erau doar trupuri shi se hraneau cu carne shi sange... inclinatzi doar spre naluciferizari inca din tineretzile lor...

e o falsa perceptzie, sa spui ca ii mana instinctele, nu instinctele ci poftele, ei nu se prea pot invatza sa posteasca, sa se abtzina... dar ei mananca de foame, ca daca ar minca asha ca oamenii din ispita, s-ar prapadi toate foarte rapid.... e defapt o invatzatura in ei... caci ei ishi urmeaza liderii, shefii... altfel ii ashteapta moartea la fiecare pas...

poi Hristos shi la turmele de porci a tzinut, le-a iubit, deshi erau animale necurate, El n-a vrut sa le piarda diavolii, dar decat sa-i jigneasca pe draci shi sa-i considere mai jos ca porcii, i-a lasat sa intre in ei, ca aia vroiau nenorocitzii, sa-L faca pe Hristos sa-i huleasca, shi sa-L prinda pe Om, shi pe noi cu ierarhia, adica cu judecata shi osandirea, sa-i strice smerenia shi iubirea Lui de oameni shi ingeri shi animale...

Dar oamenii ar trebui sa fie dupa chipul Lui Dumnezeu, dar ei vor sa fie dupa chipul sulimenizar-ului modei... lepadandu-shi uniforma duhovniceasca pentru ispitirea goliciunilor shi poftelor pispitei...

Doamne apara shi pazeshte, ca fiecare gandacel shi fiecare musculitza shi fiecare catzelush shi fiecare pasarica shi fiecare fir de iarba, le ingrijeshte Domnul... ca pentru oameni le-a Creat, pentru viatza omului cu Dumnezeu, dar oamenii n-au priceput cate a facut Domnul pentru ei...

un suflet de caine, de animal, de purcelash, iubeshte mult mai mult pe stapan shi doar pentru ca li se da de mancare shi li se pune apa... shi multzumeshte in fiecare dimineatza Lui Dumnezeu, cu fericire shi din toata inima, pe cand oamenii au impresia ca toate li se cuvin... rau a ajuns neamul omenesc... ca ei urmeaza defapt instinctele faradelegii, adica un termen ce-i confera libertatea in desfranarea poftelor ca cica ar cere-o instinctul... nu va inshelatzi, nu exista asha ceva, e o invatzatura bazala care a intrat in obijnuintza shi cere mereu tribut... adica inchinarea la dracu :77::19: shi nu la Dumnezeu, Tatal Nostru care ne-a facut pe totzi, fintze vii.... cu firi neamestecate...

C.tin 24.10.2008 13:51:34

Doar OMul are suflet!!!
 
[COLOR=magenta]Doar omul are suflet !!! Suflet prin care ne si inrudim cu Dumnezeu![/COLOR]

Pe cand celelalte vietuitoare au doar "[COLOR=blue]duh de viata"[/COLOR], care e cu totul altceva!

Daca nu sunteti de accord, va rog sa argumentati cu citate din Sfintii Parinti.

vsovi 24.10.2008 14:14:13

Citat:

În prealabil postat de C.tin (Post 97428)
[COLOR=magenta]Doar omul are suflet !!! Suflet prin care ne si inrudim cu Dumnezeu![/COLOR]

Pe cand celelalte vietuitoare au doar "[COLOR=blue]duh de viata"[/COLOR], care e cu totul altceva!

Daca nu sunteti de accord, va rog sa argumentati cu citate din Sfintii Parinti.

poi de ce sa argumentam noi cand dumneata faci afirmatzia ca n-ar fi ashea, deci adu dumneata argumentele din Scripturi shi din Sfintzii Parintzi ca sa-tzi sustzii teoriile... poi duh de viatza e suflet viu, deci ce vrei sa spui? eu vad ca au alta fire, animalele au fire dobitoceasca... shi nu au asemanrea cu Creatorul, nu sunt dupa Chipul Sau fcaute animalele, dar eu am vazut o icoana cu sfintzi propovaduind animalelor shi pasarilor iar pe parintele Arsenie Boca pana shi animalele il ascultau shi ursul... iar daca ne gandim la Heruvimii cu 4 capete, in care 3 erau ca ale animalelor shi abea unul era fatza de om... ce argumente mai vrei? au suflete shi ele, shi sunt chemate shi ele spre sfintzire dar prin oameni, prin ingrijirea lor de catre oameni... ca li s-a dat oamenilor sa le stapaneasca, li s-au dat lor, ca animalele se invatza shi de la oameni shi nu numai de la shefii lor... deci daca animalele fac rele, atunci precis au invatzat de la oameni... sau de la ingerii cei rai....

da dumneata argumente... ca ushor este sa-i cobori la starea de fiintze inferioare... dar multzi oameni sunt mai jos ca animalele ca unele nu pacatuiesc asha ca unii oameni... sau ce crezi ca sufletul lor se pierde, dispare? poi sa nu fie loc shi pentru ele undeva in Imparatzia Lui Dumnezeu, sau crezi ca nu le cere Dumnezeu sangele oamenilor din labile lor daca ucid oamenii? Crezi ca dreptatea Lui Dumnezeu se opreshte la oameni? Fiecare fir de par, fiecare fir de iarba se bucura de dreptatea shi mila Lui Dumnezeu....

vsovi 24.10.2008 14:21:52

cand a trimis Domnul, mushtele, albinele, broashtele, insectele, prepelitzele, atunci cum de au shtiut asculta de Dumnezeu? din instinct? ce este ciudat ca au suflet pana shi gandacii shi paianjenii shi tot ce mishuna, ca au o inteligentza ciudata oricat ar fi de mici.... shi plantele au un suflet viu al lor, shi ishi dau roadele shi ishi dau ale lor shi asculta de Dumnezeu, pana shi pietrele au un oarecare suflet din moment ce shi-au dat apa ascultand de Cuvantul Lui Dumnezeu.... doar oamenii nu vor sa creada ca ei inshishi au un suflet ci asculta doar de ce le dicteaza instinctul sangelui shi al carnii... doar oamenii... nu mai au suflet... :20:

vsovi 24.10.2008 14:25:35

"au doara" n-ai citit cum a ascultat smochinul? asha cere CLD, sa fie Creshtinul ca shi smochinul...

pui 24.10.2008 14:33:03

Uneori animalele au suflet mai mult decat oamenii

geo.nektarios 24.10.2008 14:35:41

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 97407)
Cainele nu te iubeste ci din instinct se ataseaza de om.
Chestia cu cainele care simte omul rau si omul bun de fapt e o aberatie.
Cainele simte prin miros substantele chimice care le emite pielea noastra cand avem stari sufletesti de frica,panica etc.
Si asa ii zice instinctul sa atace pe cei care miros asa.
Existau mari talhari care nu erau latrati de caini.(cred ca mai exista si acum)

Iubite frate, din "instinct" te rog si eu sa citesti in cartea "Patimi si virtuti" vol.5 a Cuviosului Paisie Aghioritul, capitolul "Dragoste pentru intreaga zidire" de la pag 231-241, si ai sa te convingi in legatura cu "instinctul" animaleleor citind din relatarile Cuviosului Paisie!!!
Iarta-ma!!! Fii binecuvantat!!!

geo.nektarios 24.10.2008 14:37:19

Citat:

În prealabil postat de pui (Post 97440)
Uneori animalele au suflet mai mult decat oamenii

... si au recunostinta!!! si isi iubesc puii, pt care isi dau viata ele pt puii lor, nu ii "avorteaza" sau macar sa ii "abandoneze"!!!

geo.nektarios 24.10.2008 14:41:21

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 97435)
cand a trimis Domnul, mushtele, albinele, broashtele, insectele, prepelitzele, atunci cum de au shtiut asculta de Dumnezeu? din instinct? ce este ciudat ca au suflet pana shi gandacii shi paianjenii shi tot ce mishuna, ca au o inteligentza ciudata oricat ar fi de mici.... shi plantele au un suflet viu al lor, shi ishi dau roadele shi ishi dau ale lor shi asculta de Dumnezeu, pana shi pietrele au un oarecare suflet din moment ce shi-au dat apa ascultand de Cuvantul Lui Dumnezeu.... doar oamenii nu vor sa creada ca ei inshishi au un suflet ci asculta doar de ce le dicteaza instinctul sangelui shi al carnii... doar oamenii... nu mai au suflet... :20:

...completare:
...toate sunt dupa ratiunea lui Dumnezeu! Toate ne sunt taine... desi Adam era cu ele in gradina Raiului ca intre flori! Pana cand a cazut in neascultare... atunci nu l-au mai recunoscut ca stapan al lor... dar oamenii plin de har au fost simtiti de animale si li s-au supus...
Pestii nu au auz... nu au grai... cum de au ascultat glasul Dlui Hs si au intrat in mrejele lui Petru? asa din "instinct'!

vsovi 24.10.2008 15:02:51

asta ca sa nu mai vorbim de chitul care l-a inghitzit pe dreptul shi prea smeritul Iona, caci numai un nebun se gandeshte ca Dumnezeu are nevoie de cineva ca sa faca dreptate sau sa scape pe cineva sau sa intoarca din pacate, shi astfel Iona, din smerenie shi dreptate, caci nu era dreptatea lui Iona, ci a Lui Dumnezeu, caci cum se poate sa mearga shi sa vorbeasca despre dreptatea Lui Dumnezeu un om, sa le spuna ca vor fi pedepsitzi daca nu se pocaiesc? N-a vrut sa se ridice la statutul de drept, de a se considera pe sine drept shi pentru asta o fi fugit shi s-a smerit pana la moarte, iar cand a venit moartea a strigat la Dumnezeu shi Hristos l-a dus sa-shi faca misiunea pentru care fusese randuit... Smerenie pana la moarte shi semnul sfintei Cruci... semnul Lui Iona... deci daca shi chitul are suflet ca l-a dus pana la tzarm... shi acolo l-a scuipat afara... cum putem sa ne facem ca nu vedem?

Dar m-ai facut curios, spune-mi shi mie te rog ce spune parintele Paisie Aghioritul despre instinct, caci eu nu cred in el, ca defapt sunt invatzaturi intrate in obishnuintza shi scoase din observare shi atentzie shi gandirea duhovniceasca... sunt lasate ca demonii (in informatica) sa "lucreze" pentru bunastarea omului...

mihailt 24.10.2008 15:07:12

Sfantul Grigorie Palama a aratat clar cum ca animalele nu au minte.

vsovi 24.10.2008 15:08:07

deci in instinct nu cred, sunt inventzii shi teoretizari shtiintzifice...

e un fel de invatzatura, un soft, un duh de invatzatura de baza care robindu-te, tzi-a intrat in obijnuintza... shi orbindu-te singur ii zici instict, personificand o pofta imposibil de nesatisfacut... deci nu cred in instinct shi in reflex... ca explicatzii shi ca termeni...

vsovi 24.10.2008 15:15:31

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 97446)
Sfantul Grigorie Palama a aratat clar cum ca animalele nu au minte.

cum a aratat clar? dumneata nu cred ca ai priceput la ce se referea... dumneata ai vazut ce fac castorii? ai vazut cum ishi strang veveritzele pentru iarna?, cum ishi fac pasarile cuiburile? n-au minte? nu te-ai uitat pe discoveri sa vezi cata intzelepciune au shi cate fac cu mijloacele lor, cu ciocul, cu botul, cu ghiarele, cu ce le-a daruit Creatorul...

ele au shi grai, shi vorbesc unele cu altel shi se intzeleg shi se pricep unele pe altele...

iar porumbeii care mananca firmituri ce cad din anafura, iata ca se sfintzesc ca shi oamenii... se impartashesc cu Hristos...

ce minte n-au ele?

tzi-am spus au fire dobitocesca, minte dobitoceasca, adica nepreocupata de gandire shi dreptate shi sfintzenie shi dragoste curata cum ar trebui sa aiba omul pentru Dumnezeu....

vsovi 24.10.2008 15:26:10

caci omul trebuia sa aiba firea urmarii shi desavarshirii Chipului Lui Dumnezeu, iar animalele trebuie doar sa asculte, sa vietzuiasca, sa se inmultzeasca, deci nici n-au nevoie de mai multa minte, caci fericite sunt animalele ca shi oamenii, shi ele se bucura, shi ele simt, shi ele traiesc, dar se multzumesc shi se fericesc pentru putzin... sau ai vazut cum ishi plang puii de hipopotan pe mamica lor ucisa de crocodile? sau cum plang elefantzii? sau cum sufera unii dupa altzii, shi cum tzin minte binele pe care l-ai facut lor uitand repede raul pe care li l-ai facut, deci despre ce minte vorbeshti ca shi minte mai multa au ca shi oamenii... iarta mai repede, shi uita... pe cand oamenii chiar daca iarta, de uitat nu uita niciodata shi intotdeauna tzi-o platesc cu varf shi indesat... ca doar au minte.... :52:

pisi 24.10.2008 16:37:12

Am gasit un raspuns la acesta intrebare la Sfantul Antonie cel Mare : Sfântul Antonie cel Mare confirmă existența sufletului la animale: "Fiindcă anumiți oameni lipsiți de cucernicie îndrăznesc să spună că plantele și legumele au suflet, voi scrie pe scurt despre aceasta pentru călăuzirea celui simplu. Plantele au o viață naturală, dar nu au suflet. Omul este numit animal rațional pentru că are rațiune și poate să dobândească cunoștințe. Celelalte animale și păsări pot produce sunete fiindcă au răsuflare și suflet. Toate lucrurile care sunt supuse creșterii și descreșterii sunt vii; dar faptul că trăiesc și cresc nu înseamnă neapărat că toate au suflete" (Filocalia Vol. I, pag. 61)

pisi 24.10.2008 16:39:06

În viziunea "Patriarhului călugărilor singuratici" există patru categorii de vietăți: primele, ființele îngerești, înzestrate cu suflet și nemuritoare; a doua categorie sunt cele cu rațiune, suflet și răsuflare - oamenii; din cea de-a treia fac parte animalele, care au răsuflare și suflet; a patra categorie cuprinde plantele care au numai viață, lipsite de suflet, răsuflare, rațiune sau nemurire. Pe de altă parte, aceste patru atribute presupun ideea de posesie a vieții.

BogdanF2 24.10.2008 19:32:54

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 97407)
Dom-le animalele nu au suflet capabil de iubire , ratiune etc.
Au suflet animal care le dispare odata cu luarea Duhului lui Dumnezeu si acest suflet animal are instinct si atat.
La fel si plantele.
Cainele nu te iubeste ci din instinct se ataseaza de om.
Chestia cu cainele care simte omul rau si omul bun de fapt e o aberatie.
Cainele simte prin miros substantele chimice care le emite pielea noastra cand avem stari sufletesti de frica,panica etc.
Si asa ii zice instinctul sa atace pe cei care miros asa.
Existau mari talhari care nu erau latrati de caini.(cred ca mai exista si acum)

Sfantul Ioan Damaschin spune ca omul are suflet vesnic adica sufletul omului poate sa primeasca lucrarile lui Dumnezeu si in absenta trupului.
(prin aceasta omul se aseamana cu ingerii , prin trup cu lumea materiala - omul e facut ca o unire intre cele doua lumi).

Cu animalele care simt sau nu simt omul bun e mai complicat. Vietile Sfintilor sunt pline de istorisiri de sfinti in poreajma carora si cele mai fioroase animale (lei, ursi) deveneau blande si ascultaotare, mai ceva ca niste animale domestice.

zoridezi 07.08.2009 17:13:58

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie; (Geneza 9)

Eu de aici inteleg ca animalele au suflet... intelege altcineva altceva?

heaven 07.08.2009 17:15:53

Ca sa iti dai seama ca animalele au suflet,nu iti trebuie carti de religie ori filozofie,iti trebuie doar sa simti!

zoridezi 07.08.2009 17:18:02

Da, dar vezi tu, unii au nevoie de dovezi :) Eu sunt convinsa ca au suflete, animalele imi sunt foarte dragi!

heaven 07.08.2009 17:22:07

Rational nici pe bunul Dumnezeu nu Il poti vedea,oricate dovezi i s-ar aduce unui om in acest sens.Mintea umana este limitata.
Daca,insa,ne vom da voie sa simtim, o sa Il vedem pe Dumnezeu si intreaga Sa creatie cu adevarat,prin ochii sufletului,cu toata iubirea si frumusetzea pe care El a pus-o in ea!

AndruscaCIM 24.04.2010 00:47:24

Eu zic ca au..clar!
 
Suplimente Jurnalul | Observator | Sentimentele nu trăiesc numai în oameni!
www.jurnalul.ro

"....Motanul a reusit sa tina pisica in viata pana cineva s-a indurat s-o duca la un veterinar, unde din pacate nu s-a mai putut face nimic pentru ea, din cauza leziunilor interne. Pisica fusese lovita de o masina. Gestul disperat al motanului este insa o lectie pentru mult...

Scotianul 24.04.2010 02:39:49

2 dogs
 
Am 2 caini si i-am crescut de cand s-au nascut.Au ceva aparte in ei.Puteti sa-l numiti ,,suflet" sau cum vreti voi dar este mai mult decat un instinct sau o obisnuinta.In multe momente se comporta extrem de ,,uman".Ba chiar am sentimentul ca se comporta mai uman si mai afectuos decat multi oameni.PS>cred ca nu sunt protestanti:))dupa modu cum ,,mediteaza'',intr-o splendida lene, in asteptarea hranei>cred ca sunt budhisti :))

Mihnea Dragomir 24.04.2010 08:23:24

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 239090)
cred ca nu sunt protestanti:))dupa modu cum ,,mediteaza'',intr-o splendida lene, in asteptarea hranei>cred ca sunt budhisti :))

Câinii dv sunt vegetarieni ?

Daniel777 24.04.2010 09:27:56

Citat:

În prealabil postat de pisi (Post 97350)
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?

Conform parinetelui Cleopa,animalele au suflet dar nu au duh.
Noi suntem fii lui Dumnezeu,iar animalele ne-au fost date noua acum pentru mangaiere si ajutor.Insa nu trebuie sa facem o pasiune pentru ele,sa le iubim in anumite limite.
Ceea ce trebuie sa iubim,asa cum scrie in Evanghelie,asa cum este porunca,pe Dumnezeu-din toata inima si tot sufletul, si pe aproapele nostru ca pe noi insine.In aceasta directie trebuie sa ne orientam iubirea.
Sunt cazuri ,din pacate,de cupluri care nu au copii dar ingrijesc animalele ca pe niste copii.
Apoi sunt multe divorturi,insa cand se despart(o unire fagaduita in fata lui Dumnezeu) au grija sa nu se desparta de animalele lor.
Sfintii iubeau animalele si natura si se straduiau sa nu le faca nici un rau,insa jertfa lor era pentru Dumnezeu si semenul sau.
Daca mai vedem ca Dumnezeu ne-a ingaduit sa avem spre hrana si unele dintre animale,vedem clar diferenta intre noi si ele.
Deci:
-plantele au viata
-animalele au viata si suflet
-oamenii au viata ,suflet si duh

Mihnea Dragomir 24.04.2010 10:23:06

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 239113)
Conform parinetelui Cleopa,animalele au suflet dar nu au duh.

Corect. Noi folosim cumva la întâmplare termenii de "suflet", "duh" (sau "spirit"). Îl spunem pe primul care ne vine în minte.

Din câte am înțeles (la greacă nu mă pricep), "psihe" și "pneuma" au sensuri diferite.

În latină, avem așa:
-animus este "suflul vital", este ceea ce ne ține în viață. Animalele au animus în mod evident.
-anima este sufletul (sau inima în limbaj poetic, în timp ce limbajul comun numește inima "cor")
-spiritus este acel pol al sufletului orientat spre Dumnezeu.

Scotianul 24.04.2010 13:37:07

good question
 
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 239099)
Câinii dv sunt vegetarieni ?

Sincer nu dar cred ca au descoperit(se pare) o meroda de zen mai aparte:mediteaza si primesc(mereu) osul preferat:))Am incercat sa aflu metoda dar unul dintre ei,cu un latrat scurt,mi-a spus:,,The dog is mentioned in the Bible eighteen times.The cat not even once":))))Habar nu am daca este asa>am uitat cine a spus asta.PS>poate,daca doresti,discutam direct>fara ,,dumneavoastra".Pare o conversatie oficiala si eu ma gindeam la una mai amicala
Te salut Mihnea.

zoridezi 24.04.2010 14:48:17

Daca animalele n-au suflet inseamna ca nici oamenii nu au. Oamenii nu sunt cu mult superiori animalelor .

mihailt 24.04.2010 15:37:37

Animalele au suflet,au instinct dar nu au minte (ratiune) cu sentimente rationale.
Vedeti ca zice Sfantul Ioan Damaschinul:
"Trebuie să se știe că omul comunică cu existențele neînsuflețite,
participă la viața celor neraționale și se împărtășește cu spiritualitatea celor spirituale."
"Comunică cu existentele neînsuflețite prin corpul și prin
amestecul celor patru elemente; cu plantele si prin acestea, dar si prin puterea de nutriție, de creștere si de însămânțare, adică de naștere; cu cele neraționale prin acestea si încă prin dorință, adică mânie și poftă si prin simțire si prin mișcarea impulsivă."
(cele nerationale sunt animalele).
Nu eu zic ci Sfantul Ioan Damaschinul ca in trupul si sufletul nostru avem puteri comune si cu plantele si cu animalele.
Tot Sfantul Ioan Damaschinul numeste la Dogmatica omul "Animal condus aici, adică în viața prezentă, dar mutat în altă parte, adică în veacul ce va să fie".

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou23.htm
Vedeti ca zice parintele Cleopa ca animalele au suflet dar nu au minte.
"- Stai că-ti spun ce au! Sfântul Efrem Sirul, când vorbeste de cele zece puteri ale omului - cinci în partea văzută, cele cinci simtiri: văzul, auzul, mirosul, gustul si pipăitul, de care se serveste trupul, si cinci puteri nevăzute ale sufletului: mintea, gândul care izvorăste din minte, ca raza din soare, cugetarea, alegerea si hotărârea -, vorbeste si de a unsprezecea putere a omului, care este instinctul sau priceperea firească.

Această putere, a unsprezecea, care nu face parte din minte, ci din instinct, a dat-o Dumnezeu la toate vietuitoarele de sub cer si din ape, si din aer si de pe pământ, ca să-si întretină viata, să se păzească de dusmanii lor, să stie la ce vreme să vină si să plece.

Aceasta-i pricepere firească. Si calul si câinele si papagalul si măgarul si boul si oricare vezi că au pricepere, aceasta nu-i minte, este a unsprezecea putere a mintii omului: priceperea firească sau instinctul, prin care ele stiu să-si apere viata, cunosc pe stăpânii lor, stiu să se păzească de primejdii, stiu să se hrănească, stiu să se ferească. Aceasta le-a dat Dumnezeu si lor pentru viata de aici, dar nu-i minte, este pricepere firească. Dacă vom zice că-i minte, cădem în cealaltă extremă, împotriva Duhului Sfânt."

Si puterile animale se indumnezeisc cum arata Sfantul Grigorie Palama (si normal si multi alti Sfinti Parinti).
Nu se mortifica pofta ci se transfigureaza.Nici dorinta nu se mortifica ci si aceea se transfigureaza sa doreasca cele bune etc

(luati articolul cu grija ca urmatoarea afirmatie,subliniata si ingrosata mai jos nu cred ca apartine parintelui Cleopa,fiind neortodoxa:
"Omul este sâmburele universului. În om sunt adunate cele patru lumi: lumea minerală, lumea vegetală, lumea duhurilor si, mai presus de lumea duhurilor, icoana Sfintei Treimi, dumnezeirea.
Oricum nu se spune in ce carte a fost publicat articolul respectiv.
De tot omul se zice ca e icoana a lui Dumnezeu cum spune la slujba de ingropaciune:
"Chip al slavei tale negraite sunt,desi port ranile pacatelor".)

Vedeti ca mai sus dealtfel e si zis:
"Da. Dumnezeu este totul întru toate si în om, dar nimic nu este în om din fiinta lui Dumnezeu. Omul se face fiu, dar nu după fiintă ca Hristos, ci după dar. Are darul punerii de fii în baia nasterii de a doua si a înnoirii Duhului Sfânt. Prin botez am căpătat darul punerii de fiii si ne-am făcut fiii lui Dumnezeu după dar."

mishi55 24.04.2010 20:37:21

Spun Sfintii Parinti...
 
Spun Sfintii Parinti ca animalele au suflet, dar - spre deosebire de oameni - nu au suflet nemuritor. Asta spun Sfintii Parinti. Dar ei nu neaga faptul ca animalele sunt capabile de devotament si de dragoste. Si chiar sunt capabile! Si in pateric veti gasi, de exemplu, o istorisire despre un leu care atat de mult a iubit pe un avva, incat atunci cand avva a trecut la Domnul, leul nu a mai mancat, nu a mai baut apa, nu s-a mai miscat de pe mormantul acelui avva, ci a zacut acolo pana a murit. Stim, din viata de toate zilele, despre caini care la moartea stapanului lor si-au pierdut dorinta de viata. Si nu doar cainii, dar este exemplul pe care l-am avut mai la indemana.
Sunt amintiti, si in Pateric si in alte scrieri, parinti care aveau mila si chiar dragoste fata de animale, care nu ingaduiau ca acestea sa fie chinuite, care se ingrijeau de ele. Am citit despre un parinte athonit care avea grija de multe pisici si chiar se ducea la pescuit ca sa aiba cu ce le hrani. Iar un alt parinte, tot athonit, adunase din Sfantul Munte toti asinii care erau prea batrani sau prea vatamati, ca sa mai poate cara poveri, si le purta de grija - hrana, adapost.
Cei care neaga existenta sufletului animalelor sunt marginiti. Aceia, daca ii iei mai la amanunt, nici in sufletul nemuritor al omului nu vor crede si nici in inviere.
Si animalele sunt parte din creatia Domnului. Nu trebuie sa le neglijam, sa le batjocorim - asa cum nu trebuie sa cadem nici in extrema cealalta (saloane de coafura pentru caini, haine si incaltari pentru caini, precum si altele, facute de oameni care s-au indepartat de rostul vietii).
In toate trebuie sa pastram dreapta socoteala. Iar mila si dragostea fac parte din ea.

Si am sa va mai dau un exemplu despre sentimentele animalelor. Urmati linkul de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=8md__OzMJNs si veti vedea.

AlinB 24.04.2010 21:04:52

Citat:

În prealabil postat de pisi (Post 97350)
Am un caine , are 14 ani si este foarte bolnav, medicul a spus ca are cancer la plamani. Imi este tare mila de el cand il vad asa suferind avand in vedere ca a trait alaturi de mine 14 ani,este prietenul meu cel mai bun. As vrea sa-l ajut dar nu pot sa fac nimic.

Oare animalel au suflet? Sa mai am speranta ca o sa-l mai revad vreodata?Este bine sa ne rugam pt animale?

dpdv ortodox au un suflet (poate nu e termenul cel mai bun) dar nu e nemuritor.

Inteleg oarecum ce simti chiar daca nu am avut timp de 14 ani un animal si am avut ocazia sa vad persoane apropiate intr-o situatie asemantoare cu a ta si despre traumatizate dar trebuie avut grija ca atasamentul pentru animale sa nu devina un fel de surogat afectiv cum nu de putine ori se intampla in ziua de azi.

zoridezi 24.04.2010 22:09:40

Citat:

În prealabil postat de mishi55 (Post 239218)
Si am sa va mai dau un exemplu despre sentimentele animalelor. Urmati linkul de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=8md__OzMJNs si veti vedea.

Dom'le ce trist! Pai animalul ala e mai om decat animalul de om!
Si noi spunem ca n-au suflete si ca se chinuie degeaba doar pentru ca nu fac calcule matematice. LOL.

mishi55 25.04.2010 13:04:20

De suflet
 
Citat:

În prealabil postat de zoridezi (Post 239257)
Dom'le ce trist! Pai animalul ala e mai om decat animalul de om!
Si noi spunem ca n-au suflete si ca se chinuie degeaba doar pentru ca nu fac calcule matematice. LOL.

Fiindca vad ca si tu ai suflet pentru animale, am sa-ti mai scriu o istorioara, care mi-a mers direct la suflet.
Se spune ca pe un drum de tara mergeau un om si un caine. Au mers, au mers, s-au indepartat de sat, au trecut de campie, au mers mai departe. Drumul, pustiu. Mergeau, se opreau sa se odihneasca, iar porneau. Nicaieri, nicio casa, nicio suflare. Merg, merg, urca drumul, urca, pustiu, piatra si atat. De la o vreme, li s-au terminat si mancarea si apa. Merg, merg, merg... Cand credeau ca li s-au terminat si puterile, iata ca vad in fata lor un zid, si, mergand de-a lungul lui, dau de o poarta mare, de aur, deasupra careia statea scris cu litere mari, din pietre pretioase: GRADINA RAIULUI. Si in poarta statea un om cu haine elegante, frumoase, stralucitoare, zambind ca in reclame...
Calatorul, bucuros, da binete si intreaba daca poate gasi aici un pic de apa si ceva de mancare. Cel din poarta, zambind, raspunde: "Sigur, cum sa nu! Intra si te voi ospata cu cele mai alese bucate, te vei odihni si vei putea face orice voiesti. Insa intra singur, ca aici nu au voie animalele."
Atunci, calatorul, ca lovit, se opreste. Isi imbratiseaza cainele, zicandu-i: "Hai mai departe, prietene! Unde nu e loc pentru tine, nici eu nu intru!" Si au pornit mai departe, flamanzi, insetati, dar impreuna. Mai merg ei ce mai merg si, deodata, fara sa-si dea seama cum, s-au trezit in fata unui gard de lemn, si iata si portita, si in poarta un batran simplu, cu zambet de bunic, ii intampina: "Haideti, dragii mei, haideti, ca sunteti flamanzi si obositi, si insetati. Haideti, ca de cand va astept!" Calatorul se opreste, usor neincrezator, si intreaba: "Putem intra amandoi? Si eu si cainele?" Batranul raspunde: "Bineinteles! Pai, cum altfel? Haideti!" Dupa ce s-au spalat, dupa ce au mancat si au baut, calatorul a multumit gazdei sale, care i-a poftit si la odihna. Si atunci s-a incumetat sa intrebe: "Bunule om, spune-mi, unde ne aflam aici?" Si batranul a raspuns: "Cum, unde? In Rai." Calatorul s-a mirat si i-a povestit batranului despre poarta de aur, deasupra careia statea scris cu litere mari de tot GRADINA RAIULUI, si toata intamplarea. Batranul a zambit cu blandete si a raspuns: "Raiul aici este. Ceea ce ai vazut mai jos este, de fapt, iadul!" Calatorul nu s-a lasat: "Bine, dar de ce lasati sa va ia numele si sa se poarte asa cum se poarta?" Batranul iar a zambit: "Lasa-i, dragul meu! Abia ne scapa de aceia care sunt in stare sa-si paraseasca prietenul pentru putina desfatare!"


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:54:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.