Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Exorcismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5045)
-   -   diavolul asculta rugaciunile? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12981)

jonzy30 30.05.2011 15:13:51

diavolul asculta rugaciunile?
 
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Bogdan N 30.05.2011 15:37:03

nu cred ca poate citii gandurile dar stie momentele in care tu esti intr-o stare proasta de deznadejde si trimite ispite asupra ta pentru a cadea in pacat. Multi cad in pacatul betiei, desfranarii, din cauza acestor ispite. Tot ceea ce poti face sa nu cazi in astfel de isipite este sa te rogi. Rugaciunea poate face multe.

George.m 30.05.2011 23:29:03

Sfintii Parinti spun ca doar Dumnezeu cunoaste gandurile omului. Diavolul nu le poate citi.
Dar ne poate insufla anumite idei rele, indemnuri pacatoase, prin care sa ne atraga in robia lui.
Pe acestea, cu ajutorul lui Hristos, trebuie sa le respingem.
Chiar de ar auzi diavolul rugaciunea noastra, putin conteaza. Important e ca o asculta Dumnezeu. Important e ca, rugandu-ne, punem capat discutiei cu diavolul si incepem sa vorbim cu Dumnezeu.

Mihnea Dragomir 31.05.2011 00:08:48

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 364958)
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Diavolul este spirit pur. Are aceleași capabilități ca și îngerul. El ne poate vedea și auzi, iar cazul în care ne rugăm nu face excepție.

Diavolul nu nu poate citi gândurile, dar ne poate trimite sugestii.

ElisabetaM 31.05.2011 02:19:01

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 365108)
Diavolul este spirit pur.

Eu cred ca e spirit impur... adica necurat..

ElisabetaM 31.05.2011 02:23:16

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 364958)
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Ce ispita mai e si gandul asta al tau...

Cel necurat fuge cand aude rugaciuni caci il arde numele Domnului nostru Iisus Hristos.

jonzy30 01.06.2011 09:27:01

Citat:

În prealabil postat de ElisabetaM (Post 365141)
Ce ispita mai e si gandul asta al tau...

Cel necurat fuge cand aude rugaciuni caci il arde numele Domnului nostru Iisus Hristos.

Nu consider ca este o ispita.. .. mi s-a intamplat un lucru ciudat m-am rugat in biserica pt un preot si la final mi-a multumit si m-am cam speriat la faza asta pt ca nu ma cunostea deloc in acel moment

georgeval 01.06.2011 10:17:48

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 364958)
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Din scrierile Sfintilor Parinti retinem ca diavolul nu cunoaste gandurile omului. De aceea se recomanda rugaciune lui Iisus sau a mintii. Daca vom avea pururea in minte numele lui Iisus ne vom impartasi de puterea Lui.

gabriela8 04.06.2011 20:15:09

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 364958)
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Daca rostim rugaciunea cu voce tare, ne aude dar gandurile nu le cunoaste.

cristiboss56 04.06.2011 20:58:19

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 364958)
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre

Gandurile sunt cunoscute de Unul singur , Dumnezeu ! Diavolul numai vazand pe cineva ca se roaga , se cutremura , se tulbura , si la randu-i lupta impotriva celui ce se roaga cu tot felul de ispite , ingaduite de Dumnezeu pentru intarirea noastra . Nimic nu se misca in lumea asta , fara voia Lui !


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:31:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.