Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Confuz (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9106)

popmihai1984 08.04.2010 11:19:36

Confuz
 
Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!

ai2 08.04.2010 11:28:01

esti pe un forum ortodox si pui o asemenea intrebare. Acuma sincer, cam ce crezi ca ti se va raspunde?
Daca 1984 e anul nasterii tale poti sa-ti dai doua palme sa-ti revii. E timpul sa te maturizezi adica sa nu mai faci dupa cum te sfatuiesc altii. Ai totusi 25-26 de ani! Nu mai pasa responsabilitatea altora.

PS: Sper ca sunteti amandoi majori dpdv legal. Altfel ar trebui sa intrebi niste avocati.

glykys 08.04.2010 11:39:24

Popmihai, nu ar fi mai bine sa te casatoresti cu prietena ta? Sau vreti sa va distrati putin si dupa aceea, gata, sa zburati spre alte orizonturi? Putin (mai mult) sex, si apoi... ce urmeaza??? Eu am aproape 22 de ani si, sincer, nu prea inteleg ce vor de la viata tinerii care vor numai sa se distreze...
Sa va ajute Dumnezeu sa luati decizia cea mai buna pentru voi!

Pelerinul 08.04.2010 11:41:43

Dupa cum spunea si 'ai2': Bine ai venit pe forum! :)
Referitor la intrebare...doar daca va casatoriti e bine

camivero19 08.04.2010 11:43:13

Porunca este : Sa nu fii desfranat! Tot "ceva"-ul din afara casatoriei e desfranare.

AndruscaCIM 08.04.2010 11:51:23

Citat:

În prealabil postat de popmihai1984 (Post 232483)
Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!

Acum depinde in ce masura esti confuz, si in legatura cu ce anume din relatia ta. Ti-ai dat seama in timpul asta daca ea, e cea pe care vrei sa o ai alaturi toata viata, sau nu esti sigur inca de acest lucru...dar vrei doar sa iti incepi viata sexuala cu ea?

Daca e doar a 2 a varianta, ar fi mai bine sa mai astepti...pana iti limpezesti gandurile, si simti ca ai fi deschis sa ii oferi mai mult ( de fapt totul, pentru ca asta inseamna casatoria)...si nu doar" ceva". :4:

popmihai1984 08.04.2010 12:36:49

Si daca ne casatorim si la inceput folosim ,,protectie"?

elena20 08.04.2010 12:46:03

Citat:

În prealabil postat de popmihai1984 (Post 232523)
Si daca ne casatorim si la inceput folosim ,,protectie"?

nu e bine.casatoria e numai si numai pt copii.teoretic(adica din ce am citit in niste canoane) nu ai voie sa te impartasesti un an daca ai facut asta.deci,nu-i atat de micut pacatul asta.ce,nu-ti plac copiii?de aia vrei sa te feresti de ei?

sophia 08.04.2010 13:49:32

Eu una n-am inteles mesajul initial. Care este intrebarea?
Daca e vorba ca nu vreti deocamdata copii, este de inteles.
Puteti sa va casatoriti si sa va feriti in a-i avea (fie si prin abstinenta cu calendar de fertilitate, daca ea functioneaza regulat).
1. Nu vad de ce casatoria ar fi numai pentru copii (si cei care nu pot avea, ce sa fac atunci?)
2. Este de inteles ca exista situatii in care nu poti avea copii: probleme de sanatate, financiare, lipsesc anumite conditii esentiale, studii, etc.
Mai bine evitarea conceperii, decat mai tarziu eliminarea lui, sau si mai rau maltratarea pe diverse cai, o viata intreaga (fiind copil nedorit).

Pelerinul 08.04.2010 13:54:38

"1. Nu vad de ce casatoria ar fi numai pentru copii (si cei care nu pot avea, ce sa fac atunci?)"

Pai casatoria e binecuvantata cat e pentru nasterea de copii si nu pentru o 'desfranare legalizata'. Asa am citit...


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:14:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.