Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Postul Pastelui (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12278)

ungreier 21.02.2011 11:08:41

Postul Pastelui
 
Am si e o rugaminte. Am vazut ca in Postul Pastelui, in majoritatea saptamanilor nu se consuma ulei de Luni pana Vineri. Asadar, ce sa mancam 5 zile pe saptamana? Faza cu legume fierte , o stiu dar totusi si alte retete mai stiti? Dati exemple: Multumesc

Yasmina 21.02.2011 11:36:55

Nucile,alunele,semintele de floarea soarelui,de dovleac si susan ,sunt foarte sanatoase,hranitoare si suplinesc si nevoia de ulei vegetal.
Fructele de avocado sau maslinele contin ulei vegetal,de aceea le puteti consuma ca atare,doar cu paine sau amestecate in salata.
Desigur,eu va dau sfatul acesta,insa eu rareori am putut sa postesc fara ulei,eu am colon spastic,iritabil,fiind influentat in mare parte de dieta consumata.Cand nu mananc grasimi animale sau macar ulei,am dureri foarte mari ale,spasme ale intestinelor.

Deci,semintele si nucile le puteti consuma ca si o gustare, amesteca in salate sau presarate pe legume fierte.Dimineata puteti consuma cereale fara lapte,doar cu fructe(banana)si nuci,alune;eu mananc si grau fiert cu putin zahar si nuci,este foarte sanatos si hranitor(nu ma roade stomacul),sau gris fiert cu apa.

Mai puteti face in post si:
- paste cu suc de rosii si ciuperci
-orez cu mazare,morcovi
-ciorba de legume(cartofi,morcovi,pastarnac,telina,varza,faso le,mazare,ardei,paste,sos de rosii,conopida)
-conopida coapta la cuptor,cu usturoi
-sfecla coapta,cu usturoi
-ciorba de sfecla si varza acra
-ciorba de fasole boabe,cu multe legume si bulion
sunt multe exemple,in general plecand de la mancarurile cu ulei,de post,numai ca nu le gatiti cu ulei.
succes!

Daniel777 21.02.2011 11:55:39

Se mananca si ulei,stai fara grija,masurile alea fara ulei erau pentru alte timpuri...

maria40 21.02.2011 12:28:08

Citat:

În prealabil postat de ungreier (Post 340145)
Am si e o rugaminte. Am vazut ca in Postul Pastelui, in majoritatea saptamanilor nu se consuma ulei de Luni pana Vineri. Asadar, ce sa mancam 5 zile pe saptamana? Faza cu legume fierte , o stiu dar totusi si alte retete mai stiti? Dati exemple: Multumesc

Si eu mananc cu ulei in timpul Postului in afara de miercuri si vineri cand evit sa mananc cu ulei. Pana cand incepe Postul Pastelui saptamana aceasta (21-27 februarie) se tine post normal miercuri si vineri si luni (azi) daca ai vreun canon dat de duhovnic dupa care in saptamana urmatoare (28.02-6.03) se pune post de carne (poti sa mananci lactate oua si peste dar fara carne) toata saptamana. Din 7 martie incepe Postul Pastelui...

Doamne ajuta!

PascalHoratiu 21.02.2011 12:28:42

Sfat
 
Nu tineti postul de capul vostru ci NUMAI cu binecuvantarea unui duhovnic. De obicei postul fara ulei este un post aspru inaintat calugarilor si nu mirenilor. Daca duhovnicul iti da binecuvantare atunci tine-l , de exemplu mie nu mi-a dat binecuvantre. Lucifer a facut tot de capul lui si ati vazut unde a ajuns . De aceea spun sfintii parinti si marii duhovnici sa nu faceti nimic fara binecuvantare si cel mai important sa faceti ascultare si atunci totul este spre folos.
Doamne ajuta!

maria40 21.02.2011 12:47:33

Eu pot sa-ti spun din propria mea experienta ce mananc fara ulei...ciuperci pe gratar, cartofi fierti in coaja cu varza acra, spaghete (sunt in comert fara oua daca te uiti la ingrediente) cu sos de rosii si mirodenii, fasole boabe gatita, pate vegetal, mamaliga cu dulceata, fructe. Cateodata imi cumpar din comert pufuleti, napolitane si alte cele care .....stiu,ca nu sunt prea sanatoase , dar, imi plac

cocorel 21.02.2011 13:58:36

o intrebare doar
 
Un pahar de vin se poate bea in post?Eu am problema mea cu vinul de coacaze pentru tensiune.Multumesc.

alexandrios 21.02.2011 14:56:55

se poate
 
in fiecare sambata din post este dezlegare la vin,iar daca este vorba de un tratament,sunt convins ca duhovnicul tau i-ti va da dezlegare.

cocorel 21.02.2011 15:09:24

multumesc
 
Chiar am sa vorbesc cu duhovnicul.

Melissa 21.02.2011 15:10:01

Citat:

În prealabil postat de cocorel (Post 340219)
Un pahar de vin se poate bea in post?Eu am problema mea cu vinul de coacaze pentru tensiune.Multumesc.

Pai vinul de coacaze creste tensiunea foarte mult.Cred ca gasesti si alte metode de a-ti creste tensiunea.Nu trebuie neparat sa bei vin.Mananca o lingurita de sare de exemplu ..:3:


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:51:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.