Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12371)

mehiel 05.03.2011 02:19:18

Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....?
 
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...

xanixade 05.03.2011 05:45:12

Citat:

În prealabil postat de mehiel (Post 344905)
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...

De ce în mod neapărat moliftele Sf. Vasile?

calator prin ploaie 05.03.2011 11:02:09

Molitfele Sfântului Vasile cel Mare si ale Sfântului Ioan Gura de Aur numite si exorcisme sunt cele mai puternice rugăciuni împotriva duhurilor necurate din oameni si case. Ele se citesc numai de preoți si duhovnici bătrâni care au viața curata si sunt mari postitori si care au dezlegare de la duhovnicii lor sa le citească, caci daca le citesc preoți tineri, fără post si viața cât mai curata, diavolii chinuiesc mai tare pe cei bolnavi si nu ies din oameni, ba uneori se răzbună cu mari ispite asupra celor care au citit moliftele. Moliftele de izgonire a diavolilor din oameni si chiar din animale se citesc numai în zile de post, mai ales la miezul nopții în biserica, în fata icoanelor făcătoare de minuni sau lângă racla cu moaște ale sfinților. Atât preotul care le citește cât si cei bolnavi de duhuri necurate împreuna cu rudele si însoțitorii lor trebuie sa tina post negru cel puțin o zi si o noapte, uneori chiar trei zile. Când bolnavii posedați de duhuri rele nu se vindeca, se va face spovedania generala a celor bolnavi si a rudelor lor, ca nu cumva cineva dintre ei sa fi făcut păcate grele si sa fi rămas nespovedite. Apoi se repeta moliftele Sfântului Vasile cel Mare de trei ori la miezul nopții, cu câte o zi până la trei zile de post negru. După puțin timp bolnavul trebuie sa fie dus la Sfintele Moaște si la Icoanele făcătoare de minuni din tara ca sa i se citească si acolo molitfele Sfântului Vasile cel Mare.



mehiel 09.03.2011 14:03:28

Va multumesc mult pentu raspunsuri
 
Dumnezeu sa va ajute

anisoara 11.07.2011 23:36:53

Poti merge la parintele Argatu de la SLOBOZIA CIORASTI,face Sf. MASLU si moliftele Sf. VASILE :luni ,miercuri si vineri la biserica din sat dimineata pe la 8.E un parinte cu mult har.
Citat:

În prealabil postat de mehiel (Post 344905)
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...


georgeval 12.07.2011 10:33:13

Citat:

În prealabil postat de mehiel (Post 344905)
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...

Toti preotii au har. Poate te referi la aspectul duhovnicesc. Sunt si preoti de mir duhovnicesti, nu doar cei din manastiri sau din sihastrie.

valer.cosma 25.08.2011 22:28:07

Toti preotii au "har", si nu au unii mai mult si altii mai putin. Gresit sa crezi ca sunt preoti cu har mai putin. Problema este legata de unele daruri speciale pe care le au unii preoti ravnitori, mai rar ii gasim, si atunci cind ii gasim parca isi ascund darul lor, dar peste un adevarat preot exorcist greu vom da.

mirela.b 26.08.2011 11:11:51

Citat:

În prealabil postat de mehiel (Post 344905)
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile(scuze daca gresesc) impotriva farmecelor, pe langa Focsani? Am nevoie de ajutor...

Dezlegari si molifte se citesc saptamanal dupa Sfantul Maslu la Manastirea Frasinei.

windorin 26.08.2011 13:44:58

Citat:

În prealabil postat de mehiel (Post 344905)
care sa imi poata citi Molifta Sf.Vasile (scuze daca gresesc)impotriva farmecelor, pe langa Focsani?
Am nevoie de ajutor.

Iti recomand un preot de langa Sfantul Gheorghe, mai exact in localitatea Malnas Bai.
Parintele Gavriil Todea este un parinte care ajuta mult pe omul cuprins de lupte mari, de genul celor intampinate de tine.

raisondetre24 27.10.2011 18:32:09

Rugaminte
 
Buna ziua! Am inteles ca la Manastirea de la Cernica pot gasi un preot cu har care tine Moliftele Sfantului Vasile. Imi poate spune cineva numele acelui preot? Sau sa ma indrume spre alt loc?


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:45:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.