Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Indatoririle nasilor la botez (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9539)

teodorabiriuc 25.05.2010 14:10:37

Indatoririle nasilor la botez
 
Buna ziua,

Ma numesc Teodora si in data de 10 iulie voi fi nasa de cununie si de botez.
Stie cineva ce indatoriri are nasa la botez?
Va multumesc.

costel 25.05.2010 14:41:44

Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".

Rodica50 25.05.2010 15:48:16

La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita, hainute pentru copil, scutece,fasa, pleduri-cu alte cuvinte, trusoul complet- nasul sa dea dovada de generozitate si sa faca gestul din toata inima, cu multa dragoste si credinta, pentru ca el devine parintele spiritual al copilului , indrumatorul lui in cele bune, prieten apropiat si sustinatorul lui la nevoie.Bineinteles ca va trebui sa se pregateasca cu un dar pentru micut, pentru moase si pentru mama copilasului. Doamne ajuta si sa aveti un fin sanatos si ocrotit de Dumnezeu si sa-i inmultiti- la cat mai multi fini!

gabriela8 25.05.2010 18:11:32

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252561)
nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-

Rodica50, Crezul este rostit de nasi chiar daca nu il stiu bine au datoria sa il citeasca pentru ca prin marturisirea lor devin parinti spirituali inaintea Lui Dumnezeu si fagaduiesc ca in viata lor vor indruma pruncul pe calea credintei!

gabriela8 25.05.2010 18:21:42

Citat:

În prealabil postat de teodorabiriuc (Post 252534)
Buna ziua,

Ma numesc Teodora si in data de 10 iulie voi fi nasa de cununie si de botez.
Stie cineva ce indatoriri are nasa la botez?
Va multumesc.

Indatoririle nasilor nu se rezuma doar la botez ci ele exista pe intreaga viata! Botezul trece si primordiala este increstinarea pruncului si nu petecerea!

Rodica50 25.05.2010 19:19:01

Sigur ca trebuie rostit de nasi, citit sau rostit de preot. Dar neaparat nu trebuie gresit!

coralina 25.05.2010 19:55:17

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252561)
La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita...

Fara suparare, dar asa cred eu ca se ajunge la superstitie... Sunt sigura ca nici un nas nu vrea sa poceasca Crezul insa de emotie, se mai poate intampla, nu? Dumnezeu ne stie intentiile, asta conteaza.
Doamne ajuta!

coralina 25.05.2010 19:57:36

Plus ca preotul nu poate citi in numele nasilor. Cum ar trebui sa spuna: "Nasa crede intr-unul Dumnezeu..."?!

Rodica50 25.05.2010 22:18:10

Nu comentez!

voxdei55 25.05.2010 22:53:07

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 252546)
Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".

Sa fii tu sanatos cate cununii poti face si la catolici..si la ortodocsi.Eu sant ortodox dar am cununat de doua ori la catolici..(sant mai inteligenti ca altii)..si de doua ori ca ortodocsi.La fel si cu botezul.Totul e sa dai dreptul corespunzator.

Noesisaa 25.05.2010 23:00:13

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 252741)
Sa fii tu sanatos cate cununii poti face si la catolici..si la ortodocsi.Eu sant ortodox dar am cununat de doua ori la catolici..(sant mai inteligenti ca altii)..si de doua ori ca ortodocsi.La fel si cu botezul.Totul e sa dai dreptul corespunzator.

La catolici esti doar martor, nu nas. Doua lucruri diferite, de aceea la catolici nu se insista nici pe doi nasi casatoriti unul cu altul, sau catolici, fiindca martorul atat are ca rol: sa depuna marturie cum ca acea nunta a avut loc.

Rodica50 25.05.2010 23:09:28

Poti sa botezi si singur, fara sa fii casatorit, dar sa fii botezat.

sophia 26.05.2010 15:10:12

Eu n-am inteles treaba asta cu un singur nas de botez, adica ne-casatorit, sau choar copii nasi la alti copii.
Pe de o parte inteleg ca unii vor sa pun un frate sau o sora, sau prieten/prieten necasatorit ca nas, sau chiar doua persoane necasatorite,dar apar si probleme.
Daca mai traziu acel nas/acea nasa se casatoreste, sotul/sotia devine si el/ea automat nas copilului?
Uneori se alege si numai o singura persoana din cuplu/familie ca nas. De ce? Si celalalt nu este atunci automat nas?

Si care este rolul nasului de botez mai tarziu? Ca asta este mai important. Ce face mai departe cu finul. Si invers.
Nu este mai bine sa fie o familie care sa boteze copilul si sa-i fie ca o a doua familie, duhovniceasca?

Mihnea Dragomir 31.05.2010 19:46:34

De regulă, nașii de căsătorie sunt un cuplu căsătorit. Nașii de botez sunt persoane individuale botezate.

Prin urmare, la căsătorie soțul nașei este nașul.
La botez, soțul nașei (presupunând că este căsătorită) nu este naș, cu excepția cazului în care botează și el (se leapădă de păcat, rostește Crezul în numele lui, înfașă copilul, este trecut, împreună cu nașa, în registrul parohial și pe certificatul de botez). Între-un asemenea caz, copilul are doi nași, care sunt căsătoriți unul cu altul.
O tradiție recomandă ca nașul de botez al unei fetițe să fie o femeie, iar nașul de botez al unui băiat să fie un bărbat.

La catolici, nașii de căsătorie pot avea orice confesiune, rolul lor fiind de martori. Nașii de botez trebuie să fie catolici (sau cel puțin unul dintre ei să fie catolic), rolul lor fiind de a se lepăda, în numele copilului, de cel rău, de a rosti, în numele copilului, Crezul, de a garanta pentru el, de a crește copilul în Cristos în cazul în care părinții nu ar putea face asta.

sophia 31.05.2010 23:34:42

@Mihnea - tu spui in genral corect. Totusi mi se pare corect ca in cazul unui cuplu, sa fie numai unul nas si celalalt nu. Eu imi imaginez ca amandoi trebuie sa fie cu copilul si sa participe la ceremonie.
Mi se pare ciudat sa numesti numai pe unul din cuplu nas. Am inteles ca asta se intampla des la catolici.
Si este chiar adevarata traditia asta cu sexul nasului si al finului? Alta ciudatenie...
Eu am mai auzit un lucru: in cazul in care se intampla ceva cu parintii copilului, acesta este preluat de nasi, deci ei au o responsabilitate mare si de aceea mi se pare si mai corect sa fie o familie.

Fani71 31.05.2010 23:37:55

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 255181)
@Mihnea - tu spui in genral corect. Totusi mi se pare corect ca in cazul unui cuplu, sa fie numai unul nas si celalalt nu. Eu imi imaginez ca amandoi trebuie sa fie cu copilul si sa participe la ceremonie.
Mi se pare ciudat sa numesti numai pe unul din cuplu nas. Am inteles ca asta se intampla des la catolici.
Si este chiar adevarata traditia asta cu sexul nasului si al finului? Alta ciudatenie...
Eu am mai auzit un lucru: in cazul in care se intampla ceva cu parintii copilului, acesta este preluat de nasi, deci ei au o responsabilitate mare si de aceea mi se pare si mai corect sa fie o familie.

Nasii copilului nu trebuie sa fie casatoriti. Se poate pune si un singur nas.
Traditia cu nasii cuplu este o traditie numai (romaneasca daca nu ma insel), nu zic ca nu este frumoasa, dar nu este o obligatie.

Mihnea Dragomir 01.06.2010 00:37:31

Nașii unui cuplu sunt un cuplu, iar nașii persoanelor sunt persoane. A spune ca "nașul de botez al copilului este un cuplu" înseamna ca pierdem din vedere semnificația teologică a instituției nașilor de botez. Când nașul spune "mă lepăd", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului si când nașul spune "Cred", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului care, prin chiar actul de a năși, se angajează în fața lui Dumnezeu și a oamenilor să ducă pe acel copil spre credință.
Când nu e vorba de un copil, ci un adult este cel care se botează, nici nu trebuie neaparat naș, fiindca el insuși poate spune cuvintele de exorcism si cu propria gură poate spune Simbolul.

Acuma, sigur că nu este interzis ca un copil să aibă doi sau mai mulți nași. Când sunt doi, nimic nu interzice să fie un bărbat și o femeie: ei pot fi căsătoriți sau nu. Cu alte cuvinte, căsătoria nu are nici o legătură cu a fi naș. Nașa mea de botez este o femeie necăsătorită, care nici nu a dorit să se căsătorească. Este artistă și a considerat că se poate realiza prin artă. Dar a dorit să aibă, totuși, ca un fel de copil al ei. De aceea m-a botezat.

eudiana 01.06.2010 01:27:07

nasa de botez
 
eu sunt nasa unui baietel , iar lumanarea a tinut-o tatal meu
pt botez nu e obligatoriu sa fie cuplu, iar crezul l-am zis impreuna cu preotul

costel 01.06.2010 11:34:48

Nasul de botez da marturie despre credinta ortodoxa, rosteste Crezul in numele copilului. Asta denota ca nu poti ajunge partas Tainelor sau nu poti deveni membru al Bisericii fara a marturisi Adevarul. Dar el nu trebuie sa se opreasca doar la aceasta marturisire, dupa cum nici mama nu se multumeste doar cu faptul ca a nascut. Si parintele trupesc si cel sufletesc trebuie sa-l creasca.

sophia 01.06.2010 21:27:29

Mai intai am o observatie: daca un copil trebuie sa aibe in mod normal tata si mama, deci doi parinti, de ce in biserica nu? Adica de ce sa nu aibe doi parinti duhovnicesti?
Nu va inteleg de ce spuneti ca trebuie sa fie numai un nas?
Eu altceva spuneam de fapt:
De ce sa iei dintr-un cuplu o singura persoana s-o faci nas?
Nu stiu, mie mi se pare normal si stiu ca pe vremuri asa era, se lua un cuplu si amandoi deveneau nasi, cu toata ceremonia.
Acum vad, sau poate ca numai la alte confesiuni se intampla asa (am auzit pe aici), in cadrul unui cuplu (familie, casatoriti), unul este nas si celalalt nu. Cum vine asta?
De ce sa nu fie amandoi?
Mi se pare f.ciudat. Un copil sa se duca in vizita la un nas si celalalt este strain, in aceeasi familie?
Eu stiu ca un cuplu casatorit este impreuna in toate, nu-l desparti.

Nu mi-ar fi placut sa am nas o persoana necasatorita si nici n-as boteza un copil numai eu singura, fara sot.

myreille 03.06.2010 12:46:13

Sunt multe chestii la un botez care sunt numai niste simple obiceiuri...astea sunt fara importanta, cu toate ca lumea le da o super importanta...stiu pt ca sotul meu e preot si stiu cate si cate obiceiuri se mai scot....pe care pr.incearca din rasputeri sa le piarda .ce e mai important e comportamnetul nasilor fata de copilut....CEL MAI IMPORTANT!
Sa stii sa ii duci o jucarie cateodata fara nici o ocazie, sa ii faci vizite sa te interesezi de el...pt ca el sa stie ca 'nana' si 'nanu' sunt acolo mereu pt el niste prieteni , niste parinti adevarati.
Noi avem o singura finuta pana acuma si cu ajutorul lui Dumnezeu vom avea mai multi speram. Incercam pe cat posibil sa o facem sa se simta ca si cum ar fi fiica noastra...e mica ce e drept, dar are un atasament aparte fata de noi, tot timpul i+am dus o jucarioara, am vizitat+o cat de des am putut, in fiecare saptamana macar, ii purtam de grija, cu toate ca are niste parinti minunati.Sunte multe cazuri de nasi care boteaza doar asa, ca e bine sa ai un fin....stiu pe propria piele cum e sa ai un nas care sa nu il intereseze finul deloc....nu e placut.
Indemn pe toata lumea sa isi faca datoria de nasi...nu odata pe luna cu un telefon...poate nici atata...ci si in rugaciune rugandu+te pt. ei ca si pt copii tai, cu prezenta ta alaturi de el sa stie ca are 'nani' iubitori si are pe cine se baza. Iertati, daca am plictisit cumva scriind mult.

ory 09.06.2010 13:14:49

Intr-o zi, am gasit prin dulap o cana pentru copii pe care o cumparase nana baietelului meu cu vre-o 4 ani in urma. I-am dat-o lui si i-am spus ca este canita de la nana lui, iar acesta a intrebat ; " ce inseamna nana ? "
Deci, nana lui nu l-a mai vazut de la un an, de fap, l-a vazut pe baietelul meu doar la botez si la aproximativ un an de zile si, cam atat. Nici nu stiu daca-si amintesc despre ziua de nastere a acestuia, nu l-au sunat niciodata sa-i spuna ; " La multi ani ! " sau altceva, practic, nu l-au mai bagat deloc in seama, desi, pentru a-l boteza au fost foarte insistenti, fiind vorba despre o prietena din tineretile mele. Cu siguranta ca nu mai stiu cum arata baietelul meu pe care l-au botezat.
O perioada de timp i-am contactat eu, am mai vorbit despre una-alta, incercand sa ocolesc subiectul ignorantei aproape totale pe care acestia o manifesta fata de finutul lor, am considerat ca trebuie sa pastrez o oarecare relatie. Dar, ma cam saturasem sa sun, sa deranjez intr-un fel si sa nu primesc inapoi decat replici de rutina, astfel am renuntat sa-i mai contactez.
De atunci s-a rupt chiar totul.
Poate ca sunt suparati pe ceva, desi consider ca tine de educatie si civilizatie sa se poata comunica in aceasta priviinta. Nu stiu, dar nici nu inteleg cum pot fi atat de indiferenti fata de un copil luat de suflet spiritual. Dar, poate ca nu sunt, sunt convinsa ca macar se rezuma la a se ruga pentru el, stiu sigur ca ei se roaga si au un program meticulos de post si pravila. Asa ca, Dumnezeu sa le daruiasca sanatate si tot ceea ce este bine pe pamant si dincolo . Le simt lipsa si le simt indiferenta in viata finutului lor, tocmai pentru ca baietelul meu nu are parte de diversificarea mediului si a presoanelor cu care sa dezvolte relatii afective.
Un finut isi aminteste intotdeauna de gestul de iubire facut de nasii lui, ii simte astfel aproape si-i intelege ca si parte din existenta acestuia...daca ei isi dau interesul sa fie aproape, atat cat poate fi posibil.

teodorabiriuc 12.06.2010 07:56:11

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 252546)
Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".

Multumim.Sa dea Dumnezeu!

teodorabiriuc 12.06.2010 07:59:30

Indatoririle nasilor la botez
 
Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252561)
La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita, hainute pentru copil, scutece,fasa, pleduri-cu alte cuvinte, trusoul complet- nasul sa dea dovada de generozitate si sa faca gestul din toata inima, cu multa dragoste si credinta, pentru ca el devine parintele spiritual al copilului , indrumatorul lui in cele bune, prieten apropiat si sustinatorul lui la nevoie.Bineinteles ca va trebui sa se pregateasca cu un dar pentru micut, pentru moase si pentru mama copilasului. Doamne ajuta si sa aveti un fin sanatos si ocrotit de Dumnezeu si sa-i inmultiti- la cat mai multi fini!

Va multumesc.Va doresc numai bine!

teodorabiriuc 12.06.2010 08:00:34

Indatoririle nasilor la botez
 
Citat:

În prealabil postat de ory (Post 257733)
Intr-o zi, am gasit prin dulap o cana pentru copii pe care o cumparase nana baietelului meu cu vre-o 4 ani in urma. I-am dat-o lui si i-am spus ca este canita de la nana lui, iar acesta a intrebat ; " ce inseamna nana ? "
Deci, nana lui nu l-a mai vazut de la un an, de fap, l-a vazut pe baietelul meu doar la botez si la aproximativ un an de zile si, cam atat. Nici nu stiu daca-si amintesc despre ziua de nastere a acestuia, nu l-au sunat niciodata sa-i spuna ; " La multi ani ! " sau altceva, practic, nu l-au mai bagat deloc in seama, desi, pentru a-l boteza au fost foarte insistenti, fiind vorba despre o prietena din tineretile mele. Cu siguranta ca nu mai stiu cum arata baietelul meu pe care l-au botezat.
O perioada de timp i-am contactat eu, am mai vorbit despre una-alta, incercand sa ocolesc subiectul ignorantei aproape totale pe care acestia o manifesta fata de finutul lor, am considerat ca trebuie sa pastrez o oarecare relatie. Dar, ma cam saturasem sa sun, sa deranjez intr-un fel si sa nu primesc inapoi decat replici de rutina, astfel am renuntat sa-i mai contactez.
De atunci s-a rupt chiar totul.
Poate ca sunt suparati pe ceva, desi consider ca tine de educatie si civilizatie sa se poata comunica in aceasta priviinta. Nu stiu, dar nici nu inteleg cum pot fi atat de indiferenti fata de un copil luat de suflet spiritual. Dar, poate ca nu sunt, sunt convinsa ca macar se rezuma la a se ruga pentru el, stiu sigur ca ei se roaga si au un program meticulos de post si pravila. Asa ca, Dumnezeu sa le daruiasca sanatate si tot ceea ce este bine pe pamant si dincolo . Le simt lipsa si le simt indiferenta in viata finutului lor, tocmai pentru ca baietelul meu nu are parte de diversificarea mediului si a presoanelor cu care sa dezvolte relatii afective.
Un finut isi aminteste intotdeauna de gestul de iubire facut de nasii lui, ii simte astfel aproape si-i intelege ca si parte din existenta acestuia...daca ei isi dau interesul sa fie aproape, atat cat poate fi posibil.

Trist,pacat ca nu se intereseaza de copil.Astia sunt oamenii din ziua de azi.

Hoca01 08.03.2016 17:06:28

Buna ziua
 
Peste 5 zile o sa fiu nas pentru prima data la un botez. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa rostesc si eu crezul sau doar nasa? Multumesc.

CristianR 08.03.2016 19:01:48

Crezul trebuie să-l poată rosti orice creștin. Ca și Tatăl nostru.
E bine să vă pregătiți amândoi citind cu atenție și catehismul.
De asemenea, o spovedanie ar fi foarte potrivită.

Veți deveni părinți duhovnicești și vă asumați credința pruncului pe care-l asistați la botez. Mărturisiți credința în locul lui, deci va trebui să aveți grijă, atât cât va depinde de voi, ca la maturitate să o poată mărturisi el însuși.
Asta vă obligă să deveniți voi înșivă modele creștine pentru el.

sophia 08.03.2016 20:39:27

Numai unul din voi va rosti crezul.
Unul (probabil nasa) va tine copilul in brate si va spune crezul si lepadarea de "cel rau". Va primi si copilul scos din cristelnita.
Celalalt va tine lumanarea (tu probabil).

Sa va ajute Dumnezeu.

stefan florin 09.03.2016 13:42:34

Citat:

În prealabil postat de Hoca01 (Post 616593)
Peste 5 zile o sa fiu nas pentru prima data la un botez. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa rostesc si eu crezul sau doar nasa? Multumesc.

unul din nasi rosteste crezul

RedRose 10.03.2016 13:18:02

A botezat cineva un copil de la Casa de Copii?Eu sunt sincer interesata pentru ca am auzit ca faci o fapta buna..cum e mersul lucrurilor ca sa ajungi sa botezi un copil necajit si care chiar are nevoie de hainute, mancare, o vorba buna?

stefan florin 10.03.2016 13:20:50

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 616815)
A botezat cineva un copil de la Casa de Copii?Eu sunt sincer interesata pentru ca am auzit ca faci o fapta buna..cum e mersul lucrurilor ca sa ajungi sa botezi un copil necajit si care chiar are nevoie de hainute, mancare, o vorba buna?

copil necajit cu parinti, sau orfan de la Casa de Copii?

crinrin 10.03.2016 14:36:45

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 616815)
A botezat cineva un copil de la Casa de Copii?Eu sunt sincer interesata pentru ca am auzit ca faci o fapta buna..cum e mersul lucrurilor ca sa ajungi sa botezi un copil necajit si care chiar are nevoie de hainute, mancare, o vorba buna?

Sau, mai simplu, la biserica la care mergi ori aiurea, pe strada, daca vezi o femeie insarcinata, mai simpla, amarata asa ... o intrebi direct daca are cine sa-i boteze copilul.
Sunt fete tinere, unele provenite din familii de tigani, care n-au de niciunele... ba chiar sunt abandonate si de partener dupa ce raman insarcinate si nici rudele nu prea au cu ce sa le ajute. Asta da, fapta buna!

RedRose 10.03.2016 15:05:39

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 616816)
copil necajit cu parinti, sau orfan de la Casa de Copii?

ori cu parinti, ori fara..important e sa aiba cu adevarat nevoie de hainute, bani, mancare...Evident ca la Casa de Copii nu au parinti..dar ma intreb daca-s mai marisori pe acolo, cati au mai ramas nebotezati...

RedRose 10.03.2016 15:07:00

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 616826)
Sau, mai simplu, la biserica la care mergi ori aiurea, pe strada, daca vezi o femeie insarcinata, mai simpla, amarata asa ... o intrebi direct daca are cine sa-i boteze copilul.
Sunt fete tinere, unele provenite din familii de tigani, care n-au de niciunele... ba chiar sunt abandonate si de partener dupa ce raman insarcinate si nici rudele nu prea au cu ce sa le ajute. Asta da, fapta buna!

Multumesc Crinrin..o idee f buna...pana acuma chiar n-am avut ocazia sa intalnesc...

sophia 10.03.2016 18:27:28

E frumos ceea ce vrei tu sa faci, dar nasul nu este numai pentru un scurt timp si numai pentru hainute si mancare.
Rolul lui este mai mare. Si este pentru toata viata.
Gandeste-te bine ce vrei. Doar atat.

RedRose 11.03.2016 13:55:16

Multumesc de sfat, Sophia...


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:15:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.