Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4290)

mihai07 21.01.2009 13:31:52

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 110706)
Unde scrie, in acele versete, ceva de genul: "iad", "chin vesnic", "patimi"? Nici vorba, sau macar aluzie, la asa ceva.
Nu deformati invataturile Sfantei Scripturi cu adaugirile dvs.

"Explicatiile" despre care vorbiti, nu sunt decat o insulta la adresa celor care cugeta. Trebuie sa fii "ingaramadit" rau sau credul ca sa crezi asa ceva.

iti multumesc domnule vasinec pentru jignirile aduse. asta denota ce fel de oameni formeaza secta adventista, si alte secte asemenea.
mai bine lasa-ne pe noi si du-te la secta ta(care are la baza nu mai minciuni si totusi te bati cu pumnul in piept ca sunteti cei mai aproape de adevar) unde sunteti toti luminati de duhuri

vasinec 21.01.2009 13:47:16

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 110707)
iti multumesc domnule vasinec pentru jignirile aduse.

Imi cer scuze daca v-am jignit. Dar, eu banuiesc ca nici dvs. nu credeti in explicatiile pe care le dati. Sunteti un fidel partizan al bisericii din care faceti parte. De aceea acceptati cu usurinta anumite teorii. Dar, nu stiu in ce masura le credeti.

mihai07 21.01.2009 13:51:40

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 110716)
Imi cer scuze daca v-am jignit. Dar, eu banuiesc ca nici dvs. nu credeti in explicatiile pe care le dati. Sunteti un fidel partizan al bisericii din care faceti parte. De aceea acceptati cu usurinta anumite teorii. Dar, nu stiu in ce masura le credeti.

ba eu cred in explicatiile mele ca doar de asta le dau...si cred ca sufletul dupa moarte merge in rai sau iad (o spune clar Sf. Scriptura) nu ca sta intr-o stare de inconstienta pana la a2-a venire. ti-mai zis eu ...nu mai talcui scirpturile dupa mintea ta.

vasinec 21.01.2009 14:03:29

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 110717)
ba eu cred in explicatiile mele ca doar de asta le dau...si cred ca sufletul dupa moarte merge in rai sau iad (o spune clar Sf. Scriptura) nu ca sta intr-o stare de inconstienta pana la a2-a venire. ti-mai zis eu ...nu mai talcui scirpturile dupa mintea ta.

Daca dvs. credeti in explicatiile pe care le dati, va priveste. Dar, nu bagati si Sfanta Scriptura la mijloc. Nu se spune nicaieri ca, dupa moarte, sufletele merg in rai sau in iad. Pentru asta este nevoie, mai intai, de o inviere si o judecata. Pentru dvs., mai sunt necesare INVIEREA (cuvant care va deranjeaza) si judecata? Daca sunt, ce rost mai au? Daca toti se duc unde merita, imediat dupa moarte?

Si va mai contraziceti si cu Sfantul Iustin Martirul:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.

mihai07 21.01.2009 14:12:01

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 110721)
Daca dvs. credeti in explicatiile pe care le dati, va priveste. Dar, nu bagati si Sfanta Scriptura la mijloc. Nu se spune nicaieri ca, dupa moarte, sufletele merg in rai sau in iad. Pentru asta este nevoie, mai intai, de o inviere si o judecata. Pentru dvs., mai sunt necesare INVIEREA (cuvant care va deranjeaza) si judecata? Daca sunt, ce rost mai au? Daca toti se duc unde merita, imediat dupa moarte?

Si va mai contraziceti si cu Sfantul Iustin Martirul:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.

vezi ca iar interpretezi gresit? e vorba despre cei care se cred mantuiti din viata asta si care cred ca vor merge in rai...ti-as sugera sa citeste toate operele Sf. Iustina Martirul in principal cele 2 apologii

vasinec 21.01.2009 14:14:22

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 110724)
vezi ca iar interpretezi gresit?

Nu interpretez deloc. Nu am ce interpreta. Sfantul Iustin Martirul se exprima pe inteles.

mihai07 21.01.2009 14:16:41

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 110727)
Nu interpretez deloc. Nu am ce interpreta. Sfantul Iustin Martirul se exprima pe inteles.

inseamna ca nu ai inteles ce spune Sf. Iustin, sau mai degraba nu vrei sa intelegi (e si asta o problema). Una este ceea ce spune Sf.Iustin si alta ce intelegi tu.

vasinec 21.01.2009 14:26:41

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 110724)
vezi ca iar interpretezi gresit? e vorba despre cei care se cred mantuiti din viata asta si care cred ca vor merge in rai...


Daca ar fi cum ziceti dvs., Sfantul Iustin nu s-ar mai referi la persoane care "neaga invierea mortilor". Dvs., teoretic, nu negati invierea mortilor, dar practic nu-i dati nici o importanta (ceea ce este tot un fel de negare).

Ca sa fie cum ziceti dvs., cam asa ar trebui sa sune spusele Sfantului:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, SI SUSTIN,, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".

Am taiat putin din spusele Sfantului Iustin Martirul, ca sa iasa "talcuirea" dvs.

mihai07 21.01.2009 14:32:10

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 110734)
Daca ar fi cum ziceti dvs., Sfantul Iustin nu s-ar mai referi la persoane care "neaga invierea mortilor". Dvs., teoretic, nu negati invierea mortilor, dar practic nu-i dati nici o importanta (ceea ce este tot un fel de negare).

Ca sa fie cum ziceti dvs., cam asa ar trebui sa sune spusele Sfantului:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, SI SUSTIN,, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".

Am taiat putin din spusele Sfantului Iustin Martirul, ca sa iasa "talcuirea" dvs.

eu cred ca tu te crezi Mafalda de stii tu ce gandesc eu. De unde stii tu daca acord sau nu importanta invierii mortilor? Chiar asa atotstiutor te crezi.
Ai interpretat acest pasaj al Sfantului Iustin asa cum interpretezi si Sf. Scriptura.

vasinec 21.01.2009 17:05:31

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 110735)
eu cred ca tu te crezi Mafalda de stii tu ce gandesc eu. De unde stii tu daca acord sau nu importanta invierii mortilor? .

De unde stiu? De pe acest forum.
Sustineti, dvs. si ceilalti, ca omul cand moare, sufletului se duce, in stare constienta, in rai sau in iad. In plus, sustineti (mai mult domnii Ovidiu-s si Iustin) ca sufletul omului care a murit, are simtaminte si trairi trupesti. Deci, practic nu ar mai fi nimic de adaugat sau de facut. Daca sufletul constient, cu simtaminte trupesti, se duce in rai sau in iad, cand omul moare, ce rost mai are revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea mortilor, judecata si rasplatirea fiecaruia?

Pentru ce sa mai invie mortii? Raspundeti, va rog, la aceasta intrebare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:40:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.