Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   dezlegarea cununiilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3758)

cristina-08 20.05.2008 21:21:10

Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc

Red_Rose 21.05.2008 16:23:55

Se pot lega cununiile?
Nu cred in asa ceva.
Daca persoana respectiva se tine de biserica, se spovedeste, se impartaseste etc. ce se poate prinde rau de el? nu cred in legarea cununiilor.



Hartford 21.05.2008 19:10:42

Citat:

În prealabil postat de Red_Rose
Se pot lega cununiile?
Nu cred in asa ceva.
Daca persoana respectiva se tine de biserica, se spovedeste, se impartaseste etc. ce se poate prinde rau de el? nu cred in legarea cununiilor.


Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.

cristina-08 21.05.2008 20:40:05

Spre rusinea mea nu am fost niciodata foarte aproape de biserica...doar la sarbatorile mai importante.In ultimi ani am avut ceva probleme in familie...Acum de Pasti m-am intors in tara iar o prietena m-a dus la o persoana care citeste in carti(nu am mai fost niciodata pana acum si sincera sa fiu eram impotriva).Aceasta persoana m-a indrumat sa merg la un preot care se ocupa cu dezlegarea cununiilor...Oricum multumesc de raspunsurile voastre

Hartford 21.05.2008 20:52:51

Citat:

În prealabil postat de cristina-08
Spre rusinea mea nu am fost niciodata foarte aproape de biserica...doar la sarbatorile mai importante.In ultimi ani am avut ceva probleme in familie...Acum de Pasti m-am intors in tara iar o prietena m-a dus la o persoana care citeste in carti(nu am mai fost niciodata pana acum si sincera sa fiu eram impotriva).Aceasta persoana m-a indrumat sa merg la un preot care se ocupa cu dezlegarea cununiilor...Oricum multumesc de raspunsurile voastre

Wow... si mai mergi si la ghicit in carti?
Cristina trezeste-te draga mea mergi si te spovedeste la cel mai pacatos preot dar nu mai merge la ghicitori adica la diavol. Imi pare rau ca ai luat calea asta.

Sa-ti lumineze Dumnezeu calea sa fie ingusta dar cu multa lumina.
Te imbratisez :)

Red_Rose 22.05.2008 09:44:24

Jalnic, a ajuns vrajitoarea care umbla cu cele necurate sa te trimita la preot.

De fapt e un joc aici, te trimit doar ca sa arunce praf in ochi si sa arate ca ele sunt credincioase, dar de fapt a aruncat samanta de deznadejde in suflet cum ca "esti legata", dar stie ea ca in cazul in care te vei duce intr-adevar la un preot si nu se va rezolva "dezlegarea cununiilor" asa cum te astepti tu, sa revi si sa spui ceva de genul: "uite ca nici preotul nu a putut sa faca nimic, am venit tot la matale sa rezolvi problema". Si atunci sa iti propuna variantele ei de rezolvare ....
Asa ca mare grija!

Mergi de te spovedeste si Dumnezeu sa te ajute!



Capy 06.11.2008 12:00:49

Citat:

În prealabil postat de cristina-08 (Post 74426)
Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc



Bre cununiile nu se dezleaga unde ai auzit tu treaba asta?

Asta o spun vrajitoarele ca sa duca de nas pe cei naivi.
Cununia este o taina pe care Mantuitorul Hristos a lasat-o .
Caci ce a unit dumnezeu omul sa nu desparta.

Ai auzit.

Numai in cazuri speciale(ca de pilda debilitatea mintala, lipsa unuia o perioada indelungata de timp fara a sti nimic de el, neindeplinirea responsabilitatilor ce iti revin ca sot sau ca sotie etc) duhovnicul poate sa -ti dea dezlegare sa te recasatoresti.
Dar taina cununiei este o singura data, la celelalte casatorii se savarseste doar o slujba de binecuvantare.

maria63 26.12.2008 21:53:27

Si totusi astfel de rautati exista !!!! Iata ce ne sfatuieste parintele Ilarion Argatu ,cel care a fost unul din cei mai mari duhovnici romani de la manastirea Antim , apoi Caldarusani si in cele din urma la Cernica !
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Cinste si respect pentru viata lui traita in credinta ,post si rugaciune pentru altii , din dorinta de ai ajuta sa lupte cu fortele raului!

Va rog cititi link-ul , la pagina 47 face referire la cele ce va intreseaza.
http://http://www.scribd.com/doc/4006433/Pr-ARGATU-Despre-vraji

Doamne ajuta!

maria63 26.12.2008 22:06:10

A si era sa uit ce era mai important draga Cristina 08 , nu te mai du la ghicitoare! Ele lucreaza cu fortele raului ,nu urmaresc sa te ajute!Dimpotriva ai a te afunzi mai rau in noroi.Nu poti oscila intre credinta in Dumnezeu si credinta in puterea vrajitoarelor. E o capcana.
Chiar si in luarea aceastei decizii Dumnezeu te lasa sa alegi , te incearca sa vada incotro vrei sa o iei.Ai grija ce alegi!Calea intoarcerii la Dumnezeu e anevoioasa , e stramta , cum zicea cineva mai sus , nu e deloc usoara si fara incercari ,dar e singura care ne poate scote din noroi la lumina.
Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa te ajute sa iei deciziile corecte si de folos sufletului tau!

Ratacitorul 26.12.2008 23:23:50

Cine crede in legarea cununiilor pica sub osanda si blestemul bisericii.
Daca te duci la un preot cu asa ceva,nu-ti ,,dezleaga nici o ununie'' ci iti citeste niste rugaciuni pt implinirea unor cereri cuviincioase si cuvioase.Printre altele face si rugaciuni pt ca sa reusesti intemeierea unei familii crestine.Rau este ca unii preoti nu explica nimic, ci te lasa sa crezi ce vrei tu, iar ei fac slujbele care trebuie.
Tot asa se intampla cand mergi la Sfanta Liturghie cu cereri pt raul dusmanilor.In nici un caz un preot nu face astfel de cereri la sfantul altar si nicaieri,ci se roaga ca sa fii izbavit de dusmanii si sa fii iubit de aceia si sa va impacati.Dar de cele mai multe ori(din cauza lipsei de timp,sau din lehamite de prostiile tale)nu iti explica nimic, ci te lasa in ideile tale!
Eu as recomanda o spovedanie corecta la un duhovnic priceputa si 40 de liturghii pt realizarea unei familii crestine.La asta as adauga post pana la ora 18 luni ,miercuri si vineri,fara apa,si citirea Acatistului Bunei Vestiri in aceste zile .
,As lasa pt eretici ,,dezlegarea cununiilor''.Cu cat vei crede mai mult in asa ceva,vei fi pedepsita mai mult!

milka 09.02.2009 23:08:44

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 74588)
Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.

se poate,aicea incurci borcanele.nu Dumnezeu leaga cununiile,ci vrajitoarele,dar se pot face rugaciuni,se poate participa la slujbe de dezlegare a vrajilor facut asupra cununiilor.trebuie sa vorbesti cu un preot.

antoniap 19.02.2009 19:07:39

Uneori, cand cineva se plange ca i s-au facut vraji se poate sa se fi indepartat el insusi de Biserica. Apoi mai exista si chemarea spre viata monahala.

Nu in toate cazurile atunci cand nu-ti gasesti perechea e vorba despre vraji. Vrajitoarele vad peste tot cununii legate ca sa-i stoarca de bani pe clientii lor. Biserica, prin rugaciunile specifice, ii poate ajuta sa revina pe drumul bun pe cei care s-au indepartat. Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu sunt modalitati de a-i readuce pe fiii ratacitori acasa. Odata ce ai redevenit crestin cu fapta, cei din jur observa schimbarea si te accepta mai usor...

eu-cristina83 19.02.2009 19:57:45

Aveti grija, voi cei amatori de dezlegat cununii ca sunt si unii "preoti" care chipurile dezleaga cununiile punandu-ti cununiile pe cap si citindu-ti slujba de cununie ca sa te scape de vraji. Unul din ac. pr. este Ionel Vrajitoru( e numele de familie, nu porecla) de la Liteni, Suceava. Nu va lasati inselati.

viscu 22.02.2009 01:03:46

vrajitoria.
 
Aceste lucratoare ale satanei cauta sa insele pe chiar cei alesi daca ar fi cu putinta.Ce avem noi a face cu pacatul vrajitoresc?Noi nu facem acest pacat deoarece nu facem vraji.Nu exista alt har decit cel preotesc.Deci un preot nu are cum sa faca prin har decit ce-i da tatal din ceruri.La dezlegari este:Maslul,slujbele de dezlegare,rugaciuni speciale de dezlegare de aceste lucruri dracesti,dar cel mai puternic este cetania sfintului vasile cel mare.Fara preot noi nu avem cum sa fim mintuiti,deci gata cu cuvinte urite la adresa lor.S-au ne credem destepti?Sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine si sa nu obosim in facerea binelui.Dar aceste lucratoare ale satanei care strica famili si insala lumea cu vrajile lor,batelear dumnezeu cu tot raul din lume,si sa nu mai aibe putere asupra noastra.AMIN.

mara84 25.02.2009 14:51:54

Acum 3 ani, am facut o greseala mare, gresind fata de cea mai buna prietena a mea. Suntem prietene de la 5 ani, si ne-am ajutat tot timpul, iar lucrurile au mers foarte bine intre noi. La un moment dat, a aparut un baiat in viata ei. A inceput sa vorbeasca tot mai putin cu mine, si incepeam sa ma simt neglijata, pentru ca nu aveam amici. A dat Domnu sa se intample, ca prietena mea sa plece in alt oras, sa sustina examenul de admitere la facultate. Si eu dadeam examen, asa ca eram ocupata cu invatatul. Aveam cateva carti imprumutate ei, si a trebuit sa le iau. Am sunat-o si mi-a spus ca e pe drum, in tren, si sa ma duc eu acasa la prietenul ei sa le iau. Aveau obiceiul sa studieze impreuna. Mi-a dat adresa, si m-am dus cu gandul sa iau cartile sa pot studia. In fata portii m-a intampinat prietenul ei, care mi-a zambit usor, si m-a invitat in casa. Stia pentru ce am venit, dar cum era frig afara, m-a invitat la un ceai cald. Si asa, putin cate putin, am inceput sa discutam despre una, despre alta. Fara sa ne dam seama, a trecut timpul, si afara era noapte. Ora 12:00 noaptea. Mi-a spus ca e prea tarziu si viscol sa ma duc acasa, asa ca pot dormi la el. Am acceptat, pentru ca avea destule camere. Asta a fost in prima zi. Dimineata, cand am plecat cu cartile, de data asta m-a invitat el sa trec pe acolo. Am fost bucuroasa ca am cartile, si ca prietena mea e pe maini bune; parea de treaba baiatul. In drum spre casa, o tiganca cu 3 copii dupa ea, mi-a spus "Aoleu, copila, te indragostesti de cine nu trebuie". M-am oprit, curioasa, si am intrebat-o la ce se refera. Si uite asa, a inceput sa spuna tiganca despre descantece, despre farmece. Eu nu credeam in asa ceva, dar am zis sa incerc. Mi-a facut tiganca farmece sa se indragosteasca acel baiat de mine. Toata ziua am invatat, si am uitat de intamplare. Seara, baiatul ma suna, si ma intreaba daca mai vin pe la el. Ma scuz ca nu am observat trecerea timpului, si spun ca o pauza dupa invatat nu ar strica. S-a decis sa vina sa ma ia el cu masina.
Si asa, iar ne-am intins la un ceai cald si povesti. La un moment dat, seara, cand era doar lumina de la focul din semineu, care ii lumina usor fata, i-am spus "Eu sunt singura femeie pe care o vei iubi toata viata". Si de atunci... s-a produs inevitabilul; stiti ce a urmat. Am tradat-o pe cea mai buna prietena a mea. A trebuit sa ii spun. Baiatul tot ma suna, dar eu nu mai vreau sa aud de nimeni. Parca e vrajit de mine. Nu stiu cine e de vina, ca am fost eu o fire slaba, ca a fost un moment de slabiciune. Am avut o tentativa de sinucidere; nu am reusit, pentru ca nu am avut curaj. Eu nu prea cred in vrajitorii, si cred ca a depins mai mult de noi, ce s-a intamplat.
Acum, sunt singura, fara sperante de viata, fara prieteni, fara nimic; am picat examenul la facultate; vad departe, o luminita, pe care vreau sa o cresc cate putin, cu visele mele de alta data.

scrabble 25.02.2009 17:37:10

@mara84: e evident ca se infiripase ceva intre voi de inca de dinaintea vizitei la "vrajitoare". Nu te mai invinui, s-a intamplat, daca iti doresti in continuare sa fii cu el, spune-i. Daca ti se pare o prostie ce-ai facut si esti sigura ca nu vrei sa se mai repete, spune-i.

Sinuciderea e o problema complexa, insa afla de la mine ca cei care vor cu adevarat sa se sinucida o fac folosind metode care "functioneaza". Taiatul venelor sau inghititul de pastile nu sunt tentative de sinucidere cu adevarat, ci un strigat de ajutor. Daca tu zici ca "ai incercat, dar n-ai avut curaj" inseamna ca esti in continuare intreaga la cap si treci doar printr-o perioada proasta.

Uneori in viata se intampla sa aiba loc mai multe lucruri nedorite in acelasi timp si suntem depresivi, cu totii trecem prin asta. Ai scris ca "nu mai ai speranta de viata", ai cumva cancer terminal?

Scoate capul din pamant si revino-ti. Viata merita traita, chiar daca uneori nu e cum ne-am dori. Nu te ajuta cu nimic faptul ca stai si-ti plangi de mila pe forumuri, crede-ma, ca stiu. Am avut si eu perioade depresive si solutia nu vine decat de la propria persoana.

Orice calatorie lunga incepe cu primul pas, iar daca vrei sa-ti recladesti increderea in tine si stima de sine ai mult de munca. Stand pe loc, insa, nu rezolvi nimic!

"Visele de altadata" te vor arunca si mai mult in trecut si te vor izola si mai rau de lumea reala, care-ti displace atat de mult. Nu te refugia in ele. Gaseste-ti noi prieteni, cauta, daca nu mai ai. Socializeaza, nu te izola de oameni. Exploreaza un hobby de care n-ai avut niciodata timp sa te ocupi - sunt atatea de facut pe luema asta!

Pe masura ce vei face efectiv ceva pentru tine iti vei da seama de propria valoare ca om, te vei bucura iar de aprecierea celor din jur si vei considera iar ca viata merita traita.

Succes!

antoniap 25.02.2009 18:51:38

O, Mara, te sperii prea usor de ispite! Cati ani ai? Nimeni si nimic din lume nu e mai valoros decat sufletul tau. Pentru cine si pentru ce sa-ti bati joc de sufletul tau? Pai, pana la saizeci de ani o sa tot ai ispite... Ai avut una? Inseamna ca ai castigat ceva experienta. Cauta echilibrul in interiorul tau. Duhul desfranarii este un duh rau, impotriva caruia va trebui sa lupti prin post si rugaciune pana cand Dumnezeu iti va scoate in cale pe cine trebuie.

Nu poti sa-ti cladesti fericirea pe nefericirea alteia, deci revino-ti, si loveste-l pe diavol intre coarne prin spovedanie, post si rugaciune!

costel 25.02.2009 19:25:40

Poate ca de maine vor veni persoane sa spuna ca "cineva mi-a patat panza de la Botez, ca lumanarile de la cununie au alta flacara," ... Fratilor, avem atatea bucurii de gustat si noi ne pierdem vremea cu nimicuri.

Nu am auzit de rugaciune pentru "dezlegarea cununiilor". Dar am auzit de altceva: "cel ce nu se va impartasi cu Trupul si Sangele Meu, nu va avea viata intru el". Asta trebuie sa fie preocuparea noastra.

georgeval 25.02.2009 19:30:06

Citat:

În prealabil postat de cristina-08 (Post 74426)
Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc

Aceasta nu este o practica bisericeasca. In primul rand ceea ce Dumnezeu a unit prin Taina Cununiei, omul sa nu desparta. Daca a existat si mai exista aceasta expresie in limbajul bisericesc, atunci trebuie sa oferim o interpretare autentica. In Biserica primelor secole, mirii dupa opt zile de la cununie se prezentau in fata episcopului si lepadau cununiile care erau confectionate din flori. Acest gest se mai numea si dezlegarea cununiilor-ca dovada ca viata lor petrecuta in feciorie a incetat. Astazi nu mai exista acest obicei. Celelalte practici amintite deja nu sunt crestine.

antoniap 28.02.2009 08:04:35

Sa fim atenti, sa nu cadem in ispita de a ne lasa dezinformati. Daca preotul e mai tanar, si vrea sa faca misiune, s-ar putea sa vina cineva care sa zica orice despre el pentru a-i indeparta pe credinciosi.

Exista pacatosi, dar exista si o sfanta pe nume Teodora care, nevoindu-se intr-o manastire de calugari, imbracata in straie barbatesti pentru a nu fi recunoscuta de cei care ar fi incercat s-o identifice, a fost acuzata de desfranata ca a lasat-o insarcinata. Aceasta, indurand multa batjocura, si-a crescut copilul si abia la moartea ei s-a descoperit ca avea trup femeiesc.

Mai ales in zilele noastre, cand cele mai alese valori umane sunt compromise cu un scop pe care-l vedem din ce in ce mai clar, eu atrag atentia ca trebuie sa avem discernamant pentru a nu judeca pe cine nu trebuie. Nu orice ,,binefacator" care se ofera sa-ti serveasca o stire trasnita despre un om induhovnicit trebuie crezut.

Cunosc si eu cazuri de femei care, cazad prada unor influente masonice, au incercat sa-l compromita astfel pe un duhovnic renumit. Asa se lucreaza, din pacate, in zilele noastre. Toate nevointele unor astfel de duhovnici (viata traita in post, rugaciune si smerenie) pot fi terfelite in mod grosolan in urma unei simple indicatii. De aceea, sa fim atenti si sa nu dam crezare oricarei astfel de stiri despre preoti care dau roade duhovnicesti.

antoniap 28.02.2009 08:53:36

Corectez: De fapt, Sfanta Teodora a crescut acel copil strain ca si cum ar fi fost al ei fara a se apara in vreun fel. Fiind de parte barbateasca, acesta a ajuns calugar al acelei manastiri. Iar dupa moartea ei, s-a adeverit prin multe minuni ca jertfa ei a fost primita. Iar desfranata, care intre timp se demonizase din cauza minciunii spuse, si-a aflat vindecare langa moastele sfintei.

citystar 01.03.2009 13:46:03

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 117582)
Uneori, cand cineva se plange ca i s-au facut vraji se poate sa se fi indepartat el insusi de Biserica. Apoi mai exista si chemarea spre viata monahala.

Nu in toate cazurile atunci cand nu-ti gasesti perechea e vorba despre vraji. Vrajitoarele vad peste tot cununii legate ca sa-i stoarca de bani pe clientii lor.

asta e doar teoretic. Dar, ce zici de vrajitoarele care dau foc la bani ? Adica vine clientul ii da cateva milioane de lei vrajitoarei, vrajitoarea pune inca pe atat (atentie: contribuie si vrajitoarea cu bani), si apoi pune toti banii intr-o cutie si da foc. Si vede si clientul cum ard banii, e ceea ce ar simboliza ca farmecele facute de cel rau sunt platite ca sa plece de unde au venit, sau sa plece de la victima. Si vrajitoarea nu castiga nimic pe chestia asta, ca banii sunt arsi de fata cu clientul.
Sau mai grav, clientul sta cu banii in mana, si vrajitoarea face ceva si dispar banii din mana clientului, oricat de stransi i-ar tine. Deci pur si simplu banii dispar, nu-i ia vrajitoarea cu mana; se incalca orice lege a fizicii mecanice chiar prima lege fundamentala ca un obiect nu dispare si nici nu apare.


Citat:

Biserica, prin rugaciunile specifice, ii poate ajuta sa revina pe drumul bun pe cei care s-au indepartat. Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu sunt modalitati de a-i readuce pe fiii ratacitori acasa. Odata ce ai redevenit crestin cu fapta, cei din jur observa schimbarea si te accepta mai usor...
Nu prea inteleg. Daca am rude rele care apeleaza la vrajitoare sa-mi faca rau sa nu-mi gasesc partenera de viata niciodata, de ce m-as numi ratacitor ? Si mai ales daca asta se intampla in perioada copilariei cand nici nu prea stiu bine ce inseamna viata.
Cu ce sunt vinovat eu ca am rude rele si invidioase ?


Rugaciunile ajuta dar cu conditia sa nu fie cineva care sa faca in mod continuu vraji. Ca altfel e o lupta la nesfarsit intre rugaciuni si vraji. Cate zeci de ani de rugaciune trebuie ca sa invingem vrajile avand in vedere ca viata unui om e extrem de scurta?

Preotii recomanda sa citim Acatistul Sf Ciprian pentru departara farmecelor si vrajilor. Corect. Dar, ce facem atunci cand de fiecare data cand citim Acat. Sf Ciprian (cu lumanarea aprinsa la miezul noptii) ne imbolnavim , Adica citirea Acatistului aduce boala tot timpul !!! Asa se intampla cu fratele meu care e singur la 40 de ani (acus face 41) si care acum citeste in fiecare seara Acat Sf Ciprian si sta bolnav la pat. Din momentul cand nu mai citeste Acat Sf Ciprian se insanatoseste. Cum se explica asta ?
Unii preoti ne-au zis ca se lupta rucagiunile cu vrajile si ca diavolul se razbuna pe cel ce citeste rugaciuni, altii ne-au zis ca bolile is date de diavol ca sa ne faca sa ne descurajam sa nu mai ctitim. Si tot asa la infinit. Ce facem in situatia asta ? Cu tot cu Sf Masle facute, lupta continua la nesfarsit, si anii trec. Cum ne ajuta Dumnezeu sa recuperam anii pierduti in lupta asta nesfarsita intre rugaciuni si diavol ? Sau viata pe terra nu inseamna nimic, atunci de ce nu se leaga diavolul si de ceilalti ? Toata lumea sa aiba vraji facute si toata lumea sa citeasca Acat Sf Ciprian si sa lupte la nesfarsit cu vrajile. De ce numai unii sunt discriminati ?

antoniap 01.03.2009 16:44:40

Citystar,

Incredinteaza problema ta Preasfintei Fecioare Maria. Roaga-te cu putere pentru mantuirea ta si atat. Incearca sa-i ierti pe cei care crezi ca ti-au facut rau. Iertarea din toata inima a celor ce ti-au gresit iti va aduce mare binecuvantare. Iti vei putea rosti rugaciunea ,,Tatal nostru" fara teama ca vei fi pedepsit pentru pacatele tale deoarece nici tu nu ai iertat. Apoi, prin rugaciunea ta, se poate ca inimile impietrite sa se inmoaie. Dumnezeu poate interveni astfel mai repede pentru a te ajuta. Pur si simplu, bunatatea spre care se pare ca esti chemat, poate schimba lucrurile.

Da, cunosc o persoana care, din cauza farmecelor s-a despartit de sot. A citit consecvent Acatistul Sfantului Nectarie, Psaltirea Maicii Domnului si alte acatiste si rugaciuni. A devenit milostiva si iertatoare, ea, care inainte blestema din orice. De curand am aflat ca si-a gasit perechea. Fiecare dintre ei are cate un copil si se pare ca se inteleg.

Nu mi se cade sa fac recomandari, dar Psaltirea Maicii Domnului cred ca e foarte utila in aceasta situatie si nu numai. Oare Preasfanta Maica Domnului crezi ca nu stie ca ai nevoie de ajutor? Citeste, daca vrei, cate catisme poti, pe nemancate, si vei vedea ajutorul Maicii Domnului.

Unii preoti nu recomanda citirea de catre mireni a rugaciunii de la sfarsitul Acatistului Sfantului Ciprian, deoarece se pare ca a fost preluata din rugaciuni specifice Sfantului Maslu, pe care nu le citesc decat preotii.

arriel 01.03.2009 19:55:14

vraji
 
parerea mea este ca,asa cum exista Dumnezeu,exista si diavol.si vraja e un gand rau pe care il pui cuiva .Tot ce implica [lumanari,fotografii,etc.] sunt doar sa te faca sa crezi ca numai asa vraja are efect,de fapt ura din suflet lucreaza alaturi de demonii care se bucura...Daca esti vinovat,adica daca ai furat ceva persoanei care te-a vrajit,[prin furat ma refer daca i- ai facut vreun rau voit] atunci vraja se 'prinde',daca nu, nu ai de ce sa iti faci probleme ea se va intoarce asupra celuilalt,sfatul meu:sa avem grija ce gandim,spunem sau facem ca Legea nu ne iarta...

margareta 12.08.2009 16:13:03

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 74588)
Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.

Nu are nici o legatura ce leaga Dumnezeu cu ce leaga omul si/sau diavolii prin unii oameni.
Si da, se pot lega cununiile cuiva si, la fle de bine se pot sid ezlega mergand la biserica. Exista pe piata o carticica mica despre farmece si blesteme la Schitul Darvari. Acolo explica in amanunt despre multe fenomene incadrate drept 'vrajitorii', cum sunt ele vazute de biserica si ce se poate face in cazul unora dintre ele.

Ada_Kaleh 18.08.2009 17:37:57

Mie mi s-a recomandat sa citesc acatistul Sf.Nicolae ptr.cununie dar nu prea stiu cat de des sa il citesc si daca nu cumva e de rau...ca acela ce citeste Acatistul Sf.Ciprian si tot bolnav ramane

E_my 18.08.2009 21:46:19

Cu siguranta trebuie sa il citesti zilnic, o data. Eu sunt convinsa ca daca ai citi si paraclisul Maicii Domnului, ai avea mare folos..

Modul in care o rugaciune are efect este in stransa legatura cu credinta ta...Crezi ca vei fi ajutata, atunci cu siguranta vei fi. Toate cate le ceri, sa si crezi ca le-ai dobandit. Stiu, usor de spus, dar prin incercari dobandim :-)


Doamne ajuta!

catad2008 19.08.2009 12:35:37

Citat:

În prealabil postat de E_my (Post 160738)
Cu siguranta trebuie sa il citesti zilnic, o data. Eu sunt convinsa ca daca ai citi si paraclisul Maicii Domnului, ai avea mare folos..

Modul in care o rugaciune are efect este in stransa legatura cu credinta ta...Crezi ca vei fi ajutata, atunci cu siguranta vei fi. Toate cate le ceri, sa si crezi ca le-ai dobandit. Stiu, usor de spus, dar prin incercari dobandim :-)


Doamne ajuta!

Buna ziua. Daca imi este permis sa intervin cu o parere, as vrea sa spun ca in special fetele cred in chestiuni de felul legarii cununiei. Inca nu am auzit vreun barbat sa vorbeasca de asa ceva. Poate pentru ca ele isi doresc mai puternic acest lucru, ori sunt mai impresionabile. Mi se pare ca tocmai formula ,,legarea cununiei'' implica credinta ca aceasta taina era deja programata in viata omului, ca el a stiut de ea, dar, vezi doamne, cineva sau ceva a intervenit in nerealizarea ei. Nimeni nu poate fi vreodata sigur de ceva legat de viata lui. Cum putem atunci sa fim atat de aroganti incat sa credem ca Dumnezeu ne-a sortit o cununie, ca suntem atat de vrednici de acest dar, dar ca cineva a ,,legat-o''?
Ar fi de preferat sa fim mai intai impacati cu noi insine ca avem o viata duhovniceasca placuta lui Dumnezeu, fara sa ne batem capul cu prostii ca legatul sau dezlegatul cununiei. Totul ar veni de la sine.
Mereu dam vina pe altii pentru esecurile noastre, dar insine nu punem mana sa reparam ce nu merge.
In concluzie, inainte de toate sa fim vrednici inaintea lui Dumnezeu de asemenea dar, iar mai apoi, prin mila Lui, l-om primi, daca ni se cuvine. Si sa lasam credintele astea desarte, care numai credinta in Dumnezeu nu arata.
Sperand ca nu am suparat pe nimeni prin opinia mea, va doresc tuturor numai bine.

Fani71 19.08.2009 16:05:59

Nu vrajitoria e o solutie.
Poate fara sa iti dai seama te atrage acelasi fel de barbat, genul care se sperie cand relatia devine serioasa si o ia la fuga.
Poate ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog, poate te ajuta el sa vezi care e problema si sa o rezolvi.
Doamne ajuta!

E_my 19.08.2009 20:49:52

Multi preoti spun ca de omul cu credinta nu se apropie vrajile si diavolii ( a se vedea viata Sfintei Iustina si a Sfantului Ciprian ). Ideal, asa cum ai spus tu, Cata, ar fi sa avem credinta ..

Sunt multi oameni reci in credinta si Dumnezeu permite ca ei sa fie astfel ispititi( prin vraji ). Dintr-o lupta nu iesi neaparat biruit..pe drum il poti descoperi pe Dumnezeu si atunci cu siguranta diavolii vor fi infranti, deci tu esti cel ce a biruit si necazul dar L-a cunoscut si pe Iisus. Doar prin suferinta ne smerim si ajungem sa Il cunoastem..

Nu doar femeile au frustrari legate de casatorie, sunt convinsa ca si barbatii au la un moment dat. Eu am o problema cu faptul ca nu imi doresc sa ma castoresc si ma tot intreb de ce :35:


Iarta-ma ca iti spun, dar pentru un ortodox, esti prea crud. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu mai judecam aproapele ci sa incercam sa il ajutam cu blandete si iubire..

Doamne ajuta!

Ada_Kaleh 19.08.2009 22:17:38

E o mare tampenie sa te duci la vrajitoare.Chiar si un copil stie ca atunci cand ceri ceva, trebuie sa fii atent de la cine ceri.Nu cred ca si-ar dori cineva un barbat trimis de cel rau.Si eu sunt singura dar ma gandesc cu groaza la "casatorie numai de dragul de a fi casatorit".O inteleg pe fata care are relatii care i se rup in mod inexplicabil, are toate motivele sa dispere.Toatusi draga mea gandeste-te la cate divorturi exista in lume si considera ca poate te-a ferit Dumnezeu de un necaz mai mare decat singuratatea.Daca vrei sfatul meu, inscrie-te la o agentie matrimoniala.Nu e nici o rusine, nu trebuie sa bati toba ca te-ai inscris.Am cunoscut astfel multi barbati de traba,m foarte singuri si ei, dar care merita mai multa atenie decat niste nenorociti de aventurieri!...parerea mea...

catad2008 19.08.2009 23:29:03

Citat:

În prealabil postat de E_my (Post 161056)
Multi preoti spun ca de omul cu credinta nu se apropie vrajile si diavolii ( a se vedea viata Sfintei Iustina si a Sfantului Ciprian ). Ideal, asa cum ai spus tu, Cata, ar fi sa avem credinta ..

Sunt multi oameni reci in credinta si Dumnezeu permite ca ei sa fie astfel ispititi( prin vraji ). Dintr-o lupta nu iesi neaparat biruit..pe drum il poti descoperi pe Dumnezeu si atunci cu siguranta diavolii vor fi infranti, deci tu esti cel ce a biruit si necazul dar L-a cunoscut si pe Iisus. Doar prin suferinta ne smerim si ajungem sa Il cunoastem..

Nu doar femeile au frustrari legate de casatorie, sunt convinsa ca si barbatii au la un moment dat. Eu am o problema cu faptul ca nu imi doresc sa ma castoresc si ma tot intreb de ce :35:


Iarta-ma ca iti spun, dar pentru un ortodox, esti prea crud. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu mai judecam aproapele ci sa incercam sa il ajutam cu blandete si iubire..

Doamne ajuta!

E my, esti tare simpatica... :) Nu mi se pare deloc ca sunt crud, mai degraba realist. Nu are nicio legatura cu a fi ortodox sau nu. Asta nu ma impiedica sa incerc sa imi spun parerea sincera. Nu pot sa inteleg cum isi poate cineva bate capul cu vrajitori si cununii legate, atata tot. Avem o minte de la Dumnezeu, hai sa ne folosim de ea. Am primit atatea daruri de la El, dar ne incrancenam sa le minimalizam. De ce face un crestin aceste doua lucruri: merge la biserica, apoi la vrajitoare? Ne jucam bambilici cu Dumnezeu? Facem de toate, poate iese ceva.
Cred ca e vorba de acceptarea voii lui Dumnezeu. Am intalnit foarte multe cazuri de genul ,,casatoriilor legate'', poate de aceea sunt asa de vehement. Toata afacerea mi se pare un joc cu Dumnezeu: daca El nu ne rezolva dorinta, atunci Il tradam imediat. Atunci cum sa ajungem la binele visat, oameni buni?
Indemnul meu este unul la intelepciune si rabdare, atata tot. Nu doresc sa ofensez pe nimeni, dar sa nu uitam niciodata ca Hristos ne e mereu aproape, ca ne cunoaste mai bine decat vom putea noi vreodata si ca la El sunt toate cu putinta.
Dumnezeu sa ne ajute. Numai bine.

veronica78 23.08.2009 20:40:26

Rugaciuni ptr.dezlegare de cununii
 
Tocmai am postat la rubrica rugaciuni din sfaturile date de catre parintele argatu pentru ajutor in acest sens

tanarul trebuie sa posteasca lunea si sa citeasca ac.sf.arh.mihail si gavril

mama /sau tanarul sa posteasca vinerea, pentru a scapa de blesteme si pacate care apasa asupra cununiei . Sa citeasca acatistul mantuitorului.

Doamne ajuta!

E_my 28.08.2009 11:42:17

articole Crestinrtodox.ro
 
Intamplator am gasit acest articol, si dupa cum suntm obisnuiti, in partea dreapta gasim si articole inrudite.

Oameni care se inchina diavolului exista, iar daca noi nu Il avem pe Dumnezeu in inima, rautatile lor ne pot ajunge.

Articolul este :

http://www.crestinortodox.ro/dreapta...ctati-de-magie

AndreiM 06.10.2009 09:05:49

Nu prea inteleg...cum adica sa legi si sa dezlegi o casatorie?Oo

costel 06.10.2009 11:06:45

Nu exista o slujba, o randuiala prin care cununiile sa fie "dezlegate". Este adevarat ca in popor "Rugaciunea din a opta zi dupa cununie" poarta denumirea de "dezlegarea cununiilor". Ca sa intelegem ce inseamna asta, trebuie sa stim ca in vechime, pe capetele mirilor erau puse cununii de ramuri, care erau purtate pana in a opta zi dupa nunta. In cea de-a opta zi, preotul lua aceste cununi de pe capetele lor, si de aici denumirea de "dezlegarea cununiilor".

heaven 09.10.2009 07:10:27

Exista,in schimb,spovedania,impartasania,postul,acatistul Sf Ciprian,acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana.
Daca i se pot citi si Moliftele Sf Vasile cel Mare,cu atat mai bine.
Cel mai bine ca persoana sa caute indrumare la un preot.

militaru_diana 25.10.2009 23:05:31

ba sa credeti in legarea cununiilor!
 
pentru cine a fost vinerea la slujba Sf. Maslu a putut auzi preotul pomenind in rugaciunea sa sintagma "dezlegare farmece". Si asta pe cand isi pune patrafirul pe capetele celor ingenuncheati

costel 28.10.2009 12:36:58

Citat:

În prealabil postat de militaru_diana (Post 176034)
pentru cine a fost vinerea la slujba Sf. Maslu a putut auzi preotul pomenind in rugaciunea sa sintagma "dezlegare farmece". Si asta pe cand isi pune patrafirul pe capetele celor ingenuncheati

Ca o planta sa creasca, trebuie pusa in pamant. Ce vreau sa spun prin asta? Ca un om care crede cu adevarat in Dumnezeu, este lipsit de farmece si vraji. Lucrarea diavolului nu rodeste intr-un astfel de om.

lavinia40 29.10.2009 02:10:55

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 176771)
Ca o planta sa creasca, trebuie pusa in pamant. Ce vreau sa spun prin asta? Ca un om care crede cu adevarat in Dumnezeu, este lipsit de farmece si vraji. Lucrarea diavolului nu rodeste intr-un astfel de om.

Intr-un om ce traieste in sfintenie.Traiti ca un sfant, sau aproape ca un sfant?
Atentie, la....neatentie!


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:26:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.