Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Martirii zilelor noastre (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5065)

alexandra28again 05.12.2008 15:46:51

Martirii zilelor noastre
 
Crestinismul s-a mai imbogatit cu o martira din Arabia Saudita,fosta musulmanca,in varsta de 26 de ani.
Acesteia i s-a taiat limba si a fost arsa de viu,de catre fratele sau,atunci cand a aflat ca iL urmeaza pe Iisus.
Inainte sa moara a fost inchisa in camera sa unde a scris o scrisoare.Stia ce va urma,iar ultimele sale cuvinte au fost un pslam.Mai multe despre aceasta poveste minunata,puteti vedea aici,in limba romana.
http://www.youtube.com/watch?v=0gb_y9-YyNM

Se pare ca Dumnezeu isi alege oamenii Sai de unde nici nu te astepti.

eduardd 05.12.2008 16:48:56

Dumnezeu sa ma ierte Alexandra, dar sunt adevarate aceste filmulete? Eu sincer, ma indoiesc. Nu studiez religia musulmana ( nici nu ma intereseaza) dar ma gandesc asa ca prostul ... ar ingadui arabii sa se mediatizeze o asemenea poveste?

scrabble 05.12.2008 17:45:27

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again (Post 103432)
Mai multe despre aceasta poveste minunata [...]

Nu stiu ce e atat de minunat ca un om a fost torturat si ucis.

alexandra28again 05.12.2008 17:49:26

Dar bineinteles ca sunt adevarate.Nu este o poveste de fapt..scrie in presa,a fost dat la televizor,etc.Cauta pe google Fatima Al-Mutairi si ai sa gasesti nenumarate rezultate.Asta s-a intamplat acum vreo 2 luni.
Prietenii si cei in situatia ei au creat grupuri pe diferite site-uri,in memoria ei.

alexandra28again 05.12.2008 17:50:14

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 103449)
Nu stiu ce e atat de minunat ca un om a fost torturat si ucis.

Un om a murit pentru Hristos...nu stiu daca intelegi ce inseamna asta...

scrabble 05.12.2008 18:11:51

Adica e de dorit ca orice crestin sa sfarseasca asa? Ca nu inteleg...

cristiboss56 05.12.2008 19:17:02

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 103458)
Adica e de dorit ca orice crestin sa sfarseasca asa? Ca nu inteleg...

Da ! Dac intradevar, trebuie sa mori pentru Hristos o faci. Dar sa fie asa si nu altceva. Adica minciuni sau batjocura la astfel de afirmatii. Da, se poate muri pentru Hristos, pentru ca sti sigur ca la El vei ajunge, si oare cine nu ar vrea sa fie sigur de asta ? Chiar nu stiu ce te mira in afirmatia asta, cand nu pui la indoiala viata de dincolo intru vesnicie . Chiar vorbesc cat se poate de serios, scrabble ! ! !

cristiboss56 05.12.2008 19:18:10

Da ! Dac intradevar, trebuie sa mori pentru Hristos o faci. Dar sa fie asa si nu altceva. Adica minciuni sau batjocura la astfel de afirmatii. Da, se poate muri pentru Hristos, pentru ca sti sigur ca la El vei ajunge, si oare cine nu ar vrea sa fie sigur de asta ? Chiar nu stiu ce te mira in afirmatia asta, cand nu pui la indoiala viata de dincolo intru vesnicie . Chiar vorbesc cat se poate de serios, scrabble ! ! !

scrabble 06.12.2008 00:02:04

Eu n-am intrebat daca trebuie sau nu, am intrebat daca e de dorit, pentru ca asta am inteles din afirmatia lui alexandra28again.

Totusi, respect parerile enuntate in acest topic. Personal, raman la concluzia ca nu e nimic minunat in fapta abominabila descrisa mai sus, dar e dreptul meu la opinie.

cristiboss56 06.12.2008 00:10:18

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 103487)
Eu n-am intrebat daca trebuie sau nu, am intrebat daca e de dorit, pentru ca asta am inteles din afirmatia lui alexandra28again.

Totusi, respect parerile enuntate in acest topic. Personal, raman la concluzia ca nu e nimic minunat in fapta abominabila descrisa mai sus, dar e dreptul meu la opinie.

Nu , fapta in sine este de condamnat si nu oricum ci cu toata hotararea. Cei ce comit astfel de fapte trebuie condamnati, dar cel ce sufera si rabda pentru Hristos, vrednic este.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:33:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.