Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Intrebari legate de Boboteaza (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14369)

sophia 08.01.2012 00:29:23

Intrebari legate de Boboteaza
 
Am doua intrebari legate de Boboteaza

1. Exista vreo regula care spune cate zile nu ai voie sa speli inainte si dupa Boboteaza?

2. Cate zile poate veni preotul cu Sfintirea casei?
Adica: anul acesta am vorbit sa vina, n-a putut pe 6, n-a venit nici pe 7 ianuarie. Mai este vreo sansa sa vina, sau s-a terminat anul acesta?
Sunt tare necajita.

dorinastoica14 08.01.2012 00:46:59

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 420742)
Am doua intrebari legate de Boboteaza

1. Exista vreo regula care spune cate zile nu ai voie sa speli inainte si dupa Boboteaza?

2. Cate zile poate veni preotul cu Sfintirea casei?
Adica: anul acesta am vorbit sa vina, n-a putut pe 6, n-a venit nici pe 7 ianuarie. Mai este vreo sansa sa vina, sau s-a terminat anul acesta?
Sunt tare necajita.

Știu că vrei răspunsuri de la preoți dar eu îți răspund ca o persoană mai în vârstă.
1. La biserică părintele a spus că după Bobotează nu se spală rufe murdare până la odovenia sărbătorii, dar se permite dacă e neaprat nevoie să fie spălați bebelușii și hăinuțele lor. Dar numai dacă e foarte urgent.
Înainte de Bobotează nu e nici o regulă. E posibil să fie inclusă și ziua de ajunul Bobotezei când în unele locuri se face sfințiera apei.
2. La noi în România nu se mai umblă cu Sfințirea casei după 6 ianuarie. În alte țări nu știu, o fi alte reguli.
După ce ai luat aghiazmă mare stropești tu prin casă și prin curte.

Mihailc 08.01.2012 00:47:30

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 420742)
Am doua intrebari legate de Boboteaza

1. Exista vreo regula care spune cate zile nu ai voie sa speli inainte si dupa Boboteaza?

2. Cate zile poate veni preotul cu Sfintirea casei?
Adica: anul acesta am vorbit sa vina, n-a putut pe 6, n-a venit nici pe 7 ianuarie. Mai este vreo sansa sa vina, sau s-a terminat anul acesta?
Sunt tare necajita.

1. Nu există nicio regulă bisericească de acest tip, cel mult niște superstiții băbești!

2. Sărbătoarea Bobotezei acoperă intervalul 2- 14 ianuarie, cu praznicul propriu-zis pe 6 ianuarie. În tot acest interval preotul poate să sfințească casele, dar am observat că în unele locuri umblatul cu Crucea începe cam după Crăciun, practică care nu poate fi justificată liturgic, poate doar ”practic”.

dorinastoica14 08.01.2012 00:54:36

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 420751)
1. Nu există nicio regulă bisericească de acest tip, cel mult niște superstiții băbești!

2. Sărbătoarea Bobotezei acoperă intervalul 2- 14 ianuarie, cu praznicul propriu-zis pe 6 ianuarie. În tot acest interval preotul poate să sfințească casele, dar am observat că în unele locuri umblatul cu Crucea începe cam după Crăciun, practică care nu poate fi justificată liturgic, poate doar ”practic”.

Să cred că părintele a spus greșit?

Mihailc 08.01.2012 01:09:54

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 420753)
Să cred că părintele a spus greșit?

Nu am calitatea și nu vreau să subminez autoritatea pastorală a vreunui preot, însă aș vrea să știu de unde a scos el învățătura respectivă, că eu n-am găsit așa ceva în rânduiala bisericească.
E adevărat că în ajunul Bobotezei și de Bobotează se sfințește firea apelor, dar asta nu înseamnă că toate apele din lume devin aghiasmă mare.
În continuarea acestei stranii recomandări, putem deduce că nici noi nu ne mai spălăm, nu mai folosim apă la toaletă, mai pe scurt nu mai folosim deloc apă pentru scopuri de igienă și salubrizare, ceea ce mi se pare absurd.

glykys 08.01.2012 01:18:26

-In ajunul Bobotezei se pot spala rufe? Se poate face baie? Dar dupa Boboteaza? Cate zile tine sarbatoarea Bobotezei?
Nicaieri in sfintele canoane nu se interzice sa spalam rufe sau sa facem baie atat inainte de Boboteaza, cat si dupa sarbatoarea Bobotezei. Aceasta sarbatoare tine o zi, pe 6 ianuarie. Agheasma Mare se ia in ziua de Boboteaza si 8 zile dupa aceasta, ultima zi fiind cea in dreptul careia scrie pe calendar „Odovania praznicului Botezului Domnului”. Este bine (dar nu obligatoriu) sa ajunam in ziua de 5 ianuarie (daca nu cade sambata sau duminica ).


http://ortodoxia.md/piedici-in-calea...ascq-partea-ii


Dorina, acum stii cum e: cine tine post, pentru Dumnezeu tine post, iar cine mananca, pentru Dumnezeu mananca! Probabil ca asta se aplica si spalatului. Una e sa nu speli fiindca ti-a spus parintele, alta e sa fii superstios si sa crezi ca daca speli, faci un ditamai pacatul, pe langa faptul ca dai luni bani si ca iti iese pisica neagra. Orisicum, e bine de stiut ce spune Biserica.



Cat despre punctul doi, cred ca ar trebui sa iti intrebi preotul, Sophia. Cel putin in Buucresti se vine cu sfintirea casei incepand cu 2 februarie. Dar poate la voi sunt mai putine case.

dorinastoica14 08.01.2012 01:20:10

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 420757)
Nu am calitatea și nu vreau să subminez autoritatea pastorală a vreunui preot, însă aș vrea să știu de unde a scos el învățătura respectivă, că eu n-am găsit așa ceva în rânduiala bisericească.
E adevărat că în ajunul Bobotezei și de Bobotează se sfințește firea apelor, dar asta nu înseamnă că toate apele din lume devin aghiasmă mare.
În continuarea acestei stranii recomandări, putem deduce că nici noi nu ne mai spălăm, nu mai folosim apă la toaletă, mai pe scurt nu mai folosim deloc apă pentru scopuri de igienă și salubrizare, ceea ce mi se pare absurd.

Ieri pe un post de tv s-a arătat cum preoți au mers la acumularea de apă care alimentează orașul Piatra Neamț și au sfințit apa de acolo. Am rămas foarte uimită. Dar ce pot eu să spun? Ei sunt preoți!
Eu am fântână în curte și cu hidrofor se scoate apa pe care o folosim și la baie. Nu am pus aghiasmă mare în fântână.
Am stropit doar prin curte

tabitha 08.01.2012 02:15:29

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 420749)
2. La noi în România nu se mai umblă cu Sfințirea casei după 6 ianuarie. În alte țări nu știu, o fi alte reguli.

La noi în State, din motive tehnice (distanțe mari, timp limitat, job-uri cu orar variat etc) preotul poate veni cu Boboteaza până pe 17 Februarie.

dorinastoica14 08.01.2012 02:41:17

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 420758)
-In ajunul Bobotezei se pot spala rufe? Se poate face baie? Dar dupa Boboteaza? Cate zile tine sarbatoarea Bobotezei?
Nicaieri in sfintele canoane nu se interzice sa spalam rufe sau sa facem baie atat inainte de Boboteaza, cat si dupa sarbatoarea Bobotezei. Aceasta sarbatoare tine o zi, pe 6 ianuarie. Agheasma Mare se ia in ziua de Boboteaza si 8 zile dupa aceasta, ultima zi fiind cea in dreptul careia scrie pe calendar „Odovania praznicului Botezului Domnului”. Este bine (dar nu obligatoriu) sa ajunam in ziua de 5 ianuarie (daca nu cade sambata sau duminica ).


http://ortodoxia.md/piedici-in-calea...ascq-partea-ii

Dorina, acum stii cum e: cine tine post, pentru Dumnezeu tine post, iar cine mananca, pentru Dumnezeu mananca! Probabil ca asta se aplica si spalatului. Una e sa nu speli fiindca ti-a spus parintele, alta e sa fii superstios si sa crezi ca daca speli, faci un ditamai pacatul, pe langa faptul ca dai luni bani si ca iti iese pisica neagra. Orisicum, e bine de stiut ce spune Biserica.



Cat despre punctul doi, cred ca ar trebui sa iti intrebi preotul, Sophia. Cel putin in Buucresti se vine cu sfintirea casei incepand cu 2 februarie. Dar poate la voi sunt mai putine case.

Ana-Maria, draga mea eu nu am spus nici băbisme și nici superstiții ci am reprodus ce a spus preotul în biserică la predica din ziua de Bobotează.
Eu fac ascultare de preot că de aceia merg la biserică nu? Prin preot vorbește Biserica. Nu mi se pare corectă comparația cu pisica sau cu datul banilor lunea.

stefan florin 08.01.2012 12:13:38

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 420757)
Nu am calitatea și nu vreau să subminez autoritatea pastorală a vreunui preot, însă aș vrea să știu de unde a scos el învățătura respectivă, că eu n-am găsit așa ceva în rânduiala bisericească.
E adevărat că în ajunul Bobotezei și de Bobotează se sfințește firea apelor, dar asta nu înseamnă că toate apele din lume devin aghiasmă mare.
În continuarea acestei stranii recomandări, putem deduce că nici noi nu ne mai spălăm, nu mai folosim apă la toaletă, mai pe scurt nu mai folosim deloc apă pentru scopuri de igienă și salubrizare, ceea ce mi se pare absurd.

corect. Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:46:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.