Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Indatoririle nasilor la botez (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9539)

teodorabiriuc 25.05.2010 15:10:37

Indatoririle nasilor la botez
 
Buna ziua,

Ma numesc Teodora si in data de 10 iulie voi fi nasa de cununie si de botez.
Stie cineva ce indatoriri are nasa la botez?
Va multumesc.

costel 25.05.2010 15:41:44

Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".

Rodica50 25.05.2010 16:48:16

La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita, hainute pentru copil, scutece,fasa, pleduri-cu alte cuvinte, trusoul complet- nasul sa dea dovada de generozitate si sa faca gestul din toata inima, cu multa dragoste si credinta, pentru ca el devine parintele spiritual al copilului , indrumatorul lui in cele bune, prieten apropiat si sustinatorul lui la nevoie.Bineinteles ca va trebui sa se pregateasca cu un dar pentru micut, pentru moase si pentru mama copilasului. Doamne ajuta si sa aveti un fin sanatos si ocrotit de Dumnezeu si sa-i inmultiti- la cat mai multi fini!

gabriela8 25.05.2010 19:11:32

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252561)
nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-

Rodica50, Crezul este rostit de nasi chiar daca nu il stiu bine au datoria sa il citeasca pentru ca prin marturisirea lor devin parinti spirituali inaintea Lui Dumnezeu si fagaduiesc ca in viata lor vor indruma pruncul pe calea credintei!

gabriela8 25.05.2010 19:21:42

Citat:

În prealabil postat de teodorabiriuc (Post 252534)
Buna ziua,

Ma numesc Teodora si in data de 10 iulie voi fi nasa de cununie si de botez.
Stie cineva ce indatoriri are nasa la botez?
Va multumesc.

Indatoririle nasilor nu se rezuma doar la botez ci ele exista pe intreaga viata! Botezul trece si primordiala este increstinarea pruncului si nu petecerea!

Rodica50 25.05.2010 20:19:01

Sigur ca trebuie rostit de nasi, citit sau rostit de preot. Dar neaparat nu trebuie gresit!

coralina 25.05.2010 20:55:17

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252561)
La acest eveniment atat de important in viata copilului, al parintilor si al nasilor, nasii trebuie - sa fie ortodocsi, sa stie sa rosteasca Crezul- daca nu-l stiu bine, este mai bine sa-l lase pe preot sa-l rosteasca- nu este bine sa fie rostit gresit-sa cumpere de la magazin o bucata de material alb pentru crijma- este obligatoriu, se cumpara dupa o dimensiune anume, cumpara lumanarea de botez- care trebuie sa fie impodobita...

Fara suparare, dar asa cred eu ca se ajunge la superstitie... Sunt sigura ca nici un nas nu vrea sa poceasca Crezul insa de emotie, se mai poate intampla, nu? Dumnezeu ne stie intentiile, asta conteaza.
Doamne ajuta!

coralina 25.05.2010 20:57:36

Plus ca preotul nu poate citi in numele nasilor. Cum ar trebui sa spuna: "Nasa crede intr-unul Dumnezeu..."?!

Rodica50 25.05.2010 23:18:10

Nu comentez!

voxdei55 25.05.2010 23:53:07

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 252546)
Sa va bucurati neincetat de fini si ei de voi.

La Botez trebuie sa rostesti Crezul.

De retinut:Nu pot fi nasi la cununie crestinii de alta confesiune (catolici sau protestanti) si cei ce traiesc in concubinaj (necununati). Articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata din Biserica Ortodoxa Romana reglementeaza ca preotii "sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi".

Sa fii tu sanatos cate cununii poti face si la catolici..si la ortodocsi.Eu sant ortodox dar am cununat de doua ori la catolici..(sant mai inteligenti ca altii)..si de doua ori ca ortodocsi.La fel si cu botezul.Totul e sa dai dreptul corespunzator.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:44:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.