Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9705)

orthodoxia.i.thanatos 11.06.2010 02:39:14

Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe
 
Aceasta expunere de credinta, prezentata sub forma unui dialog, raspunde perfect multor intrebari care s-au pus aici, pe forum, cu privire la Ortodoxie. Autorul este Vladimir Moss, un scriitor de carti ortodoxe si membru al Bisericii Ortodoxe, Sfintul Sinod al carui Intii Statator este Ips. Hrisostom II (Kiousis), Arhiepiscopul Atenei. Traducearea si postarea pe acest website a fost facuta cu permisiunea autorului.

Cei interesati pot gasi originalul (si alte articole si carti) aici:


orthodoxia.i.thanatos 11.06.2010 02:40:16

Partea I-a
 
Ce inseamna Ortodoxia?

Ortodoxia inseamna “dreapta marire”, a te inchina drept lui Dumnezeu, pentru ca exista si preaslavire care nu este pe placul lui Dumnezeu. Ortodoxia este dreapta marire a lui Dumnezeu prin credinta si inchinare dreapta. In limbaj comun, Ortodoxia inseamna simplu “credinta cea dreapta”.

De ce este necesara o credinta dreapta?

Nu putem aduce slava la ceea ce nu cunoastem, iar credinta cea dreapta inseamna adevarata cunoastere a lui Dumnezeu. Cei care nu au credinta cea dreapta nu pot sa-L preamareasca pe Dumnezeu in chip drept. Acestora dreptcredinciosii le spun, si nu din mindrie, ci din recunostere umila a comorii ce li s-a dat, “Voi va inchinati caruia nu stiti; noi ne inchinam Caruia stim” (Ioan 4:22).

Ce este Biserica Ortodoxa?

Biserica Ortodoxa este Biserica care are Ortodoxia - “credinta data sfintilor, odata pentru totdeauna” (Iuda 3) si “inchinarea in duh si in adevar” (Ioan 4:23) – ceea ce inseamna inchinare la Dumnezeu Tatal in Fiul, Care este Adevarul, si in Duhul Sfint, Care este Duhul adevarului. Ea este Trupul lui Hristos, locuinta Duhului Sfint, Arca Mintuirii, Vita cea Adevarata. Intr-o alta definitie, este Biserica cea Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostolica – Una in unitatea Ei de credinta si inchinare, Sfinta prin Tainele Ei si prin multimea barbatilor sfinti si a femeilor sfinte pe care i-a dat, Soborniceasca prin totalitatea si plinatatea ei in fiecare din partile Ei componente, Apostolica prin origine si succesiune neintrerupta de la Apostoli si prin fidelitate fata de invataturile apostolice. Sf. Gherman al Constantinopolului defineste Biserica ca si “casa divina in care jertfa vie si tainica se savirseste… si a carei pietre pretiose sint dogmele dumnezeiesti lasate de Domnul invataceilor Sai”.

Cita dovada de bigotism! Si-atunci ce sint celelalte Biserici – cea romano – catolica sau cele protestante, de exemplu?

Ele sint ramuri care au fost taiate de la Vita cea Adevarata de-a lungul secolelor. Biserica Vestului a fost Ortodoxa pentru prima mie de ani a istoriei crestinismului, dar in 1054, dupa o perioada indelungata de declin, Roma s-a rupt de Estul Ortodox si a introdus o intrega serie de invataturi eretice: infailibilitatea papala si universalitatea jurisdictiei papale, purcederea Duhului Sfint de la Tatal si de la Fiul (Filoque), indulgentele, purgatoriul, Harul creat etc. Protestantii s-au despartit de Roma in secolul al XVI-lea, dar nu s-au intors la Ortodoxie si Biserica cea Adevarata, ci au introdus alte erezii prin respingerea Traditiei, a Tainelor, a rugaciunilor pentru morti, a cinstirii Sfintilor etc.

Si ce vrei sa spui? Ca nu exista oameni buni si in celelalte Biserici?

“Nimeni nu este bun decit numai Unul Dumnezeu” (Matei 19:17). Omul in conditia sa cazuta nu este si nu poate fi bun. “Nu este cel ce face bunatate, nu este pana la unul.” (Psalmi 13:1,3). Chiar si Apostolii au fost numiti rai de catre Domnul (Luca 11:13). Omul poate deveni bun numai prin unire cu Singurul care este Bun, Dumnezeu. Aceasta unire este posibila numai tinind poruncile, iar prima porunca este sa te pocaiesti si sa te botezi. Poti spune despre om ca este bun in sens real numai atunci cind el se pocaieste si primeste botezul, singurul botez, cel al Bisericii celei Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostolica, prin aceasta primind in el bunatatea lui Dumnezeu. “Bunatatea” celui cazut, a omului nebotezat nu este buna in ochii lui Dumnezeu, ci doar “vesmint intinat”, in cuvintele Prorocului Isaia (64:6).

Deci, ortodocsii sint buni, iar toti ceialalti sint rai? Ce sa spun, pare o religie foarte plina de sine in ce priveste corectitudinea, ca si cea a fariseilor pe care chiar Domnul a condamnat-o!

Nu, noi nu spunem ca toti ortodocsii sint buni, si asta din cauza ca, fapt trist, foarte multi ortodocsi nu folosesc bunatatea, Harul care li s-a dat prin botez ca sa faca lucrurile cu adevarat bune, insa si pedeapsa lor va fi mai mare decit a celor care n-au primit niciodata botezul. “Caci mai bine era pentru ei sa nu fi cunoscut calea dreptatii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta, data lor” (2 Petru 2:21). “26. Caci daca pacatuim de voia noastra, dupa ce am luat cunostiinta despre adevar, nu ne mai ramane, pentru pacate, nici o jertfa, 27. Ci o infricosata asteptare a judecatii si iutimea focului care va mistui pe cei potrivnici (Evrei 10).

Ce imagine intunecata imi prezinti! Cei nebotezati nu pot sa faca bine, iar cei care pacatuiesc dupa botez vor fi chiar si mai rau pedepsiti!

Nu e chiar asa. Chiar daca nu putem fi botezati inca odata pentru iertarea pacatelor, putem primi iertarea de pacate in alte feluri: prin rugaciune si lacrimi, prin post si dind pomana, dar in primul rind prin tainele Marturisirii si a Sfintei Impartasiri. Dumnezeu nu-i respinge pe cei care se pocaiesc din toata inima, asa cum si David a spus: “inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi” (Psalmi 50:17).

Bine, dar atunci nu este posibila o asemenea iertare pentru toti oamenii? Nu s-a pocait David chiar in psalmul pe care l-ai citat si n-a primit el iertare de la Dumnezeu?

Ba da, dar mintuirea nu inseamna numai iertarea pacatelor, ci si dobindirea sfinteniei, sfintenie “fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul” (Evrei 12:14) si pe care o capeti numai prin tainele Bisericii, insa pe care o poti pierde daca nu duci o lupta ascetica constanta impotriva pacatului. Mai mult decit atit, pacatul originar poate fi sters numai in cristelnita.

Si-atunci nici macar David nu a fost mintuit?

Nici macar David nu a fost mintuit inainte de venirea lui Hristos. Chiar si patriarhul Iacob si-a anticipat mersul in Infern (Sheol) dupa moarte impreuna cu Iosif, fiul sau cel drept: “plangand, ma voi pogori in locuinta mortilor la fiul meu” (Facerea 37:35). “39. Si toti acestia [dreptii Vechiului Testament], marturisiti fiind prin credinta, n-au primit fagaduinta, 40. Pentru ca Dumnezeu randuise pentru noi [dreptii Noului Testament] ceva mai bun, ca ei sa nu ia fara noi desavarsirea” (Evrei 11).

Ce este pacatul originar?

O influenta spirituala pe care o mostenim prin parintii nostri de la Adam, cel care a infaptuit pacatul originar.

Cum se face ca noi sintem raspunzatori pentru pacatul lui Adam?

Nu sintem raspunzatori, dar sintem intinati de acel pacat.

Chiar si copiii?

Da, chiar si copiii. Pentru ca “instrainatu-s-au pacatosii de la nastere (Psalmi 57:3). Si asa cum si Iov a spus: “Cine ar putea sa scoata ceva curat din ceea ce este necurat? Nimeni! (Iov 14:4). Dar si Sf. Grigore din Nyssa scrie “Raul a fost amestecat cu natura noastra de la inceput… prin cei care din neascultare au introdus boala. Asa cum in perpetuarea naturala a speciilor fiecare animal produce o creatura care ii seamana, la fel si omul vine din om, o fiinta supusa patimilor dintr-o fiinta supusa patimilor, un pacatos dintr-un alt pacatos. Asa se face ca pacatul apare in noi la nastere, creste cu noi si ne tine companie toata viata” (Despre Fericiri, 6, PG, 44, 1273). Din aceasta cauza Biserica a botezat de la inceput copiii, “pentru iertarea pacatelor”.

Totusi, nu mi se pare corect ca toti, si sa nu mai vorbesc aici de copilasi, sa trebuiasca sa plateasca pentru pacatul altuia.

Dreptatea lui Dumnezeu e alta decit dreptatea noastra. Si gindeste-te la asta: daca nu este corect ca noi sa trebuiasca sa suferim din cauza pacatului lui Adam, atunci nu este corect nici sa fim rascumparati datorita virtutii lui Hristos. Cele doua “injustitii” sint simetrice si se anuleaza reciproc. “Caci precum prin neascultarea unui om s-au facut pacatosi cei multi, tot asa prin ascultarea unuia se vor face drepti cei multi” (Romani 5:19).

orthodoxia.i.thanatos 11.06.2010 02:43:53

Partea a II-a
 
Deci, spui ca este imposibil sa fii bun in afara Bisericii din cauza ca pacatul si radacinile pacatului pot fi extirpate numai in interiorul Bisericii?

Mai mult decit atit: numai in Biserica pacatul poate fi cunoscut, pentru ca vointa lui Dumnezeu a fost facuta cunoscuta in toata plinatatea ei numai Bisericii. Daca noi nu stim care este vointa lui Dumnezeu, atunci nici nu ne putem pocai asa cum se cuvine cind Ii incalcam vointa. Biserica este unicul spital in care primim si diagnosticul corect al bolii, si vindencarea de boala.

Foarte bine, dar cum se face ca exista minuni in afara Bisericii, chiar si in religiile necrestine?

Minunile – daca ele sint cu adevarat de la Dumnezeu si nu de la Cel Rau – nu sint o dovada (sau nu neaparat) a bunatatii umane a celui care face minunea, ci o dovada a milei lui Dumnezeu.

Deci, daca un catolic sau un anglican sau un hindus face o minune, aceea nu inseamna nimic, pe cind daca o face un ortodox, atunci aceea e lucru mare!

Eu nu am spus asta. Am zis doar ca o minune, daca e de la Dumnezeu arata in primul rind ca Dumnezeu este milostiv. Daca ea dovedeste si bunatatea persoanei care o infaptuieste, asta ar fi o alta intrebare care trebuie examinata cu mare atentie.

Nu neg ca minuni adevarate pot avea loc si in afara Bisericii, Dumnezeu “face sa rasara soarele si peste cei rai si peste cei buni si trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti” (Matei 5:45). Mai mult, cind Sf. Ioan i-a interzis unui om sa alunge demonii cu numele lui Hristos pentru ca acela “nu merge dupa noi”, Hristos nu a fost de-acord cu el. “Nu-l opriti”, a zis El, “caci nu e nimeni care, facand vreo minune in numele Meu, sa poata, degraba, sa Ma vorbeasca de rau. Caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi” (Marcu 9:38-40).

Pe de alta parte, tot Domnul a spus: “22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut? 23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea” (Matei 7). Deci este posibil sa faci minuni in numele lui Hristos si sa fii, totusi, un om rau. Dumnezeu poate face o minune printr-un om rau, si nu ca sa dovedeasca bunatatea (inexistenta) a acelui om, ci pur si simplu din compasiune pentru cei peste care se rasfring efectele minunii. Iuda a facut minuni; Sf. Ioan Botezatorul, cel mai drept dintre drepti, nascut din femeie n-a facut nici o minune…

Sa nu uitam si ca minuni si profetii aparent crestine pot fi facute prin Cel Rau. O fata spunea adevarul despre Apostolul Pavel indemnind oamenii sa il urmeze, dar ea vorbea printr-un spirit pitonicesc pe care Apostolul, apoi, l-a exorcizat (Fapte 16:16-18). Eu cred ca marea majoritate a minunilor facute in religiile pagine, precum hinduismul, vin de la Cel Rau pentru “ca toti dumnezeii neamurilor sunt idoli” (Psalmi 95:5).

Daca si cei care fac minuni pot fi de-ai diavolului, atunci cine poate fi mintuit?

Trebuie sa facem distinctie intre a poseda daruri spirituale si mintuire. “Dar nu va bucurati de aceasta, ca duhurile vi se pleaca”, zice Domnul Hristos, “ci va bucurati ca numele voastre sunt scrise in ceruri” (Luca 10:20). “Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt” (1 Corinteni 13:2).

Uita ca aici sint de acord cu tine! Dragostea este caracteristica dominanta a crestinului. Si ma simt nevoit sa-ti spun ca aceasta este in mod evident exact ceea ce lipseste in tot ce mi-ai spus tu. Iti trebuie cam multa mindrie sa crezi ca voi ortodocsii, si numai voi, apartineti Bisericii celei Adevarate! Si iti mai trebuie si ura sa crezi ca toti, cu exceptia voastra vor fi condamnati!

Dar eu nu am spus asta!

Ba da, ai spus!

Am zis ca Biserica lui Hristos, prin care inteleg in exclusivitate Biserica Ortodoxa, este singura Arca a mintuirii. Daca, asa cum Sf. Nectarie de la Optina a spus, au existat oameni in afara Arcai lui Noe care n-au murit, atunci exista si oameni in afara Bisericii care vor fi mintuiti. Dar nu am spus ca toti cei din Arca se vor mintui, pentru ca unii pot sa se arunce in afara prin faptele lor rele. Si nici n-am spus ca cei care inoata inspre Arca si n-au apucat sa urce pina sa moara nu ar putea fi mintuiti. Cine poate sa zica ca Dumnezeu cel Atotstapinitor, Cel care cunoaste inimile tuturor, n-ar putea sa-si intinda mina catre cei care, din ignoranta sau circumstante potrivnice, n-au reusit sa suie in Arca inainte ca noaptea mortii sa se lase peste ei, dar care in inimile si mintile lor jinduiesc dupa adevar? “Toate le nadajduieste” (1 Corinteni 13:7).

[cu ironie]Ce ingaduitor esti! Dar cred ca ce spui este mai mult speranta pioasa decit marturisire de credinta, nu-i asa?

Bineinteles. Din punct de vedere dogmatic putem si trebuie sa afirmam ca, asa cum Sf. Ciprian al Cartaginei zice, “nu exista mintuire in afara Bisericii” (Sf Ciprian, Despre unitatea Bisericii). Domnul Hristos Insusi a spus si a intarit: “Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu” (Ioan 3:5). Si din nou: “Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele Lui, nu veti avea viata in voi” (Ioan 6:53). Apostolul Petru a spus si el: “Si daca dreptul abia se mantuieste, ce va fi cu cel necredincios si pacatos?” (1 Petru 4:18)

Mai mult, daca noi ne presupunem in mod arogant mai “milostivi” decit Domnul Insusi si ne indreptatim sa-i “iertam” pe cei care traiesc in religii false sau erezii, nu numai ca pacatuim prin incalcarea credintei asa cum este ea exprimata in dogma, dar si prin lipsa de iubire pentru ca ne facem vinovati de incurajarea acelora in eroare dindu-le sperante false ca pot ramine in minciuna fara sa-si puna in pericol sufletele nemuritoare, lipsindu-i astfel de teama de Dumnezeu si de motivatie pentru a cauta adevarul, conditii care pot singure sa-i duca la mintuire.

Vorbeai mai inainte despre “ignoranta si circumstante potrivnice”. Dumnezeu tine cont de ele cu siguranta!

Bineinteles ca tine cont de ele. Dar “a tine cont” nu-i acelasi lucru cu “a ierta toata vina”. Gindeste-te la parabola cu sluga neascultatoare: “47. Iar sluga aceea care a stiut voia stapanului si nu s-a pregatit, nici n-a facut dupa voia lui, va fi batuta mult. 48. Si cea care n-a stiut, dar a facut lucruri vrednice de bataie, va fi batuta putin. Si oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, si cui i s-a incredintat mult, mai mult i se va cere” (Luca 12). Cu alte cuvinte, ignoranta cu privire la voia Domnului si adevarul Sau poate imblinzi sentinta, dar nu o poate inlatura complet.

De ce? Nu acelasi Domn a zis: “Daca ati fi orbi n-ati avea pacat” (Ioan 9:41)?

Da, numai ca noi nu sintem niciodata complet orbi, iar pentru ca sintem oi create dupa chipul Bunului Pastor avem intotdeauna acces la “Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine in lume” (Ioan 1:9). Apostolul Pavel spune clar ca paginii care nu cred in Creatorul Unic al universului nu au nici un fel de scuza “19. pentru ca ceea ce se poate cunoaste despre Dumnezeu este cunoscut de catre ei; fiindca Dumnezeu le-a aratat lor. 20. Cele nevazute ale Lui se vad de la facerea lumii, intelegandu-se din fapturi, adica vesnica Lui putere si dumnezeire (Romani 1). Dumnezeu “nu S-a lasat pe Sine nemarturisit” (Fapte 14:17) nici chiar printre pagini.

Sf. Ioan Gura de Aur (Prima Omilie despre Hannah, 3) spune ca pentru fiecare om exista creatia care il inconjoara si constiinta din el care il pot duce de la minciuna catre Biserica, cea care este al treilea mare martor al adevarului, “stalp si temelie a adevarului” (1 Timotei 3:15), dupa cum si Sf. Pavel spune. Creatia si constiinta nu pot de unele singure sa-i dezvaluie omului intregul adevar, dar daca acesta urmeaza ce i s-a relevat partial prin creatie si constiinta, atunci Dumnezeu il ajuta sa descopere adevarul in toata plinatatea sa prin Biserica. Nu exista nici o situatie reala, oricit de indepartat si de opus Bisericii cineva s-ar putea afla din care Domnul, Cel Care doreste ca toti sa fie mintuiti si sa ajunga sa cunoasca adevarul, sa nu poata fi salvat daca acela cauta cu sinceritate. Asa ca pentru intrebarea “De ce este cel ignorant pedepsit?” raspunsul, dupa Sf. Teofilact din Ohrid este: “Pentru ca atunci cind el putea sa afle n-a vrut sa o faca si si-a fost cauza propriei ignorante din lene” (Sf. Teofilact, Explicatie la Evanghelia dupa Sf. Luca 12:47-48).

orthodoxia.i.thanatos 11.06.2010 02:47:40

Partea a III-a
 
Dar ce se intimpla daca un pagin sau un eretic n-a cunoscut niciodata adevarul sau Biserica sau a intilnit numai reprezentanti pacatosi sau ignoranti ai Bisericii? Putem spune despre unul ca acela ca este orb si ignorant si, prin urmare, care nu pacatuieste?

Totul depinde de natura si de nivelul de ignoranta. Exista ignoranta voluntara si exista ignoranta involuntara. Daca n-ar exista ignoranta involuntara, Domnul nu ar fi spus de pe Cruce: “Parinte, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac” (Luca 23:34). Iar rugamintea Sa a fost ascultata pentru ca in ziua Cincizecimii Petru i-a indemnat pe evrei sa se pocaiasca zicind: “stiu ca din nestiinta ati facut rau” (Fapte 3:17), dupa care mii s-au pocait si botezat. La fel si Apostolul Pavel zice: “am fost miluit, caci in necredinta mea, am lucrat din nestiinta” (1 Timotei 1:13). Numai ca, te rog sa observi, au raspuns adevarului atunci cind le-a fost prezentat, de unde rezulta ca ignoranta lor a fost involuntara si, prin urmare, scuzabila.

De cealalta parte exista impietrire a inimii care il opreste pe om sa raspunda la semnele pe care Dumnezeu le face cu privire la adevarul Sau, semne exterioare si indemn inauntrul fiintei. Aceasta este ignoranta voluntara. Oamenii care sint impietriti in acest fel nu cunosc adevarul din cauza ca nu vor sa il cunoasca. Acest refuz incapatinat este ceea ce Domnul numeste “hula impotriva Duhului” (Matei 12:32) care nu va fi ieratata nici in veacul de apoi.

De ce nu poate fi iertata?

Fiindca iertarea se da celui care se pocaieste, iar primirea canonului este recunoastere a adevarului despre sine. Totusi, daca omul refuza sa priveasca adevarul si lupta activ impotriva lui in sufletul sau, atunci el nu se poate pocai si, ca atare, nu poate fi iertat. Luptind impotriva adevarului omul lupta impotriva Duhului Sfint al Adevarului, care duce la tot adevarul (Ioan 16:13). Se poate intimpla ca un om sa greseasca in mod sincer cu privire la Hristos pentru o vreme, ceea ce i se poate ierta, asa cum i s-a iertat si Apostolului Pavel, dar daca la ignoranta se adauga refuzul de a asculta indemnul la adevar care ii este implantat in suflet de catre Duhul adevarului, atunci nu mai exista speranta. Deci, paginul care ramine in mod incapatinat in paginism in ciuda invataturii Bisericii celei Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostolica huleste impotriva Duhului adevarului si nu poate fi mintuit.

Si chiar nu exista speranta pentru eretic?

Atita timp cit exista viata, exista si speranta. Sint multe exemple de oameni care au ramas in erezie intreaga lor viata si s-au convertit la adevar chiar inaintea mortii. Nu exista speranta doar pentru cei care nu iubesc adevarul. Pe asemenea oameni Domnul nu-i va calauzi inspre adevarul Sau pentru ca aceia nu si-l doresc. Mai degraba ii va lasa sa fie inselati de Antihrist “10. fiindca ei n-au primit iubirea adevarului, ca ei sa se mantuiasca. 11. Si de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amagire, ca ei sa creada minciuni, 12. Ca sa fie osanditi toti cei ce n-au crezut adevarul, ci le-a placut nedreptatea” (2 Tesalonieni 2).

Foarte bine, dar tot nu sint convins ca Biserica ta este Biserica Adevarata. De fapt, in general, nu imi place acest concept de “Biserica cea Una si Adevarata”. Dupa mine, prea aduce a bigotism si intoleranta.

Stii ca toleranta nu este o virtute crestineasca?! Dragostea este.

Ma uimesti! Nu este toleranta o forma de iubire? Si nu este tot ce-i ura nepermis crestinului?

Nu. Domnul Dumnezeu nostru este un Dumnezeu fierbinte. El asteapta ardoare de la noi – ardoare pentru ceea ce-i bun si ura pentru ceea ce-i rau. “Cei ce iubiti pe Domnul, urati raul” (Psalmi 96:10). Cea ce El uraste cel mai mult este lipsa de ardoare: “15. Stiu faptele tale; ca nu esti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! 16. Astfel, fiindca esti caldicel - nici fierbinte, nici rece - am sa te vars din gura Mea” … asa ca “sarguieste dar si te pocaieste” (Apocalipsa 3:15-16,19). Sf Grigore din Nyssa a scris astfel: “Cel ce face legea vietii ne-a indreptatit la un singur fel de ura. Vreau sa spun aceea fata de sarpe, si pentru nimic altceva nu sintem ingaduiti sa ne exercitam aceasta insusire de a uri, ci doar ca resursa impotriva raului” (Sf. Grigore de Nyssa, Scrisoarea a VII-a catre Eustathia, Ambrosia and Basilissa).

Si totusi asta inseamna ca nu ne este permis sa urim fiintele umane. Nu trebuie sa urim pacatul si sa iubim pacatosul? Asta este exact genul de invatatura care duce la arderea ereticilor pe rug!

Nu. Nici Sf Grigore si nici un alt sfint al Bisericii Ortodoxe despre care stiu nu indeamna la persecutarea oamenilor pentru convingerile lor religioase. Dragostea crestineasca detesta folosirea violentei ca mijloc de convingere, dar nu merge la cealalta extrema incetind sa incerce sa convinga. Iar daca aceia persista in invataturile lor mincinoase, nici nu are retinere in a-i proteja pe altii de influenta lor! Daca iubim pacatosul si urim pacatul, atunci trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa-l scapam de la acel pacat si sa-i ferim pe ceialalti de la acesta.

Cred ca asta este tipul de bigotism care vine din credinta ca te afli in “Biserica cea Una si Adevarata”. Asta este sursa persecutiei religioase, a Inchizitiei etc.

Cauza persecutiei religioase nu este pretentia de a poseda adevarul, ceea ce toti oamenii cu ratiune care mediteaza la credinta lor pretind, ci pasiunile omenesti.

Ce parere ai despre Ivan cel Groaznic? Sau despre majoritatea imparatilor ortodocsi? Nu au discriminat ei ereziile?

Biserica l-a excomunicat pe Ivan, care a fost mai degraba prigonitor al ortodocsilor decit un instrument al persecutiei lor impotriva altora. Iar in ceea ce-i priveste pe imparatii care au discriminat ereziile, sint cu totul de acord cu ei. Ar fi irational sa pui adevarul si minciuna pe picior de egalitate. Sf. Teodosie de la Lavra Pesterilor din Kiev, unul dintre cei mai mari sfinti care au trait vreodata, a spus ca prin cinstirea credintei altora necinstim credinta noastra. Scolile din zilele noastre trateaza cu aceeasi importanta teoriile lui Ptolemeu, Newton sau Einstein? Bineinteles ca nu!

Asta-i altceva! Acolo discutam despre fapte stiintifice!

Eu nu vad nici o diferenta in principiu. Deviza nostra este: spune adevarul intotdeauna, respinge minciuna intotdeauna. Daca oamenii de stiinta fac asta in domeniul lor, unde nu exista certitudine, iar “faptele” sint in mod constant disputate de cei care le investigheaza mai tirziu, de ce nu am face-o noi in domeniul incomparabil mai important si mai inalt al credintei religioase ale carei fapte de netagaduit ne-au fost comunicate de Adevarul Insusi? Avem multe “semne doveditoare” cu privire la Inviere (Fapte 1:3), iar Sf. Pavel a spus: “n-am primit-o [Evanghelia] de la om, nici n-am invatat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos” (Galateni 1:12).

Si ce se intimpla daca toata lumea pretinde ca a primit relevatie de la Dumnezeu?

Atunci trebuie sa verifici cu rabdare cine spune adevarul si cine a fost inselat de “parintele minciunii”. Asa cum oamenii de stiinta au metode cu care compara diferitele ipoteze si hotarasc care (daca exista vreuna) este cea corecta, tot asa si noi crestinii ortodocsi avem metode cu care sa stabilim ce este adevarat si ce este minciuna in domeniul religios. Si tot asa cum oamenii de stiinta nu vor accepta niciodata ca poate exista mai mult decit o singura explicatie adevarata pentru un singur fenomen empiric, la fel nici noi nu vom primi vreodata ca poate exista mai mult decit un singur adevar religios.

Nu s-ar putea intimpla ca fiecare credinta religioasa sa detina parte a adevarului?

Nu. Adevarul este Unul si ne-a fost relevat de Adevarul Insusi: “Un Domn, o credinta, un botez” (Efeseni 4:5).

Deci nu exista deloc adevar in religiile necrestine?

Nu am spus asta. Lui Satan ii place sa se arate in chip de inger de lumina (2 Corinteni 11:14). El amesteca nedreptatea cu adevarul (Romani 1:18) si asa, cu momeala unor idei ce par drepte, ca “iubire”, “pace”, “libertate”, care interpretate corect sint cu adevarat bunuri de la Dumnezeu, el ii amageste pe oameni catre abisul de minciuna. Exista o singura religie care contine “adevarul, tot adevarul si nimic altceva decit adevarul”. Toate celelalte religii fiind ca si parazitare la Unicul Adevar contin adevaruri partiale, dar transforma chiar si aceste adevaruri partiale in miciuna prin asociere cu minciuna, asa cum si o doza mica de otrava introdusa intr-o bucata de piine face otravitoare toata acea bucata de piine.

orthodoxia.i.thanatos 11.06.2010 02:49:59

Ultima parte
 
Deci exista adevaruri partiale in alte religii, dar nu si mintuire?

Corect, pentru ca asa cum si Sf. Petru a spus despre Hristos: “Si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer nici un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi” (Fapte 4:12)

Ce crezi despre musulmani si evrei? Nu cred si ei in acelasi Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam, stramosul lor comun?

Domnul le-a spus evreilor: “Daca ati fi fiii lui Avraam, ati face faptele lui Avraam” (Ioan 8:39), iar Sf. Pavel a zil si el: “Sa stiti, deci, ca cei ce sunt din credinta, acestia sunt fii ai lui Avraam” (Galateni 3:7). Dumnezeul lui Avraam este Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos. Avraam isusi a anticipat Venirea lui Hristos in carne: “Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat” (Ioan 8:56).

Foarte bine, dar evreii si mahomedanii nu cred si ei in Dumnezeul Vechiului Testament, Care este Tatal Domnului nostru Iisus Hristos?

Noi credem ca majoritatea teofaniilor din Vechiul Testament au fost in fapt aparitii ale lui Dumnezeu Fiul si nu ale lui Dumnezeu Tatal. Contrar credintei Martorilor lui Iehova, Iehova Vechiului Testament este Hristos insusi. Moise si Ilie s-au aratat impreuna cu Hristos la Schimbarea la Fata ca sa stim ca El a fost Cel care le-a aparut in nor si in foc si in liniste, vocea constiintei, Acela Care este Dumnezeul Legii si al Prorocilor.

In orice caz, din moment ce Dumnezeu este o trinitate de Persoane este imposibil sa crezi cu dreptate intr-Una dintre Persoane si nu si in Celelalte pentru ca “Oricine tagaduieste pe Fiul, n'are pe Tatal” (1 Ioan 2:23).

Dar mahomedanii nu cred si ei in Hristos in felul lor?

Ei cred ca El este un profet care va veni sa judece lumea, dar ei nu cred in Dumnezeirea Sa si nici in Crucea Sa si Inviere – dogma centrala a credintei noastre. Mai mult decit atita, ei cred in profetul mincinos Mahomed care contrazice invataturile lui Hristos in multe aspecte. Daca ar crede cu adevarat in Hristos, atunci n-ar urma invataturile lui Mahomed in loc de cele ale lui Hristos.

Dar nu sint evreii poporul ales?

Ei au fost poporul ales, dar Dumnezeu i-a respins pentru necredinta lor si i-a imprastiat pe fata intregului pamint si a ales neamurile care au crezut in locul lor.

Dar religia Vechiului Testament a fost religia cea adevarata, nu-i asa? Si daca ei practica acea religie nu inseamna ca sint si credinciosi adevarati?

Religia Vechiului Testament a fost prevestire adevarata si pregatire pentru primirea Adevarului complet prin Iisus Hristos. Dar odata ce Adevarul s-a relevat in totalitate nu se cuvine sa ne limitam la prevestire. Intr-adevar, a confunda prevestirea cu Adevarul Insusi este o halucinatie grava. In orice caz, evreii nu practica religia Vechiului Testament.

Nu mai spune! Bineinteles ca o practica!

Odata cu darimarea Templului in 70 A.D evreilor le-a devenit imposibil sa indeplineasca principala porunca a acelei religii, sa se inchine lui Dumnezeu si sa faca sacrificii in Templu de trei ori pe an, la Pasti (sarbatoarea azimilor), Cincizecime (sarbatoarea saptaminilor) si la sarbatoarea corturilor. Si s-a implinit profetia Prorocului Oseea: “zile fara de numar fiii lui Israel vor ramane fara rege, fara capetenie, fara jertfa, fara stalp de aducere aminte, fara efod si fara terafimi” (Oseea 3:4).

Si-atunci care este religia lor?

In orice caz nu religia Vechiului Testament, ci religia fariseilor pe care Hristos a respins-o ca fiind numai “traditii ale oamenilor”. Legatura acesteia cu Vechiul Testament este lipsita de consistenta. Cartea lor Sfinta nu este cu adevarat Sfintele Scripturi ale Vechiului Testament, ci Talmudul, o colectie de invataturi de-ale fariseilor.

Si ce sustin acele invataturi?

Ura dusa in extrem fata de Hristos si crestini. Nu nu mai ca Talmudul neaga Dumnezeirea si Invierea lui Hristos, dar il prezinta ca pe un vrajitor si bastard, fiul unui soldat roman cu numele Panthera si al unei femei necurate. Mai mult decit atita, pretind un standard dublu de moralitate, unul fata de evrei si unul complet diferit fata de goyim, neamurile, carora nici macar nu li se recunoste demnitatea de fiinte umane complete.

Dar asta nu inseamna antisemitism?

Antisemitismul ca ura fata de toti evreii este fara indoiala contrar Evangheliei crestine. Crestinii nu pot fi de acord cu cruzimile perpetrate impotriva lor (nu vorbesc despre discriminare impotriva invataturii lor, ci despre violenta fizica indreptata impotriva persoanelor lor) de-a lungul secolelor. Dar admitind asta nu inseamna ca crestinii trebuie sa participe la campania de spalare de creiere pe care evreii continua sa o desfasoare de aproape un secol atit in domeniile religioase, cit si in cele seculare. Asa cum Scripturile arata cit se poate de clar, evreii l-au omorit pe Hristos, patindu-se astfel cu singele Lui, si ei, si copiii lor. Nici ura lor fata de Hristos si crestini nu s-a domolit de-a lungul secolelor – antisemitismul este in mare masura o reactie a crestinilor si a neamurilor fata de invatatura anti-neamuri propovaduita de Talmud care aproba tot soiul de ticalosii impotriva neamurilor, incusiv crima si camataria. In mod constant traditia Bisericii cu privire la Antihrist a fost ca acela va fi un evreu care va stapini din Ierusalim intr-un stat Israel reinstaurat…

Dar nu trebuie noi sa-i iubim pe evrei, chiar daca sint dusmanii nostri?

Ba da, trebuie sa ne iubim vrajmasii si sa ne rugam pentru ei, asa cum Hristos a poruncit. Trebuie sa ne rugam in mod deosebit ca ei sa se converteasca si sa se intoarca la Hristos, asa cum Sf. Pavel a prorocit ca se va intimpla in vremurile de pe urma. “Caci daca inlaturarea lor a adus impacarea lumii, ce va fi primirea lor la loc, daca nu o inviere din morti?” (Romani 11:15)

Ce spui are sens, dar am o obiectie fundamentala la tot ce ai zis.

Si care ar fi aceea?

Sustii ca ce mi-ai spus este Ortodoxia, dar eu stiu ca nu este deloc asa.

Ce vrei sa spui?

Ierarhii tai participa la miscarea ecumenista care este bazata pe principii complet opuse Ortodoxiei pe care o propovaduiesti

Sa stii ca ierarhii mei nu participa la miscarea ecumenista. Totusi, supozitia ta este legitima pentru ca acele organizatii largi si patriarhate care sint asociate in mintea lumii cu Ortodoxia, cum ar fi Patriarhia Ecumenica, Patriarhia Moscovei, Patriarhia Sirba, [Patriarhia Romana - nota trad.] etc partipa la miscarea ecumenista, dar noi nu sintem in comuniune cu ei pentru ca aceia au tradat Ortodoxia.

Cum poti sa spui ca liderii Ortodoxiei au tradat Ortodoxia? E ca si cum ai spune ca Papa a tradat Catolicismul!

Si chiar l-a tradat! Papa a fost acela care in a doua jumatate a secolului al XI-lea a tradat Catolicismul Ortodox si Biserica Catolica Ortodoxa transformind-o – sau, mai degraba, acea parte a ei care i s-a supus – in ceva complet diferit: Biserica romano - (pseudo-) catolica. In secolul al XX-lea, in mod similar, liderii Bisericilor Ortodoxe oficiale au tradat Ortodoxia transformind-o in altceva, in “Ortodoxie Lumeasca” sau “Ortodoxie Ecumenista”.

Gindeste-te ca asa cum “nu cel ce se arata pe din afara e iudeu” (Romani 2:28), ci doar acela care apartine “Israelului lui Dumnezeu” (Galateni 6:16), adica Bisericii lui Hristos, tot asa nici cel care se arata pe din afara e ortodox, ci numai acela care marturiseste Ortodoxia in cuvint si fapta. Din fericire, exista crestini ortodocsi care sint intr-adevar asa, si nu numai in aparenta, si care s-au separat de apostazia celor multi. Acestia, oricit de putini ar fi sau vor ramine, alcatuiesc acea Biserica pe care portile iadului nu o vor cuceri (Matei 16:18) si sint cei despre care Domnul Bisericii a spus: “Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia” (Luca 12:32).

Ma bucur sa aud asta. Cuvintele tale m-au convins, dar incepusem sa cred ca nimeni nu mai practica acel adevar in care m-ai facut sa cred.

Bine ai venit la Credinta lui Hristos, frate! Si sa nu-ti fie frica: oricit de mica s-ar face Biserica pe pamint, Biserica din Ceruri creste tot mai mult si pina la sfirsitul Lumii pentru ca “22. v-ati apropiat de muntele Sion si de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri, in adunare sarbatoreasca, 23. Si de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri si de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, si de duhurile dreptilor celor desavarsiti, 24. Si de Iisus, Mijlocitorul noului testament, si de sangele stropirii care graieste mai bine decat al lui Abel…” (Evrei 12).

sherlock_holmes 21.06.2010 11:27:06

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 258335)
Deci exista adevaruri partiale in alte religii, dar nu si mintuire?

Corect, pentru ca asa cum si Sf. Petru a spus despre Hristos: “Si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer nici un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi” (Fapte 4:12)

Ce crezi despre musulmani si evrei? Nu cred si ei in acelasi Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam, stramosul lor comun?

Domnul le-a spus evreilor: “Daca ati fi fiii lui Avraam, ati face faptele lui Avraam” (Ioan 8:39), iar Sf. Pavel a zil si el: “Sa stiti, deci, ca cei ce sunt din credinta, acestia sunt fii ai lui Avraam” (Galateni 3:7). Dumnezeul lui Avraam este Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos. Avraam isusi a anticipat Venirea lui Hristos in carne: “Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat” (Ioan 8:56).

Foarte bine, dar evreii si mahomedanii nu cred si ei in Dumnezeul Vechiului Testament, Care este Tatal Domnului nostru Iisus Hristos?

Noi credem ca majoritatea teofaniilor din Vechiul Testament au fost in fapt aparitii ale lui Dumnezeu Fiul si nu ale lui Dumnezeu Tatal. Contrar credintei Martorilor lui Iehova, Iehova Vechiului Testament este Hristos insusi. Moise si Ilie s-au aratat impreuna cu Hristos la Schimbarea la Fata ca sa stim ca El a fost Cel care le-a aparut in nor si in foc si in liniste, vocea constiintei, Acela Care este Dumnezeul Legii si al Prorocilor.

In orice caz, din moment ce Dumnezeu este o trinitate de Persoane este imposibil sa crezi cu dreptate intr-Una dintre Persoane si nu si in Celelalte pentru ca “Oricine tagaduieste pe Fiul, n'are pe Tatal” (1 Ioan 2:23).

Dar mahomedanii nu cred si ei in Hristos in felul lor?

Ei cred ca El este un profet care va veni sa judece lumea, dar ei nu cred in Dumnezeirea Sa si nici in Crucea Sa si Inviere – dogma centrala a credintei noastre. Mai mult decit atita, ei cred in profetul mincinos Mahomed care contrazice invataturile lui Hristos in multe aspecte. Daca ar crede cu adevarat in Hristos, atunci n-ar urma invataturile lui Mahomed in loc de cele ale lui Hristos.

Dar nu sint evreii poporul ales?

Ei au fost poporul ales, dar Dumnezeu i-a respins pentru necredinta lor si i-a imprastiat pe fata intregului pamint si a ales neamurile care au crezut in locul lor.

Dar religia Vechiului Testament a fost religia cea adevarata, nu-i asa? Si daca ei practica acea religie nu inseamna ca sint si credinciosi adevarati?

Religia Vechiului Testament a fost prevestire adevarata si pregatire pentru primirea Adevarului complet prin Iisus Hristos. Dar odata ce Adevarul s-a relevat in totalitate nu se cuvine sa ne limitam la prevestire. Intr-adevar, a confunda prevestirea cu Adevarul Insusi este o halucinatie grava. In orice caz, evreii nu practica religia Vechiului Testament.

Nu mai spune! Bineinteles ca o practica!

Odata cu darimarea Templului in 70 A.D evreilor le-a devenit imposibil sa indeplineasca principala porunca a acelei religii, sa se inchine lui Dumnezeu si sa faca sacrificii in Templu de trei ori pe an, la Pasti (sarbatoarea azimilor), Cincizecime (sarbatoarea saptaminilor) si la sarbatoarea corturilor. Si s-a implinit profetia Prorocului Oseea: “zile fara de numar fiii lui Israel vor ramane fara rege, fara capetenie, fara jertfa, fara stalp de aducere aminte, fara efod si fara terafimi” (Oseea 3:4).

Si-atunci care este religia lor?

In orice caz nu religia Vechiului Testament, ci religia fariseilor pe care Hristos a respins-o ca fiind numai “traditii ale oamenilor”. Legatura acesteia cu Vechiul Testament este lipsita de consistenta. Cartea lor Sfinta nu este cu adevarat Sfintele Scripturi ale Vechiului Testament, ci Talmudul, o colectie de invataturi de-ale fariseilor.

Si ce sustin acele invataturi?

Ura dusa in extrem fata de Hristos si crestini. Nu nu mai ca Talmudul neaga Dumnezeirea si Invierea lui Hristos, dar il prezinta ca pe un vrajitor si bastard, fiul unui soldat roman cu numele Panthera si al unei femei necurate. Mai mult decit atita, pretind un standard dublu de moralitate, unul fata de evrei si unul complet diferit fata de goyim, neamurile, carora nici macar nu li se recunoste demnitatea de fiinte umane complete.

Dar asta nu inseamna antisemitism?

Antisemitismul ca ura fata de toti evreii este fara indoiala contrar Evangheliei crestine. Crestinii nu pot fi de acord cu cruzimile perpetrate impotriva lor (nu vorbesc despre discriminare impotriva invataturii lor, ci despre violenta fizica indreptata impotriva persoanelor lor) de-a lungul secolelor. Dar admitind asta nu inseamna ca crestinii trebuie sa participe la campania de spalare de creiere pe care evreii continua sa o desfasoare de aproape un secol atit in domeniile religioase, cit si in cele seculare. Asa cum Scripturile arata cit se poate de clar, evreii l-au omorit pe Hristos, patindu-se astfel cu singele Lui, si ei, si copiii lor. Nici ura lor fata de Hristos si crestini nu s-a domolit de-a lungul secolelor – antisemitismul este in mare masura o reactie a crestinilor si a neamurilor fata de invatatura anti-neamuri propovaduita de Talmud care aproba tot soiul de ticalosii impotriva neamurilor, incusiv crima si camataria. In mod constant traditia Bisericii cu privire la Antihrist a fost ca acela va fi un evreu care va stapini din Ierusalim intr-un stat Israel reinstaurat…

Dar nu trebuie noi sa-i iubim pe evrei, chiar daca sint dusmanii nostri?

Ba da, trebuie sa ne iubim vrajmasii si sa ne rugam pentru ei, asa cum Hristos a poruncit. Trebuie sa ne rugam in mod deosebit ca ei sa se converteasca si sa se intoarca la Hristos, asa cum Sf. Pavel a prorocit ca se va intimpla in vremurile de pe urma. “Caci daca inlaturarea lor a adus impacarea lumii, ce va fi primirea lor la loc, daca nu o inviere din morti?” (Romani 11:15)

Ce spui are sens, dar am o obiectie fundamentala la tot ce ai zis.

Si care ar fi aceea?

Sustii ca ce mi-ai spus este Ortodoxia, dar eu stiu ca nu este deloc asa.

Ce vrei sa spui?

Ierarhii tai participa la miscarea ecumenista care este bazata pe principii complet opuse Ortodoxiei pe care o propovaduiesti

Sa stii ca ierarhii mei nu participa la miscarea ecumenista. Totusi, supozitia ta este legitima pentru ca acele organizatii largi si patriarhate care sint asociate in mintea lumii cu Ortodoxia, cum ar fi Patriarhia Ecumenica, Patriarhia Moscovei, Patriarhia Sirba, [Patriarhia Romana - nota trad.] etc partipa la miscarea ecumenista, dar noi nu sintem in comuniune cu ei pentru ca aceia au tradat Ortodoxia.

Cum poti sa spui ca liderii Ortodoxiei au tradat Ortodoxia? E ca si cum ai spune ca Papa a tradat Catolicismul!

Si chiar l-a tradat! Papa a fost acela care in a doua jumatate a secolului al XI-lea a tradat Catolicismul Ortodox si Biserica Catolica Ortodoxa transformind-o – sau, mai degraba, acea parte a ei care i s-a supus – in ceva complet diferit: Biserica romano - (pseudo-) catolica. In secolul al XX-lea, in mod similar, liderii Bisericilor Ortodoxe oficiale au tradat Ortodoxia transformind-o in altceva, in “Ortodoxie Lumeasca” sau “Ortodoxie Ecumenista”.

Gindeste-te ca asa cum “nu cel ce se arata pe din afara e iudeu” (Romani 2:28), ci doar acela care apartine “Israelului lui Dumnezeu” (Galateni 6:16), adica Bisericii lui Hristos, tot asa nici cel care se arata pe din afara e ortodox, ci numai acela care marturiseste Ortodoxia in cuvint si fapta. Din fericire, exista crestini ortodocsi care sint intr-adevar asa, si nu numai in aparenta, si care s-au separat de apostazia celor multi. Acestia, oricit de putini ar fi sau vor ramine, alcatuiesc acea Biserica pe care portile iadului nu o vor cuceri (Matei 16:18) si sint cei despre care Domnul Bisericii a spus: “Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia” (Luca 12:32).

Ma bucur sa aud asta. Cuvintele tale m-au convins, dar incepusem sa cred ca nimeni nu mai practica acel adevar in care m-ai facut sa cred.

Bine ai venit la Credinta lui Hristos, frate! Si sa nu-ti fie frica: oricit de mica s-ar face Biserica pe pamint, Biserica din Ceruri creste tot mai mult si pina la sfirsitul Lumii pentru ca “22. v-ati apropiat de muntele Sion si de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri, in adunare sarbatoreasca, 23. Si de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri si de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, si de duhurile dreptilor celor desavarsiti, 24. Si de Iisus, Mijlocitorul noului testament, si de sangele stropirii care graieste mai bine decat al lui Abel…” (Evrei 12).

Finis coronat opus!...in stil calendaristic.

Voi sinteti putini,nu turma mica!

Curios,dar si tu ai luat pauza exact ca Danion Vasile,aproape 2 luni si ceva,si in aceeasi perioada,oricum,le vede Dumnezeu pe toate.

orthodoxia.i.thanatos 22.06.2010 02:31:59

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261157)
Finis coronat opus!...in stil calendaristic.

Voi sinteti putini,nu turma mica!

Ca orice vajnic “rezistent” ortodox accepti ortodoxia numai pina acolo pina unde iti convine, si cazi in hula si minciuna acolo unde ea te provoaca sa iei decizii care-ti compromit ortodoxia ta lumeasca, care iti cer sa renunti la comfort si siguranta si sa-ti iei crucea ca sa-I urmezi lui Hristos numai asa cum spun Sfintele Scripturi si Parintii Bisericii celei Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostoleasca. Si cind imi negi mie ortodoxia, oare ce iti inchipui ca te face mai “ortodox” decit ecumenistul (pentru ca ambii va pretindeti “ortodocsi”)? Faptul ca acela ia de bun 70%, iar tu poate 90% din invatatura Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe? Vise desarte, ortodoxule reformat, si ia aminte la spusele Sf. Teodor Studitul:
"Si chiar daca am fi pacatosi în multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, îndepartându-ne de orice erezie si urmând oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotarârilor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavârsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane." (Migne, PG Epistola II, 81).
Iar tu te alaturi “Dumnezeiestilor Canoane” numai dupa ce le-au “indreptat” fara nici un fel de frica de Dumnezeu “sfintii” Stilului Nou care va tin de ieniceri la eretici, caci toti aceia or fi fost si sint prea ocupati cu facutul de dragoste fara discernamint ca sa mai stie si de anatemele Bisericii:
"Toți cei ce afară de predaniile Bisericii și de învățăturile Sfinților și întrutot Cinstiților Părinților noștri, au născocit ceva, sau vor născoci după hotărârea noastră aceasta, fie ANATEMA!”
De aceea schimba si adauga la predanie in legea lor zicindu-va sa stati si sa va rugati in parasinagogile ereticilor, sa-i certati, dar sa-i si ascultati si sa va impartasiti cu ereticii pentru ca inca n-a venit ceasul despartirii, fiindca, vezi Doamne, “Sf. Ilie nu s-a aratat inca pe pamint”, “nu i-a condamnat inca vreun sinod ecumenic de eretici” sau “pentru ca inca ereticii nu s-au cuminicat cu ceialalti eretici”! Ma apuca risul si plinsul pentru ca Sfintii Parintii sint in consens deplin atunci cind vorbesc despre eretici si indatoririle dreptcredinciosului:
“Se cuvine sa ne îngradim pe noi însine si sa ne separam de episcopii care, în chip vadit, staruie în greseala privitor la cele ce tin de credinta si de adevar, asadar se vadesc a fi eretici sau nedrepti." (Sf. Nicodim Aghioritul)

“Sint absolut convins ca cu cit ma indepartez mai mult de el si de cei care ii seamna [Patriarhul si episcopii care au semnat unirea cu Roma], cu atit vin mai aproape de Dumnezeu si de toti credinciosii si de Sfintii Parinti; si chiar si cind ma despart de acei oameni, eu tot in partasie cu adevarul si Sfintii Parinti si teologii Bisericii ramin.” (Sf. Marcu al Efesului, Patrologia Graeca, Vol. CLX, col. 536a si 537a)

“Chiar daca intreg Universul ar fi in comuniune cu Patriarhul, eu n-o sa ma impartasesc cu el. Pentru ca stiu din scrierile Sfintului Apostol Pavel: Sfintul Duh marturiseste ca si ingerii vor fi afurisiti de s-ar intimpla sa propovaduiasca alta Scriptura introducind invataturi noi.” (Sf. Maxim Marturisitorul)

Daca episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si înger din cer de-ar fi.” (Sf. Ioan Gura de Aur)

“Iacov a zis: „Cel care se arată că este prieten al lor [al ereticilor] vrăjmaș al lui Dumnezeu este” (cf. Iac. 4, 4). Auziți toți care mâncați împreună cu ereticii hotărâre dureroasă: sunteți vrăjmași ai lui Hristos. Căci nici cel ce este prieten cu vrăjmașii împăratului nu poate să fie prieten al împăratului; și nu se învrednicește de viață, ci piere împreună cu vrăjmașii și suferă și mai rele.” (Sf. Ioan Gura de Aur)

“Sau nu auziți pe fericitul Pavel strigând: Nu puteți sa beți paharul Lui Hristos și paharul demonilor; nu puteți să vă împărtășiți de la masa lui Hristos si de la masa demonilor. Ieșiți din mijlocul lor și de ce este necurat să nu vă atingeți!” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvânt despre prorocii mincinoși și dascălii mincinoși și lipsiții de Dumnezeu eretici și despre semnele sfârșitului veacului acestuia)
Pe linga faptul ca esti intr-o Biserica care rescrie Ortodoxia promovind de jure si de facto, pina la nivel de parohie, ecumenismul (erezie recunoscuta chiar si de voi, rezistentii “ortodocsi” inchipuiti), mai tii si de un sinod care se afla sub anatema infricosatoare pusa de sinodul pan-ortodox (cu putere de sinod ecumenic) de la 1583 si neridicata de nimeni vreodata, sinod care sta si impotriva propriilor decizii si care a marturisit serghianismul (prin supunere neconditionata fata de regimul bolsevico – satanic), erezie de care nu s-a pocait si a ramas intinat pina astazi. Cu ce drept vii tu sa judeci care este turma lui Hristos?!

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes
Curios,dar si tu ai luat pauza exact ca Danion Vasile,aproape 2 luni si ceva,si in aceeasi perioada,oricum,le vede Dumnezeu pe toate.

Daca iti imaginezi ca eu si Danion Vasile sintem una si aceeasi persona sau ca lucram impreuna la slabirea vitei dace a neamului si a credintei "stramosesti", pot sa-ti spun ca ai umor! De logica nu te mai intreb pentru ca nu poate fi decit strimba atita timp cit tu crezi ca poti fi ortodox cuminincindu-te cu ereticii sau ca biserica lor e insasi Biserica fiindca te mai are inca pe tine si alti drept-ratacitori care va ziceti antiecumenisti.

sherlock_holmes 23.06.2010 00:33:07

Cred ca cel mai apropiat de cyborg,este credinciosul supercorect,care arata ca un om,are insa inima de plastic iar in loc de cap,un computer generator de litere,mereu aceleasi.Chiar si miscarile ii devin sacadate.Din punct de vedere religios este un calendarist in proportie de 99.99%.

Pentru ca iti doresc tot binele,si imi pare rau de tine...uite un link:

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...nii/#more-7825

La subsolul lui gasesti multe alte linkuri utile...daca le citesti,putem continua discutia.

PS:este din cuviosul Serafim Rose,din biserica ta ( si a noastra ),pe care il cinstim mai mult noi decit voi,valabil si pentru alti sfinti.

orthodoxia.i.thanatos 23.06.2010 03:04:43

Imi pare sincer rau pentru tine findca acuma inteleg ca Dumnezeu ti-a adormit mintea si ti-a impietrit inima de nu mai vezi decit litere fara sens in invatatura Sfintilor Parinti.

Nu ma intereseaza scrierile niciunui “sfint” al Stilului Nou, n-ai decit sa-i discuti cu fratii tai ortodocsi reformati de la razbointrucuvant sau cu cine ti-o mai impartasi ideile novatoare in ortodoxie. Daca vrei intr-adevar sa porti un dialog cu mine, atunci rezuma-te la invatatura Sfintilor Parinti. Ortodoxia este suficient de bogata ca sa-ti poti gasi (daca exista) argumente in viata Bisericii de pina la 1924.

Seraphim Rose nu este sfint, iar parerile lui nu obliga pe nimeni la nimic (nu cred ca acelasi lucru poate fi spus si despre Ioan Gura de Aur, Maxim Marturisitorul, Marcu al Efesului sau Nicodim Aghioritul). Ortodoxia se bazeaza intotdeauna numai pe consensul Parintilor Bisericii. Intelege odata ca pozitia ROCOR, caruia Seraphim Rose i-a apartinut pina la sfirsitul vietii, a fost in concordanta cu cea a Sfintilor Parinti si in ceea ce priveste erezia si atitudinea fata de eretici, perfect canonica, citeodata mai blinda, altadata mai aspra, dupa cum au bineconsiderat ierarhii vremii. ROCOR este cea care anatemizat in 1983 ecumenismul, ecumenistii si pe toti cei in comuniune cu ei.

P.S. Cum adica “din biserica ta (si a noastra)”? Parca te dadeai antiecumenist. Fii, domnule, consecvent daca vrei sa ai credibilitate!

sherlock_holmes 23.06.2010 07:22:57

Citat:


P.S. Cum adica “din biserica ta (si a noastra)”? Parca te dadeai antiecumenist. Fii, domnule, consecvent daca vrei sa ai credibilitate!
Adica ROCOR-ul parintelui Serafim Rose ( si al tau,daca chiar asa este) este si ROCOR-ul meu si al oricarui ortodox traitor.Iar Sfintii vostri sint ai vostri intr-o f. mica masura ( pentru ca au fost si sint in comuniune cu noi ),iar noi ii cinstim cu mult mai mult decit voi, poti sa intri pe acelasi site sa te convingi.Auzi la el,
Citat:

Seraphim Rose nu este sfint,iar parerile lui nu obliga pe nimeni la nimic
....bla,bla,bla,de Sfintul Ioan Maximovici nici nu pomeneste...dar ma trimite inapoi,la viata Bisericii inainte de 1924.

Omule,daca un Sfint Parinte spune cuvintul jertfa,de exemplu...viata acestui cuvint este jertfirea sfintului ( prin rugaciune de o viata,sau privatiuni de tot felul,sau asceza,sau mucenicie )...dar acelasi cuvint,jertfa...in gurile voastre,ale calendaristilor...ar insemna sa omori citeva sute de eretici.Voi folositi cuvintele sfintilor pe rol de gloante de mitraliere...

Ti-am mai spus cindva,citeste epistolele Sfintului Apostol Pavel din Sfinta Scriptura,sa vezi cum se adreseaza ereticilor...asa i-a si adus pe multi la dreapa credinta ( ca toti apostolii de altfel )...urmeaza lui Dumnezeu,care atunci cind evreii au vrut sa o omoare cu pietre pe femeia adultera ( conform canoanelor din acea vreme )...ce le raspunde ?...cel fara de pacat sa ridice primul piatra...si au plecat cu totii.Poate ca voi calendaristii,daca ati fi trait in acea perioada,chiar ati fi omorit-o pe biata femeie,ca deh,litera Scripturii plus lipsa pacatelor personale...la fel si cu sabatul,mai mult ca sigur ca nu l-ati fi recunoscut pe Iisus Hristos ca Dumnezeu,deh...tot dupa litere,precum evreii farisei.

Haide sa vedem viata unor cuvinte ale sfintilor,si inainte de 1924,sper sa nu explodezi:

....citat.....

1. Scrii că:
De unde a cules (părintele Epifanie) informația că în subiectele dogmatice avem perioade de așteptare și că nu începem imediat să reacționăm împotrivă, ci mai amânăm îndepărtarea ereticilor prin caterisire?” (pag. 3). Mai jos scrii arătând prin multe „dovezi” că în privința dogmelor niciodată nu se îngăduie iconomia și sfârșești: „Biserica noastră niciodată nu a îngăduit iconomia în domeniul dogmelor și al credinței ortodoxe” (pag. 4).
Încurci cumplit lucrurile, iubitule. Una este adoptarea de către Biserică, de dragul iconomiei, a unei oarecare învățături străine și includerea ei în dogmele Bisericii ca adevăr și cu totul altceva este îngăduința arătată față de persoane rău slăvitoare și care învață învățături străine. Primul lucru este de neconceput și niciodată nu s-a petrecut și nici nu se va petrece, pentru că Biserica este „stâlp și temelie a adevărului“, nu vistierie de rătăciri și de erezii.
Al doilea lucru însă, adică îngăduința arătată față de persoane rău slăvitoare, s-a făcut de multe ori. Întrebi de unde am cules informația? Din Istoria Bisericească, prea iubitule. Cerceteaz-o cu atenție și vei vedea dacă Biserica cunoaște sau nu „perioade de așteptare“. Sunt în afara adevărului cele scrise în epistola mea că Biserica, folosind iconomia, i-a suferit veacuri întregi pe rău slăvitorii latini? Au existat chiar cazuri în care îngăduința nu a fost temporară, ci permanentă. Biserica, părinte Teodorite, este împărăția harului, nu tribunal corecțional, nici Curte marțială. Ca atare, ea privește foarte departe și cercetează mulți factori înainte de a hotărî. Vrei un exemplu? Nu știi cazul Fericitului Augustin? Învățătura lui despre „predestinația absolută” este pe de-a-ntregul rău slăvitoare, iar aceasta nu este singura lui greșeală. Și cu toate acestea Biserica, luând în considerare mulți factori, niciodată nu l-a condamnat, deși au trecut de atunci cincisprezece veacuri. Dacă ai fi trăit atunci și ai fi văzut îngăduința Bisericii față de învățăturile greșite ale lui Augustin, ai fi renegat-o și ai fi ieșit din ea. Astăzi vei găsi și vei înșira multe îndreptățiri pentru această poziție a Bisericii, dar să fi trăit atunci…


Vrei să afli și un alt caz minunat de iconomie pe care îl citează Sfântul Atanasie cel Mare în epistola sa către Rufinian? Ascultă și te înfricoșează de nespusa îndelungă răbdare și îngăduință a ei. După încetarea silniciei ariene s-au întrunit multe sinoade de episcopi ortodocși, înaintea acestora s-au prezentat episcopi și clerici acuzați, care mai înainte se alipiseră de erezia lui Arie. Unii dintre ei și-au dezvinovățit purtarea zicând:
Noi nu am fost de același cuget cu Arie. Nu! Ci ne-am gândit că dacă vom sta împotrivă, vom fi surghiuniți, iar pe scaunele noastre vor veni alții, cu adevărat arieni, care ar fi adus nenorociri Bisericii. De aceea am hotărât să primim erezia și să ne fățărnicim că și noi cugetăm cele ale lui Arie până ce se va depărta primejdia“.
Cu adevărat, o uriașă iconomie, iubite părinte Teodorite. Ascultă însă și continuarea. Sinoadele, folosind iconomia, nu au dezaprobat această uriașă iconomie. Iar acei episcopi care nu au fost conducători în erezie, ci numai au semnat o mărturisire eretică, nu numai că au fost primiți iarăși în sânul Bisericii, ci chiar au fost așezați în episcopii. Unele ca acestea au săvârșit Sinoadele, părinte Teodorite. Sfântul Atanasie cel Mare este de acord cu acestea și le adoptă, îndemnând pe fiul duhovnicesc și împreună-slujitorul său Rufinian ca să le primească și el și să pună în aplicare cele hotărâte, fără a învinui Sinoadele de prea multă îngăduință. Îl îndeamnă de asemenea să facă cunoscute hotărârile clerului și poporului de sub povățuirea sa, așa încât și ei să afle cum stau lucrurile și să nu arunce împotriva lui (a lui Rufinian) acuzații cum că ar fi prea îngăduitor cu ereticii. (Precum vezi, frații tăi superzeloți și superortodocși nu au lipsit din nici o epocă…) Dar iată textul:
„…Când a încetat silnicia ce se făcuse, s-a adunat sobor, de față fiind episcopi și din alte părți. S-a făcut, așadar, sobor și de către episcopii care locuiau în Ellada, precum și de cei care locuiau în Spania și în Galia. Iar lucrul acesta a plăcut (părinților sobornicești) pretutindeni, ca și aici: ca acei întâi-stătători ai necredinței care s-au pocăit să fie iertați, dar să nu li se dea loc de clerici, iar celor ce nu au fost fruntași în erezie, ci au fost trași cu sila, s-a hotărât să li se dea iertare și să aibă și loc de clerici, mai ales că s-au dezvinovățit în chip vrednic de crezare, și soborul a fost de părere că purtarea lor s-a întemeiat pe oarecare iconomie, deoarece aceia au dat încredințare că nu căzuseră în păgânătate, ci, ca nu cumva să fie numiți alții, care să strice Bisericile, au ales să se plece în fața silei și să poarte povara decât să piară noroadele. Și spunând acestea, ni s-a părut că vorbele lor sunt vrednice de crezare, pentru că și Aaron, fratele lui Moise, în pustie a îngăduit călcarea de lege a poporului, ca nu cumva, întorcându-se în Egipt, să rămână în idolatrie. Și, într-adevăr, la arătare bun temei avea: că rămânând poporul în pustie era cu putință să înceteze cu necredința, în timp ce întorcându-se în Egipt și-ar fi ațâțat și mărit necredința. Din această pricină a fost cu putință să se ierte și ceea ce s-a făcut de către cler. Și s-a dat iertare celor care au fost înșelați și au suferit silnicie. Acestea le spun Evlaviei Tale deoarece am îndrăznire să cred că cele care s-au hotărât le va primi sufletul tău cel iubitor de Dumnezeu și nu va osândi cumpătarea cu care au hotărât pedepsele cei ce au făcut soborul în acest fel. Fă să se citească acestea clericilor și poporului care se află sub cârmuirea ta, ca astfel și ei să cunoască și să nu te clevetească că te porți așa față de aceia” (V.E.P.E.S., vol. 55, pp. 86-87)
...

Hei,mai traiesti...aloooo ?

Uite si aici,la intrebari stiliste naive,ce raspuns primesc:

http://strajeriiortodoxiei.blogspot....ive-arhim.html


PS.arata-mi canonul prin care Iisus Hristos Dumnezeu a fost ierarhul vostru,imediat dupa anul 1924...si ai sa vezi atunci unde a fost ( si unde nu a fost ) si este Biserica.....canonul am zis.

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:27:54

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
Adica ROCOR-ul parintelui Serafim Rose ( si al tau,daca chiar asa este) este si ROCOR-ul meu si al oricarui ortodox traitor.Iar Sfintii vostri sint ai vostri intr-o f. mica masura ( pentru ca au fost si sint in comuniune cu noi ),iar noi ii cinstim cu mult mai mult decit voi, poti sa intri pe acelasi site sa te convingi.

Dragul meu ortodox reformat, conform crezului de la Nicaea Biserica este doar Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostolica. Si sa ne ierti daca noi nu credem ca Biserica este peste tot locul unde lumea cheama numele lui Hristos, dar daca vreti sa cinstiti sfintii nostri, ai Bisericii Ortodoxe, nu putem decit sa ne bucuram si ne rugam si noi lor sa cheme pe Hristos si pe Maica Sa sa va deschida ochii si inimile ca sa vedeti si sa intelegeti Adevarul Imparatului Ceresc.

De la a da impartasanie ocazional (in trecut) si ortodocsilor lumesti (cei din bisericile ecumeniste) si pina la a fi in comuniune cu bisericile eretice este un drum lung pe care n-am auzit sa-l fi facut cineva vreodata. Iar daca te referi la Sf. Ioan Iacob Hozevitul, citeste-i viata (nu cea cenzurata de greci si de romani) si o sa vezi ca a fost pina la moarte un apartor al dreptei credinte, motiv pentru care a parasit Romania si, mai tirziu, si misiunea romanesca din Palestina. De asemenea, in 1948 a refuzat sa faca parastas dupa Patriarhul Nicodim din cauza ca acela a persecutat stilistii in Romania. Si fiindca tot discutam de Sfintele Canoane, iata ce are de spus si acest sfint cu privire la ele si la cei cu care presupui ca s-ar fi aflat in comuniune:
“Iar câtiva dintre slujitorii Sfântului Altar din ziua de azi defaima aceste Sfinte Canoane, numindu-le bariere ruginite. Canoanele sunt insuflate de Duhul Sfânt prin Sf. Apostoli si prin Sf. Parinti ai celor sapte Sfinte Soboare ecumenice si ei zic: 'Canoanele, de multa vechime pe care o au, au ruginit.' Nu zic ca ei de multa grasime si nefrica de Dumnezeu li s-a întunecat mintea si au napârlit, cazându-le si parul si barba si mustata, facându-se ca femeile. Cum e chipul Domnului si al Sfintilor si cum e chipul lor? De aceea, Sfintele Canoane ale Sfintilor ei le calca în picioare, dar predica sus si tare ca sunt ortodocsi."

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:30:43

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
Auzi la el,....bla,bla,bla,de Sfintul Ioan Maximovici nici nu pomeneste...dar ma trimite inapoi,la viata Bisericii inainte de 1924.

Despre Sf. nostru Ioan Maximovici, pentru care se vor face slujbe in toate bisericile noastre pe 19 iunie (2 iulie, data civila si Stil Nou), am scris cel mai recent aici. Citeste si te minuneaza ce acest sfint de o rara blindete al bisericii noastre are de spus despre Patriarhia Istanbulului cu care va aflati in comuniune.

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:40:58

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
Voi folositi cuvintele sfintilor pe rol de gloante de mitraliere...

Ti-am mai spus cindva,citeste epistolele Sfintului Apostol Pavel din Sfinta Scriptura,sa vezi cum se adreseaza ereticilor...asa i-a si adus pe multi la dreapa credinta ( ca toti apostolii de altfel )...

Poate tu citesti in scripturile voastre reformate, pentru ca Sfinta Scriptura foloseste chiar “gloante de mitraliera” cind e vorba de Adevarul lui Dumnezeu si ereticii care Il spurca:
“Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Matei 7, 6)

“Și iarăși fericitul Pavel spune: Vedeți de câini, vedeți de lucrătorii cei răi, de taierea-împrejur(Flp. 3:2). Vedeți cum umblați, că zilele rele sunt(Ef. 5:15-16). Și Ioan: Vedeți de voi ca să nu pierdeți cele ce-ați lucrat, că mulți amăgitori au ieșit în lume(2 In. 1:8)” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)

Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)

"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si, ca sa n-o mai lungesc, iti fac aici un rezumat al termenilor in care numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale:
  • “Oameni rai si impostori”;

  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;

  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;

  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;

  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;

  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;

  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:45:57

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
Haide sa vedem viata unor cuvinte ale sfintilor,si inainte de 1924,sper sa nu explodezi:

Faceti (intentionat) confuzii grave, prietene! Noi discutam de “lege”, iar voi vorbiti de “aplicarea legii”. Nimeni nu neaga iconomia (pogoramintul) in aplicarea canoanelor (inclusiv posibilitatea suspendarii canonului in caz particular, dar numai temporar si in sensul intaririi Bisericii), iar noi chiar o aplicam frecvent in ceea ce va priveste, mai ales atunci cind va primim inapoi la Biserica, doar prin Mirungere, care este Cinzecimea personala, care va lipseste. Asa ca toata cicaleala dragostoasa la care ma trimiti, dar si exemplele tale sint complet gratuite. Pina la urma, mintuirea este personala, iar daca credeti ca puteti sta in afara Bisericii, unde dupa cite stiu eu, sansele de miintuire sint la fel de mari cu cele ale altor oameni din afara familiei lui Noe sa se fi salvat de la Potop, mizind pe intoarcerea la timp si in masa a bisericilor eretice la Biserica s-ar putea sa va inselati amarnic, pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, unora ca voi “11. Dumnezeu le trimite o lucrare de amagire, ca ei sa creada minciuni, 12. Ca sa fie osanditi toti cei ce n-au crezut adevarul, ci le-a placut nedreptatea” (2 Tesalonieni 2) si in loc sa ajungeti la liman o sa va impotmoliti si mai tare in erezie spre pierzania sufletelor voastre.

Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mintuiasca, de aceea te asigur ca Biserica va face mare pogoramint aratindu-va dragoste si sintem indreptatiti si sa credem ca Dumnezeu va fi indurator fata de voi. Nu mai ramine decit sa va pocaiti si sa cereti sa va intoarceti inapoi la Biserica lui Hristos. “Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide”! (Matei 7:7)

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:49:10

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
Uite si aici,la intrebari stiliste naive,ce raspuns primesc:

http://strajeriiortodoxiei.blogspot....ive-arhim.html

Aiureli, prietene, cu care in nici un caz nu poti pacali un cititor educat. Mai astept inca sa vad cum impaca “sfintii” si cucernicii Stilului Nou schimbarea Sfintei Traditii la 1923 si 1924 (prin modificarea Calendarului Bisericesc) cu anatema pusa de Sfintul Sinod pan-ortodox (cu putere de sinod ecumenic) la 1583, neridicata de nimeni pina astazi, cu decizia Sf. Sinod BOR de la 1903 si a majoritatii celorlalte sinoade nationale, dar si facuta impotriva Sfintelor Canoane, dintre care ma marginesc a ti-l cita pe cel dintii al celui de-al 7-lea Sobor Ecumenic:

“Toți cei ce afară de predaniile Bisericii și de învățăturile Sfinților și întrutot Cinstiților Părinților noștri, au născocit ceva, sau vor născoci după hotărârea noastră aceasta, fie ANATEMA.”

Orice alte discutii sint sterile atita timp cit nu justificati din punct de vedere canonic nelegiuirea facuta.

(Tot in acest articol se incearca sa se acrediteze ideea ca, oricum, indiferent de calendar, Sfintele Liturghii nu se petrec in aceeasi zi din cauza despartirii geografice, ceea ce, probabil, ar indreptatii schimbarea de calendar. Nimic mai fals! Cerul si Pamintul slujesc Imparatului tuturor deodata, in aceeasi zi si pe toata fata Pamintului – vezi demonstratia pe care i-am facut-o lui BogdanF2 in Botezul in BOR.)

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 02:51:18

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 261747)
PS.arata-mi canonul prin care Iisus Hristos Dumnezeu a fost ierarhul vostru,imediat dupa anul 1924...si ai sa vezi atunci unde a fost ( si unde nu a fost ) si este Biserica.....canonul am zis.

Citeste-l pe Sf. Ignatie al Antiohiei ca sa intelegi ce inseamna Biserica care-L are intotdeauna de episcop nevazut pe Hristos, chiar si atunci cind ramine fara episcopi pe Pamint. Am scris despre toate acestea aici si aici, dar nu te-a interesat atunci, poate o sa fii in stare astazi sa legi literele intre ele, sa vezi cuvintele si sa intelegi gindul din fraza.

orthodoxia.i.thanatos 24.06.2010 03:05:05

In concluzie, n-ai raspuns in nici un fel pretentiilor mele pentru un dialog civilizat. Continui sa argumentezi cu invatatura neortodoxa a “sfintilor” vostri. Daca nu am fost suficient de clar, atunci iti repet: Ortodoxia a fost demult definita, inainte de 1924 si poti sa gasesti argumentatie (daca exista) suficienta in Traditia de pina la acea data ca sa-ti justifici incalcarea grava a Sfintelor Canoane si desconsiderarea anatemelor sub care v-ati plasat in mod deliberat. In alte cuvinte, vreau sa argumentezi cu citate exact (asa cum am procedat si eu) din invatatura si sfintii de pina la 1924 ce va indreptateste sa credeti ca:
  • te poti ruga si impartasii cu ereticii, in ciuda Canonului Apostolic (sau ca poti sa o faci “pina cind Sf. Ilie va reveni pe pamint”, “pina cind un sinod ecumenic ii va condamna de eretici”, “atita timp cit aceia nu se cuminica cu alti eretici” sau “tu nu te cuminici din acelasi pahar cu ereticii”;

  • trebuie sa dai ascultare episcopului (clericului) dovedit eretic, impotriva invataturii si exemplului Parintilor Bisericii;

  • exista Har Mintuitor in tainele savirsite de eretici, contrar Canonului Apostolic si marturiei Sfintilor Parinti;

sherlock_holmes 25.06.2010 02:37:06

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 262152)
Poate tu citesti in scripturile voastre reformate, pentru ca Sfinta Scriptura foloseste chiar “gloante de mitraliera” cind e vorba de Adevarul lui Dumnezeu si ereticii care Il spurca:
“Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Matei 7, 6)

“Și iarăși fericitul Pavel spune: Vedeți de câini, vedeți de lucrătorii cei răi, de taierea-împrejur(Flp. 3:2). Vedeți cum umblați, că zilele rele sunt(Ef. 5:15-16). Și Ioan: Vedeți de voi ca să nu pierdeți cele ce-ați lucrat, că mulți amăgitori au ieșit în lume(2 In. 1:8)” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)

Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)

"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si, ca sa n-o mai lungesc, iti fac aici un rezumat al termenilor in care numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale:
  • “Oameni rai si impostori”;
  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;
  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;
  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;
  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;
  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;
  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”


Sa inteleg ca Sfintul Apostol Pavel nu cunostea psalmii si scripturile cind se adreseaza evreilor...vezi Epistola catre evrei ...sau probabil ca ii considera crestini si nu eretici.

In mintea strimba,si lucrul drept ( cuvintele ) se strimba.

sherlock_holmes 25.06.2010 02:43:02

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 262155)
Citeste-l pe Sf. Ignatie al Antiohiei ca sa intelegi ce inseamna Biserica care-L are intotdeauna de episcop nevazut pe Hristos, chiar si atunci cind ramine fara episcopi pe Pamint. Am scris despre toate acestea aici si aici, dar nu te-a interesat atunci, poate o sa fii in stare astazi sa legi literele intre ele, sa vezi cuvintele si sa intelegi gindul din fraza.

Intre anii 1924 si 1935,voi ziceti ca am schimbat traditia prin modificarea cu 13 zile a calendarului ( desi marea majoritate a ortodocsilor nu a facut-o,si nu i-ati urmat )...in schimb voi,care nu ati avut ierarhie,nu ati schimbat traditia...ba v-ati mai si numit biserica...curat protestant( si aceia zic ca il au pe Iisus Hristos drept Arhiereu )

Mihai36 25.06.2010 10:31:39

Dumnezeu se poate debarasa de orice ierarhie sau de orice preot ("Nu te cunosc") si de orice biserica daca trebuie instaurand alta cu alti preoti care sa o mosteneasca.

OmuBun 25.06.2010 10:56:27

Cand mandria surade, diavolul jubileaza!
 
Am incercat sa urmaresc dialogul detasat de orice subiectivism, desi e greu sa apartii unei tabere si sa nu fii partinitor. Dar avand in vedere ca eu insumi am cochetat cu gandul trecerii la stilul vechi, daca voi afla ca Adevarul de la Dumnezeu este (numai) la ei si avand foarte multi prieteni in anturajul meu apartinand stilului vechi, cred ca pot spune ca ma pot detasa de subiectivism si de tentatia de a cauta argumente numai dintre acelea care ne avantajeaza pe noi, cei de pe nou.
A fost o perioada in care nu aveam nici somn nici liniste. Cautam argumente si contra-argumente... Am abordat frontal subiectul cu preoti de pe stilul vechi, pentru care am o evlavie deosebita, dar raspunsurile erau departe de a ma lamuri in adancul sufletului. Apoi am incercat cu preotii nostri de care sunt legat sufleteste, cu duhovnicul meu la care se aduna multa lume fiind recunoscut pentru harul sau. Iar raspunsurile lor pareau atat de calde si de logige (spre deosebire de cealalta tabara, unde ma loveam de un zid rece si de o smerenie afisata, nu dintr-aceea care degaja dragoste si blandete). Dar am zis ca tot nu e de-ajuns si am cerut ingaduire de la duhovnic sa merg la manastire si sa aflu (dar o sa fiu acuzat ca am mers la una pe nou, nu pe vechi), iar duhovnicul m-a binecuvantat si mi-a recomandat sa deschid bine urechile ca voi afla lucruri care trebuie sa le spun si altora.
Pana la urma concluzia finala a fost ca totul este slabiciune si vanare de vant, iar diavolul face orice sa ne tina ocupati cu ganduri de hula sau mandrie. Sfanta Liturghie se tine in acelasi timp, chiar daca undeva se face la ora "X" in data "Y", iar in alt colt de lume, la ora "H" in ziua "Z". Dumnezeu ingaduie acest lucru, iar harul Duhului Sfant coboara pe Sfanta Masa si la noi, pe stilul nou, iar acest lucru poate fi verificat cu usurinta prin toate metodele avute la indemana. Cine crede cu adevarat, are ochii in lacrimi, simte bucuria apropierii de cele sfinte, traieste miracolul vietii lui in adancul inimii, nu-i mai trebuie nici un argument pentru a-L iubi cu toata fiinta lui pe Hristos si a nadajdui in iertare si mantuire. De ce n-ar fi agheazma noastra la aceeasi putere tamaduitoare? M-am nascut pe stil nou si stiu ca agheazma pastrata (uneori ani intregi) era nealterata. Este rautate si mandrie sa desconsideri aceste lucruri, sau sa raspunzi cu un sarcastic "Eu nu stiu!" atunci cand intrebi de ce , daca biserica noastra este lipsita de Duhul Sfant, nu ni se altereaza agheazma, la fel ca o apa normala, pastrata intr-un recipient...
Dintre raspunsurile Parintelui staret, am retinut faptul ca au fost sfinti parinti care au trait mult mai intens aceasta nesiguranta dintre vechi si nou, si au facut rugaciuni necontenite si au postit zile in sir sa inteleaga daca acest calendar poate fi considerat ca o abatere de la sfanta credinta, iar daca acesti sfinti parinti au ramas in constiinta omenirii ca vrednici de pomenire duhovnici si ostenitori intru Hristos, atunci sa alungam gandurile viclene care gadila amorul propriu si sa nu avem alta grija in afara de aceea a propriilor noastre pacate si jertfa suprema pentru dragostea Lui Hristos.
Greseli se fac, fie la nivel inalt, fie mai jos. Ca este "politically correct", Dumnezeu va judeca. Parintele Arsenie Papacioc spunea intr-un interviu care poate fi gasit si pe forumul nostru, ca nu neaparat patriarhul e cel mai mare inaintea Lui Dumnezeu, ci cel care se smereste mai mult si traieste in Adevarul Lui Hristos. Restul sunt detalii menite doar sa ne tulbure mintea de la buna-indreptare!

Mihnea Dragomir 25.06.2010 11:07:55

Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".

dani2004 25.06.2010 11:37:04

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 262629)
Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".

Nici noi nu puteam sa o spunem atat de bine. Felicitari.

orthodoxia.i.thanatos 26.06.2010 02:11:50

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 262547)
Sa inteleg ca Sfintul Apostol Pavel nu cunostea psalmii si scripturile cind se adreseaza evreilor...vezi Epistola catre evrei ...sau probabil ca ii considera crestini si nu eretici.

In mintea strimba,si lucrul drept ( cuvintele ) se strimba.

Nu stiu la ce te referi, poate reusesti zilele astea, totusi, sa-mi dai o trimitere exacta. Pina atunci iti propun sa reflectezi la urmatoarele:

1. Pentru aceea se cuvine ca noi sa luam aminte cu atat mai mult la cele auzite, ca nu cumva sa ne pierdem. (Evrei 2)

3. Cum vom scapa noi, daca vom fi nepasatori la astfel de mantuire care, luand obarsie din propovaduirea Domnului, ne-a fost adeverita de cei ce au ascultat-o. (Evrei 2)

26. Caci daca pacatuim de voia noastra, dupa ce am luat cunostiinta despre adevar, nu ne mai ramane, pentru pacate, nici o jertfa, 27. Ci o infricosata asteptare a judecatii si iutimea focului care va mistui pe cei potrivnici. (Evrei 10)

28. Calcand cineva Legea lui Moise, e ucis fara de mila, pe cuvantul a doi sau trei martori; 29. Ganditi-va: cu cat mai aspra fi-va pedeapsa cuvenita celui ce a calcat in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, si a nesocotit sangele testamentului cu care s-a sfintit, si a batjocorit duhul harului. (Evrei 10)

16. Si sa nu fie vreunul desfranat sau intinat ca Esau, care pentru o mancare si-a vandut dreptul de intai nascut. 17. Stiti ca mai pe urma, cand a dorit sa mosteneasca binecuvantarea, nu a fost luat in seama, caci, desi cu lacrimi a cautat, n-a mai avut cum sa schimbe hotararea. (Evrei 12)

7. Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta. 8. Iisus Hristos, ieri si azi si in veci, este acelasi. 9. Nu va lasati furati de invataturile straine cele de multe feluri; (Evrei 13)

orthodoxia.i.thanatos 26.06.2010 02:15:11

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 262548)
Intre anii 1924 si 1935,voi ziceti ca am schimbat traditia prin modificarea cu 13 zile a calendarului ( desi marea majoritate a ortodocsilor nu a facut-o,si nu i-ati urmat )...in schimb voi,care nu ati avut ierarhie,nu ati schimbat traditia...ba v-ati mai si numit biserica...curat protestant( si aceia zic ca il au pe Iisus Hristos drept Arhiereu )

Nu zicem noi, ci chiar decizia Sfintului Sinod BOR de la 1903 luata in acord deplin cu Ortodoxia Sfintilor Parinti:
”Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Autocefale a României este de părere și propune că trebuie să rămânem unde ne găsim astăzi, pentru că este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian, pe care Biserica Ortodoxă îl folosește de atât de mult timp. Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”
Dar noi nu am infiintat o alta biserica, ci am ramas in Biserica despartindu-ne de ierarhii cazuti in erezie, asa cum cere invatatura ortodoxa si exact asa cum au procedat si Sfintii Maxim Marturisitorul si Marcu al Efesului la vremea lor. Hristos Arhiereul Nevazut a fost intotdeauna invatatura ortodoxa si cred ca ti-am si demonstrat.

Te mai astept inca sa argumentezi din invatatura ortodoxa ereziile Stilului Nou (vezi aici).

orthodoxia.i.thanatos 26.06.2010 02:40:35

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 262623)
Am incercat sa urmaresc dialogul detasat de orice subiectivism, desi e greu sa apartii unei tabere si sa nu fii partinitor. Dar avand in vedere ca eu insumi am cochetat cu gandul trecerii la stilul vechi, daca voi afla ca Adevarul de la Dumnezeu este (numai) la ei si avand foarte multi prieteni in anturajul meu apartinand stilului vechi, cred ca pot spune ca ma pot detasa de subiectivism si de tentatia de a cauta argumente numai dintre acelea care ne avantajeaza pe noi, cei de pe nou.
A fost o perioada in care nu aveam nici somn nici liniste. Cautam argumente si contra-argumente... Am abordat frontal subiectul cu preoti de pe stilul vechi, pentru care am o evlavie deosebita, dar raspunsurile erau departe de a ma lamuri in adancul sufletului. Apoi am incercat cu preotii nostri de care sunt legat sufleteste, cu duhovnicul meu la care se aduna multa lume fiind recunoscut pentru harul sau. Iar raspunsurile lor pareau atat de calde si de logige (spre deosebire de cealalta tabara, unde ma loveam de un zid rece si de o smerenie afisata, nu dintr-aceea care degaja dragoste si blandete). Dar am zis ca tot nu e de-ajuns si am cerut ingaduire de la duhovnic sa merg la manastire si sa aflu (dar o sa fiu acuzat ca am mers la una pe nou, nu pe vechi), iar duhovnicul m-a binecuvantat si mi-a recomandat sa deschid bine urechile ca voi afla lucruri care trebuie sa le spun si altora.
Pana la urma concluzia finala a fost ca totul este slabiciune si vanare de vant, iar diavolul face orice sa ne tina ocupati cu ganduri de hula sau mandrie. Sfanta Liturghie se tine in acelasi timp, chiar daca undeva se face la ora "X" in data "Y", iar in alt colt de lume, la ora "H" in ziua "Z". Dumnezeu ingaduie acest lucru, iar harul Duhului Sfant coboara pe Sfanta Masa si la noi, pe stilul nou, iar acest lucru poate fi verificat cu usurinta prin toate metodele avute la indemana. Cine crede cu adevarat, are ochii in lacrimi, simte bucuria apropierii de cele sfinte, traieste miracolul vietii lui in adancul inimii, nu-i mai trebuie nici un argument pentru a-L iubi cu toata fiinta lui pe Hristos si a nadajdui in iertare si mantuire. De ce n-ar fi agheazma noastra la aceeasi putere tamaduitoare? M-am nascut pe stil nou si stiu ca agheazma pastrata (uneori ani intregi) era nealterata. Este rautate si mandrie sa desconsideri aceste lucruri, sau sa raspunzi cu un sarcastic "Eu nu stiu!" atunci cand intrebi de ce , daca biserica noastra este lipsita de Duhul Sfant, nu ni se altereaza agheazma, la fel ca o apa normala, pastrata intr-un recipient...
Dintre raspunsurile Parintelui staret, am retinut faptul ca au fost sfinti parinti care au trait mult mai intens aceasta nesiguranta dintre vechi si nou, si au facut rugaciuni necontenite si au postit zile in sir sa inteleaga daca acest calendar poate fi considerat ca o abatere de la sfanta credinta, iar daca acesti sfinti parinti au ramas in constiinta omenirii ca vrednici de pomenire duhovnici si ostenitori intru Hristos, atunci sa alungam gandurile viclene care gadila amorul propriu si sa nu avem alta grija in afara de aceea a propriilor noastre pacate si jertfa suprema pentru dragostea Lui Hristos.
Greseli se fac, fie la nivel inalt, fie mai jos. Ca este "politically correct", Dumnezeu va judeca. Parintele Arsenie Papacioc spunea intr-un interviu care poate fi gasit si pe forumul nostru, ca nu neaparat patriarhul e cel mai mare inaintea Lui Dumnezeu, ci cel care se smereste mai mult si traieste in Adevarul Lui Hristos. Restul sunt detalii menite doar sa ne tulbure mintea de la buna-indreptare!

Poate n-ai avut timp sa observi pina acuma, dar eu ma stradui sa nu fac afirmatii fara acoperire, adica citez pe tot locul Sfinta Scriptura si invatatura Ortodoxa, iar daca, totusi, ai sentimentul ca pozitia pe care o prezint este una mindra si rece, atunci cred ca mai degraba tu esti prea “infierbintat” de slabiciunile tale omenesti ca sa poti sa accepti Cuvintul in dreptatea si constanta lui Dumnezeu.

Trec peste pretentia ta penibila de lipsa de subiectivism in judecatile tale (vezi “preotii” vostri “de care “esti legat sufleteste” si duhovnicul cu “Har”), dar, cu toate acestea, comentariile tale sint in cel mai bun de un interes secundar si lateral, confesiuni ale unui puber efeminat. Fara suparare, Adevarul lui Dumnezeu nu-l primesti pentru ca ce-l care ti-l vesteste “pare cald si logic” si nici nu il refuzi pentru ca “aghiasma” ta nu ti se strica. Ortodoxia este clara, completa, perfecta si delimitata de Sfintele Canoane, si in nici un caz nu nebuloasa amorfa si umanista pe care ti-o imaginezi. Ortodoxia este numai despre Dumnezeu si a fost data omului ca sa-L cunoasca si ca sa stie cum sa-L prea-slaveasca, pentru ca asa procedind sa poata fi mintuit. Aici nu discutam despre “political correctness”, ci despre Canoane, care sint Sfinte, scrise de Parinti inspirati de Duhul Sfint, si care sint standardele de Credinta. Asa cum un inginer nu-si poate permite sa proiecteze un pod folosind mai putina armatura, incalcind astfel standardele de constructie, ca sa fie “politically correct”, pe placul, sa zicem, unor dezaxati (in primul rind spiritual) ce-si zic activisti de mediu fara sa puna in pericol viata celor care se vor urca pe acel pod, tot asa, nu poti sa incalci Sfintele Canoane fara sa-ti risti si, foarte probabil, sa-ti pierzi mintuirea.

Sigur, fiecare este liber sa-si dea cu parerea, dar cred ca ar trebui sa fim mai socotiti in afirmatii, fiindca, chiar daca ortodoxia nu este stiinta, nu este nici filozofie liber – schimbista si nici dragoste fara limite si desantata.

orthodoxia.i.thanatos 26.06.2010 02:51:34

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 262629)
Cauza tuturor schismelor este mereu aceeași: convingerea insuflată de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor potrivit căreia "noi suntem adevărata tradiție, căreia voi nu mai sunteți păstrători, modificând ceea ce nu trebuia să modificați".

Cind dai astfel de “sentinte” bine ar fi sa le si probezi validitatea scotindu-le din lumea ta, pentru ca in ceea ce ne priveste pe noi ortodocsii nu ducem lipsa de dogma, care, spre deosebire de dogma voastra, este de foarte mult timp finita, a fost scrisa de oameni inspirati de Duhul Sfint si n-a fost modificata de nimeni pina in zilele noastre si va ramine asa pina la sfirsitul Lumii. Acestea sint fapte prinse in scrieri si istorie, deci, nu exista absolut nici un fel de dubiu cu privire la cine este Adevarata Traditie, tot asa cum nu exista indoiala ca lumea in care traim este reala. Daca altii, insa, se indoiesc ca Ortodoxia este de la Duhul Sfint, ca ea este perfecta si, de aceea, neschimbabila, atunci la aceia ar trebui neaparat cautata influenta Necuratului.

Erethorn 26.06.2010 08:21:12

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 262972)
Cind dai astfel de “sentinte” bine ar fi sa le si probezi validitatea scotindu-le din lumea ta, pentru ca in ceea ce ne priveste pe noi ortodocsii nu ducem lipsa de dogma, care, spre deosebire de dogma voastra, este de foarte mult timp finita, a fost scrisa de oameni inspirati de Duhul Sfint si n-a fost modificata de nimeni pina in zilele noastre si va ramine asa pina la sfirsitul Lumii. Acestea sint fapte prinse in scrieri si istorie, deci, nu exista absolut nici un fel de dubiu cu privire la cine este Adevarata Traditie, tot asa cum nu exista indoiala ca lumea in care traim este reala. Daca altii, insa, se indoiesc ca Ortodoxia este de la Duhul Sfint, ca ea este perfecta si, de aceea, neschimbabila, atunci la aceia ar trebui neaparat cautata influenta Necuratului.

Nu stiu daca iti dai seama, dar prin cele de mai sus n-ai facut decat sa-i dai dreptate 100% lui Mihnea Dragomir.

orthodoxia.i.thanatos 26.06.2010 18:15:07

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 262980)
Nu stiu daca iti dai seama, dar prin cele de mai sus n-ai facut decat sa-i dai dreptate 100% lui Mihnea Dragomir.

Vezi tu, ca sa intelegi trebuie sa iesi din "lumea ta", asa cum i-am spus si lui MD, pentru ca altfel, traind intr-o traditie plina de minciuni (sau de "adevaruri" care se schimba dupa bunul plac al unui infailibil sau altul) nu poti sa admiti ca undeva chiar exista si reper absolut.

sherlock_holmes 28.06.2010 12:01:15

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 262153)
Nimeni nu neaga iconomia (pogoramintul) in aplicarea canoanelor (inclusiv posibilitatea suspendarii canonului in caz particular, dar numai temporar si in sensul intaririi Bisericii),


Citat:

iar noi chiar o aplicam frecvent in ceea ce va priveste, mai ales atunci cind va primim inapoi la Biserica, doar prin Mirungere, care este Cinzecimea personala, care va lipseste.

Primul citat al tau e ok....pentru al doilea,iarta-l Doamne ca nu stie ce spune,...desi pacatul impotriva Duhului Sfint nu se iarta...totusi iarta-l Doamne ca nu stie ce spune!

Ma folosesc de primul tau citat si il completez cu urmatoarele:

....

Zice însa Dumnezeiescul Hrisostom (în a 11 voroav catre Efeseni) cum c-a zis un om sfânt, ca nici sângele muceniciei poate a spala pacatul osebirii si a despartirii Bisericii.


Si a dezbina cineva Biserica este raul cel mai cumplit, decât a cadea în eres.



Scrie însusi Dionisie al Alexandriei marturisitorul în Epistolia cea catre Navat Episcopul, ca se cuvine a patimi cineva orisice rau ar fi numai a nu dezbina Biserica, si ca este mai slavita mucenicia ce ar suferi cineva pentru a nu dezbina Biserica, decât mucenicia ce o ar rabda pentru a nu sluji
idolilor. Fiindca în mucenicia cea pentru a nu sluji idolilor, marturiseste pentru folosul sufletului sau, iar întru cea pentru a nu dezbina Biserica marturiseste pentru folosul, si unirea a toate Bisericile.


Tilcuire la tilcuirea Canonului 31 din Pidalion.


Te las sa-l citesti totusi,ca sint convins ca o sa sari de...in sus si o sa vii cu completarile specifice tie,avind in vedere ultima parte a tilcuirii...o sa continui atunci....oricum nu uita primul tau citat.



PS.a trebuit sa ma apuc sa citesc canoane pentru tine,si am atitea cazuri pe cap de rezolvat...misiunea mea si a lui doctor Watson la scotland yard este sa stavilim pe cit se mai poate invazia ecumenistilor,am incercat si cu DDT si nu merge,acum incercam obtinerea unui vaccin anti pe care sa-l bagam in prajituri,inghetate,bere,vin...


Si cu aceasta inchei...ce parere ai de canonul 9 ? Te impartaseseti in fiecare duminica la Sfinta Liturghie...sau esti afurisit si in afara Bisericii ?...sau poate nu l-am inteles eu bine si te rog sa mi-l explici.

http://www.scribd.com/doc/2122526/1-...rtodoxe-Romane

Florin-Ionut 28.06.2010 12:57:55

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 263836)
Si cu aceasta inchei...ce parere ai de canonul 9 ? Te impartaseseti in fiecare duminica la Sfinta Liturghie...sau esti afurisit si in afara Bisericii ?...sau poate nu l-am inteles eu bine si te rog sa mi-l explici.

http://www.scribd.com/doc/2122526/1-...rtodoxe-Romane

Super tare! Aveam de gand sa-l intreb eu lucrul asta.

Ca tot veni vorba :) , tu te impartasesti saptamanal?

sherlock_holmes 28.06.2010 13:19:39

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 263862)
Super tare! Aveam de gand sa-l intreb eu lucrul asta.

Ca tot veni vorba :) , tu te impartasesti saptamanal?

Nu,dar intentionez sa ma spovedesc saptaminal.

Florin-Ionut 28.06.2010 14:04:12

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 263878)
Nu,dar intentionez sa ma spovedesc saptaminal.

E un gand bun, dar aproape irealizabil in lumea in care traim.

Arunca o privire aici si, daca gasesti interesant fragmentul, citeste tot eseul (linkul e dat in titlu). Crede-ma ca merita, desi stiu ca nu prea ai timp de lecturi suplimentare:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=462

orthodoxia.i.thanatos 29.06.2010 02:07:45

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 263836)
Primul citat al tau e ok....pentru al doilea,iarta-l Doamne ca nu stie ce spune,...desi pacatul impotriva Duhului Sfint nu se iarta...totusi iarta-l Doamne ca nu stie ce spune!

“Episcopul sau presbiterul dacă ar boteza din nou pe cel ce are botezul cu adevărat sau dacă nu ar boteza pe cel spurcat de către eretici (cei fără credință adevărată) să se caterisească, ca unul care ia în râs crucea și moartea Domnului și nu deosebește preoții adevărați de preoții mincinoși.”
(Canonul XLVII Apostolic)

“Dacă vreun episcop, sau presbiter, sau diacon, va primi a doua hirotonie de la altcineva, să se caterisească și el, și cel ce l-a hirotonit, afară de cazul că ar dovedi că are hirotonia (întâia) de la eretici. Căci cei ce sunt botezați sau hirotoniți de unii ca aceștia nu este cu putință să fie nici credincioși, nici clerici.”
(Canonul LXVIII Apostolic)

“Ci voi sinteti ingusti, eretici si in neputinta de a primi Duhul Sfint.”
(Sf. Ilarie de Poitiers in “Despre Trinitate”, Cartea 9, Capitolul 35)

“[Duhul Sfint] nu poate fi primit de le eretici, dar poate fi obtinut de la preotii catolici [ortodocsi]”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 159)

“8. Despre botezul ereticilor
Ci aceia care au primit botezul de la eretici, nefiind botezati mai inainte, sa fie confirmati prin punerea miinilor numai cu invocarea Sfintului Duh din cauza ca aceia au primit o forma de botez incompleta, fara putere de sfintire.”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 159)

Intrebarea 18 – Cu privire la cei care vin din Africa sau Mauritania si nu stiu in care secta au fost botezati, ce se cuvine facut in situatia lor?

Raspuns – Acele persoane nu au indoieli in ceea ce priveste botezul lor, dar manifesta ignoranta cu privire la credinta celor care i-au botezat. De aceea si din cauza ca au primit forma de botez intr-un fel sau altul, nu trebuie botezati, ci sa fie adaugati catolicilor [ortodocsilor] prin punerea miinilor dupa invocarea puterii Sfintului Duh, ceea ce ei n-au putut primi de la eretici.”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 167)

“Si cum am putea spune ca botezul primit de la ei [eretici] nu este complet nefolositor si fara sens?”
(Sf. Vicentiu de Lerins in “Al 3-lea discurs impotriva ereticilor”)


Alte citate din Parinti ai Bisericii cu privire la botezul savairsit de eretici:

Rogatianus de Nova: Hristos a intemeiat Biserica, iar diavolul erezia. Cum atunci poate avea sinagoga lui Satan botezul lui Hristos?

Lucius de Membresa: Este scris, Dumnezeu nu il asculta pe pacatos. Cum atunci poate un eretic care este un pacatos sa fie ascultat in botez?

Victor de Assuri: Este scris, Dumnezeu este unu, Hristos este unu si Biserica este una. Cum atunci poate fi cineva botezat acolo unde nu este nici Dumnezeu, nici Hristos si nici Biserrica cea una?

Pusillus de Lambasba: Eu cred ca nu exista Har Mintuitor decit in Biserica Catolica [Ortodoxa]. Orice care nu tine de Biserica Catolica este o impostura.

Salvianus de Gazaufala: Este sigur ca ereticii nu au nimic, de aceea vin la noi, ca sa primeasca ceea ce nu au.

Victor de Octavum: Asa cum si voi stiti, am fost numit episcop nu de multa vreme si de aceea ma calauzesc dupa deciziile predecesorilor. Pentru aceasta cred ca cei care vin de la eretici trebuie fara indoiala sa fie botezati.

Liteus de Gamelli: Daca orbul il conduce pe orb, amindoi cad in sant. Si-atunci, fiindca se stie ca ereticii nu pot da lumina nimanui, din cauza ca ei insisi sint orbi, nici botezul lor nu este de vreun folos.

Junius de Neapolis: Eu n-o sa ma lepad de hotarirea pe care am luat-o odata, aceea ca trebuie sa-i botezam pe ereticii care vin la Biserica.

Iranaeus de Ululi: Daca Biserica nu botezeaza pe eretic pentru ca se zice ca acela a mai fost botezat odata, atunci aceasta este o erezie si mai mare.
Deci, dupa cum observi, nu exista Har Mintuitor in tainele savirsite de eretici. De asemenea, hula impotriva Duhului Sfint ar fi sa nu va facem macar Mirungerea, ca sa primiti ceea ce va lipseste cu desavirsire, atunci cind va lepadati de erezie si veniti la Biserica lui Hristos.

orthodoxia.i.thanatos 29.06.2010 02:27:13

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 263836)
Zice însa Dumnezeiescul Hrisostom (în a 11 voroav catre Efeseni) cum c-a zis un om sfânt, ca nici sângele muceniciei poate a spala pacatul osebirii si a despartirii Bisericii.

Si a dezbina cineva Biserica este raul cel mai cumplit, decât a cadea în eres.

Scrie însusi Dionisie al Alexandriei marturisitorul în Epistolia cea catre Navat Episcopul, ca se cuvine a patimi cineva orisice rau ar fi numai a nu dezbina Biserica, si ca este mai slavita mucenicia ce ar suferi cineva pentru a nu dezbina Biserica, decât mucenicia ce o ar rabda pentru a nu sluji
idolilor. Fiindca în mucenicia cea pentru a nu sluji idolilor, marturiseste pentru folosul sufletului sau, iar întru cea pentru a nu dezbina Biserica marturiseste pentru folosul, si unirea a toate Bisericile.

Tilcuire la tilcuirea Canonului 31 din Pidalion.

Te las sa-l citesti totusi,ca sint convins ca o sa sari de...in sus si o sa vii cu completarile specifice tie,avind in vedere ultima parte a tilcuirii...o sa continui atunci....oricum nu uita primul tau citat.

Iti bati pur si simplu joc de Sfintii Parinti scotindu-le vorbele din context. Din pacate nu am access la textul in romaneste al Sf. Ioan Gura de Aur din Omilii XI – Despre Efeseni 4:4-7, asa ca ma vad nevoit sa traduc din engleza. Iata ce spune sfintul dupa ceea ce citezi tu -

“Now a certain holy man said what might seem to be a bold thing; yet, nevertheless, he spoke it out. What then is this? He said, that not even the blood of martyrdom can wash out this sin?”

- In paragraful imediat urmator (care incepe asa, “I mean these remarks for those who give themselves up indiscriminately to the men who are dividing the Church”, Remarcile mele sint pentru aceia care merg fara sa judecece dupa cei care despart Biserica - http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf....iv.xii.html):

“Pentru ca, daca, pe de-o parte oamenii aceia au si doctrine care sint contrare alor noastre, atunci, ca si consecinta, se cuvine sa nu ne amestecam cu ei, iar daca, pe de alta parte, aceia ne impartasesc credinta, atunci motivul ca sa nu ne amestecam cu ei este si mai mare. De ce este asa? Pentru ca in acest caz boala vine din dragoste pentru putere….” (For if on the one hand those men have doctrines also contrary to ours, then on that account further it is not right to mix with them: if, on the other hand, they hold the same opinions, the reason for not mixing with them is greater still. And why so? Because then the disease is from lust of authority…)

Acuma, sa-mi spui tu mie cind si unde ne rugam si ne impartasim noi cu ereticii? daca am schimbat Traditia si in ce fel marturisim noi ecumenismul? Iar daca nu facem nimic din toate acelea, atunci voi cu siguranta nu impartasiti Credinta noastra si chiar nu avem nici un temei sa ne amestecam cu voi.

La fel, Canonul Apostolic 31 (tu chiar l-ai citit?) spune cit se poate de clar:

“Dacă vreun presbiter, desconsiderând pe propiul său episcop, ar face adunare osebită (separată) și ar pune (așeza) alt altar, nevădindu-l cu nimic vrednic de osândă pe episcopul său în privința dreptei credințe și a dreptății, acela să se caterisească ca iubitor de stăpânire…”

Sau tu, poate chiar crezi ca schimbind Sfinta Traditie, unii cazind in serghianism si toti infundindu-se in ecumenism n-ar fi motive strigatoare la Cer ca sa ne izolam de eretici? Ca am fost indreptatiti sa o facem, chiar Bunul Dumnezeu ne-a aratat prin Marele Semn facut la Atena in 1925, clar si in prezenta a mii de martori, inclusiv a reprezentatilor autoritatilor seculare.

orthodoxia.i.thanatos 29.06.2010 03:41:47

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 263836)
Si cu aceasta inchei...ce parere ai de canonul 9 ? Te impartaseseti in fiecare duminica la Sfinta Liturghie...sau esti afurisit si in afara Bisericii ?...sau poate nu l-am inteles eu bine si te rog sa mi-l explici.

http://www.scribd.com/doc/2122526/1-...rtodoxe-Romane

Nu exista indoiala ca in primele secole de crestinism se practica impartasirea deasa a mirenilor. La fel de adevarat este insa ca Traditia s-a schimbat incet, fara convulsii si prin consimtirea tacuta a tuturor Bisericilor locale. Stiind ca Duhul lui Dumnezeu nu a incetat sa lucreze in Biserica, zic ca nu ne ramine altceva de crezut decit ca impartasirea la fiecare Sfinta Slujba a servit un anumit scop intr-o anumita perioada istorica. Primele veacuri de crestinism au dat sute de mii, poate milioane de martiri, este perioada in care multi sfinti s-au oferit cu bucurie in inima sa moara pentru Credinta in Hristos, iar acelea erau vremuri cind era suficient sa recunosti ca esti crestin ca sa-ti pierzi viata, de cele mai multe ori in chinuri groaznice. De aceea ma gindesc ca Duhul Sfint ii tinea pe cei din Biserica foarte de aproape ca sa-i mingiie si sa-i intareasca in marturisirea lui Hristos, marturisire care adesea se platea cu viata. Mai tirziu, dupa oficializarea crestinismului ca religie in Imperiul Roman, majoritatea crestinilor nu au mai fost pusi niciodata in situatii atit de radicale ca sa-si marturiseasca si sa-si traiasca Credinta, ceea ce ar explica renuntarea in timp la impartasirea deasa si inasprirea pregatirii pentru impartasire.

In secolul al XVIII-lea, Muntele Athos a fost zguduit de revolta parintilor colivasi. Numele le vine, evident, de la coliva, pentru ca ei sint cei care s-au opus practicii care incepea sa se infiripe in Athos, aceea de a face parastasuri duminica (parintii de la Schitul Sf. Ana construiau o biserica mai mare la vremea acea si, ca sa poata lucra si simbata, s-au hotarit sa faca parastasele duminica, impotriva Traditiei). Treptat, revolta parintilor colivasi s-a transformat intr-o adevarata miscare de reintoarcere la Ortodoxia traita de Sfintii Parinti. Dupa o lunga perioada de timp, vreme in care parintii colivasi (Sf. Nicodim Aghioritul a fost unul dintre colivasi) au fost aspru persecutati de patriarhul ecumenic si alti parinti athoniti care i s-au raliat, patriarhi succesivi au adus oarecum pacea in Athos prin compromis, ceea ce nu inseamna ca miscarea colivasa a incetat, chiar si astazi mai exista in Athos si in alte parti din lume parinti colivasi. Cu privire la parastase s-a convenit ca "cei care le fac simbata urmeaza Sfinta Traditie, dar cei care le fac duminica nu pacatuiesc", iar in ceea ce priveste impartasirea deasa, Patriarhul Teodosie II le-a scris parintilor din Athos ca "primii crestini se impartaseau in fiecare duminica, dar cei care le-au urmat numai tot la 40 de zile si numai dupa pocainta si post" si ca "cei care se simt pregatiti sa procedeze ca si primii, iar cei care nu, sa urmeze exemplul celor din urma".

Din pacate, ceea ce se intimpla in bisericile voastre (sherlock_holmes si Florin-Ionut) nu are nimic de a face cu miscarea colivasa (intoarcere la felul in care Sfintii Parinti au trait Ortodoxia), ci cu diluarea ecumenista a Ortodoxiei, neutralizarea si transformarea acesteia intr-o religie lumeasca in pas cu vremurile umanisto – satanice pe care le traim. In special in cazul tau, sherlock_holmes, biserica ta, OCA, este nu numai o asociatie care mimeaza ortodoxia in ritual, dar a ajuns deja o gluma proasta. La voi (si vorbesc din proprie experienta cu mai multe parohii) pentru majoritatea mirenilor cuminicarea saptaminala a devenit goala de continut, ca si la multi dintre protestanti, in Biserica voastra mai nimeni nu se mai spovedeste sau tine posturile. Imi aduc aminte ca mincam la biserica dupa slujba (in Vest mai toate bisericile au sala de mese la subsol, majoritatea echipate complet cu bucatarii, unde lumea se aduna dupa slujba sau se tin botezuri si alte evenimente legate de viata crestineasca – cel putin in teorie) si in posturi intotdeauna mincarea era de dulce, oua, brinza, iar daca "trebuia" sa fie si carne, atunci se “postea” cu peste si citeodata chiar cu pui. Cu noi minca si preotul si n-am vazut vreodata sa-si fi facut probleme (daca era vreunul mai sirguitor, atunci se intimpla sa sufere de diverse boli care il impiedecau de la regim alimentar), insa noi toti, asemenea tie, si in nici un caz nu ca si ticnitii de stilisti, umblam numai pe “Cararea Imparateasca”!… Iar in ceea ce priveste biserica ta, Florin-Ionut, ea se indreapta cu pasi uluitori de repezi tot intr-acolo, dupa suratele ei, Patriarhia Ecumenica, OCA si Biserica Antiohiana care nu mai au nici un fel de retinere si se prostituaeaza la vedere.

In Biserica Ortodoxa in zilele noastre, din cite stiu eu, HOCNA este singura Biserica locala de traditie colivasa in care se practica impartasire deasa. Holy Orthodox Church in North America (formata in 1986 in SUA si Canada prin desprinderea de la ROCOR a manastirilor si parohiilor (mai bine de o treime) grecesti si de limba engleza) are astazi trei mitropolii, de Boston, Portland si Toronto (in Canada) si, cred, ca este Biserica, daca nu si cu cele mai multe parohii in America de Nord, atunci cu siguranta cea cu cei mai multi enoriasi. Va asigur ca acolo, ca nota generala, lumea posteste si se spovedeste, dar, din cite am observat, exista si in HOCNA tendinta manifestata de ierarhi de a inaspri participarea la impartasire.

Florin-Ionut 30.06.2010 13:06:54

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 264337)
Nu exista indoiala ca in primele secole de crestinism se practica impartasirea deasa a mirenilor. La fel de adevarat este insa ca Traditia s-a schimbat incet, fara convulsii si prin consimtirea tacuta a tuturor Bisericilor locale. Stiind ca Duhul lui Dumnezeu nu a incetat sa lucreze in Biserica, zic ca nu ne ramine altceva de crezut decit ca impartasirea la fiecare Sfinta Slujba a servit un anumit scop intr-o anumita perioada istorica. Primele veacuri de crestinism au dat sute de mii, poate milioane de martiri, este perioada in care multi sfinti s-au oferit cu bucurie in inima sa moara pentru Credinta in Hristos, iar acelea erau vremuri cind era suficient sa recunosti ca esti crestin ca sa-ti pierzi viata, de cele mai multe ori in chinuri groaznice. De aceea ma gindesc ca Duhul Sfint ii tinea pe cei din Biserica foarte de aproape ca sa-i mingiie si sa-i intareasca in marturisirea lui Hristos, marturisire care adesea se platea cu viata. Mai tirziu, dupa oficializarea crestinismului ca religie in Imperiul Roman, majoritatea crestinilor nu au mai fost pusi niciodata in situatii atit de radicale ca sa-si marturiseasca si sa-si traiasca Credinta, ceea ce ar explica renuntarea in timp la impartasirea deasa si inasprirea pregatirii pentru impartasire.
[...]
...iar in ceea ce priveste impartasirea deasa, Patriarhul Teodosie II le-a scris parintilor din Athos ca "primii crestini se impartaseau in fiecare duminica, dar cei care le-au urmat numai tot la 40 de zile si numai dupa pocainta si post" si ca "cei care se simt pregatiti sa procedeze ca si primii, iar cei care nu, sa urmeze exemplul celor din urma".
[...]

Cuvintele tale alese denota ca ai avut atata grija la detalii incat ai pierdut esentialul in credinta ortodoxa. Respecti cu atentie atatea lucruri si in paralel il pierzi cu stiinta pe cel mai important, care este impartasirea cat mai deasa cu Hristos in Sfintele Taine.

Autojustificarea curajoasa ca impartasirea continua a servit unei anumite perioade istorice este atat de slaba incat ma apuca rasu'-plansu'. Am mai auzit-s si de la altii, dar parca de la tine aveam pretentii mai mari. Cat despre Patriarhul Teodosie, nu ma intereseaza afirmatiile sale cat timp ii contrazic pe Sfintii Parinti ai Bisericii.

Voi transcrie un text din Sfantul Nicodim Aghioritul - "Carte foarte folositoare de suflet despre Impartasirea continua cu preacuratele lui Hristos Taine", extras din cartea lui Ioan Ica jr. "Impartasirea continua cu Sfintele Taine". Cei care aveti ceva impotriva cuvintelor lui, daca mai aveti curaj, comentati mai jos orice nu va convine, impotriva Sfintilor si a Sfintei Traditii!

Cine sunt ei:

"Să urmăm așadar, iubiți credincioși, pe marii Sfinți ai Bisericii: Ioan Gură de Aur, Teodor Studitul, Simeon Noul Teolog, Nicolae Cabasila, Simeon al Thesalonicului, Nicodim Aghioritul, Paisie Velicicovschi, Ioan de Kronștadt, Ioan Maximovici, Siluan Atonitul și mulți alții (cunoscuți și necunoscuți), care se împărtășeau zilnic și așa au și ajuns sfinți. Nu le‑au lipsit acestor oameni nici faptele bune, nici virtuțile cele mai înalte, totuși nădejdea mântuirii lor nu era în efortul propriu, ci în Hristos, cu Care se împărtășeau foarte des."


Si acum textul de la pagina 239:

3. Ca faptul de a intarzia cineva sa se impartaseasca ii produce mare vatamare

Impartasania rara produce insa crestinilor toate cele contrare; caci cine intarzie sa se impartaseasca, acela nu face nici o pregatire, nu devine atent, nu are o paza stransa fata de gandurile rele, pentru ca intarzierea il face sa cada in nepasare, iar inflacararea evlaviei si a iubirii dumnezeiesti se raceste; lungimea timpului il face sa umble cu usuratate si indiferenta in viata lui, sa nu aiba teama in suflet, contractie in simturi si paza in miscarile lui, ci-l face sa aiba o dezlegare desavarsita si la mancaruri, si la cuvinte, si la privelisti necuviincioase si sa ajunga asemenea unui dobitoc care, fiindca n-are frau, aluneca in prapastia pacatului. Ca toate acestea urmeaza celor zabavnici la Impartasire e un lucru adevarat, precum le patim noi insine cu fapta si in experienta de zi cu zi.

Cati, desi vrednici pe cat e cu putinta, sunt zabavnici la Impartasire, ma mir ca ar mai putea sa se bucure de sfintirea si harul pe care le-am mentionat mai sus [in alte capitole, cautati cartea - nota mea] si care vin de la dumnezeiestile Taine, precum spune Cabasila. Cum pot sa vestejeasca flacara patimilor cand nu se cumineca cu Preacuratele Taine care, dupa Sfantul Chiril, alunga orice neputinta, adorm razboiul salbatic al trupului si omoara patimile? Cum pot sa-ti curete mintea? sa-si faca gandirea stralucitoare? sa-si infrumuseteze toate puterile sufleteului neimpartasindu-se cu Trupul si Sangele Domnului nostru, care e adevarata curatire, adevarata frumusete, adevarata luminare si noblete a sufletului, cum spunea mai inainte dumnezeiescul Hrisostom? [adica Sfantul Ioan Gura de Aur - nota mea]. Sau cum vor putea fugi de faraonul cel gandit cu mintea [diavol] si din Egipt, care e pacatul amar si prigonitor, cand nu sunt pecetluiti si insemnat cu cinstitul Sange al Lui Hristos, pecum spunea mai inainte Grigorie Teologul? Sau cum isi vor inalta inima spre iubirea dumnezeiasca, spre bucuria duhovniceasca, spre pacea dumnezeiasca si celelalte roade si daruri ale Duhului Sfant, fara sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele iubitului Fiu al Tatalui Cel de o Fiinta cu Duhul, Fiu care, potrivit Apostolului, e adevarata bucurie si pace a noastra si izvorul tuturor celor bune?

Imi ies din mine insumi [de uimire] si sunt nedumerit cum ar putea crestinii sa praznuiasca fie duminicile, fie celelalte sarbatori ale anului si sa se bucure duhovniceste cu adevarata bucurie, daca nu se impartasesc incontinuu din dumnezeiasca Cuminecatura, care e cauza si prilejul oricarei sarbatori si praznuiri?

Prin urmare, cu cea mai mare siguranta cei ce nu se impartasesc incontinuu se lipsesc de toate aceste bunuri ceresti si dumnezeiesti; si, pe langa aceasta sunt, cum spuneam mai sus, si calcatori ai poruncilor si hotararilor stapanesti ale Domnului si ai canoanelor apostolice si sinodale si ale tuturor Sfintilor Parinti in parte, la care ne-am referit; si sunt supusi indepartarii/afuriseniei pe care o hotarasc dumnezeiestii Apostoli si Sinodul de la Antiohia, precum am aratat pe larg mai inainte.

Pe langa aceasta, prin zabava lor la Cuminecare unii ca acestia dau permisiune si loc diavolului sa-i traga in felurite pacate si in multe alte ispite, cum spune dumnezeiescul Chiril al Alexandriei: "Cei ce se departeaza de Biserica si de Cuminecare se fac vrajmasi ai Lui Dumnezeu si prieteni ai demonilor ". Iar dumnezeiescul Hrisostom zice: "Ca nu cumva stand prea mult deoparte de cuminecarea cu Tine sa ajung prada vanarii lupului gandit cu mintea" (in rugaciunea de impartasire). Cu alte cuvinte, de aceea ma apropii in continuare de Sfintele Taine si ma impartasesc din ele, pentru ca ma tem ca nu cumva indepartandu-ma multa vreme de Sfanta Cuminecare cu El, sa nu ma gaseasca lupul cel gandit cu mintea diavol dezbracat de harul ei si sa ma omoare."

OmuBun 30.06.2010 14:15:59

Citat:

În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos (Post 262969)
Poate n-ai avut timp sa observi pina acuma, dar eu ma stradui sa nu fac afirmatii fara acoperire, adica citez pe tot locul Sfinta Scriptura si invatatura Ortodoxa, iar daca, totusi, ai sentimentul ca pozitia pe care o prezint este una mindra si rece, atunci cred ca mai degraba tu esti prea “infierbintat” de slabiciunile tale omenesti ca sa poti sa accepti Cuvintul in dreptatea si constanta lui Dumnezeu.

Dragul meu (nu stiu cui ma adresez, fiindca se pare ca ti-ai insusit o personalitate "de grup"!), singura acoperire a afirmatiilor cuiva este atribuita Ingerului Pazitor - responsabil cu Duhul Sfant, sau celuilalt paznic, responsabil cu... altceva. Citatele la care facem apel ne pot sminti, desi... intentia noastra e una cat se poate de buna. Daca ne lasam dusi de valul unui detaliu, care poate la vremea lui era condamnabil, ajungem sa ne detasam de ceea ce este cel mai important in viata unui om: smerenia. Nu stiu ce anume te indreptateste sa ai o astfel de atitudine si de ce nu tii cont (inainte sa te cramponezi de citate) de faptul ca Biserica Ortodoxa Romana recunoscuta, nu este reprezentata doar de Patriarh, ci de Sfinte Manastiri si biserici unde au loc minuni pe care tu, (reprezentantul unui grup sau a unei personalitati multiple...) NU le poti ignora. Nu stiu ce anume preferi sa afli in cautarile tale, dar nu poti convinge ca nu esti subiectiv, daca nu vrei sa accepti faptul ca BOR este sub ocrotirea Lui Hristos si a Duhului Sfant. Fiind in opozitie cu noi, esti in opozitie cu insasi PACEA interioara, cu linistea si dragostea pe care Mantuitorul o doreste in fiecare dintre noi. In goana ta dupa "trasul de urechi" omiti ca esti om si poti gresi.
Iti propun - daca tii neaparat sa ajungi undeva - sa renunti pentru un timp la orice gen de lupta, sa ai o mica conversatie cu duhovnicul, apoi sa te retragi undeva unde sa te rogi necontenit si sa tii cateva zile de post negru, pentru a primi raspuns gandurilor tale, ca o confirmare sau infirmare care sa vina "direct de la sursa" (asta in cazul in care esti deja un initiat al rugaciunii si smereniei). Altfel ne irosim inutil, pentru ca nimeni nu cedeaza. Daca ne razboim in citate, riscam sa devenim penibili.

orthodoxia.i.thanatos 01.07.2010 01:25:29

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 264968)
Nu stiu ce anume te indreptateste sa ai o astfel de atitudine si de ce nu tii cont (inainte sa te cramponezi de citate) de faptul ca Biserica Ortodoxa Romana recunoscuta, nu este reprezentata doar de Patriarh, ci de Sfinte Manastiri si biserici unde au loc minuni pe care tu, (reprezentantul unui grup sau a unei personalitati multiple...) NU le poti ignora. Nu stiu ce anume preferi sa afli in cautarile tale, dar nu poti convinge ca nu esti subiectiv, daca nu vrei sa accepti faptul ca BOR este sub ocrotirea Lui Hristos si a Duhului Sfant.

Si pe ce te bazezi cind faci asemenea afirmatii, ca “BOR este sub ocrotirea Lui Hristos…”, pe minuni si senzatii “de cald si logic”? Eu sint tot atit de “subiectiv” pe cit de subiective sint si “Sfintele Scripturi”, care sint clare ca si cristalul, din care am citat masiv, tocmai ca sa pricepi ca nu exista Har Mintuitor in “tainele” savirsite de eretici, si nu pentru ca o spun eu. Acuma, daca tu stii mai bine, te crezi mai insufletit de duh decit Sfintii Apostoli si toti Parintii Bisericii Ortodoxe, cine te-ar putea opri, mai ales ca nu esti nici primul care vii cu o “alta evanghelie”. Tine-o tot asa si, cit se poate de logic, o sa ai un loc sigur acolo unde senzatiile de cald sint departe de a fi numai o parere! (Si, pentru ca vad fara sa ma mir ca habar nu ai ce inseamna Biserica, iti sugerez sa pui mina pe o carte de dogmatica sau sa o incepi usurel chiar de aici.)
Citat:

În prealabil postat de OmuBun
Daca ne razboim in citate, riscam sa devenim penibili.

Problema e ca numai eu vin cu citate, ceea ce intr-o alta lume decit a ta se cheama seriozitate si responsabilitate pentru ceea ce spui si pui pe hirtie, iar ceialalti vin doar cu puerilisme, ineptii si sentimentalism, ceea ce orice judecata matura nu poate numi, intr-adevar, decit penibil.

orthodoxia.i.thanatos 01.07.2010 01:40:36

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 264936)
Cuvintele tale alese denota ca ai avut atata grija la detalii incat ai pierdut esentialul in credinta ortodoxa. Respecti cu atentie atatea lucruri si in paralel il pierzi cu stiinta pe cel mai important, care este impartasirea cat mai deasa cu Hristos in Sfintele Taine.

Autojustificarea curajoasa ca impartasirea continua a servit unei anumite perioade istorice este atat de slaba incat ma apuca rasu'-plansu'. Am mai auzit-s si de la altii, dar parca de la tine aveam pretentii mai mari. Cat despre Patriarhul Teodosie, nu ma intereseaza afirmatiile sale cat timp ii contrazic pe Sfintii Parinti ai Bisericii.

Eu nu ti-am spus nici sa te cuminici des, dar nici rar. Ti-am aratat doar ca exista doua curente in Biserica, ambele justificate. Daca Traditia s-a schimbat in timp si a fost primita in constiinta Bisericii si a ramas asa, necontestata pentru o mie de ani, atunci eu cred cu tarie ca a fost lucrarea Duhului Sfint. Altfel ar trebui sa cred ca Biserica s-a rupt undeva in timp de ortodoxie si a ramas asa pentru o mie de ani pina la miscarea parintilor colivasi, dar asta ar insemna sa admit, daca nu ca “portile iadului” au cucerit-o, atunci macar ca Duhul Sfint a lipsit din Biserica vreme de o mie de ani, insa, sa ma ierti, eu unul nu sint pregatit sa fac asemenea afirmatii. Dar asta nu inseamna ca ii condamn in vreun fel pe parintii colivasi. Probabil ca prin ei Duhul Sfint intoarce Traditia la cum a fost in primele secole, pentru ca si incercarile celor din vremurile de pe urma vor fi ca a celor de la inceput. Pina atunci eu fac doar cum mi-au spus ierarhii: nu la date fixe, insa doar cu post si pocainta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:29:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.