Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Casatoria intre ortodox si catolic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6931)

ioanac27 17.08.2009 11:24:23

Casatoria intre ortodox si catolic
 
Care sunt demersurilept cununia intre o persoana ortodoxa si una catolica, ma refer, daca este posibil si ce trebuie facut pt a face slujba in ambele feluri, adica cu preot ortodox si catolic?

costel 17.08.2009 11:52:02

Slujba nu poate fi facuta in ambele feluri. Trebuie sa va decideti: ori ortodoxa, ori catolica. Un preot catolic va dori sa rosteasca ceea ce este prevazut in randuiala nuntii de la catolici, nu cred ca ar accepta sa rosteasca ceea ce este randuit in Ortodoxie. Iar daca Ortodoxia ar accepta ceva din ritulalul catolic (in cadrul slujbei), ar insemna sa fie de acord cu afirmatia ca nu este deplina, ca ii mai lipseste ceva.

Iti recomand si acest articol:
http://www.crestinortodox.ro/drept-bisericesc/96415-casatoria-mixta

Fani71 17.08.2009 12:33:03

Citat:

Īn prealabil postat de ioanac27 (Post 160381)
Care sunt demersurilept cununia intre o persoana ortodoxa si una catolica, ma refer, daca este posibil si ce trebuie facut pt a face slujba in ambele feluri, adica cu preot ortodox si catolic?

Stiu ca se face de multe ori in astfel de cazuri slujba ortodoxa dar un preot catolic poate sa asiste si sa spuna si el o rugaciune la un moment dat. BC accepta casatoria ortodoxa ca taina. Prezenta preotului catolic nu este considerata de ei necesara, dar se face ca un semn de prietenie si ca sa se simta acceptat si cel care ste catolic din cuplu, si pentru familie.

Intreaba preotul de la biserica unde te duci, insa. Depinde mult de tara in care esti si obiceiurile si hotararile locale.

cristina2012 17.08.2009 13:04:10

Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica isi recunoasc reciproc tainele, deci practic nu ai cum sa faci de doua ori slujba cununiei. Trebuie sa alegeti sa faceti nunta in una din cele doua confesiuni, aceea in care va veti boteza viitorii copii. Dupa ce alegeti in biserica carei confesiuni va veti casatori, discutati cu preotul de acolo ce anume aveti de facut, daca ar accepta participarea si a preotului din cealalata confesiune si in ce conditii. Daca accepta, mergeti si vorbiti cu celalat preot si vedeti daca este si el de acord si in ce conditii.

sophia 17.08.2009 14:00:31

1. Se poate face cununie in biserica fara ca vreunul din miri sa renunte la confesiunea sa, ori in biserica ortodoxa, ori in una catolica. Depinde de preoti f.mult.
Si mai exista o solutie: biserica greco-catolica. Acolo din cate stiu nu-ti impune sa botezi si copiii intr-o anume credinta.
Eu nu prea am inteles ce are cununia cu botezul copiilor si de ce sa impui mai apoi botezul si educarea intr-o anume confesiune.
Da, stiu ca intre timp sunt recunoscute reciproc multe lucruri de catre cele doua biserici (BC si BOR).
Ca ritual Biserica Greco-Catolica are avantajul ca imbina f.frumos cele doua ritualuri si chiar am inteles ca predomina partea ortodoxa.
Mergeti si vorbiti cu preoti din cele trei confesiuni si vedeti cum se face si la greco-catolici.
Mie ideea astea cu doi preoti diferiti mi se pare stranie si pana la urma tot nu poti sa spui in ce credinta te-ai cununat si care din ei se impune ulterior.
2. Birocratia - trebuie multe hartii si aprobari la catolici. Partea frumoasa la ei este acel curs, acea pregatire pre-nuptiala, care nu stiu de ce nu se face si la ortodocsi. O consider f.importanta si daca un preot stie s-o faca bine este f.utila.
In concluzie : vorbiti cu preoti, chiar in tara unde vreti sa va casatoriti, vorbiti si cu un preot ortodox ca sa primiti sfat si sa fiti impacati si hotarati si in ce tara si ce posibilitati materiale si familiale aveti ca sa organizati nunta.
Daca faceti nunta in tara unuia din voi, cel care este oaspete va avea mai multe greutati (fara familie, prieteni, traditii noi, necunoscute etc.)
Conteaza mai mult cum traiti dupa si cum va respectati reciproc confesiunea.
Sa va ajute Dumnezeu. El va va arata calea pana la urma.

cristina2012 17.08.2009 14:26:48

Vai, sophia, de unde ai scos solutia cu nunta la greco-catolici? Greco-catolicii sunt catolici de rit bizantin, asa ca apar exact aceleasi probleme confesionale si unele in plus. Daca ei sunt unul catolic, celalat ortodox, catolicul (intelegand romano-catolicul) ar trebui sa faca o schimbare de rit inainte, adica sa treaca la greco-catolici ca sa poate face nunta acolo.
Mai mult, preotii ortodocsi sunt mai deschisi fata de catolici decat fata de greco-catolici.
Problema care s-ar rezolva ar fi ca neamurile catolice ar fi multumite ca au facut nunta catolica (greco-catolica inseamana tot catolica), iar neamurile ortodoxe mai paralele cu credinta ar fi inselate de forma atat de asemanatoare si ar inghiti galusca.

sophia 17.08.2009 15:07:52

Nu este adevarat Cristina. Eu cunosc un asemenea caz.
Nu trebuie sa treaca la greco-catolici in prealabil si eu asa stiu ca este o combinatie intre cele doua confesiuni, cu preponderenta ortodoxa.
De ce sa fie neamurile ortodoxe inselate?
Acum nu stiu, n-am inteles aceasta confesiune intru totul, dar cred ca este o solutie in astfel de cazuri.
Si cum am spus depinde mult de preoti. Exista si preoti ortodocsi f.severi si preoti catolici f.severi. Nu cred ca cei ortodocsi sunt mai deschisi spre catolici in ceea ce priveste tainele.
Inca exista probleme la ambii preoti cu privire la botez si cununie.
Si sufera pana la urma...credinciosii de ambele feluri.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:18:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.