Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14894)

mihaelatoporas 25.04.2012 16:42:59

Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta
 
Dragi cititori vreau sa va fac cunoscuta prin intermediul acestui site o rugaciune foarte puternica, rugaciune care pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre rugaiunea "Sfintei Marta".


Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!


Mie mi s-a indeplinit dorinta intotdeauna in a 6-a saptamana de rugaciune.

Sper sa va fie cu folos.

Doamne Ajuta!

Yasmina 25.04.2012 17:08:48

Nu vreau sa contest puterea rugaciunii,insa nu-mi este clar ce balaur zace la picioarele Sf. Marta???

mihaelatoporas 26.04.2012 13:38:34

Re
 
Buna,

Poti intra pe link-ul de mai jos pentru a ti da seama despre ce balaur este vorba in rugaciunea Sfintei Marta.

http://cybershamans.blogspot.com/200...si-eroine.html

O zi minunata!

micuta 29.06.2012 08:25:05

Rugaciunea Sfintei Marta m-a ajutat
 
Citat:

În prealabil postat de mihaelatoporas (Post 441479)
Dragi cititori vreau sa va fac cunoscuta prin intermediul acestui site o rugaciune foarte puternica, rugaciune care pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre rugaiunea "Sfintei Marta".


Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!


Mie mi s-a indeplinit dorinta intotdeauna in a 6-a saptamana de rugaciune.

Sper sa va fie cu folos.

Doamne Ajuta!

Si pe mine aceasta rugaciune m-a ajutat!!!

N.Priceputu 29.06.2012 09:18:17

Când ne rugăm pentru ca Dumnezeu să ne îndeplinească o dorință înseamnă că vrem să-L punem pe El în slujba noastră, în loc să vrem să-I fim noi slujitori. Nu vrem să-L ascultăm noi, ci să ne asculte El. Și atunci căutăm modalități verificate în timp, despre care se spune că au dat rezultate. Acestea sunt practicile magice, cum este cea descrisă mai sus, care nu presupun credință, ci superstiție, nu ne cer pocăință, ci îndeplinirea formală a unui ritual.
Dorința poate să se împlinească sau nu, însă tu vei ieși vătămat sufletește, pentru că vei crede că Dumnezeu te-a ascultat prin sfinții Săi, însă duhovnicește nu te folosești, rămânând în afara unei relații vii cu Domnul, adică mort.

DragosP 29.06.2012 09:20:05

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 455156)
adică mort.

Da, dar marți!

mihaila_alin 29.06.2012 09:49:17

pt. fratii ortodocsi
 
este o rugaciune de provenienta catolica sau greco-catolica,o citean si eu uneori cind eram mai mic,de la un preot uniat.martele sint cele catolice, ce se tin dupa a lor rinduiala modificata la 1054.

MihaiG 29.06.2012 10:33:31

Este o novenă.

De acord cu N.Priceputu, rugăciunile și devoțiunile nu sunt ritualuri magice. A pleca de la premisa că rugăciunea X sau Z rezolvă problemele, că o rugăciune este "mai puternică" decât alta, înseamnă a ne pune în postura unuia care o caută pe adevărata fiică a mamei Omida.

fallen 21.03.2014 17:56:49

Buna ziua! Actualizez acest subiect pentru ca la mine la serviciu e in mare voga aceasta rugaciune, toate fetele o fac, si chiar se pare ca functioneaza, indeplineste dorinte, atat banalitati, cat si din cele aparent imposibile :). Eu una am incercat, dar nu am reusit sa ma tin de ea, in primul rand datorita scepticismului legat de "fetisismele " din jurul ei ( 9 marti de dimineata, la prima ora, cu lumanare aprinsa, etc - de ce neaparat/ numai martea???) si in al doilea rand nu am reusit sa-mi mentin o dorinta constanta 9 saptamani la rand :). De fiecare data cand mi-am propus sa ma rog pt ceva, a intervenit altceva mai stringent :). Iar cele cu adevarat importante (legate de casatorie, copii, sanatate, etc), e destul de putin probabil sa se implineasca in cateva saptamani...dar nu imposibil !!! De exemplu, si-au recuperat datorii vechi, sau au primit vesti bune legate de sanatate :)

tabitha 22.03.2014 06:13:29

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 554329)
De exemplu, si-au recuperat datorii vechi, sau au primit vesti bune legate de sanatate :)

Asta e Pronia Divină.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:04:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.