Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Ce grad de rudenie????? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11498)

ANndreyC 12.12.2010 23:58:33

Ce grad de rudenie?????
 
Mai intai imi cer scuze daca a mai fost vreun thread facut pe tema asta. Intrebarea mea este, pentru ca nu reusesc sa inteleg exact (si am sa spun cat se poate de explicit), ce grad de rudenie este intre mine si fata fratelui sotului surorii mele.

ioan_strainul 13.12.2010 02:58:36

rudenia
 
unul singur acela de frate Intru Hristos domul nostru . daca te referi la garadul de rudenie lumeasca nu este nici unul .

PascalHoratiu 13.12.2010 08:36:58

probabil cuscri (oricum nu conteza gradul de rudenie in situatia ta ci doar iubirea si respectul care il porti ei) Doamne ajuta!

ANndreyC 13.12.2010 11:10:49

Citat:

În prealabil postat de PascalHoratiu (Post 312649)
probabil cuscri (oricum nu conteza gradul de rudenie in situatia ta ci doar iubirea si respectul care il porti ei) Doamne ajuta!

conteaza sa stiu, pentru ca lumea vorbeste si multi din familie iau decizii inainte sa se informeze, multi sunt impotriva. Si as vrea sa stiu daca, pe viitor voi avea niste intentii mai serioase, biserica ar fi impotriva?

PascalHoratiu 15.12.2010 11:48:47

Cel mai bine este sa-ti intrebi duhovnicul sau preotul paroh.
Si acum logic
Sotul surorii tale iti este cumnat , fratele cumnatului tau iti este tot cumnat(probabil de gradul 2 , aici nu stiu sigur de aia ar fi bine sa intrebi un preot)
Copilul cumnatului tau iti este nepot.Copilul fratelui cumnatului tau s-ar putea sa iti fie tot nepot (de grad 2 , ma gandesc)
Sper ca esti lamurit cat de cat dar cel mai bine sa intrebi un preot (oricum legaturi de sange NU aveti ). Doamne ajuta

ionut stefan 15.12.2010 12:23:18

Citat:

În prealabil postat de anndreyc (Post 312613)
mai intai imi cer scuze daca a mai fost vreun thread facut pe tema asta. Intrebarea mea este, pentru ca nu reusesc sa inteleg exact (si am sa spun cat se poate de explicit), ce grad de rudenie este intre mine si fata fratelui sotului surorii mele.

sora ta este cumnata si cu fratele sotului deci nu are cum sa devina cumnata si cu fica acestuia in cazul in care o sa va casatoriti.eu cred ca nu se poate dar cel mai bine intreaba un duhovnic

IMAGINATIE RARA 20.12.2010 18:28:46

buna
 
ajutati ma si pe mn .
mama mea este recasatorita cu alt barbat care imi este tata vitreg si el are un nepot .iar noi vrem sa ne casatorim ,mama urmeaza sa aibe un copil cu tatal meu vitreg . eu si nepotul tatalui vitreg ne putem casatori f? va rog suneti mi

camy_d 20.12.2010 18:30:42

Citat:

În prealabil postat de IMAGINATIE RARA (Post 314992)
ajutati ma si pe mn .
mama mea este recasatorita cu alt barbat care imi este tata vitreg si el are un nepot .iar noi vrem sa ne casatorim ,mama urmeaza sa aibe un copil cu tatal meu vitreg . eu si nepotul tatalui vitreg ne putem casatori f? va rog suneti mi

Întreabă un preot, e prea complicat pentru noi.

IMAGINATIE RARA 20.12.2010 18:49:51

pai am intrebat dar el mia sp ca nu avem acelasi sange .

camy_d 20.12.2010 19:00:23

Citat:

În prealabil postat de IMAGINATIE RARA (Post 315008)
pai am intrebat dar el mia sp ca nu avem acelasi sange .

Ce leagă preotul pe pământ e legat și în ceruri, ce dezleagă preotul pe pământ e dezlegat și în ceruri.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:57:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.