Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Razboiul lui Satan (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9239)

VNicolae 22.04.2010 00:22:35

Razboiul lui Satan
 
Buna sa va fie inima la toti !
Sunt pentru prima data pe acest forum si constat ca exista o lupta puternica intre oameni de diferite "culte" si "secte", dar care in fapt au toti acelasi unic si adevarat Dumnezeu.
Intr-adevar felul lor de a se manifesta difera, dar asta este ceva ce se poate regla pe cale amiabila. Am observat cazul acelei doamne avocata din Anglia care are probleme cu sotul ei care a aderat la "grupare religioasa" (sa tinem cont ca unora nu le place sa fie numiti sectari) care se manifesta diferit si "deranjeaza". Sper ca problema lor s-a rezolvat si familia lor nu s-a destramat asa cum s-a destramat a mea. Intoleranta si lipsa de comunicare sant doua mari rele. Ce a-ti spune sa ne unim si sa ne iubim, lasand orgoliile si prostia deoparte.
Sa nu ma acuzati de idealism sau de visator inainte de a-mi da sansa de a ma explica si a dezvolta ceea ce cred ca fiecare doreste in inima lui. Dar inainte de a continua vreau sa sesizez daca subiectul prezinta suficient interes pe acest forum in care ar fi de presupus ca activeaza oameni cu bune intentii si dragoste de Dumnezeu. Va ivit sa participati cu entuziasmul la care ma astept.

LapetiteMoc 22.04.2010 01:04:25

:29:Explica-te putin cu acest topic... Ce vrea sa insemne razboiul din titlu? :106:

gabriela8 22.04.2010 21:03:05

Eu cred ca se refera la lupta diavolului cu cel care pastreaza credinta adevarata si lupta pentru pastrarea familiei... Si mai cred ca doreste o unire a fortelor impotriva lui satan, si totusi nu vad cum sa se uneasca fortele, adica cum lumina sa salasluiasca cu intunericul?! Cel mult putem sa ne rugam in situatiile astea pentru revenirea celui care s-a instrainat de credinta!

almaris 23.04.2010 19:48:51

Citat:

Īn prealabil postat de gabriela8 (Post 238372)
Eu cred ca se refera la lupta diavolului cu cel care pastreaza credinta adevarata si lupta pentru pastrarea familiei...

Vezi ca de foarte multe ori nu pot fi pastrate amandoua, de multe ori ai de ales, credinta ori familia.
Citat:

Īn prealabil postat de gabriela8 (Post 238372)
Si mai cred ca doreste o unire a fortelor impotriva lui satan, si totusi nu vad cum sa se uneasca fortele

Fortele cui, tu nu stii ca individul a fost spulberat deja de Cineva?
Citat:

Īn prealabil postat de gabriela8 (Post 238372)
Cel mult putem sa ne rugam in situatiile astea pentru revenirea celui care s-a instrainat de credinta!

Ader si eu la acest gand

lacrimi 24.04.2010 01:43:05

Citat:

Īn prealabil postat de VNicolae (Post 237909)
Buna sa va fie inima la toti !
Sunt pentru prima data pe acest forum si constat ca exista o lupta puternica intre oameni de diferite "culte" si "secte", dar care in fapt au toti acelasi unic si adevarat Dumnezeu.
Intr-adevar felul lor de a se manifesta difera, dar asta este ceva ce se poate regla pe cale amiabila. Am observat cazul acelei doamne avocata din Anglia care are probleme cu sotul ei care a aderat la "grupare religioasa" (sa tinem cont ca unora nu le place sa fie numiti sectari) care se manifesta diferit si "deranjeaza". Sper ca problema lor s-a rezolvat si familia lor nu s-a destramat asa cum s-a destramat a mea. Intoleranta si lipsa de comunicare sant doua mari rele. Ce a-ti spune sa ne unim si sa ne iubim, lasand orgoliile si prostia deoparte.
Sa nu ma acuzati de idealism sau de visator inainte de a-mi da sansa de a ma explica si a dezvolta ceea ce cred ca fiecare doreste in inima lui. Dar inainte de a continua vreau sa sesizez daca subiectul prezinta suficient interes pe acest forum in care ar fi de presupus ca activeaza oameni cu bune intentii si dragoste de Dumnezeu. Va ivit sa participati cu entuziasmul la care ma astept.



Iti multumesc pentru interesul tau in ceea ce priveste Crucea vietii mele... Nu, familia nu s-a destramat. Si stii de ce? Tocmai pentru ca am hotarat (atat cat se poate abtine el) sa nu mai discutam probleme religioase in casa, ca fiecare sa-si vada de Biserica/adunarea lui si in rest sa fim ca inainte.
Dar e greu, e foarte greu cand amandoi Il iubim pe Dumnezeu, insa avem credinte diferite... Nu stiu din ce "grupare"/"cult" faceti parte si nu stiu ce probleme aveti avut tu, poate ne poti lamuri mai mult...
Doamne ajuta


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:33:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.