Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Moarte clinica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12434)

padrevicentiu 11.03.2011 19:07:46

Moarte clinica
 
Azi eu am purtat o discutie cu un profesor de dogmatica si l-am intrebat despe moarte clinica si relatarile acestora,ei bine...el a zis ca moartea clinica de fapt nu este o moarte propriu zisa asta pentru ca nici macar nu iese sufletul.Plus de asta acest fenomen dureaza maxim 6 minute,asta pentru ca in stare inactiva celulele neuronale mor si nu se produc altele.
Cand am intrebat de relatarile acelor oameni,el a zis asa:De obicei cei mai multi spun ca vad o lumina care ii cheama,sau altii au proiectat imaginea privind de sus ce se intampla,sau lucruri gen o gradina,sfinti,etc.Toate acestea vin din subconstient ca un vis,de fapt se aseamana cel mai mult cu un vis,pentru ca atunci cand visezi nu iti vezi trupul,asa este si in acest caz.Asta din punct de vedere stintific,asa daca vorbim duhovniceste atunci spunem ca Dumnezeu nu se joaca cu noi prin"dute-vino".Sfantul apostol Pavel cand a fost rapit la al treilea cer spune ca nu poate fi explicat cu limba sau inchipuita de minte.
Cand este momentul potrivit,atunci o sa duca sufletul din aceasta lume materiala ducandu-l pentru eternitate in lumea spirituala.
In general acest capitol al mortii si al vietii de dupa moarte este mai delicat,nefiind in Sfanta Traditie decat foarte putin,chiar si asa nu avem nevoie sa stim ce se intampla dupa moarte,sa o luam logic:Daca Dumnezeu exista atunci exista si rai,daca nu exista Dumnezeu atunci este iadul.Chiar spunea un sfant"As vrea sa ma duc in iad dar sa fiu cu Hristos".
Daca omul ar stii ce se intampla dupa moarte s-ar pierde drumul catre mantuire.Asa ca daca auziti asemenea persoane ca au vazut ce am enumerat,atunci ei mint.Ca si in pilda bogatului nemilostiv, atunci cand bogatul era in iad si a vrut sa ii avertizeze pe cei ramasi in viata din familia lui ca sa nu ajunga in iad,dar acest lucru nu a fost posibil,asta pentru ca"ii au pe Moise si pe prooroci,sa asculte de ei",cred ca aceasta pilda este un rezumat la ce am zis despre moarte.
Mi-ar placea sa aud pareri pro sau contra,dar sa fie cat mai pasnic.:25:

heaven 11.03.2011 20:44:33

Unii oameni care s-au aflat in moarte clinica au relatat dupa ce si-au revenit discutii din sala de operatie,diverse actiuni facute de cei prezenti in detaliu,asta cum o explica domnul profesor?

calator prin ploaie 11.03.2011 22:52:43

CORECT heaven...Si eu am experimentat in noiembrie 1989 pe data de 18 asa ceva...M-a marcat profund, dar de atunci stiu ABSOLUT sigur ca moartea nu e decat un alt inceput...

Melissa 11.03.2011 23:06:37

Citat:

În prealabil postat de padrevicentiu (Post 346864)
Asa ca daca auziti asemenea persoane ca au vazut ce am enumerat,atunci ei mint.

Nu vreau sa te sperii, dar e bine sa stii ceva.Cunosc o persoana care sustinea exact ca tine si o facea cu atata inversunare,ca pana la urma i-a dat Dumnezeu o incercare din care iesind cu bine, a facut o descriere a mortii clinice atat de detaliat, incat spunea si floricelele ce miros aveau...:-))

Asa ca ti-as sugera sa fii mai rezervat, sa nu iti ceri singur "o verificare"..Desigur, faci cum crezi..

In alta ordine de idei, am citit ca ceea ce descriu subiectii la revenirea din moarte clinica, este imaginea creata de ei in decursul vietii.Fiecare ne imaginam intr-un fel sau altul Raiul,trecerea,viata de dincolo.Ei,in momentul minutelor de moarte clinica,subconstientul proiecteaza inregistrarile pe aceasta tema..De ce, asta nu se stie..In orice caz, aceasta este una din explicatii..Pe mine personal aceasta afirmatie nu ma satisface, pentru ca nu raspunde la problema ridicata de Heaven!

Oricare ar fi explicatia, e bine sa nu mai spui ca acele persoane MINT...Ca sa te fereasca Dumnezeu de rele!Pentru ca ele nu mint...Chiar vad ceva..

calator prin ploaie 11.03.2011 23:12:13

Chiar asa Melissa..Sa-l pazeasca Dumnezeu de o incercare in baza careia sa se convinga ca nu se minte....Dar....ca in cazul altor subiecte , destui nedocumentati se pronunta profan.....

padrevicentiu 12.03.2011 01:01:32

Nedocumentati spui?Scuza-ma,dar cred ca credeti prea mult in ce spun altii si ce auziti nou nu intelegeti,este simplu moartea clinica nu e moarte deci sufletul nu iese
Melissa,asta se poate explica foarte simplu printr-un experiment:cativa doctori canadieni au injectat in creierul unui subiect o substanta care ii incetinea toate functiile organelor adica o moarte clinica,ei bine subiectul s-a trezit dupa cateva minute si a relatat ca era sus vedea tot si auzea conversatiile,plus de asta a citit si ecusoanele doctorilor.Explicatia:exista o functie a creierului care ii permite sa proiecteze imaginea diferit,asta pentru ca omul se uita din interior in exterior nu invers.

Melissa 12.03.2011 01:49:36

Mai dragutule!
 
Citat:

În prealabil postat de padrevicentiu (Post 347084)
Nedocumentati spui?Scuza-ma,dar cred ca credeti prea mult in ce spun altii si ce auziti nou nu intelegeti,este simplu moartea clinica nu e moarte deci sufletul nu iese
Melissa,asta se poate explica foarte simplu printr-un experiment:cativa doctori canadieni au injectat in creierul unui subiect o substanta care ii incetinea toate functiile organelor adica o moarte clinica,ei bine subiectul s-a trezit dupa cateva minute si a relatat ca era sus vedea tot si auzea conversatiile,plus de asta a citit si ecusoanele doctorilor.Explicatia:exista o functie a creierului care ii permite sa proiecteze imaginea diferit,asta pentru ca omul se uita din interior in exterior nu invers.

Ceea ce spui tu este coma indusa.In moarte clinica nu ai puls sau batai de inima.
Explicatia ta nu e valabila.Pentru ca subiectii relateaza convorbiri si amanunte precise ale intamplarilor care au avut loc chiar si in camerele alaturate sau mult mai departe .

calator prin ploaie 12.03.2011 10:12:18

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 347093)
Ceea ce spui tu este coma indusa.In moarte clinica nu ai puls sau batai de inima.
Explicatia ta nu e valabila.Pentru ca subiectii relateaza convorbiri si amanunte precise ale intamplarilor care au avut loc chiar si in camerele alaturate sau mult mai departe .


Ai perfecta dreptate Melissa....Eu am trait EXACT o moarte clinica si de aceea stiu perfect ce si cum si ma amuz de prostiile debitate de unii/altii, ignoranti...

Traditie1 12.03.2011 11:50:55

Sunt halucinații, fenomene patologice, posibil chiar drăcești, dat fiind că nu smeresc ci înalță în închipuire de sine.

Nici nu merită să-ți bați capul cu așa ceva, numai oamenii înapoiați pot crede astfel de lucruri, adică cei care înclină să creadă în tot felul de superstiții, care nu au o gândire rațională despre existență.

Halucinațiile sunt fenomene frecvente de care suferă zeci de milioane de oameni, ele pot avea diverse cauze, dacă nu sunt droguri de obicei sunt boli psihice dar pot fi și halucinații care apar la oameni sănătoși. Chiar și aceste 'NDE' (Near Death Experience) sunt extrem de frecvente, în America cel puțin 8 de milioane de oameni pretind că au avut:
http://en.wikipedia.org/wiki/Near_death_experience
http://en.wikipedia.org/wiki/Hallucination

padrevicentiu 12.03.2011 12:54:14

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 347124)
Sunt halucinații, fenomene patologice, posibil chiar drăcești, dat fiind că nu smeresc ci înalță în închipuire de sine.

Nici nu merită să-ți bați capul cu așa ceva, numai oamenii înapoiați pot crede astfel de lucruri, adică cei care înclină să creadă în tot felul de superstiții, care nu au o gândire rațională despre existență.

Halucinațiile sunt fenomene frecvente de care suferă zeci de milioane de oameni, ele pot avea diverse cauze, dacă nu sunt droguri de obicei sunt boli psihice dar pot fi și halucinații care apar la oameni sănătoși. Chiar și aceste 'NDE' (Near Death Experience) sunt extrem de frecvente, în America cel puțin 8 de milioane de oameni pretind că au avut:
http://en.wikipedia.org/wiki/Near_death_experience
http://en.wikipedia.org/wiki/Hallucination

:41:Ma bucur ca cineva a inteles fata de altii care numesc "ignoranti"


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:50:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.