Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Pacatul sinuciderii are iertare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6125)

dorotei 28.04.2009 15:42:48

Pacatul sinuciderii are iertare?
 
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.

Fani71 28.04.2009 15:55:08

Nimeni nu stie ce se intampla in sufletul unui om in ultima secunda inainte de moarte. Chiar daca el s-a sinucis, el poate sa se pocaiasca in ultima secunda.
Biserica ne indeamna sa ne rugam penttu toti. Pana la Judecata de apoi nu este nimeni definitiv in iad, se spune. Putem prin rugaciunile noastre sa ii salvam.
Sunt taine lucrurile astea.. Nu deznadajdui!

scrabble 28.04.2009 16:02:29

Cum, mai exact, poate dobandi mantuirea un sinucigas?

Fani71 28.04.2009 16:11:27

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 131648)
Cum, mai exact, poate dobandi mantuirea un sinucigas?

Pai eu nu stiu, Dumnezeu stie asta..
Pot spune cum mi se pare mie:
Ca noi nu putem sa spunem despre nimeni sigur daca este mantuit sau nu, sufletul lui e o taina pe care numai Dumnezeu o vede. El stie de ce s-a sinucis cineva si El il judeca.
Si mai sunt si oameni care se sinucid pentru ca sunt bolnavi mintali (asta nu stiau parintii cand au scris ca este pacat fara iertare). Sau unii ca sa nu-si tradeze prietenii sub tortura (asta nici nu se considera de fapt pacat, din cate am inteles). Sau exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat.
Am spus inainte si ca um om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara.
Am mai spus si ca rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul.
Sunt sfinti care s-au rugat chiar pentru draci...

Niste idei..

Fani71 28.04.2009 16:16:26

Dorotei, mai exista o poveste din Rusia (parca a unui sfant din sec. 19) cu un preot care a fost dat afara de episcop pt ca era betiv. Si episcopul incepe sa aiba visuri cu niste suflete chinuite care ii zic ca il vor inapoi pe preotul ala sa slujeasca liturghia. Episcopul se duce si-l intreaba ce facea el special. Preotul spune: Uneori eram atat de disperat ca nu puteam sa ma las de bautura ca aveam ganduri de sinucidere. de asta in timp ce slujeam, ma rugam pentru sufletele sinucigasilor..
Am sa caut referinta.
Daca fratele tau avea 15 ani, era poate intr-o perioada instabila psihic si nu inseamna ca s-a sinucis in deplina constiinta de cauza, DACA s-a sinucis.

dorotei 28.04.2009 17:06:10

Multumesc mult, Fany

georgeval 28.04.2009 17:26:07

Citat:

În prealabil postat de dorotei (Post 131642)
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.

Este foarte dificil sa-L substituim pe Dumnezeu prin raspunsurile noastre abstracte. Dumnezeu cunoaste taina existentei noastre. Cert este ca cel care nu pretuieste viata nu pretuieste darul suprem al lui Dumnezeu facut omului. In acest dar trebuie sa se intalneasca omul si Dumnezeu intr-o iubire jertfelnica. In cazul in care refuzam-darul- inseamna ca refuzam si comuniunea cu Dumnezeu.

Anna 28.04.2009 17:30:43

Si eu sunt de acord cu Fani. Nu deznadajdui. Desi e catolic, iti povestesc o intamplare cu Padre Pio. O mama a mers plangand la el. Si a intrebat-o de ce plange. Ea i-a spus ca plange pentru ca fiul ei este in iad. Si el a intrebat-o cum stie ea ca este in iad? Ea i-a raspuns ca fiul ei s-a sinucis, s-a aruncat de pe un pod. Si atunci Padre Pio i-a spus ca nu poate stii ce s-a intamplat in sufletul lui din momentul in care s-a aruncat si pana a murit, poate exact in momentul acela s-a intors si s-a pocait. Vezi si Anna Karenina, vei vedea ca exact in secunda mortii, sub tren, s-a inspaimantat si a spus "Doamne iarta-ma". Nu putem stii noi nimic din lucrurile acestea, doar Dumnezeu, ai incredere in El.
Tot pentru incurajarea ta iti mai spun o poveste. Am auzit-o de la un preot intr-o conferinta, deci nu stiu sursa. Un calugar plangea in chilie pentru pacatosi si deznadajduia de cati pacatosi merg in iad. Si atunci i-a aparut Hristos si i-a spus "Plange-ti pacatele tale si nu deznadajdui, caci Eu ma voi milostivi chiar si de cel care numai o data a chemat numele Meu" Nu e minunat? Sunt sigura ca a fost Mantuitorul, cuvintele astea par atat de proprii Lui.
Dragostea lui Dumnezeu e mai mare decat ti-o inchipui, nu incerca sa-i gasesti vreo limita. Cauta-L pe El si totul va fi bine.
Si eu sper sa ne vedem cu totii in Rai!
O imbratisare din inima.:6:

geo.nektarios 28.04.2009 17:33:41

[SIZE=4]NU EXISTA MANTUIREA SINUGIGASILOR!!!! E SINGURUL PACAT CE NU MAI POTI FACE POCAINTA PT EL!!! ORICE PACAT SE IARTA, daca te intorci cu inima infranta si smerita la HS, si te pocaiesti cu ADEVARAT!!! chiar si impotriva Duhului Sf se iarta, pt.ca Dz "nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie VIU"!!! Dar SINUCIGASUL ceface??? nu se ridica IMPOTRIVA lui Dz care i-a dat VIATA???? NU isi arata si demonstreaza NECREDINTA in Dz??? Unde este CREDINTA SINUCIGASLUI daca el NU crede IN puterea lui Dz de a-i ierta pacatele???[/SIZE]
[SIZE=4]CUM PUTETI SPUNE CA DZ IARTA UN SINUGICAS IN ULTIMA CLIPA A VIETII LUI??? Fereasca Dz!!![/SIZE]
[SIZE=4]Pt sinucigas NICI PARASTASE NU SE FAC TP DE 7 ANI!!! NIMIC!!!! se arunca in groapa ca un caine!!! CA UNUL CE S-A LEPADAT DE DZEU!!! asa e considerat sinucigasul!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Un parinte Athonit (Batranul Haralambie, dascalul Rugaciunii inimii ed.2005) a scos cateva suflete din IAD cu Sf.Liturghie ZILNIC si facand 3 mii de metanii in fiecare noapte si zicand cate 8h de "Doamne Iisuse..." cu metanier de 300 de nodulete pomenind cu ZDROBIRE DE INIMA acele suflete!!! dar erau NEsinucigase!!! Deci daca timp de aproape o viata intreaga a facut acest parinte acel ASPRU canon, pt UN SINUCIGAS CE TREBUIE FACUT????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa nu ne jucam de-a MILA lui Dz si sa nu UITAM ca El este si DREPT nu numai IUBITOR!!!! Dreptatea lui Dz ZDRUNCINA pamantul!!! iar increderea prea mare in IUBIREA SI MILA LUI DZ sunt pacate IMPOTRIVA DUHULUI SFANT!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]SA NU NE JUCAM DE-A MANTUIREA!!!! [/SIZE]

geo.nektarios 28.04.2009 17:45:43

exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat.
te rog frate draga, sa vii cu EXMPLE si nu cu presupusu!! DOGMA BISERICII ESTE BINE DEFINITA si nu se umbla cu pareri!!! AMIN!!!

un om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara.
NU EXISTA MANTUIRE PT UN SINUCIGAS!!!! NU EXISTA POCAINTA IN MINTEA LUI CAND EL DE BUNAVOIE isi ia viata, aratand NECREDINTA si DEZNADEJDEA IN DZEU!!!!

rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul.
SUNTEM toti madulare ale trupului lui Hs, dar ia sa vedem care "madular" fuge de la Hs??? daca el VOIT fuge de HS, ramane Hs un DARAMAT???? VOIT se LEAPADA de El, dar HS IL TRAGE CU FORTA LA EL???? si-l "pune in ghips" ca sa fie lipit si "intreg" trupul Sau??? sa nu ne jucam cu mantuirea!!!!

Sunt sfinti care s-au rugat chiar pentru draci...
daca sunt sfinti (sf.Isaac Sirul) care s-au rugat pt draci, asta este DIN VIRTUTE!!! pt ca ei au ajuns la o astfel de masura si inaltime duhovniceasca de se ASEMANAU CU HRISTOS!!!! si de aceea le era mila si de draci!!! Dar sa fim seriosi DRACII NU S-AU SINUCIS!!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:34:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.