Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pictura si Sculptura Bisericeasca (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5041)
-   -   Arta in lemn, catapeteasma (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2488)

cozia 13.10.2007 19:53:32

Arta in lemn




"Dumnezeu mi-a dat harul de a sculpta in lemn. De aceea, am ales sa fac tot ceva pentru El. As cistiga bani frumosi daca ceea ce lucrez as vinde, dar eu fac totul pentru biserica", ne-a marturist Viorel Miron, un pensionar din Vaslui, care de mai bine de sase ani sculpteaza ornamente bisericesti.

Pina a se pensiona, a lucrat la Movas SA Vaslui ca timplar. I-a placut meseria, dar nu si faptul ca trebuia sa faca numai produse de serie, mereu acelasi lucru. Citeva vizite la manastirile din nordul Moldovei i-au trezit in suflet dragostea pentru aceste ornamente. "Am vizitat toate manastirile de la noi. Am stat ore in sir sa admir o usa sculptata, o catapeteasma sau o strana. Simteam un fior ciudat de cite ori le priveam. Nici nu stiu exact cum m-am apucat si eu de aceasta meserie. Am inceput intii prin a-mi face propriile modele. De multe ori, m-au prins zorile aplecat deasupra unui model. Apoi am incercat sa le sculptez. A iesit ceva, dar nu cum mi-ar fi placut mie. De aceea m-am dus la un mester sa ma invete", ne-a declarat Viorel Miron.

Nemultumit de «arta», artistul vasluian a hotarit sa plece la Tirgu Mures, pentru a lua lectii cu artizanul Vasile Bogdan, pe care i-l recomandasera niste cunoscuti. Acesta l-a invatat sa faca "melcii", dupa care motive mai complexe si, in final, secretele meseriei. Revenit acasa dupa doua saptamini, Viorel Miron a luat legatura cu preotul Gheorghe Paun, de la Biserica "Sfintul Neculai" din Vaslui, spunindu-i ca si-ar dori un atelier unde sa lucreze pentru biserica. "In marea sa bunatate, preotul Paun m-a ajutat, mi-a dat un atelier chiar in curtea bisericii si mi-a incurajat primele incercari. A fost greu, dar, pe urma, nu ca ma laud, ce iesea din mina mea era fara egal", ne-a spus mesterul.

Inceputul a fost timid: citeva strane, dar preotului i-au placut atit de mult, incit a hotarit sa-i dea in lucru si catapeteasma. Nu i-a dat nici o indicatie, nici un model. Artistul a ramas sa decida singur varianta cea mai potrivita. A lucrat zile si nopti, facind sute de schite. Pentru lucrarea propriu-zisa a trebuit sa-si ia si ucenici, insa, dupa patru ani, cind a incheiat munca, s-a constatat ca o catapeteasma mai frumoasa decit cea de la Vaslui nu mai exista in tara. Asa au venit si alte comenzi, deoarece preotii, vazind lucratura, i-au cerut sa faca si in bisericile lor strane si catapetesme. Deocamdata, norocosi sint parohii din comunele Muntenii de Jos si Tanacu."




15.10.2007 11:04:24

Amdrei il cunosc personal pe acest mare mester:)

15.10.2007 13:29:54

Imi amintesc cum imi povestea, cum simte el lemnul ca vibreaza. Se apropie de el si ii vorbeste. Asa simte, pur si simplu unde va fi locul lui. Stand pe o buturuga si vorbind cu el in curtea episcopiei husilor imi spunea cu lacrimi in ochi ca in fiecare lucrare isi lasa o particica din inima. Mare DAR este sa pictezi sau sa scluptezi icoane. Nu toti il au, dar cei care il au ne lasa mostenire vibratia lucrarilor. Sunt multi pictori dar nu de toti ne vom aminti...


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:54:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.