Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   semnificatia simbolurilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4903)

sorinpetoanca 10.11.2008 23:51:25

semnificatia simbolurilor
 
In biserica la care merg (sincer nu stiu daca asa sunt pictate toate bisericile) sunt pictate in fata altarului 4 imagini ce insotesc cei 4 evanghelisti; un taur, o pasare, un leu si un om. Ce semnifica fiecare dintre acestia? Mi-a atras atentia faptul ca aceste fiinte poarta diademe de sfinti. De asemeni as vrea sa stiu semnificatia uneia dintre icoanele de pe usa sfantului altar in care Iisus este reprezentat tinand un prunc infasat in brate, la adormirea Maicii Domnului... Va multumesc

adrian010155 11.11.2008 19:23:52

Citat:

În prealabil postat de sorinpetoanca (Post 100067)
In biserica la care merg (sincer nu stiu daca asa sunt pictate toate bisericile) sunt pictate in fata altarului 4 imagini ce insotesc cei 4 evanghelisti; un taur, o pasare, un leu si un om. Ce semnifica fiecare dintre acestia? Mi-a atras atentia faptul ca aceste fiinte poarta diademe de sfinti. De asemeni as vrea sa stiu semnificatia uneia dintre icoanele de pe usa sfantului altar in care Iisus este reprezentat tinand un prunc infasat in brate, la adormirea Maicii Domnului... Va multumesc

Cele 4 fiinte ii semnifica pe cei 4 heruvimi care inconjoara tronul lui Dumnezeu. Iisus tinand un prunc in brate semnifica Taina transformarii vinului si painii in jertfa nesangeroasa, care este esenta Sfintei Liturghii.

podolski_2 11.11.2008 21:18:32

Imi cer scuze ca postez asa tarziu.

Are dreptate Adrian, sunt Heruvimi, care sunt de 4 feluri (cunoscute de oameni) :

- cu fete diferite vazute de proorocul Iezechiel ( 10.14) :
[COLOR=Red][COLOR=Black]"Fiecare din ființele acestea avea patru fețe: fața întâi era față de heruvim, fața a doua era față de om, cea de a treia era față de leu și cea de a patra era față de vultur. " [/COLOR]
[/COLOR]

tigerAvalo9 11.11.2008 21:27:18

Postez la topicul asta pentru ca a venit vorba de heruvimi,datorita voua am aflat despre heruvimi,dar serafimi imi puteti da explicatie ce inseamna? Exista o rugaciune in care se spune ca Maica Domnului este mai marita fara de asemanare decat serafimii, si mai cinstita decat heruvimii.

podolski_2 11.11.2008 21:46:24

Chiar rugaciunea Cuvina-se cu adevarat a fost adusa de un Inger ( nu tin minte daca era Serafim sau Heruvim sau Sf. Inger) despre cum este marita Maica Domnului in ceruri.

A fost data unui monah prin Ingerul de la Dumnezeu.
A fost scrisa chiar si pe piatra de catre Sfantul Inger pentru a i-o daruii monahului si astfel lumii intregi.

tigerAvalo9 11.11.2008 21:47:36

Citat:

În prealabil postat de podolski_2 (Post 100229)
Chiar rugaciunea Cuvina-se cu adevarat a fost adusa de un Inger ( nu tin minte daca era Serafim sau Heruvim sau Sf. Inger) despre cum este marita Maica Domnului in ceruri.

A fost data unui monah prin Ingerul de la Dumnezeu.
A fost scrisa chiar si pe piatra de catre Sfantul Inger pentru a i-o daruii monahului si astfel lumii intregi.


Dar care este diferenta intre heruvimi si serafimi?

podolski_2 11.11.2008 22:02:02

Heruvimi sunt cunoscuti ca avand multi ochi iar Serafimi avand multe aripi.

Despre Serafimi foarte frumos este de stiut ca au 6 aripi:
- cu doua isi acopera fetele pt ca ei stai inaintea Dumnezeirii si ca sa poata sa stea pt ca altfel i-ar distruge puterea lui Dumnezeu
- cu doua aripi isi acopera picioarele
- si cu doua zboara

Sunt cea mai inalta treapta a Ingerilor pentru ca iubesc cu toate puterile pe Dumnezeu.
De aceea se vede si cat de mult este iubita Maica Domnului in ceruri prin cantarea "Cuvina-se cu adevarat", unde se si zice " Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii, si mai marita decat Serafimii".

podolski_2 11.11.2008 22:03:55

"Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii".

Scuze ca am gresit.

tigerAvalo9 11.11.2008 22:07:00

Citat:

În prealabil postat de podolski_2 (Post 100238)
Heruvimi sunt cunoscuti ca avand multi ochi iar Serafimi avand multe aripi.

Despre Serafimi foarte frumos este de stiut ca au 6 aripi:
- cu doua isi acopera fetele pt ca ei stai inaintea Dumnezeirii si ca sa poata sa stea pt ca altfel i-ar distruge puterea lui Dumnezeu
- cu doua aripi isi acopera picioarele
- si cu doua zboara

Sunt cea mai inalta treapta a Ingerilor pentru ca iubesc cu toate puterile pe Dumnezeu.
De aceea se vede si cat de mult este iubita Maica Domnului in ceruri prin cantarea "Cuvina-se cu adevarat", unde se si zice " Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii, si mai marita decat Serafimii".


Multumesc mult,multa sanatate.

florin1979 11.11.2008 22:07:35

[quote=podolski_2;100240]"Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii".


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:06:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.