Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Duhovnic Bucuresti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5277)

maxx2000ro 06.01.2009 17:55:35

Duhovnic Bucuresti
 
Cine imi poate rocamnda si mie un duhovnic din Bucuresti?

eduardd 07.01.2009 07:35:45

Maxx, eu nu sunt din Bucuresti dar indraznesc sa te trimit la manastirea Antim. Acolo sigur vei gasi un duhovnic.
bucurii..

maniucu 07.01.2009 09:21:31

..................

philalex 07.01.2009 11:04:01

Preotul popescu de la Icoanei....foarte bun!

cristiboss56 07.01.2009 11:25:32

Intelepciune !
 
Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !

maniucu 08.01.2009 09:04:31

Citat:

Īn prealabil postat de cristiboss56 (Post 108087)
Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !

ai dreptate Cristi, dar mi-am permis sa raspund la acest subiect la gandul ca si eu am cautat un duhovnic ani la rand, si daca m-ar fi indrumat cineva catre un duhovnic bun, cred ca mi-ar fi fost mult mai bine acum. in anii ce au trecut, in timpul celor patru posturi mari de peste an, eu nu faceam decat sa intru in prima biserica care o intalneam intr-o anumita zi, si daca gaseam pe cinvea la spovedit stateam si eu sa ma marturisesc si de fiecare data faceam la fel, imi schimbam duhovnicul la fiecare spovedanie.
acum ca tot l-am gasit e mult mai bine, ca ma cunoaste, stie ce-i cu mine, pot merge de cate ori simt nevoia si nu doar in post cum obisnuiam.

laurschepsis 08.01.2009 12:37:30

Intelepciunea e la Dumnezeu. Noi suntem vasul in care EL toarna ce ne trebuie
 
Citat:

Īn prealabil postat de cristiboss56 (Post 108087)
Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !

Doamne-ajuta!
Cristi, ce spui tu pot confirma si eu din proprie experienta. Parintele Rafail Noica, in cartea Cultura Duhului, face recomandari importante in privinta relatiei noastre cu duhovnicul. Gasiti si pe acest site si pe altele cu acelasi profil inregistrari audio sau video ale Parintelui Rafail pe aceasta tema. Atentie mare, cei care nu aveti duhovnic, inca. Nu stim noi care este duhovnicul care ni se potriveste. Nu stiu nici altii. De aceea, daca doriti sa aflati unde este duhovnicul pe care il cautati, faceti rugaciune si fiti foarte atenti ce raspunsuri primiti. Incercati (verificati) semnele primite (daca sunt mai multe sau aveti indoieli, tot rugaciunea este calea) si apoi cu nadejde si credinta lasati-L pe Cel, care va asteapta cu infinita dragoste de atata vreme, sa va modeleze prin intermediul noului vostru PARINTE DUHOVNIC.

Draga Maxx2000ro, daca totusi, iti pare ca nu ai primit nici un raspuns, coboara-ti mintea in inima si asculta de ce este bun in tine. Fa rugaciunea si cauta-l tu, pur si simplu. Intra in biserica si intreaba preotul care simti ca are raspunsul la intrebarile tale. Asa cum ai facut aici pe forum. Cu nadejde.

P.S. Recunosc ca zilele trecute m-am abatut de la acest principiu si am recomandat un duhovnic, dar acela era un caz deosebit in care raspunsul imi fusese spus de cineva in prealabil, ca din intamplare. Si cum nimic nu e intamplator ...

Doamne-ajuta!

costel 08.01.2009 13:29:25

Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic rau in a recomanda un duhovnic. Cand spun duhovnic, ma refer la persoana care te poate ajuta cu adevarat sa primesti vindecare. Daca noi cunoastem un medic bun, il vestim cu bucurie si altora. De ce in cazul duhovnicilor sa nu facem acelasi lucru? Pierdem din vedere ca cel ce are putere sa puna pe cineva pe calea ce duce catre Hristos, o poate face cu oricine.

cristiboss56 08.01.2009 13:42:40

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 108247)
Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic rau in a recomanda un duhovnic. Cand spun duhovnic, ma refer la persoana care te poate ajuta cu adevarat sa primesti vindecare. Daca noi cunoastem un medic bun, il vestim cu bucurie si altora. De ce in cazul duhovnicilor sa nu facem acelasi lucru? Pierdem din vedere ca cel ce are putere sa puna pe cineva pe calea ce duce catre Hristos, o poate face cu oricine.

Draga Costel te rog sa o faci si cati or m-ai veni dupa tine , 5, 8, 18 . . , atatea recomandari , atatia Duhovnici . Fiecare are libertate de exprimare, voie libera. Eu am impartasit din propria experienta, lovindu-ma de situatia expusa in acest topic. Un Duhovnic nu se alege de pe o lista de nume si adrese !

Hartford 08.01.2009 14:39:32

Citat:

Īn prealabil postat de maniucu (Post 108071)
Preotii de la Biserica Rusa (langa Universitate)- Pr Vasile si Pr Iulian si parintele Tanasache de la Bis Sf Ecaterina, sunt niste duhovnici f buni.
la M Antim stiu de Pr Irineu.

Scuzati dar sint si duhovnici rai? :2:

Hartford 08.01.2009 14:41:26

Citat:

Īn prealabil postat de maxx2000ro (Post 107992)
Cine imi poate rocamnda si mie un duhovnic din Bucuresti?

Dragule mergi la orice preot ca doar te spovedesti lui Hristos, preotii sint oameni ca si noi , parerea mea.

costel 08.01.2009 15:11:05

Citat:

Īn prealabil postat de cristiboss56 (Post 108249)
Draga Costel te rog sa o faci si cati or m-ai veni dupa tine , 5, 8, 18 . . , atatea recomandari , atatia Duhovnici . Fiecare are libertate de exprimare, voie libera. Eu am impartasit din propria experienta, lovindu-ma de situatia expusa in acest topic. Un Duhovnic nu se alege de pe o lista de nume si adrese !

Ai inteles gresit Cristi. Daca vor veni 5, 8, 18 sa ceara un sfat, eu o singura persoana recomand. Nu am comentat experienta ta. Am convingerea ca ai recomndat pe cine trebuie, insa, altfel stau lucrurile. Cand te duci la un duhovnic, doresti ca toate ocupatiile, rostirile, gandurile sa fie potrivite voii lui Dumnezeu. Daca persoana respectiva nu a alergat asa la un duhovnic, atunci nu trebuie sa ne mai miram de ce nu a fost multumit.

cristiboss56 08.01.2009 17:57:52

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 108260)
Ai inteles gresit Cristi. Daca vor veni 5, 8, 18 sa ceara un sfat, eu o singura persoana recomand. Nu am comentat experienta ta. Am convingerea ca ai recomndat pe cine trebuie, insa, altfel stau lucrurile. Cand te duci la un duhovnic, doresti ca toate ocupatiile, rostirile, gandurile sa fie potrivite voii lui Dumnezeu. Daca persoana respectiva nu a alergat asa la un duhovnic, atunci nu trebuie sa ne mai miram de ce nu a fost multumit.

Da, draga Costel ai mare dreptate, numai ca vezi tu , foarte multi din cei ce au solicitat o "recomandare, sfat", au cam alergat de la un duhovnic la altul, din N motive, unul find oprirea de la Sf. Impartasanie, altii nu au inteles de ce trebui neaparat sa se tina post, si multe alte motive. Este riscant draga Costel a da sfat in alegerea unui duhovnic. Ca sa fiu mai explicit , a fost un caz cand cel indrumat a spus ca a fost trimis la recomandarea facuta de X de aici de pe forum, apoi sa apara nemultumirea lui Y fata si de duhovnic si de X de pe forum. Nu trebuie date nume, dar vazand o astfel de atitudine cel putin ciudata si tragand invatamintele situatiei respective, indemn la prudenta, pentru ca draga Costel, nu stii efectiv persoana careia ii dai sfatul. Aici este marele risc, plus ca fiecare ce va scrie aici , va recomanda o Biserica, un duhovnic. Apar la un moment dat , sa zicem, 5- 10 recomandari, fiecare sustinandu-si duhovnicul recomandat, aparand dezorientarea celui indrumat. La asta ma refeream in cele scrise de mine inainte. Este bine, deci a face o recomandare si de a da un sfat in acest sens, unei persoane cu adevarat cunoscute. Parerea mea personala, repet, personala, ca astfel de sfaturi pe net, au un risc, pe care este bine a-l evita.

geo.nektarios 08.01.2009 18:10:21

[SIZE=4]Adevaratul duhovnic nu poate fi niciun om! Adevaratul "duhovnic" este CONSTIINTA proprie in fata careia NIMIC nu poti ascunde!!! PREOTUL DUHOVNIC numai DEZLEAGA de pacate, dar constiinta nu "te dezleaga" atat de usor!!! Iti trabuie MULTA nevointa si infranare de la fapte rele ca sa o poti linisti! Cum zice Sf.Ioan Hrisostom: "Constiinta curata face in suflet SARBATOARE!"!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca te mustra constiinta si mergi chiar si la un preot curvar sau betiv si i te marturisesti CURAT, Hristos pr SMERENIA ta, iti va spune PRIN GURA ACELUI PREOT cele de mantuire SUFLETULUI!!! Repet: numai pt smerenie si pt ca ai VRUT sa iti CURATESTI sufletul de patimi si murdariile pacatelor!! [/SIZE]
[SIZE=4]Daca noi mergem cu SMERENIE la spovedit si cu CAINTA adevarata, Hristos lucreaza si acel preot betiv sau curvar si il va face sa isi INDREPTE viata!!! [/SIZE]
[SIZE=4]De aceea nu mai avem duhovnici BUNI, pt ca nu mai sunt UCENICI BUNI!!! [/SIZE]
[SIZE=4]Inima curata zideste intru mine Dumnezeule si duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele![/SIZE]

eduardd 09.01.2009 09:02:56

Fratilor toti aveti dreptate, insa daca imi permiteti vreau sa spun si eu ceva, nu ca o justificare sau manata de un sentiment de vina..
Imi spunea odata parintele Arsenie asa. draga, daca vine Duhul spre tine si NU te gaseste pregatit se intoarce si poate reveni abia la moarte sau poate nici atunci.. Indemnata fiind de aceste cuvinte am simtit nevoia sa raspund acestei rugaminti. Daca fratele nostru maxx a avut doar o sclipire ( iarta maxx este doar o presupunere) si luminat de ea a scris.. Noi avem datoria sa ajutam. Fiecare dupa putinta..Hotararea cat si decizia finala insa, ii reveni insa lui maxx.

aurel1211 09.01.2009 17:01:55

Doamne ajuta. Nu e vorba de duhovnici rai dar e vorba de iscusinta lor de ati da sfaturi si de a te indrepta . Medicamentul care til da ca sa iti vindeci sufletul.

eu-cristina83 09.01.2009 17:36:47

Cred ca in momentul cind cauti un duhovnic trebuie in primul rind sa te rogi sa ti-l GASEASCA Dumnezeu. Duhovnicul pe care ti-l alegi, trebuie sa aiba aceeasi chimie ca si a ta, adica sa se potriveasca perfect una cu alta. Nu vi s-a intimplat niciodata sa intilnesti o persoana care sa vezi ca se aseamana cu tine din multe pdv si totusi sa nu aiba acel ceva care sa te atraga? Asa si cu duhovnicul. Toti au facut teologia, toti spovedesc, toti dau sfaturi dar daca merg doi oameni la ac duhovnic cu ac problema le va raspunde diferit. Din proprie experienta va spun ca in urma cu multi ani, cind am fost nevoita sa imi schimb duhovnicul, nu credeam ca voi mai gasi pe cineva la fel. Uite ca am gasit un parinte minunat, care m-a indrumat mult mai bine poate, dar pt ca sa beneficiez de sfaturi si spovedanie trebuie sa fac un drum mai lung, dar asta nu conteaza. Important e ca eu nu l-as schimba pt. nimic in lume. Si acum unde vroiam sa ajung... am intilnit fff multe pers. care nu au fost multumite de sfaturile lui, spunind ca au simtit ca nu a inteles ce au vrut ele sa spuna, ca le-a dat raspunsuri "bune, lecate de biserica" dar ca nu a atins problema 100%. Sfatul meu , pe care l-am dat tuturor celor care m-au intrebat de un duhovnic a fost sa mearga la mai multe biserici, manastiri, sa vada mai multi preoti si chiar sa si vb. cu ei, si in momentul cind va vrea Dumnezeu sa il gaseasca le va spune ceva din adincul sufletului du-te ca acest o te va intelege cel mai bine.

Hartford 09.01.2009 19:48:23

Citat:

Īn prealabil postat de eu-cristina83 (Post 108516)
Cred ca in momentul cind cauti un duhovnic trebuie in primul rind sa te rogi sa ti-l GASEASCA Dumnezeu. Duhovnicul pe care ti-l alegi, trebuie sa aiba aceeasi chimie ca si a ta, adica sa se potriveasca perfect una cu alta. Nu vi s-a intimplat niciodata sa intilnesti o persoana care sa vezi ca se aseamana cu tine din multe pdv si totusi sa nu aiba acel ceva care sa te atraga? Asa si cu duhovnicul. Toti au facut teologia, toti spovedesc, toti dau sfaturi dar daca merg doi oameni la ac duhovnic cu ac problema le va raspunde diferit. Din proprie experienta va spun ca in urma cu multi ani, cind am fost nevoita sa imi schimb duhovnicul, nu credeam ca voi mai gasi pe cineva la fel. Uite ca am gasit un parinte minunat, care m-a indrumat mult mai bine poate, dar pt ca sa beneficiez de sfaturi si spovedanie trebuie sa fac un drum mai lung, dar asta nu conteaza. Important e ca eu nu l-as schimba pt. nimic in lume. Si acum unde vroiam sa ajung... am intilnit fff multe pers. care nu au fost multumite de sfaturile lui, spunind ca au simtit ca nu a inteles ce au vrut ele sa spuna, ca le-a dat raspunsuri "bune, lecate de biserica" dar ca nu a atins problema 100%. Sfatul meu , pe care l-am dat tuturor celor care m-au intrebat de un duhovnic a fost sa mearga la mai multe biserici, manastiri, sa vada mai multi preoti si chiar sa si vb. cu ei, si in momentul cind va vrea Dumnezeu sa il gaseasca le va spune ceva din adincul sufletului du-te ca acest o te va intelege cel mai bine.

Daca voi din tara va plingeti de duhovnic ce sa mai zicem noi cei de afara?

Okay Cristina si noi cei din afara care avem un preot pe o raza de 1000 Km sa zic cum sa-i gasim noi?sa ne dam seama daca ne potrivim cu chimia sau cum ai spus?poi eu ar trebui sa umblu toata America. Sau daca duhonicii nostri se schimba mereu din diferite motive atunci cum sa facem?La noi au fost pina acum patru preoti si vreau sa-ti spun ca m-am spovedit la toti si am urmat canoanele la fiecare. Eu zic sa fie un duhovnic cit de pacatos ar fi are har si asta e important.(chiar si al din sant)

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.

eu-cristina83 09.01.2009 19:55:18

Deacord cu tine, numai ca eu m-am referit la cei care au posibilitatea, m-ai inteles gresit. In cazul tau nu stiu ce sa spun, dar cred ca sunt multi care au un duhovnic de citiva ani buni si stiu ce inseamna asta. Uite, duhovnicul meu are si el persoane care nu pot ajunge mereu la el dat se spovedesc la un alt preot, isi spun pacatele si cind vin in tara merg la dansul. Mai tin legatura si prin telefon pt. un sfat, etc.

clementia 10.01.2009 21:02:51

Buna
 
Buna seara, sunt noua pe forum ma bucur sa va gasesc aici cu probleme asemanatoare. Caut disperata raspunsuri la multe intrebari si vin de pe un alt forum care merge mai greoi si parca nu sunt pe deplin multumita de raspunsurile primite.
Legat de duhovnic am sa postez si eu ceva, sunt in cautare de duhovnic si ma rog in fiecare zi sa-l gasesc.

Deci am fost sfatuita de cineva sa caut acel duhovnic dupa ce i-am povestit urmatoarele:
mi-a trecut mie lla un moment dat prin cap ideea ca m-am spovedit uneori si este posibil sa fii primit impartasania pe nedrept. Adica m-as fi asteptat sa primesc canon in loc de impartasanie ; cum asta ? citind cartea Pelerinul roman de diacon Gheorghe Barbut la pagina 40 gasesc " Asa ne spovedim noi crestinii ortodocsi" unde sunt insirate cele 240 de pacate.
La fel mi-am amintit dupa ce am citit eu una alta in cartea de care va spun ca la o spovedanie in tinerete cand eram mai nestiutoare am primit un canon dupa o spovedanie care nu l-am implinit . Deci pentru aceste pacate va trebui sa ma spovedesc din nou ? pentru cele care dupa cum scrie in carte ar fi trebuit sa fiu oprita de la impartasanie. Din cauza aceasta sunt si eu momentan in cautarea unui duhovnic la care sa ma spovedesc din tineretile mele si pana in prezent. Preotii oraselor nu mi se par ca-si fac toti datoria cumsecade de duhovnic, cer iertare -stiu ca nu e treaba mea sa-i judec dar am aici in imediata apropiere o biserica si unde m-am spovedit de fapt mai des ,sa ma duc aici ?pentru spovedania completa? voi ce ziceti?pot sa va cer parerea?
Ce parere aveti ?
Poate imi spuneti daca exista si un preot pe forum.

cristiboss56 10.01.2009 22:55:15

Citat:

Īn prealabil postat de clementia (Post 108767)
Buna seara, sunt noua pe forum ma bucur sa va gasesc aici cu probleme asemanatoare. Caut disperata raspunsuri la multe intrebari si vin de pe un alt forum care merge mai greoi si parca nu sunt pe deplin multumita de raspunsurile primite.
Legat de duhovnic am sa postez si eu ceva, sunt in cautare de duhovnic si ma rog in fiecare zi sa-l gasesc.

Deci am fost sfatuita de cineva sa caut acel duhovnic dupa ce i-am povestit urmatoarele:
mi-a trecut mie lla un moment dat prin cap ideea ca m-am spovedit uneori si este posibil sa fii primit impartasania pe nedrept. Adica m-as fi asteptat sa primesc canon in loc de impartasanie ; cum asta ? citind cartea Pelerinul roman de diacon Gheorghe Barbut la pagina 40 gasesc " Asa ne spovedim noi crestinii ortodocsi" unde sunt insirate cele 240 de pacate.
La fel mi-am amintit dupa ce am citit eu una alta in cartea de care va spun ca la o spovedanie in tinerete cand eram mai nestiutoare am primit un canon dupa o spovedanie care nu l-am implinit . Deci pentru aceste pacate va trebui sa ma spovedesc din nou ? pentru cele care dupa cum scrie in carte ar fi trebuit sa fiu oprita de la impartasanie. Din cauza aceasta sunt si eu momentan in cautarea unui duhovnic la care sa ma spovedesc din tineretile mele si pana in prezent. Preotii oraselor nu mi se par ca-si fac toti datoria cumsecade de duhovnic, cer iertare -stiu ca nu e treaba mea sa-i judec dar am aici in imediata apropiere o biserica si unde m-am spovedit de fapt mai des ,sa ma duc aici ?pentru spovedania completa? voi ce ziceti?pot sa va cer parerea?
Ce parere aveti ?
Poate imi spuneti daca exista si un preot pe forum.

Draga Clementina, bine ai venit pe acest forum ! Pareri pot fi multe , dar important pentru tine sa ai sufletul impacat pentru cele ce le faci , pentru ca sigur constiinta ta , eu din tine , te va atentiona , te va mustra atunci cand ceva este in neregula. Marea rugaminte a mea este in primul rand sa pastrezi continuu legatura cu Dumnezeu, vorbirea cu El si asta se face cu multa rugaciune, rabdare si intelepciune. Sa-ti pastrezi echilibrul si cumpatarea in viata ta. Ascultam astazi la Tv . Trinitas , o emisiune, foarte interesanta, unde printre altele se spunea, ca Dumnezeu ne incearca in fiece zi, ca un bun parinte, dascal, dandu-ne ca la scoala cate un extemporal, un test, reprezentand diferite incercari , un om ce zi de zi ne cicaleste, ne streseaza, mici emotii legat de un anumit lucru , situatii neprevazute , etc. De noi depinde cum raspundem acestor "teste, extemporale", pentru ca absolut nimic nu este fara voia Lui. Pedagogia Divina se bazeaza pe dragostea si intelepciunea , ce intrece mintea si intelegerea omeneasca. Revenind la problema ta, repet rugaciunea , postul si nadejdea in Dumnezeu, iti va aduce rezolvare la cele cu folos tie si cu siguranta si un duhovnic sufletului tau. Odata gasit, sa-l pastrezi, pentru ca nestatornicia nu este cu folos . De la nestatornicie, superficialitate, pleaca multe. Mergi unde sufletul tau va gasi linistea dorita , indiferent la ce Biserica, numai ca tu sa fi impacata ca ai facut o alegere buna. Prea Sfanta Fecioara , sa-ti fie alaturea in alegerea ta si sa te fereasca de tot raul cu acoperamantul ei ! Amin ! +

fllorina 11.01.2009 11:49:13

Eu il recomand pe parintele Vladimir Alexa de la Antim. Este preot de mir, tanar si f ravnitor, are multa rabdare si da sfaturi exceptionale. Pentru cine vrea, ma puteti contacta prin mesaj privat pentru numarul de mobil al parintelui, pentru programare la spovedanie. Inca mai poate primi fii duhovnicesti.

clementia 11.01.2009 14:53:43

Multumesc pentru intentie insa cred ca nu locuim in aceeasi zona.

EugeniaG 12.01.2009 08:43:15

hehehe, ma amuza unle postari , eu cred ca nu exista duhovnici rai si sper sa nu gasesc nicioadata vreun duhovnic rau ...dar exigenti sau stricti sunt , mai ales parinti , sa ma ierte Dumnezeu dar sunt .....eu fiind de rit vechi ca asa m-au botezat ai mei din neam.... noi facem crucea alfel , tinem cele 3 degete pentru Sfanta Treime alfel desi credinta este aceeasi , avem si cateva obiceiuri care culmea nimeni nu ti le arata sau sa te invete depre ele , si am fost mut timp frustrata din cauza aceasta , pentru ca am intalnit preoti care m-au criticat public pentru cum tin mana cand ma inchin , pentru ca nu stiu in ce zile se tin liturghii sau cand s-a citit din evanghlie asa ca m-am indepartat de acele biserici de unde plecam ultra rusinata, ma intorceam acasa speriata, ingrozita chiar , ce ganduri mai aveam, unii chiar imi radeau in nas cand pupam crucea spunand " iti place mai mult pe la discoteca decat la cruce", deci teribil si fals ....si de-a lungul timpului am auzit matusi , cate cineva spunandu-mi de biserci si manastiri ca un colt de rai , si intr-adevar asa este sunt biserici si manastiri ca un colt de rai....am auzit si de preoti , de duhovnici , dar nu am indraznit inca sa vorbesc cu unul pentru ca tot astept sa gasesc un preot cunostinta de-a familiei, este atat de milostiv , nu vrea bani , ajuta oamenii saraci cu banutii lui , e preot calugar si de abia astept sa vorbesc cu el despre toate si sa invete mai multe lucruri......eu una fiind atat de complexata in trecut cred ca e bine sa auzim numele preotilor care va sunt voua de suflet , nu se stie niciodata cand ajungem la unul din ei , din voie sau de nevoie ....chiar nu as intra intr-o biserica unde nu am mai fost sau nu stiu nimic de ea si sa ma apropii de vreun preot de frica sa nu aduc trecutul in prezent daca aud pe parinte spunand ceva la adresa mea:P , hehehe, pe bune ca eram ingrozita:P... acolo unde nu stiu nimic depre locul respectiv , doar ma rog pentru sanate si protectia Sfintei Treimi, aprind lumanari si sarut icoanele dragi.

Va doresc multumire sufleteasca si sa-l aveti pe Dumenzeu mereu cu voi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:14:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.