Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfanta Liturghie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5049)
-   -   pomelnicul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2190)

danyel 19.08.2007 11:27:55


Sunt multe reguli dar important este dragoastea pe care o porti celor dragi, daca-i iubesti roaga-te pentru ei, nimic nu te poate opri sa o faci

urzicuta 23.08.2007 20:19:42

...nici alcoolici,curvarii,apostatii,sinucigasii,cei ce traiesc necununati nu trebuie trecuti...cred ca o sa dau pomelnicul gol data viitoare!

mirelat 23.08.2007 21:46:18

urzicuta, dar ce-ar fi sa-l intrebi pe sotul tau sa ne spui si noua parerea lui, ca e preot.

urzicuta 24.08.2007 16:21:23

..sotul meu primeste pomelnicele asa cum le dau oamenii ,multi confunda pomelnicul cu acatistul.,adica nu stiu sa scrie nici pe unul nici pe altul ceea ce nu este bine...de multe ori cand e intrebat de cate o mamae daca sa-l treaca si pe fiul betiv,evident cA raspunde afirmativ,poti sa-i refuzi unei mame rugaciunea facuta in numele fiului ei..oricum ingerul lui Dumnezeu sterge numele nevrednice din pomelnic..nu am apucat sa-l intreb pe sot..va spun din ceea ce-mi povesteste

dan73 24.08.2007 17:17:58

Este bine sa-i trecem pe toti, insa, sa nu credem ca doar printr-o pomenire se produce indumnezeirea mea. Mirela, ceva cunostea persoana respectiva. In sensul ca Dumnezeu nu lucreaza mecanic, magic. El astepta si deschiderea noastra. Asa-i daca este iubire. El "coboara" dar este nevoie si de chemare. Dar, sa nu uitam ca "mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului".

24.08.2007 19:01:22

Mirela, scrie lui Negroponte al nostru;) El iti va da cel mai bun sfat:rolleyes:
cu dragoste jenica

Mirean 24.08.2007 19:55:53

As vrea sa stiu: Cum se crei corect un pomelnic? Dar un Acatist?

urzicuta 24.08.2007 22:12:06

Pomelnic:Vii stanga,MORTI DREAPTA,eu scriu in josul paginii rugaciunea inimii,iar acatist numai vii.

urzicuta 24.08.2007 23:00:58

scuze:m-am grabit .. am descris cu vii si mortii sf.Liturghie,pomelnicul este numai pentru morti,actistul si Sf.maslu numai pentru cei vii ca si Litia de altfel

mirelat 25.08.2007 08:08:38

Jenica, multumesc de sfat, am sa-l urmez asap.

Fratilor, m-ati bagat putin in ceata.... la noi la biserica se dau separat pomelnicele pentru cei vii si pentru cei morti.

Cel pentru VII are tiparit in centrul paginii, sus, un porumbel - Duhul Sfant, ca sa stie lumea ca acolo sa scrie pe cei vii. Iar cel pentru MORTI, are o cruce in susul paginii, si amandoua au cate un chenar frumos pe margine.

Eu pe amandoua scriu "Sf. Liturghie... " si pun data respectiva, cand se face slujba. Acuma, daca ma gandesc bine, poate ca nu e corect sa le spun la amandoua POMELNIC, dar ptr mine asta sunt de fapt, ca dupa ele pomeneste preotul numele/ crestinii la Sf. Liturghie.

ACATISTUL - pe cand eram in Romania am mers si eu, convinsa de o prietena, sa dau acatist la Biserica Sf. Anton(ie) din Bucuresti, in spatele Hanului lui Manuc. Acolo erau niste femei care scriau acatiste pentru cine dorea si nu prea stia cum sa scrie. La ele am vazut, dar si la prietena mea si la alte persoane, ca ACATISTUL in sine era ca o rugaciune, in care iti spuneai of-ul si cereai ajutorul lui Dumnezeu. Apoi, in josul paginii, se treceau si numele crestinilor care doreai sa fie ajutati prin respectiva rugaciune.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:15:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.