Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   DESPRE PSALTIRE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2204)

iubire 22.08.2007 20:42:44

AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?

urzicuta 22.08.2007 23:24:51

:(...nu mai citesc..deocamdata..dar doua pe zi cred ca ar fi bine.

24.08.2007 10:57:23

Iubire, eu te sfatuiesc sa NU citesti decat daca ai binecuvantare de la duhovnic. Daca nu ai duhovnic fa-ti unul:) si cat iti va da dezlegare atata citeste. Pr Arsenie Papacioc spune sa nu citesti mai mult de o catisma, cei mai ravnitori de au binecuvantare pot ajunge la 3 catisme. Dar NIMIC fara binecuvantare. parerea mea:rolleyes:..acuma tu faci cum vrei..
jenica

cristina83 24.08.2007 12:45:36

Si duhovnicul meu tot o catisma pe zi mi-a spus sa citesc. Din ce stiu nu este recomandat sa citesti fara binecuvintare.

iuda 26.08.2007 23:36:58

eu stiu ca tot cu binecuvantare si tot o catisma pe zi,sau cat iti spune duhovnicul

GEORGIANA22 17.09.2007 23:41:41

AM O PRIETENA CARE A CITIT TOATA PSALTIREA ODATA, IAR A DOUA ZI A AVUT PROBLEME IN FAMILIE, S-A CERTAT CU FRATELE EI E FOST SCANDAL MARE, ASTA PT. CA NU A FACUT CU BINECUVANTARE.
EU DIN PACATE NU PREA AM TIMP SA CITESC LA PSALTIRE, TREBUIE SA AM GRIJA DE COPIII MEI.
DOAMNE AJUTA

cozia 18.09.2007 17:35:05

Citat:

În prealabil postat de GEORGIANA22
SCANDAL MARE

Asa este, si mie mi s-a intimplat la fel.
Jenica , multumesc de sfat, Dumnezeu cu Sfintii Sai sa te raspalteasca pentru timpul tau petrecut cu noi ca sa ne inveti
Doamne Ajuta!

19.09.2007 08:46:44

Andrei, sa te fereasca Dumnezeu sa inveti ceva de la mine. Nimica bun nu am! Ceea ce scriu eu pe aici sunt doar sfaturi primite de la parinti, maici, carti. Nu fac decat sa dau copy la ceea ce gasesc prin internet!! cand cineva ma intreaba ceva dau fuga in net, caut si postez..apoi imi frec mainile multumita ca am mai inselat pe unul cu "intelepicunea" mea.... Eu nu sunt capabila sa dau macar un singur sfat din inima mea! Nu e smerenie crede-ma e ADEVAR! Fugiti de mine fratilor ca de dracul!! Nu va lasati inselasi de aceasta masca afisata. Am atata rautate in inima ca nici nu va puteti imagina macar! Domnul si Maicuta Domnului sa va fereasca de un specimen ca mine pe voi pe toti!

quasar 19.09.2007 12:51:01

pai recent mi-am cumparat psaltirea.si nu am voie sa citesc din ea?:(:(

cozia 19.09.2007 16:51:18

...se pare ca doar o catisma pe zi. Eu zic ca ajunge daca stai si o citesti incet cu multa atentie si aveam pe undeva o lista cu psalmii care se citesc la diverse ocazii neplacute, fizice si psihice recomandata de un Sfint.
Poate o are cineva?

cozia 19.09.2007 16:54:41

PSALMII CARE SE CITESC IN DIFERITE IMPREJURARI

Impotriva vrajmasilor, care te asupresc : Psalmii 3, 19, 30 si 31.

Cand bantuie ciuma sau alte boli, la noi sau in alta parte : Psalmul 90.

Dupa ce ai cazut in pacat : Psalmii 50, 45, 46, 70 si 72.

Cand mergi sa te judeci cu cineva : Psalmii 20 si 75.

Cand te apuca frica : Psalmii 6, 66 si 76.

Cand te supara necuratul : Psalmul 37.

In inchisoare, in robie sau cand cazi prizonier : Psalmul 69.

La dezlantuirea fulgerelor si traznetelor, sau cand bate grindina : Psalmul 84.

Cand mergi la razboi : Psalmul 84.

Cand incepi sa faci paine din recolta noua, sa gusti din vinul nou, sau sa mananci intai din orice fel de poame : Psalmul 33.

kvlr 19.09.2007 20:13:06

Sf . Ioan Gura de Aur zice: "Toate cartile sunt de folos si mare grija fac dracilor, dar nu ca Psaltirea".... de aia muti au ispite mari dupa ce citesc mai mult decât permite starea duhovniceasca... pe mine m au impresionat spusele Pr . Cleopa depre ispitele pe care le a avut în munti când citea Psaltirea... cu siguranta nu e de joaca cu ea pt ca e o "arma" puternica...
oricum ajuta foarte mult la înduhovnicirea noastra......
Dumnezeu sa ne lumineze!

cozia 19.09.2007 21:28:05

da, se pare ca citind catismele...ceva se pune in miscare in jurul nostru de care noi in ticalosia noastra, a mea, nu le putem intelege iar mintea noastra nu are cum sa le cuprinda...unii, cei imbunatatiti, au ajuns de au putut sa intrevada pericolul abuzului in a folosi psaltirea si de aceea, chiar fara sa stim de ce, trebuie sa ascultam de ei, de Sf. Parinti.

marilena12 19.09.2007 22:09:58

Pana sa aflu si eu toate astea, citeam din psaltire fara binecuvantare, din nestiinta. S-a luat bietul parinte cu mainile de cap ingrozit cand a aflat: aoleuuu, pai Psaltirea este rugaciune pura, dupa Sfanta Liturghie are cea mai mare putere, nu se citeste ca lectura! Tot asa cum nu se fac acatiste 40 de zile fara binecuvantare, nu se citeste psaltirea fara pregatire duhovniceasca si dezlegare, cat considera preotul ca este potrivit, pt ca altfel, din mandrie mari ispite diavolesti pot aparea, chiar hula si alte pacate impotriva Duhului Sfant! Sa fim cu luare aminte, sa ascultam de duhovnic!

ion52 19.09.2007 22:50:10

Ce este Psaltirea mai exact?

20.09.2007 19:22:00

Citat:

În prealabil postat de ion52
Ce este Psaltirea mai exact?

:)PSALTIREA este teologia teologiilor.

mirelat 20.09.2007 20:11:30

Citat:

În prealabil postat de ion52
Ce este Psaltirea mai exact?

este cartea psalmilor, cuprinde cei 151 psalmi

krabu 22.09.2007 17:30:44

in post incerc sa citesc una dimineata si una seara.

altfel un psaml dimineata si unul seara

Z.Lidia 24.09.2007 17:13:17

Nu stiam ca Psaltirea se citeste cu binecuvantare. Duhovnicul mi-a dat canon sa citesc o catisma pe zi, in timpul postului.
Cartea pe care o am (de cativa ani), Psaltirea, tiparita cu binecuvantarea Preasfintitului Justinian, Episcopul Maramuresului si Satmarului, are cuvant inainte, apoi randuiala citirii Psaltirii, apoi psalmii. Dupa fiecare catisma are cateva rugaciuni.
Citez cate ceva din: Cuvant inainte:
"Ce este soarele intre celelalte lumini ale cerului? Aceea este Psaltirea intre celelalte carti insuflate de Dumnezeu.
Psaltirea lumineaza toate simturile inimii,toate sufletele cugetului si toate miscarile mintii,il incalzeste si-l veseleste, il lumineaza prin cunostinta adevarului si prin descoperirea dumnezeiestilor Taine. Il cuprinde cu dragoste catre Dumnezeu, cu caldura Duhului Sfant, si cu umilinta lacrimilor. Il veseleste cu aducerea aminte de Dumnezeu si cu fagaduinta vesnicilor bunatati ale Ierusalimului ceresc.
Zice si Marele Vasile: "nicio alta carte slaveste pe Dumnezeu asa, ca Psaltirea, nici se poate a se asemana cu folosul ei".
Psaltirea este partea cea aleasa cu Ingerii, cantarea preaiubita lui Dumnezeu, solitoare de mantuire omului pacatos, mangaiere batranilor, infrumusetare a tinerilor,luminare si intelepciune a pruncilor, podoaba preafrumoasa a femeilor celor intelepte. datatoare de smerenie, izgonitoare trufasilor draci, arma intru infricosarile de noapte, odihna ostenelilor de ziua."

Z.Lidia 24.09.2007 17:27:06

La capitolul Randuiala citirii Psaltirii, sunt recomandari pentru fiecare perioada (de la Duminica Tomii pana la 21 septembrie; 22 sept-20 decembrie; 21 decembrie-14 ian; 15 ian-pana la sambata dinaintea duminicii fiului risipitor; - pana la duminica lasatului sec de branza; in Postul Mare; in Saptamana patimilor).
Recomandarile sunt pt citire la Utrenie sau Vecernie, banuiesc ca pentru citirea in biserica.
Pentru fiecare credincios,in carte se recomanda intai rugaciunile incepatoare, apoi tropare. Dupa fiecare catisma, iar tropare si rugaciuni.

moro.d 26.09.2007 14:05:36

Citat:

Tocmai acesta e si scopul, sa-i deranjam, nu credeti?
eu cred ca scopul este mantuirea.
rugaciunile sunt de diferite intensitati si in functie de pregatirea duhovniceasca a fiecaruia, parintele duhovnicesc poate stabili ce rugaciuni poate citi fiul (duhovnicesc)... si nu cred ca ne putem compara noi cu un ascet. ascetul... sau in general cel care se pregateste bine... poate citi multe rugaciuni. rugaciunea este ca o arma sau ca un scut intr-o lupta (in cazul nostru, lupta cu patimile). de vreme ce noi nu suntem in stare sa "manevram" armele mai mici, pe care ni le da duhovnicul, oare cum ne vom descurca cu altele mai mari?

ancah 27.09.2007 16:38:45

Iata niste lucruri pe care nu le-am stiut. Va multumesc.

sofiaiuga 23.10.2007 21:06:54

PSALTIRE A,acest manunchi de rugaciuni catre DUMNEZEU sint foarte frumoase ,dar si foarte puternice si de accea dracul da din coada dupa cum zice par.Ioanichie Balan intr-o cuvintare.Adica lui dracu nu-i place acest fapt ca noi sa citim psaltirea. noi tre sa o citim spre slava lui DUMNEZEU si sa nu citim psalmii cu blesteme .Deci este f. bine sa citimpsaltirea cind avem probleme seriose pt. a ne lumina Dumnezeu ;da altfel este f. bine de citit zilnic,numai ca cel rau ne pune piedici ca nu-i place sa ne rugam lui Dumnezeu cu rugaciunile puternice ale psalmilor.

olo 13.11.2007 20:10:28

Este adevarat ca Pasltirea se citeste numai cu binecuvantarea preotului. Inainte de a citi Psaltirea trebuie mai intai sa ai sufletul curat, adica sa fii spovedit pentru a-ti merge bine, atunci cand citesti Psaltirea, deoarece, ea, este scris de duhul sfant, si este foarte puternica. De aceea parintele ati da ceea ce trebuie sa citesti.

mirelat 10.07.2008 06:11:23

Citat:

În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate

de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)

cristiboss56 10.07.2008 11:20:38

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Citat:

În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate

de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)

Psaltira se citeste ori de cate ori simti nevoi si citind-o cu dragoste, o sa ai mai tot timpul nevoie de ea. Este de mare folos si va face parte, cu siguranta, din viata, existenta ta.

Elena78 18.07.2008 12:30:37

Citat:

În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?

Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.

cristiboss56 19.07.2008 13:48:11

Citat:

În prealabil postat de Elena78
Citat:

În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?

Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.

Totusi, cititul din carte, este mult mai indicat. Trairea este alta! Poti alterna ascultarea cu cele ce le citesti tu. Nu stiu, dar uitam pe zi ce trece, caldura carti, a cuvantului tiparit, citit de mintea, sufletul si gura noastra. Iarta-ma, dar asta este parerea mea !

mirelat 19.07.2008 19:55:00

si eu sunt de aceeasi parere, cristi.

anita 13.08.2008 17:01:16

Cum se pomeneste cineva la Psaltire?

cristiboss56 13.08.2008 22:29:04

Citat:

În prealabil postat de anita
Cum se pomeneste cineva la Psaltire?

Anita draga, te rog fi putin mai explicita, mai lamuritoare in formularea ta de a pomeni pe cineva la Psaltire.

anita 15.08.2008 21:03:09

Cand citim psaltirea putem pomeni anumite persoane ,pentru tamaduirea lor sufletesca.

anita 15.08.2008 21:04:04

mai ales cei patimasi ,mai putin credinciosi.

anita 15.08.2008 21:07:31

pentru cei necredinciosi din familie sau nespovediti trimit un acatist la manastire ,cu mentiunea "pentru psaltire" pentru ceilalti dau acatist obisnuit.
Dar si noi cand citim psaltirea putem pomeni pe cineva drag,pentru indreptarea lui.

cristiboss56 16.08.2008 09:06:03

Draga Anita, iertare pentru intarzierea cu care iti raspund, dar e fara voie, din neglijenta mea. Dupa Psalmul Necanonic, la sfarsitul Psalmilor, in carte, sunt toate cele lamuritoare, existand un capitol aparte "Pomelnic": Pentru Sfanta Biserica,pentru cei Vii,pentru cei Raposati, pentru Tine. Exista si un capitol aparte, cu indicatii pentru citirea Psalmilor , pentru diferite imprejurari( vrajmasi,boli, frica, si alte imprejurari.

anita 16.08.2008 22:11:57

Am citit ,stiu despre ce este vorba ca am si eu la fel in psaltirea mea,pomelnic la sfarsit.
Nu stiu ,am primit indicatii din mai multe surse ,poate un preot ma poate lamuri.
oricum ,multumesc.

cristiboss56 17.08.2008 06:36:56

Citat:

În prealabil postat de anita
Am citit ,stiu despre ce este vorba ca am si eu la fel in psaltirea mea,pomelnic la sfarsit.
Nu stiu ,am primit indicatii din mai multe surse ,poate un preot ma poate lamuri.
oricum ,multumesc.

Doamne ajuta ! +

dorstor 19.08.2008 21:25:05

In manastire exista calugari care se scimba la citirea continua a psaltirii!acesta citire se face in biserica intre slujbe.Pomlnicele cu indicatia pt ,,psaltire'se citesc de acei monahi la sfarsitul fiecarei catisme.Poti face si acasa asa ceva,adica sa citeti un pomelnic dupa rugaciunile de la sfarsitul fiecarei catisme>

maria63 26.08.2008 22:47:28

Si eu am remarcat ca atunci cand citesc psalmii lucrurile se misca alfel...De fapt cred se asaza la locul lor.Am avut probleme mari...citeam psalmii in speranta de mai bine...imi doream ca raul sa dispara ,sa nu mai sufar daca se poate....si dimpotriva se agravau...alunecam spre deznadejde...credeam ca e in zadar...Si nu a fost asa!Nimic nu a fost in zadar.
Am citit undeva :"Fierul se curata de rugina in foc".Cam asta se intampla prin citirea psalmilor.Ne aruncam intr-o lupta cumplita , de foc!D-zeu ne vrea luptatori!
Cine poate sa aprecieze cat mai exact cat de vrednica sunt sa citesc psalmii? Nu o sa fiu niciodata la fel de vrednica ca un monah dintr-o manastire !Poate de aceea a fost mult mai rau inainte sa se mai linisteasca lucrurile.
In multe situatii in care am fost pusa si mi se pareau imposibil de suportat ,am reusit,nu stiu cum sa supravietuiesc , sa le trec.Unele mizerii care ma sufocau s-au spulberat ca niste baloane de sapun!Totul a depins de mine ,de cat puteam sa suport, de cat puteam sa rabd , sa ma lupt ca sa nu o iau razna!Nu stiu de unde am avut putere!Nu pot sa explic...PUTREA PSALMILOR
Ma astept la provocari si ma rog lui D-zeu sa ma ajute sa trec cu bine peste tot ce ingaduie el sa mi se intample.

cristiboss56 31.08.2008 00:03:24

Citat:

În prealabil postat de maria63
Si eu am remarcat ca atunci cand citesc psalmii lucrurile se misca alfel...De fapt cred se asaza la locul lor.Am avut probleme mari...citeam psalmii in speranta de mai bine...imi doream ca raul sa dispara ,sa nu mai sufar daca se poate....si dimpotriva se agravau...alunecam spre deznadejde...credeam ca e in zadar...Si nu a fost asa!Nimic nu a fost in zadar.
Am citit undeva :"Fierul se curata de rugina in foc".Cam asta se intampla prin citirea psalmilor.Ne aruncam intr-o lupta cumplita , de foc!D-zeu ne vrea luptatori!
Cine poate sa aprecieze cat mai exact cat de vrednica sunt sa citesc psalmii? Nu o sa fiu niciodata la fel de vrednica ca un monah dintr-o manastire !Poate de aceea a fost mult mai rau inainte sa se mai linisteasca lucrurile.
In multe situatii in care am fost pusa si mi se pareau imposibil de suportat ,am reusit,nu stiu cum sa supravietuiesc , sa le trec.Unele mizerii care ma sufocau s-au spulberat ca niste baloane de sapun!Totul a depins de mine ,de cat puteam sa suport, de cat puteam sa rabd , sa ma lupt ca sa nu o iau razna!Nu stiu de unde am avut putere!Nu pot sa explic...PUTREA PSALMILOR
Ma astept la provocari si ma rog lui D-zeu sa ma ajute sa trec cu bine peste tot ce ingaduie el sa mi se intample.

Multa nadejde Maria, neuitand nici o clipa , cat de trecatori suntem in asta lume si asa cum bine spui, toate cele de aici, necazurile, agoniseala lumeasca si alte cele vor disparea, se vor risipi, precum baloanele de sapun. Sa imagazinam in sufletul nostru, cat mai multe din cele cu folos, inmultind talantii dati, trecand vamile vazduhului cu cele de folos intru vesnicie si multe din toate acestea, in Psalmi aflam. Este lumea unica a Psalmilor, o lume inspirata de Duhul Sfant ce din Tatal purcede intru vesnicie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:58:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.