Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Doliul , ce inseamna el? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5371)

clementia 19.01.2009 15:38:54

Doliul , ce inseamna el?
 
Ce inseamna doliul la ortodocsi ? De ce purtam haine negre si cat timp? Daca nu le purtam inseamna ca nu suntem crestini sau ca nu am iubit suficient persoana decedata ?

Nu este suficient sa aprindem o lumanare pentru cel decedat , sa ne rugam pentru el sa facem pomana.. cu ce il ajuta acolo in cer la judecata haina noastra neagra purtata vreme indelungata?
Ma iertati .

razvan_m 19.01.2009 18:24:53

Doamne ajuta!

Sora Clementia,
Din ce am citit din Sfintii Parinti purtarea negrului [doliului] pentru cei dragi adormiti este un obicei preluat din paganatatea greco-romana. Cei care nu credeau in viata de dupa moarte isi jeleau cazand in disperare apropiatii adormiti, dupa cum si bocitoarele la cei adormiti au aceeasi credinta cu paganii [non-existenta vietii de dupa moarte].
Chiar daca purtam doliu dupa cei adormiti trebuie s-o facem fara sa cadem prada desnadejdii, asemenea paganilor, caci desnadejdea este un dar oferit de aghiuta Lucifer celor doar caldicei in credinta, spre pierzarea lor si a sufletelor lor , nu celor fierbinti in credinta si cu nadejdea mereu pusa in Dumnezeu. Caci purtand doliu cu desnadejde, desi stim ca Hristos, Dumnezeul nostru, a inviat din morti, nu acceptam ca si cei dragi ai nostri adormiti vor trece, asemenea Lui, de la moarte la Viata!

Doamne, ai mila de noi, pacatosii!

Romeo

costel 19.01.2009 19:13:02

Clementina, nu sunt impotriva obiceiului de a imbraca o vreme ceva negru in semn de doliu. Dar mi-ar parea rau sa stiu ca odata cu renuntarea la acest fel de doliu, aducem si uitarea persoanei trecute la cele vesnice. Eu sunt si astazi in doliu pentru persoanele dragi, chiar daca sunt ani de cand au trecut la viata de dincolo. Si te rog sa ma crezi, ca asa imi doresc sa raman. Nimeni nu le poate inlocui. Sigur, e mai important sa ne rugam pentru el, decat sa purtam ceva negru o vreme.

adrian010155 19.01.2009 21:40:23

In timp, doliul a capatat alte semnificatii. El nu mai exprima deznadejdea ci durerea despartirii, despre care nu stii daca va fi temporara sau eterna, semnifica respect fata de amintirea celui plecat din lume, precum si asumarea unei perioade in care doresti sa fii singur cu durerea ta.

clementia 20.01.2009 17:06:43

Va multumesc , mai ascult si alte pareri..

danyel 21.01.2009 12:41:53

In Ardeal exista un obicei prin care rudele apropiate a unui decedat poarta doliu un an de zile, mi se pare exagerat dar asa e, aici la slujba inmormantarii niciun om nu vine imbracat altfel decat in negru, si preotii sunt si ei imbracati in negru(exceptia facand inmormantarile din saptamana luminata cand preotii se imbraca cu vesminte in culori)
In restul zonelor tarii am remarcat ca la slujba inmormantarii nu toti oamenii sunt in negru si preoti nu au toate vesmintele pe ei, decat epitrafirul si acela colorat, cred ca sunt diferente de la zone la zone,

clementia 22.01.2009 14:12:40

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 110681)
In Ardeal exista un obicei prin care rudele apropiate a unui decedat poarta doliu un an de zile, mi se pare exagerat dar asa e, aici la slujba inmormantarii niciun om nu vine imbracat altfel decat in negru, si preotii sunt si ei imbracati in negru(exceptia facand inmormantarile din saptamana luminata cand preotii se imbraca cu vesminte in culori)
In restul zonelor tarii am remarcat ca la slujba inmormantarii nu toti oamenii sunt in negru si preoti nu au toate vesmintele pe ei, decat epitrafirul si acela colorat, cred ca sunt diferente de la zone la zone,

Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .

MarinaAlca 22.01.2009 14:35:58

Citat:

În prealabil postat de clementia (Post 110895)
Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .

Pana la urma,dupa umila mea parere, cred ca depinde de fiecare individ in parte... in cazul meu, dupa decesul bunicii am purtat doliu destula vreme.. chiar am prins o vara super calduroasa..soarele te dogorea si mai si ,prin hainele cernite.. si totusi asa am simtit.. nu am luat-o nici ca pe o obligatie nici ca pe o constrangere...In schimb, la slujba de inmormantare nu am fost in negru,ptr ca date fiind circumstantele (alergatul de colo colo dupa cumparaturi, plus toata treaba organizatorica cu cimitirul si slujba de inmormantare)efectiv nu am mai avut timp sa ajung acasa sa ma schimb in haine negre. Si apoi, ar fi insemnat sa o las pe bunica singura la capela inaintea inmormantarii, doar ptr moftul meu de a merge sa ma schimb in negru.

danyel 23.01.2009 11:41:06

Citat:

În prealabil postat de clementia (Post 110895)
Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .

Eu iti spun de ardeal pt ca eu sunt de aici si aici se pune mare accent, desi cred ca e exagerat dar multi se tem de gura lumii si de aceea poarta doar negru , din cate am aflat, traditia cu purtatul doliului atat de mult timp , este preluata de la comunitatea maghiara, foarte numeroasa in aceasta zona, tot de la ei s-a preluat "luminatia" aprinderea pe 1 noiemberie seara a zeci de lumanari pe mormantul celor dragi
eu cred ca perioada de doliu ar trebui sa fie de 40 de zile si nu mai mult, dupa aia se poate sa cazi in deznadezde, tot umbland in haine cernite
viata merge inainte chiar daca unul dintre noi nu mai este, moartea este o realitate a vietii noastre,

floristama 23.01.2009 15:15:39

de ce purtam doliu?
 
eu personal am avut nefericirea sa port doliu in mai multe etape ale vieti mele.Dupa mama mea am simtit ca am ramas fara radacini si atunci am purtat 1 an de zile negru ,dupa aceia mi se pare ciudat sa port alte culori ,aceasta culoare si durerea din suflet m a adus in pragul depresiei.Cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa trec peste acest episod.Anul trecut a murit fratele meu , am purtat doar 40 de zile haine negre ,durere este in suflet ,pur si simplu am inceput sa urasc aceasta culoare <NEGRU>.Dupa parere mea doliu este in suflet ,nu sa impresionezi timp indelungat purtind negru,nimeni nu stie cita durere este in sufletul celui care pierde pe cineva drag .Doamne ajuta .


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:34:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.