Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3203)

Nosam 21.02.2008 01:37:19

Despre BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI si despre RUSII LIPOVENI.

Nosam 21.02.2008 01:38:53

CE STITI DESPRE RUSII LIPOVENI?

seminaristul 21.02.2008 01:54:15

Citat:

În prealabil postat de Nosam
CE STITI DESPRE RUSII LIPOVENI?

s-au separat de biserica rusa in secolul 17 cand patriarhul nikon a initiat o corectare a cartilor de cult, si unora inculti si analfabeti ca altfel nu pot spun li s-a parut ca schimba credinta, printre altele Nikon a introdus la rusi facerea semnului Sf. Cruci cu 3 degete(pana atunci faceau cu 2 dupa firea divono-umana a lui Iisus).
Separandu-se de Biserica oficiala a fost crunt prigoniti de autoritati incat multi au preferat sa emigreze stabilindu-se in Dobrogea(la Braila au Sediul mitropoliei pt lipevenii de pretutindeni)
in 1970 loctiitorul de patriarh Pimen ridica anatema arunca ta pe lipoveni

ory 21.02.2008 14:04:25

Nosam,nu stiu cine esti cu adevarat,dar cand aud de "Pravoslavnici",mi se face rau,tocmai datosita acestui individ care a batut recordul pe forum in banarile de care a avut parte,si nu degeaba,acest individ are ceva probleme la cap.Si,de altfel,este surprinzator cum un nou inregistrat pe forum,trece direct la subiect,si nu la oricare,ci de fiecare data la sectiunea ce are in vedere credinta stilului vechi,care in cele din urma poate deveni o problema....problema specifica de comunicare in relatia cu colegii de pe forum.
Chiar daca esti sau nu esti "el",nu vei recunoaste,fiindca,pe langa "gargara dogmatica",esti expert si in minciuni.

ory 21.02.2008 14:06:03

Deci,daca,si daca totusi nu esti "el",atunci imi cer scuze fata de tine si sper sa gasesti raspunsurile decente si cuprinzatoare la subiectul initiat de tine la acest topic...

Nosam 21.02.2008 16:34:47

Citat:

În prealabil postat de ory
Nosam,nu stiu cine esti cu adevarat,dar cand aud de "Pravoslavnici",mi se face rau,tocmai datosita acestui individ care a batut recordul pe forum in banarile de care a avut parte,si nu degeaba,acest individ are ceva probleme la cap.Si,de altfel,este surprinzator cum un nou inregistrat pe forum,trece direct la subiect,si nu la oricare,ci de fiecare data la sectiunea ce are in vedere credinta stilului vechi,care in cele din urma poate deveni o problema....problema specifica de comunicare in relatia cu colegii de pe forum.
Chiar daca esti sau nu esti "el",nu vei recunoaste,fiindca,pe langa "gargara dogmatica",esti expert si in minciuni.

Stai fara grija ori! Nu unt atat de 'pravoslavnic' incat sa postez ceva indecent! Nu o sa vezi asa ceva. Poate istoria precedenta a acestui forum a adus si astfel de evenimente... Eu am postat aici pentru ca sunt rus lipovean. Doar atat.

Nosam 21.02.2008 16:39:06

Citat:

În prealabil postat de ory
Deci,daca,si daca totusi nu esti "el",atunci imi cer scuze fata de tine si sper sa gasesti raspunsurile decente si cuprinzatoare la subiectul initiat de tine la acest topic...

Stai fara grija! In plus, nu cred ca as avea modive sa postez diferite teme ne-ortodox sau indecentd! Vreau numai sa vad ce parere au ortodocsii de aici despre anumite teme legate de rusii lipoveni.
Tu ce stii destre lipoveni?

moro.d 21.02.2008 16:43:25

ai aterizat imediat dupa ce intrusul a primit BAN ? hm..
dar cu ce te ajuta "parerea" noastra?

Nosam 21.02.2008 18:58:15

Cu ceea ce ajuta si pe evrei, si pe masoni, si pe musulmani, si pe catolicii de pe acest forum.

moro.d 21.02.2008 21:57:48

adik?


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:23:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.