Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Biserica Sf.Mercurie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1084)

cristiboss56 22.12.2006 23:17:21

Am fost prin multe locase sfinte din Bucuresti, dar din toate m-a impresionat o biserica relativ tinara,construita dupa revolutie,care poarta hramul SF. MERCURIE. Este din sectorul3 linga intrarea in parcul Ioan Cuza(fost IOR), in fata celebrului bloc Potcoava. La inceputul lucrarilor nu mi s-a parut ceva iesit din comun. De curind m-am dus la SF.Liturghie la aceasta biserica.Am ramar uimit de modul de organizare,sonorizare,amenajare interioara si exterioara. In biserica sin moastele SF.Mercurie si multe icoane adevarate capodopere de arta. Pe jos in interior totul este placat cu marmura incalzita (incalzirea este sub marmura).Este o atmosfera de vis. La intrare poti sa-ti procuri de la carti pina la cele mai diverse obiecte de cult la niste preturi f. mici si sint si de buna calitate. Curtea biserici este spatioasa cu banci si curatenia este desavirsita. Bravo celor ce deservesc aceasta biserica. Va invit cu inima deschisa sa o vizitati si voi. Doamne Dumnezeul nostru miluieste-ne pe noi !+

rhteam_2000 15.01.2007 17:08:28

Salutare Cristiboss56! cunosc foarte bine biserica Sfantul Mercurie din fata blocului Potcoava...este ceva maret. si cand te gandesti ca tot ce vezi acolo este facut in primul rand datorita lui Dumnezeu si apoi datorita familiei Pr. Paul Lepadatu si a catorva prieteni ai acestei familii. Sotia parintelui, cei doi baieti, nurorile parintelui...toti formeaza o echipa excelenta si fac la aceasta biserica toata munca...si fara sa se fereasca sa dea cu matura, sa spele pe jos in biserica...sa se ocupe de ordine si organizare, sa faca icoane...si multe altele. Cunosc foarte bine istoria acestei biserici. Exista si un site al Bisericii Sfantul Mercurie. Adresa este: www.mercurie.go.ro. sper sa mai fie si altii ca tine cristiboss56 care sa vina si sa viziteze si de ce nu sa participe usor-usor la sfintele liturghii. Unde mai punem ca biserica are si Cor...si multe alte elemente deosebite. Sanatate si sa auzim numai de bine. Cei interesati de anumite detalii despre biserica sau despre alte lucruri ii pot scrie parintelui la adresa lepadatu_paul@yahoo.com sau mercurie@go.ro. numai bine!

alexandra 15.01.2007 19:33:44

AM FOST SI EU O DATA ACOLO LA SF. MASLU, ESTE FOARTE FRUMOS. AM UN PRIETEN CARE ESTE DASCAL ACOLO SI DATORITA LUI AM AJUNS ACOLO.

cristiboss56 15.01.2007 19:50:28

Este biserica la care ma duc la SF. Liturghie si cel putin de doua ori pe saptamina. Stau aproape la o statie de masina. De acolo mi-am cumparat mereu mir , luminari, tamiie si carbuni , cadelnita, carticele ortodoxe, prescura, iconite, candela si multe altele. Ma simt foarte bine in acest locas , putind sa ma concentrez excelent. Ce nu am reusit , sa ma spovedesc aici. De sarbatori era f.aglomerat iar acum nu am avut curaj sa-l abordez pe parinte. Dar sper sa prind curaj si o sa fac pasul. Slujbele sint superbe pline de incarcatura. Din toate bisericile din zona nu are asemanare. Va multumesc pentru informatii si va ramin recunoscator. DOAMNE AJUTA !

cristiboss56 15.01.2007 19:51:36

Este biserica la care ma duc la SF. Liturghie si cel putin de doua ori pe saptamina. Stau aproape la o statie de masina. De acolo mi-am cumparat mereu mir , luminari, tamiie si carbuni , cadelnita, carticele ortodoxe, prescura, iconite, candela si multe altele. Ma simt foarte bine in acest locas , putind sa ma concentrez excelent. Ce nu am reusit , sa ma spovedesc aici. De sarbatori era f.aglomerat iar acum nu am avut curaj sa-l abordez pe parinte. Dar sper sa prind curaj si o sa fac pasul. Slujbele sint superbe pline de incarcatura. Din toate bisericile din zona nu are asemanare. Va multumesc pentru informatii si va ramin recunoscator. DOAMNE AJUTA !

Va_iubesc 16.01.2007 01:34:44

N-am reusit sa intru pe www.mercurie.go.ro. As dori si eu adresa exacta. Multumesc mult.

Cristi, tu zici ca "Ce nu am reusit, sa ma spovedesc aici. De sarbatori era f.aglomerat iar acum nu am avut curaj sa-l abordez pe parinte. Dar sper sa prind curaj si o sa fac pasul." Nu vreau sa intru in viata ta cu gandurile mele, dar tu nu ai un duhovnic in alt loc? Banuiesc ca stii ca duhovnicul e unul si nu te spovedesti la unul si la altul fiindca iti place biserica respectiva. Ca doar daca esti bolnav si ai trimitere la un spital specializat in cardiologie, nu o sa te opresti la o clinica de pediatrie ca-ti place design-ul ei, nu?!

Elena

cristiboss56 16.01.2007 10:18:38

Ai dreptate. Nu nu am un duhovnic, dar o sa ma duc la Cernica pentru asa ceva .Minastirea de acolo este si ea ceva deosebit pentru mine din multe puncte de vedere , nevrind acum sa intru in amanunte. In fond ai dreptate..... . In ceea ce priveste www.mercurie.go.ro se intra putin cam greu. Dupa 5 - 6 incercari am reusit. E interesant, de exemplu am aflat ca pentru spovedanie este programata vinerea cu incepere de la ora 15 . DOAMNE AJUTA ! +

rhteam_2000 16.01.2007 15:00:36

Salutare! Intr-adevar se intra mai greu pe site..dar asta datorita serverelor...si calitatii internetului. Pe site gasiti informatii destul de utile, printre care viata si acatistul sf. Mercurie si nu in ultimul rand PROGRAMUL slujbelor care este actualizat saptamanal. Stiati ca Biserica are un mic record....?? in sensul ca din cate stiu este cea mai rapida constructie de biserica din Bucuresti si nu numai....A fost sfintit locul pe 25 Martie 2003....iar in 15 August 2004 s-a facut prima sf. Liturghie, iar pe 22 august 2004 Biserica a fost Sfintita de catre Ps. Sebastian Ilfoveanu....in concluzie...DOAR 1 AN si 2 luni pentru o catedrala as putea spune....Mai este mult de munca in ceea ce priveste pictura. Oricum cat de curand se vor incepe si lucrarile de pictura. sanatate si numai bine!

rhteam_2000 16.01.2007 15:06:07

Pt. Ciristiboss56...iti recomand cu multa incredere sa mergi la Pr. Paul la spovedanie. Alege-l ca duhivnic si vei vedea ca e bine. Trebuie sa te gandesti la un aspect atunci cand alegi un duhovnic..si anume....un preot de manastire este intr-adevar un bun duhovnic...foarte citit, dar nu are aceeasi viata ca un preot de mir, care pe langa toate cunostintele de teologie si pregatirea specifica mai are si de-a face cu bucuriile si necazurile vietii. Vedea lumea prin ochii tuturor. Le cunoaste si pe cele duhovnicesti si pe cele lumesti. Ma gandesc la faptul ca un preot de manastire are ca "arie de acoperire" doar manastirea......pe cand un preot de mir se loveste zi de zi de problemele oamenilor, are si el o familie...si stie ce inseamna aceasta... Eu iti recomand tie..(si tuturor celor ce citesc aceste randuri) sa te gandesti bine..si sa iti alegi un duhovnic pe care il simti ca te-ar intelege din toate punctele de vedere. Sanatate si sa auzim numai de bine.

adina91 16.01.2007 23:01:09

Biserica Sf. Mercurie din Bucuresti este la o statie de casa mea . Intr-adevar , este un colt din Rai , iar parintele Paul este un om si un preot extraordinar . Mai este o singura biserica in tara ( si in lume )cu hramul Sfantului Mercurie unde a slujit tot parintele Paul , inainte de a ridica lacasul din Bucuresti . Biserica se afla la Plataresti , este de fapt o manastire de maici .


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:57:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.