Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Evanghelia lui Iuda (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3072)

ben_gal 31.01.2008 23:49:26

http://journals.aol.com/bmiller224/OldHickorysWeblog/entries/2006/04/19/the-gospel-of-judas/3831

The Gospel of Judas

A striking characteristic of the new text is the fact that it depicts Jesus as laughing a lot. This is a laughter of superiority and scorn for the blindness of others - including his disciples, who do not understand the essence of things, nor the significance of their acts. This laughter is typical of the figure of the Gnostic Jesus, and is familiar to us from other Gnostic texts, especially those found toward the end of World War II at Nag Hammadi, south of Fayum. The Nag Hammadi "library" is comprised of approximately 50 Gnostic texts in 13 codices in the Coptic language (into which books had been translated from the original Greek). The texts had not been known beforehand. ...

Jesus laughs at the sight of the stupidity of the "rulers" (Archons) - the angels of evil. These act under the command of the god Saklas (the Fool - related to the Hebrew word ksil), who is the God of Israel, the creator of our material and evil world. Saklas and his cohorts intend to crucify Jesus, but they succeed only in killing the material body, an empty shell that the spiritual redeemer succeeded in exiting before the calamity. Therefore Jesus laughs.


AlinB 11.04.2010 02:11:00

Nu ne impresioneaza si la o adica nici nu ne intereseaza.

E un gen de diversiune arhicunoscut deja.

lacrimi 11.04.2010 03:53:20

Citat:

În prealabil postat de ben_gal (Post 58712)
http://journals.aol.com/bmiller224/OldHickorysWeblog/entries/2006/04/19/the-gospel-of-judas/3831

The Gospel of Judas

A striking characteristic of the new text is the fact that it depicts Jesus as laughing a lot. This is a laughter of superiority and scorn for the blindness of others - including his disciples, who do not understand the essence of things, nor the significance of their acts. This laughter is typical of the figure of the Gnostic Jesus, and is familiar to us from other Gnostic texts, especially those found toward the end of World War II at Nag Hammadi, south of Fayum. The Nag Hammadi "library" is comprised of approximately 50 Gnostic texts in 13 codices in the Coptic language (into which books had been translated from the original Greek). The texts had not been known beforehand. ...

Jesus laughs at the sight of the stupidity of the "rulers" (Archons) - the angels of evil. These act under the command of the god Saklas (the Fool - related to the Hebrew word ksil), who is the God of Israel, the creator of our material and evil world. Saklas and his cohorts intend to crucify Jesus, but they succeed only in killing the material body, an empty shell that the spiritual redeemer succeeded in exiting before the calamity. Therefore Jesus laughs.


Do you believe it's true? 'Cos i see it as another devil's job...

ciprian22 13.04.2010 01:30:14

Cum reactioneaza de fapt ortodoxia la gnosticism?

georgeval 13.04.2010 11:51:10

Citat:

În prealabil postat de ciprian22 (Post 234249)
Cum reactioneaza de fapt ortodoxia la gnosticism?

Este clar ca Evanghelia lui Iuda este gnostica. Intreaga invatatura se inscrie in sistemele gnostice. Hristos este o creatura dupa aceasta Evanghelie, ci nu Fiul lui Dumnezeu, iar Iuda este cel mai initiat discipol al lui Hristos care ajunge la gnoza. Cutremurator, Iuda din tradator devine eroul principal fara de care nu s-ar fi implinit planul mantuirii. Putea sa fie cuprinsa in canonul Sfintei Scripturi aceasta Evanghelie?

Scotianul 13.04.2010 23:13:06

Evanghelia lui Iuda este credibila? Not in this life.
 
Motto: ,,You then, my child, be strong in the grace that is in Christ Jesus; and what you have heard from me through many witnesses entrust to faithful people who will be able to teach others as well. Share in suffering like a good soldier of Christ Jesus”( 2 Timothy 2:1-7>The Bible>King James Version)

INTRO

Cand am auzit ca NG pregatesc lansarea documentarului despre evanghelia lui iuda,am
tulit-o la pub din colt dupa 10 beri,fish&chips si m-am postat in fata plasmei.M-am gandit,,Sa vedem daca ma conving ca incepand de maine sa port un tricou pe care sa fie fata zimbareata a lu Iuda cu mesaju ,,If I Will Rule The World...”

Primele date m-au cam dezumflat ,, ,, Un manuscris pe papirus și bordat cu piele, datînd din secolul al III‑lea sau al IV‑lea și descoperit în anii '70 în deșertul egiptean, în apropiere de localitatea El Minya, a fost autentificat(de cine?) ca fiind singura copie cunoscută după textul în limba greacă al Evangheliei lui Iuda(poate a scris-o chiar tradatoru intre 2 reprize de lipsa de aer agatat de craca copacului), a anunțat recenet revista americană National Geographic, dezvăluind pentru prima oară publicului pagini ale documentului. Manuscrisul – pierdut timp de aproape 1.700 de ani – a fost confirmat(de cine?) ca fiind o lucrare a aparținînd literaturii apocrife a primilor creștini", a declarat Terry Garcia, unul dintre responsabilii revistei.Potrivit revistei National Geographic, autorul Evangheliei lui Iuda era singurul care a înțeles adevărata semnificație a învățăturilor lui Iisus”

PS>Terry Garcia?! Not again.Sunt atat de satul de baiatu asta pe sistem OTV stiintific.Iuda singuru care a inteles?Deci restu au fost tembeli conform lui Terry.Cita generozitate..asta da argument stiintific bazat pe zip nada.Da daca asa vrea Terry..

Textul de mai jos este un monolog.Nimeni nu trebuie sa se simta vizat de afirmatiile mele.

Toata faza cu ,,evanghelia” lui Iuda,asa cum a fost prezentata de NG, pare un film cu Bruce Willis. Iuda brusc se metamorfozeaza,face praf tot ceea ce stiam,forte oculte au incercat sa-l denigreze(fac pariu ca Apostolii au infiintat si un serviciu secret-un fel de MI6- ca sa-l rada din istorie pe initiatu nestiut).De fapt el este the ,,good guy”(un James Bond biblic) si maine s-ar putea sa aflu,prin mila National Geographic,ca este de fapt the ,,God guy”.Totul este invaluit intr-o aura de mister,conspiratie,Dan Brown redivivus,things like that.Scenariu clasic pe stil de success de box office.Hai sa mincam popcorn si sa vedem,cu gura cascata, ce (posibile)conspiratii mai faceau apostolii.

Ce treaba are asta cu Credinta? NICI O TREABA.

Ce a iesit din talmes-balmesu asta?Fictiune ieftina si nici macar extrem de credibila,exceptand amatorii de senzational(ei sunt target-ul acestei intoxicari mediatice.PS>la baza are o intreaga industrie de marketing pe stil ,,war room strategy”.De unde stiu?Nu trebuie sa ai PhD in marketing strategy ca sa intelegi ca 2+2=5 cu metoda potrivita de publicitate agresiva.Iar reportaju asta a avut din plin asa ceva.Momentul difuzarii lui a fost doar apogeul ariei calomniei)

Daca doriti pot gasi si eu vreo 3 baieti cu imaginatie care sa scrie un scenariu asemenator>nu cumva Petru si Pavel i-au infiintat pe Templieri ca sa-i rada pe infideli/creditorii evrei de pe harta?:)))Papa a aflat dar era un Iluminat, Filip cel Frumos era incarnarea lui Yamaraja iar Bethleem era de fapt o baza secreta din ,,Dune”.La un buget mascat abil prin donatii(care numa benevole nu sunt) scot un triller religios,pe sistem ciorba, de crapa pisica neagra de nervi(sau ma transform eu in Wolland din ,,Maestrul si Margareta” lui Bulgakov).Stay toon>more to come. Urmatoru pas>Biblia(VT) 3D simultan cu Ice Age ca sa lamurim si enigma dinozaurilor din perspectiva lui Noe.


Dar ca orice poveste de roman politist>are si o intriga ascunsa(see below)

,, In aprilie 2000, Frida Nussberger-Tchacos, o doamna de origine greaca nascuta in Egipt, care, dupa ce a studiat egiptologia, s-a lansat in afaceri cu antichitati, cumpara manuscrisul cu o suma de aproximativ 300.000 de dolari. Incearca imediat sa-l vanda Bibliotecii Beinecke pentru carti si manuscrise rare a Universitatii Yale, dar este refuzata. Yale nu cumpara marfa de contrabanda.Fara sa dezarmeze, il gaseste in Ohio pe Bruce Ferrini, un fost cantaret de opera transformat in traficant de antichitati, care ii ofera doua cecuri in valoare de 1,25 milioane de dolari. Ferrini pleaca acasa cu manuscrisul pe care il depoziteaza la loc sigur, in propriul frigider, iar Tchacos se intoarce in Europa fara nici un ban.Disperata, apeleaza la Mario Roberty, un avocat elvetian care si-a construit cariera aparand traficantii de antichitati. Cu ajutorul lui Roberty, Tchacos recupereaza manuscrisul in februarie 2001 si cinci luni mai tarziu se intalneste cu reprezentantii National Geographic. Ca in vechile texte gnostice, exista un mesaj ascuns al povestii. Ascuns de National Geographic. Proiectul lor include, pe langa cel putin un film documentar, doua carti, o expozitie si numarul pe luna mai al revistei societatii. National Geographic a cumparat drepturile asupra documentului de la fundatia lui Roberty, cu conditia ca originalul sa fie returnat statului egiptean. Aranjamentele financiare prevad un procent din aceste drepturi pentru Tchacos, care va obtine, afirma "New York Times", cel putin 2,5 milioane de dolari. National Geographic a trecut sub tacere aceste sume, dar si faptul ca doamna cu pricina nu este chiar asa de curata: in 2002 a fost arestata in Cipru la cererea autoritatilor italiene. Ca sa nu faca inchisoare, a acceptat sa isi tradeze partenerii de trafic ilicit dintr-o afacere murdara cu artefacte etrusce furate si a primit numai 18 luni de inchisoare cu suspendare. O alta afacere necurata este legata de vanzarea unei statui egiptene pentru care, nu se stie de ce, un om de afaceri londonez ii cere in instanta trei milioane de dolari. Unii dealeri o numesc "Iuda traficului cu antichitati".

Partea cu adevarat senzationala acum urmeaza.

,,In documentarul National Geographic, doamna Tchacos devine de-a dreptul mistica: "Cred ca am fost aleasa de Iuda sa-l reabilitez. Cred ca faptul ca manuscrisul a intrat in posesia mea a fost predestinat". Cu 2,5 milioane in buzunar si cu cateva cadavre in dulap, la asa maestru nici ca se putea discipol mai potrivit.

Cuvinte de final

C’mon…this is pure rubbish.Povesti de adormit copii batrini.Daca ajungem sa-l aruncam pe Mantuitor in halul asta in derizoriu..putem sa ne incolonam linistiti spre locul unde vom plati pt nebunia noastra.

Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N-a avut armata, si totusi se temeau de EL .N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima, si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si a Inviat.

Eu sunt mai radical la faza asta. Genul acesta de ,,descoperiri”prezentate cretinoid nu merita un tratament excesiv de politicos.Steagul Scotiei este Crucea Sfintului Apostol Andrei,patronul spiritual al Scotiei care a adus la scottish clans Cuvantul Mintuitorului. Este foarte simplu:poti sa crezi in EL sau nu.Este doar alegerea ta,nu te obliga nimeni.Te gandesti bine si apoi iei o decizie.Nu revii asupra ei niciodata,indiferent de ce s-ar intimpla.Mergi pina la capat .Credinta este un act profund,nu este o teorie care trebuie justificata sau demonstrata. Altfel am licita pe bursa cat de valoroase sunt trairile fiecaruia sau am incepe un mic business impreuna cu doamna Tchacos.Sau putem sa credem acest pesudo reportaj stiintific tot atat de mult ca si cartea ,,Argintii lui Iuda" a lui Scott McBain.
Dupa cum spunea un amic galez>prostia nu merge niciodata singura.


Dl Ben_Gal>Nu trebuie sa considerati cele spuse de mine drept o critica la adresa dvs.Nu asta am dorit si sper sa intelegeti asta.Nu este nimic personal.M-am referit strict la emisiunea de pe NG.Dar va asigur ca nici un val al necredintei,indoielii,contestarii,tradarii, asa cum le inteleg eu sau orice altceva de acest tip, nu va sparge stinca asta scotiana niciodata.
http://www.youtube.com/watch?v=M8AeV8Jbx6M

Intrucat majoritatea celor care posteaza aici sunt ortodocsi
http://www.sfaturiortodoxe.ro/evanghelia-dupa-iuda.htm

Bye

FiulRisipitor 15.04.2010 18:01:38

@ben_gal
 
Am o nelamurire... Am citit o gramada din mesajle postate de tine, si nu prea inteleg cum tu, ca evreu, dai crezare evangheliei lui Iuda. Ok am inteles ca nu-ti plac cei 4 evanghelisti... si nici noul testament. Dar evanghelia lui Iuda? Asta pentru ca o consideri mai veche decat celelalte sau pentru ca e o noua descoperire? Sau poate fiindca sustine punctele de vedere din invatatura evreiasca? Pentru ca pana acum ai spus ca evreii cred doar ce este in vechiul testament restul sunt povesti.

Florin-Ionut 15.04.2010 18:43:32

Parintele Galeriu ne raspunde in teza lui de doctorat, Jertfa si Rascumparare: (la pagina 167)

"De asemenea, faptul că «Fiul Omului» pregustă învierea încă înainte de evenimentele care L-au dus pe Golgota, însemnă că taina și puterea învierii nu sînt strict dependente de nici o ambianță seculară, sînt independente chiar și de Golgota; e un fapt divin absolut liber, dincolo de orice accident sau determinism dinafară. Nu se poate pune deci întrebare simplistă: cum am fi avut revelația învierii, faptul capital al Evangheliei, dacă nu ar fi avut loc trădarea lui Iuda, procesul intentat de Ana și Caiafa și osînda confirmată de Pilat? Nu aceștia sînt factorii determinanți. «Fiul Omului merge precum este scris și vai aceluia prin care se vinde» (Matei XXVI, 24). De aceea nu se poate spune: «dacă Iuda e un instrument al învierii, atunci de ce e osîndit?» El este osîndit în păcatul și nepocăința lui. Învierea se putea descoperi în istoria Bisericii eventual într-un alt context, nu însă fără jertfirea vechiului eon. Nu se poate vorbi în sensul strict al cuvîntului nici de «felix culpa Adami», nici de alte cauze exterioare. Nu păcatul lui Adam ne-a adus darul întrupării și al învierii, ci taina iconomiei divine, al cărei obiectiv este creștinul. Păcatul a schimbat doar fața divină a jertfei; a făcut-o hulită, disprețuită și extrem de dureroasă. «Omul a determinat forma întrupării ca iubire crucificată». Dar în acest abis al umilirii, Domnul a descoperit o și mai mare strălucire, o și mai infinită putere a iubirii, în cruce; «unde s-a înmulțit păcatul, a prea prisosit harul» (Rom. V, 20)."


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:11:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.