Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Grad de rudenie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14255)

IulianaV 16.12.2011 07:03:52

Grad de rudenie
 
Ce grad de rudenie este intre mine si varul primar al tatalui meu? Este posibila o casatorie?

riquez 16.12.2011 08:00:09

Pai din cate stiu eu tie unchi de-al doilea..doar nu vrei sa te casatoresti cu unchiul tau ?E ca si cum copilul tau s-ar casatorii cu verisoara ta.

IulianaV 16.12.2011 09:05:43

Citat:

În prealabil postat de riquez (Post 415257)
Pai din cate stiu eu tie unchi de-al doilea..doar nu vrei sa te casatoresti cu unchiul tau ?E ca si cum copilul tau s-ar casatorii cu verisoara ta.

Vreau sa stiu daca este posibil, conform gradelor de rudenie. Stiu ca imi e unchi de-al doilea...si banuiesc ca e imposibil ca biserica si cei din jurul nostru sa accepte..

zoteee 16.12.2011 11:27:27

Atata timp cat exista dragoste nu mai conteaza religia, culutra, rasa, gradul de rudenie sau alte mici amanunte...tot ce te face pe tine fericit este considerat normal...si normal este ceea ce sti tu ca iti face bine, nu ceea ce cred ceilalti. Pentru fiecare normalitatea consta in altceva.

Profetul de carton 16.12.2011 11:31:52

Citat:

În prealabil postat de zoteee (Post 415308)
Atata timp cat exista dragoste nu mai conteaza religia, culutra, rasa, gradul de rudenie sau alte mici amanunte...tot ce te face pe tine fericit este considerat normal...si normal este ceea ce sti tu ca iti face bine, nu ceea ce cred ceilalti. Pentru fiecare normalitatea consta in altceva.

daca toti ar gandi asa...nu ne-am intelege niciodata intre noi, oamenii...

zoteee 16.12.2011 11:37:36

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415316)
daca toti ar gandi asa...nu ne-am intelege niciodata intre noi, oamenii...

Defapt oricum nu prea ne intelegem intre noi, pentru ca majoritatea sunt prinsi in aceasta capcana a bisericii, plina de manipulare. Cati dintre voi stit ca biblia a fost scrisa de niste oameni care fumau opiu? Aproape nimeni. Toti sunteti prinsi in acest joc unde nu aveti libertatea de exprimare si de gandire.

Profetul de carton 16.12.2011 11:38:37

Citat:

În prealabil postat de zoteee (Post 415320)
Defapt oricum nu prea ne intelegem intre noi, pentru ca majoritatea sunt prinsi in aceasta capcana a bisericii, plina de manipulare. Cati dintre voi stit ca biblia a fost scrisa de niste oameni care fumau opiu? Aproape nimeni. Toti sunteti prinsi in acest joc unde nu aveti libertatea de exprimare si de gandire.

nici nu este adevarat, nu a fumat nimeni dintre cei care au scris Biblia, opiu.

zoteee 16.12.2011 11:44:56

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415322)
nici nu este adevarat, nu a fumat nimeni dintre cei care au scris Biblia, opiu.

Daca crezi sau nu...asta depinde de fiecare persoana in parte...fiecare are dreptul de a crede ce vrea...eu mi-am exprimat doar o opinie confirmata de mai multe persoane. Faptul ca o sa crezi sau nu ceea ce am spus depinde de mantalitatea fiecare persoane si in ce crede fiecare. Faptul ca fumau opiu este doar o ipoteza pe care unii o accepta, altii nu. La fel cum este si cu religia.

IulianaV 16.12.2011 12:16:19

Multumesc pentru raspunsuri! Mie nu imi pasa de aspectul asta, ca avem sau nu o legatura de sange, dar mai sunt si parintii nostri care nu stiu in ce masura ne vor intelege, iar atunci e bine sa avem argumete si dovezi clare ca se poate. De acord ca biserica din zilele noastre e o forma de manipulare a populatie, insa oamenii au nevoie sa creada in ceva..

mihai07 16.12.2011 14:21:21

Citat:

În prealabil postat de IulianaV (Post 415338)
Multumesc pentru raspunsuri! Mie nu imi pasa de aspectul asta, ca avem sau nu o legatura de sange, dar mai sunt si parintii nostri care nu stiu in ce masura ne vor intelege, iar atunci e bine sa avem argumete si dovezi clare ca se poate. De acord ca biserica din zilele noastre e o forma de manipulare a populatie, insa oamenii au nevoie sa creada in ceva..

Daca nu gresesc, esti in grad 5 de rudenie cu varul primar al tatalui tau. Biserica interzice casatoria pana la al 7-lea grad de rudenie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:39:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.