Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8001)

maria-luisa 04.01.2010 22:20:19

Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?
 
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?

andreicozia 04.01.2010 22:23:56

Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!

maria-luisa 04.01.2010 22:26:27

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 197055)
Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!

inteleg, multumesc.

maria-luisa 04.01.2010 22:32:40

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 197055)
Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!

Totusi, mi se pare mie sau tot mai multa lume a inceput sa fuga de biserica? Daca da, care ar fi cauza? Nu cumva interminabilele conflicte religioase, care macina tot mai mult din credinta oamenilor?
Posibil sa fie doar o impresie a mea?

andrei_im 04.01.2010 22:34:49

cand ne indreptam privirea spre intermediari, oricare ar fi acestia - preoti, predicatori, sfinti, ingeri, Maica Domnului - nu inseamna ca ne luam privirea de la Hristos. Toate cele sfinte duc la Hristos! Noi avem nevoie de preoti pentru ca in ei lucreaza Harul lui Dumnezeu. Sfintii au fost sfinti pentru ca nu au mai stralucit ei, ci Hristos in ei. iar de cine a fost mai aproape Hristos, daca nu de Maica Sa. in pantecele Ei S-a salasluit Cel pe care nici cerurile nu Il pot cuprinde!!! Hristos in toate si toate in Hristos!

andreicozia 04.01.2010 22:35:25

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 197063)
Posibil sa fie doar o impresie a mea?

Cred ca este o impresie de a ta. Eu din contra, vad ca cu cit preotul da mai mult cu muci-n fasole cu atit mai multa lume se aduna si-l "intelege" ca "doar e si el om"
Bine spun Sf Parinti ca acum totul e cu dosul in sus, invers

maria-luisa 04.01.2010 22:40:23

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 197064)
cand ne indreptam privirea spre intermediari, oricare ar fi acestia - preoti, predicatori, sfinti, ingeri, Maica Domnului - nu inseamna ca ne luam privirea de la Hristos. Toate cele sfinte duc la Hristos! Noi avem nevoie de preoti pentru ca in ei lucreaza Harul lui Dumnezeu. Sfintii au fost sfinti pentru ca nu au mai stralucit ei, ci Hristos in ei. iar de cine a fost mai aproape Hristos, daca nu de Maica Sa. in pantecele Ei S-a salasluit Cel pe care nici cerurile nu Il pot cuprinde!!! Hristos in toate si toate in Hristos!

da, dar asta nu inseamna ca nu poti privi direct catre El, nu?

andrei_im 04.01.2010 22:40:57

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 197063)
Totusi, mi se pare mie sau tot mai multa lume a inceput sa fuga de biserica? Daca da, care ar fi cauza? Nu cumva interminabilele conflicte religioase, care macina tot mai mult din credinta oamenilor?
Posibil sa fie doar o impresie a mea?

conflicte religioase au existat mereu. chiar si Ortodoxia a fost trasa in aceasta cursa, pe vremea tarului Ivan cel Groaznic, de exemplu. dar nu asta defineste Biserica. Oamenii fug de biserica (si e foarte bun cuvantul acesta - fug) pentru ca lumea, prin toate ispitele ei a ajuns in zilele noastre sa urle efectiv spre noi. nu mai sunt mici ispite, ici si colo, este o stare de ispitire generala atat de mare incat incerci din rasputeri sa mai gasesti cate un lucru bun in lume. si mereu vom gasi cate ceva, caci Hristos nu ne va parasi niciodata. pana la urma, oamenii tot dintr-o cauza nobila cad in greseli. omul mereu cauta fericirea, cauta adevarul, libertatea. din pacate cautam fericirea acolo unde este placere, care mereu este urmata de nefericire, cautam adevarul acolo unde este numai minciuna (dar vai, ce bine suna aceasta minciuna pentru urechile noastre), cautam libertatea acolo unde ni se pun numai catuse.

maria-luisa 04.01.2010 22:41:40

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 197065)
Cred ca este o impresie de a ta. Eu din contra, vad ca cu cit preotul da mai mult cu muci-n fasole cu atit mai multa lume se aduna si-l "intelege" ca "doar e si el om"
Bine spun Sf Parinti ca acum totul e cu dosul in sus, invers

posibil, Andrei. de asta am si intrebat, ca e usor sa-ti faci impresii gresite, dar mai greu e daca persisti in ele.

andrei_im 04.01.2010 22:43:07

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 197067)
da, dar asta nu inseamna ca nu poti privi direct catre El, nu?

dar ce am spus mai sus tot "direct" este. probabil te referi la a te ruga lui Hristos spunandu-I pe nume. se face si asta, bineinteles. dar atunci cand ne rugam Maicii Domnului de exemplu, ea tot la Hristos mijloceste pentru noi. avem nevoie de acesti mijlocitori pentru ca au fost oameni ca noi, care s-au desavarsit, si de aceea ii simtim aproape. De fapt, prin ei Il simtim chiar pe Hristos mai aproape.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:39:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.