Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   care e doferenta intre spirit si suflet? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9968)

annajanette 01.07.2010 02:57:52

care e doferenta intre spirit si suflet?
 
niciodata nu am inteles acest lucru, mie mi se par sinonime, voi ce stiti? diferenta, scuze m-am grabit.

Mihnea Dragomir 01.07.2010 03:05:00

Cred că este mai folositor să le considerăm sinonime.

delia31 01.07.2010 03:47:33

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 265159)
niciodata nu am inteles acest lucru, mie mi se par sinonime, voi ce stiti? diferenta, scuze m-am grabit.


draga annajanette

in scriptura avem acesti 2 termeni care pot fi confundati, din cauze ce tin cred de corespondenta lingvistica.
si ii mai putem confunda si pt. ca in limbaj ortodox, vorbim de termenul duh iar in cel catolic de spirit.

in limba greaca pentru cuvantul suflet se foloseste termenul psyhin
iar pentru duh (spirit) se foloseste termenul pneuma.

Sufletul omului s-a născut din suflarea lui Dumnezeu și l-a învăluit (l-a îmbrăcat) pe om odată cu aceasta, dar și cu tendința de a fi „absorbit“ înlăuntru.

Duhul și sufletul (spiritul) nu sunt două entități separate, deosebite;
în timp ce prin suflet (psyhin) se înțelege, în general, sediul afectelor, duhul (pneuma) este partea superioară, fină, a acestuia, capabilă de a se pune în contact cu Sfântul Duh și de a-I deveni sălaș.


sursa http://www.dervent.ro/biblia.php

VasilePr 01.07.2010 03:47:50

este diferență
 
HRISTOS A ÎNVIAT! Dragilor, nu sunt sinonime "spiritul" cu sufletul! De fapt nu este "spirit", ci "duh", fiindcă spirit numai la catolici se spune, iar otodocșii spun duh, așa cum scrie și în Sf. Scriptură: "... și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos" (I Tesaloniceni-5, 23). Sufletul este acea "scânteie" de viață, acea "suflare" ce este de Dumnezeu pus în om exact în momentul conceperii omului în pântecele mamei sale, pentru ca trupul să poată mișca, și care se întoarce din nou la Cel ce la pus, adică la Dumnezeu când va ieși din trup. "Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie" (Facere-2, 7), iar duhul este "virtutea" omului, "tăria" lui de la Dumnezeu; "Binecuvântați pe Domnul toți Îngerii Lui, cei puternici la virtute..." (Psalmul 102 - 20). Deci sufletul și duhul nu este același lucru, după cum am văzut din citatul de mai sus (I Tesaloniceni-5, 23).
Numai bine, Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!

annajanette 01.07.2010 05:31:23

Citat:

În prealabil postat de timtimpui (Post 265167)
hristos a înviat! Dragilor, nu sunt sinonime "spiritul" cu sufletul! De fapt nu este "spirit", ci "duh", fiindcă spirit numai la catolici se spune, iar otodocșii spun duh, așa cum scrie și în sf. Scriptură: "... și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea domnului nostru iisus hristos" (i tesaloniceni-5, 23). Sufletul este acea "scânteie" de viață, acea "suflare" ce este de dumnezeu pus în om exact în momentul conceperii omului în pântecele mamei sale, pentru ca trupul să poată mișca, și care se întoarce din nou la cel ce la pus, adică la dumnezeu când va ieși din trup. "atunci, luând domnul dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie" (facere-2, 7), iar duhul este "virtutea" omului, "tăria" lui de la dumnezeu; "binecuvântați pe domnul toți îngerii lui, cei puternici la virtute..." (psalmul 102 - 20). Deci sufletul și duhul nu este același lucru, după cum am văzut din citatul de mai sus (i tesaloniceni-5, 23).
Numai bine, doamne ajută și hristos a înviat!

da, cred ca asta este raspunsul .
ORICUM VA MULTUMESC LA TOTI PTR PARTICIPARE. DE LA FIECARE AVEM DE INVATAT CATE CEVA.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:45:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.