Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cum trebuie sa procedam??? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6586)

L.sorin 23.06.2009 19:41:53

cum trebuie sa procedam???
 
Va salut pe toti !
Pana ma documentez eu, (in putinul timp liber pe care il am) va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri documentate:
1."sarbatoarea", oricare ar fi ea, trebuie tinuta si respectata incepand de seara, odata cu slujba utreniei sau din dimineata zilei respective. Si cand se termina ?
2.O familie de tineri care se "iubesc"(seara, noaptea, dimineata etc.) pot aprinde candela, pot da cu tamaie prin gospodarie, cu aghiazma, pot spune rugaciuni?
3.Dar cand femeia este la "soroc" ?

Va multumesc anticipat !:103:

L.sorin 29.06.2009 19:05:02

Voiam doar cateva explicatii... pana ma documentez eu citind niste carti. :103:

windorin 29.06.2009 19:09:31

1. Sarbatoarea incepe de cu seara, cu slujba Vecerniei. Astazi insa, mai ales la oras, unde treaba si serviciu tine uneori pana in noapte, sarbatoarea a ajuns sa fie simtita incepand cu dimineata, adica de la Sfanta Liturghie.

2. Nici o randuiala trupeasca nu poate impiedica rugaciunea, aprinderea candelei, sarutarea sfintelor moaste ori alte randuiele duhovnicesti. In Evanghelia adusa de Hristos nu se mai vorbeste de necuratie, mai ales de cea trupeasca. Este insa nevoie de lupta in cele privind trupul.

3. ...

L.sorin 03.07.2009 22:53:31

Multumesc pentru raspuns "windorin"
Cu riscul de a va supara, o sa repet totul pentru a fi sigur ca am inteles bine.
Deci...
1. sarbatoarea incepe seara, odata cu slujba vecerniei si se termina in seara zilei de sarbatoare odata cu slujba vecerniei.
2.O pereche de tineri, dupa ce s-au impreunat, fac un dus si apoi pot aprinde candela, pot da cu aghiazma, cu tamaie, pot face rugaciuni.
3.Cand femeia este la soroc ... nu stim cum va proceda cu toate acestea.
:17:

Fani71 04.07.2009 01:56:03

Citat:

În prealabil postat de L.sorin (Post 150035)
Multumesc pentru raspuns "windorin"
Cu riscul de a va supara, o sa repet totul pentru a fi sigur ca am inteles bine.
Deci...
1. sarbatoarea incepe seara, odata cu slujba vecerniei si se termina in seara zilei de sarbatoare odata cu slujba vecerniei.
2.O pereche de tineri, dupa ce s-au impreunat, fac un dus si apoi pot aprinde candela, pot da cu aghiazma, cu tamaie, pot face rugaciuni.
3.Cand femeia este la soroc ... nu stim cum va proceda cu toate acestea.
:17:

Sorin, dar nu este clar, este vorba sa dea cu aghiasma etc din cauza ca au facut dragoste sau pur si simplu pentru rugaciune??
Care sa fie problema, ca doar nu e incompatibila dragostea cu rugaciunea si aghiazma?

Femeia la ciclu nu prea e disponibila pentru astfel de activitati...

windorin 04.07.2009 16:50:07

Citat:

În prealabil postat de L.sorin (Post 150035)
O pereche de tineri, dupa ce s-au impreunat, fac un dus si apoi pot aprinde candela, pot da cu aghiazma, cu tamaie, pot face rugaciuni.

Cand [COLOR=darkred]cautam sincer[/COLOR] un raspuns, Dumnezeu ni'l va randui, printr'o carte, printr'un om sau printr'o fapta.

Daca se doreste a se face dus (dupa apropierea trupeasca) din oricare alt motiv fizic, nu este nici o problema, insa [COLOR=darkred]daca se face aceasta dintr'un motiv de ordin sufletesc, sa stii ca este o cadere din dreapta credinta[/COLOR], este o vedere gresita a trupului si a unei randuieli curate, puse in trupul omului de insusi Dumnezeu. Sa nu'L trimitem pe Dumnezeu la dus.

Sa ne ferim de gandirea acelora care se vad "mai sfinti decat sfintii", precum anumite persoane din randului celor de la Oastea Domnului. Nu acuz pe nimeni, ci doar anumite cazuri concrete, pe care le'am cunoscut personal.

[SIZE=2][COLOR=darkred]Clement Alexandrinul[/COLOR] spune, despre căsătorie, astfel: "Este întotdeauna legiuit ca cel curat să atingă pe cel curat." Nu puțini se luptă în inima lor cu gândul că dragostea trupească întinează. Pentru a-i odihni pe unii ca aceștia, care nu se casatoreau din pricina faptului ca unii le spusesara ca dupa casatorie nu mai sunt curati, [COLOR=darkred]Sfântul Grigorie Teologul[/COLOR] spune: "Sunteți curați chiar și după căsătorie. Însumi mă fac răspunzător de aceasta. Eu însumi vă voi cununa; eu însumi voi împodobi mireasa. Nu defăimăm nunta dacă cinstim mai mult fecioria. Voi urma pe Hristos, curat Cavaler de onoare și Mire, căci a săvârșit o minune la o nuntă și cinstește cununia cu prezența Sa."[/SIZE]

L.sorin 04.07.2009 22:04:03

Va multumesc pentru raspunsurile voastre !
Eu sunt incepator in ceea-ce priveste cunostintele religioase, de aceea v-am cerut ajutorul. Practic pentru mine... ma descurc dar am intalnit o situatie la care nu am gasit solutie, asta este de fapt problema pentru care am deschis acest topic. Mai concret lucrurile stau asa :
Doi tineri traiesc in concubinaj si de cateva luni au si un prunc. Locuiesc si vietuiesc in conditii mizere, intr-un bordei si se ocupa ce cresterea animalelor. Eu vazand situatia lor, m-am hotarat sa-i ajut. Dupa cateva vizite, am mers la iei si cu o candela, tamaie si aghiazma. Le-am utilizat si i-am sfatuit sa procedeze si iei la fel, moment in care a venit "bomba" : [COLOR=Red]Noi nu punem mana pe cele sfinte pentruca tot timpul suntem...'spurcati' si asa ne-au invatat batranii nostri, pentruca suntem tineri si nu ne putem abtine cu nici un chip !
[COLOR=Black] Deci asa stand lucrurile, voi in locul meu cum a-ti proceda ? [/COLOR]
[/COLOR]

anna21 04.07.2009 22:08:19

Foarte frumos din partea ta!
Cred ca daca s-ar cununa ar rezolva problema, nu?

dorinastoica14 04.07.2009 22:58:40

Citat:

În prealabil postat de L.sorin (Post 147567)
Va salut pe toti !
Pana ma documentez eu, (in putinul timp liber pe care il am) va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri documentate:
1."sarbatoarea", oricare ar fi ea, trebuie tinuta si respectata incepand de seara, odata cu slujba utreniei sau din dimineata zilei respective. Si cand se termina ?
2.O familie de tineri care se "iubesc"(seara, noaptea, dimineata etc.) pot aprinde candela, pot da cu tamaie prin gospodarie, cu aghiazma, pot spune rugaciuni?
3.Dar cand femeia este la "soroc" ?

Va multumesc anticipat !:103:

De ce să nu poată? Să aprindă candela ,să de cu tămâie și cu aghiasmă,să ia dimineața anafură.Acestea le face orișice creștin,tânăr,bătrân,păcătos sau mai puțin păcătos.Mai rău este de acel care nu face acestea.

Noesisaa 05.07.2009 01:21:44

Pai da, dar problema se pare ca este in traditii prost intelese -- ei cred ca asa este din batrani ca daca faci dragoste nu mai ai voie sa aprinzi candela, etc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:49:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.