Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Este bine sa fii o persoana directa? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8348)

alexdu 04.02.2010 16:07:57

Este bine sa fii o persoana directa?
 
Este bine sa fii o persoana directa?
De exemplu prietenul tau isi cumpara o camasa care ti se pare foarte urata dar lui ii place, ce ii zici?

Jane Says 04.02.2010 16:11:03

Daca lui i se pare frumoasa, nu ii zic.
De ce ar fi gusturile mele mai bune decat ale lui si de ce ar trebui sa-l domin in numele acestor gusturi? Dar daca nu-i convins ca-i place si-mi cere parerea, i-as spune "mai.. ai avut si camasi mai faine la viata ta" :P

andreicozia 04.02.2010 16:56:35

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 208306)
Este bine sa fii o persoana directa?
De exemplu prietenul tau isi cumpara o camasa care ti se pare foarte urata dar lui ii place, ce ii zici?

Prietenii mai si trebuie indrumati si corectati, de aceea esti prieten si nu doar o cunostinta.

florinbrasov0 04.02.2010 17:04:31

Daca ii spui direct nu-mi place s-ar putea sa creada ca te-a dezamagit si ca te-a facut sa te simti prost. Cred ca trebuie sa fim directi cu pacatul si sa ii spunem NU.

Jane Says 04.02.2010 17:11:09

De cand e o camasa urata un pacat ? :P

florinbrasov0 04.02.2010 17:14:05

Citat:

În prealabil postat de Jane Says (Post 208340)
De cand e o camasa urata un pacat ? :P

Cine a zis ca e?
Eu vorbeam in general de pacat.

AndruscaCIM 04.02.2010 17:20:26

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 208306)
Este bine sa fii o persoana directa?
De exemplu prietenul tau isi cumpara o camasa care ti se pare foarte urata dar lui ii place, ce ii zici?

Pai cred ca e o calitate, insa depinde foarte mult de context...

Daca ar fi o piesa vestimentara urata pentru mine, dar care ar face parte din stilul si garderoba prietenului/ei...nu are nici un sens sa ii mai spun ca e urata. La o adica nimeni nu se prea imbraca la fel cu celalalt :4:

Mie mi s-a intamplat sa fiu chiar recunoscatoare celor care mi-au spus parerea lor sincera, pentru ca in momentul in care ceri opinia cuiva...este clar ca ai dubii, altfel nu ar avea sens sa mai intrebi!!!:4:

Mie daca imi place ceva foarte mult, nici nu mai intreb...si nici nu ma mai intereseaza opinia celor din jur, dar cand nu sunt foarte decisa...conteaza totusi.

coralina 04.02.2010 18:15:22

Doamne ajuta!

Pai depinde, daca e vorba de "camasa urata", nu-i un capat de tara ca nu ne place iar purtatorului ii e draga.
Dar daca il vezi pe cel de langa tine facand un pacat, eu cred ca e bine sa-l corectezi cu blandete. Daca acela ia seama la ce l-am sfatuit si nu mai greseste, inseamna ca "observatia" noastra a fost cu folos.
Decat sa-l atentionam asupra culorii camasii purtate... mai bine am tacea si-am spune in gand o rugaciune, e mai de folos. :1:

heaven 04.02.2010 19:06:59

A fi direct nu inseamna a fi si din topor.Poti fi sincer si in acelasi timp sa fii diplomat pentru a nu rani sentimentele celor din jur.

vlad90 04.02.2010 19:14:26

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 208420)
A fi direct nu inseamna a fi si din topor.Poti fi sincer si in acelasi timp sa fii diplomat pentru a nu rani sentimentele celor din jur.

Subscriu :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:17:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.