Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   O intrebare... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16627)

ioana gabor 11.11.2013 14:46:19

doamne ajuta!am si eu o intrebare,ma poate ajuta cineva?cum pot sa tamaiez in casa?cum sa folosesc carbunele ca iese doar fum?ajutati_ma va rog!

Demetrius 12.11.2013 05:56:11

Citat:

În prealabil postat de ioana gabor (Post 539924)
doamne ajuta!am si eu o intrebare,ma poate ajuta cineva?cum pot sa tamaiez in casa?cum sa folosesc carbunele ca iese doar fum?ajutati_ma va rog!

Bine ai venit, Ioana!
Bucata de cărbune se ține cu un clește special(ca o pensetă mare) și se aprinde cu un chibrit și se așează în cădelniță(cățuie), iar apoi se presară tămâie măruntă(nu multă) peste cărbunele aprins și scoate un fum tămâios.
Ai nevoie de cățuie, cărbune, tămâie, pensetă și chibrituri.


P.S. Cărbunele nu scoate fum când arde, el arde și se consumă pur și simplu fiind activ cam 30 de minute; tămâia presărată peste cărbune se arde cam în 1-2 minute dacă se balansează(cățuiește) cădelnița.

ioana gabor 12.11.2013 10:31:20

va multumesc din suflet!

AlinB 12.11.2013 10:45:52

Scopul fiind care?
Nu vad care ar fi rostul ca un mirean sa-si tamaieze prin casa, decat poate nitica superstitie.

ioana gabor 12.11.2013 11:20:42

pana acum 3 ani nu mergeam deloc la sfanta biserica,nu ma spovedeam,nu ma impartaseam deloc!in postul adormirii Maicii Domnuui,cumnata mea mi-a zis sa o insotesc,la biserica,ea mergand sa se spovedeasca,si ca ar fi bine sa fac si eu acelasi lucru!
bun!am mers,i-am marturisit parintelui toate pacatele mele,si ca nu ma impartasisem de 15 ani!Am iesit plangand de Sfanta biserica,imi era rusine de mine parca si-mi parea foarte rau ca nu intrasem in biserica de mult timp!
de atunci,nu exista sarbatoare,sa merg!plec dimineata la 6 sa ascult rugaciunea de dimineata!de ce tamaiez in casa?nu stiu daca e ceva rau in asta,o sa vorbesc si cu preotul,daca e bine sau nu!

AlinB 12.11.2013 11:23:23

Foarte frumos ce spui, dar cred ca si mai frumos ar fi sa-ti faci un obicei din a face pravila de dimineata si seara si poate si un acatist in plus si ceva psaltire.

Mirosul care iese din chestia asta, e mai presus de orice tamaie, iti garantez..

ioana gabor 12.11.2013 11:36:15

indraznesc cu o intrebare,dar chiar nu stiu.....ce este pravila?

AlinB 12.11.2013 11:42:35

"Standardul" de rugaciune, in termeni mai lumesti/moderni :)

Ia o carte de rugaciune de la Biserica, vezi la cuprins sa aiba rugaciunile de dimineata si de seara, rugaciunile zilei si mai sunt si alte rugaciuni folositoare, dureaza cca. 20minute, fara prea mare graba, nu e mult dar folosul e mare..

Cu binecuvantare duhovnicului poti sa adaugi si cate un acatist si ceva din Psaltire.

Hartford 12.11.2013 12:50:48

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 539978)
Scopul fiind care?
Nu vad care ar fi rostul ca un mirean sa-si tamaieze prin casa, decat poate nitica superstitie.

Aline nu prea esti orthodox daca nu crezi in tamaierea casei, nu stii expresia
"fugi ca dracul de tamie"?

gabriela8 12.11.2013 20:29:37

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 539978)
Scopul fiind care?
Nu vad care ar fi rostul ca un mirean sa-si tamaieze prin casa, decat poate nitica superstitie.

Nu pot fi de acord cu afirmatia ta. Orice credincios poate sa tamaieze in casa si de asemeni sa stropeasca cu aghiazma, fara a asocia aceste practici cu superstitia. Bineinteles ca aceste practici trebuie insotite si de rugaciune insa a sugera cuiva ca e "nitica suoerstitie", mi se pare neadecvat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:07:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.