Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   ce stiti despre o persoana materialista? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7855)

ingeras78 17.12.2009 14:17:13

ce stiti despre o persoana materialista?
 
Doamne ajuta! va rog sa-mi spuneti ce inseamna persoana materialista si ce dare e scopul vietii acestei persoane. va multumesc!
PS: as vrea sa aflu si rasul unul preot!

topcat 17.12.2009 14:51:08

Materialist are doua sensuri, la care te referi?

caliyo 17.12.2009 14:56:36

Persoane materialiste , intr-un fel sau altul , am observat ca suntem cam toti in ziua de azi.
Mai mult sau mai putin , pe toti ne preocupa mai mult trupul decat sufletul. Pt. mine modele de persoane nematerialiste sunt sfantul Alexie, omul lui Dumnezeu, care a trait sub chip ascuns ca un cersetor in casa parintilor lui, e sfanta Xenia de Petersburg care dupa moartea sotului si-a impartit averea saracilor si a trait pana la moarte pe strazi...
Cu foarte mare greutate facem si noi o mica milostenie, dar in general tinem foarte mult la casa NOASTRA, la hainele NOASTRE, la cartile NOASTRE...Oare suntem noi in stare la pierderea a ceva material sa spunem ca Iov: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat?

elizabeta 17.12.2009 15:03:46

Citat:

În prealabil postat de caliyo (Post 192085)
Oare suntem noi in stare la pierderea a ceva material sa spunem ca Iov: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat?

Ba suntem, ba suntem, cu siguranta ca suntem ... altfel nu ne-am mai numi crestini? Poate nu destul, este adevarat, dar am intalnit oameni care se sacrifica pentru ceilalti! Si care ar trece neobservati pe langa noi...

suntanar 17.12.2009 17:33:28

O persoana materialista poate insemna o persoana care foloseste o alta persoana pentru bani sau pur si simplu cineva care iubeste placerile acestei lumi:bani,placeri sexuale,bautura,tot ceea ce este lumesc.Foarte greu ii poti trezi partea spirituala unui astfel de om,sunt atat de legati de ceea ce vad,de concret incat sufletul lor este mort si nu-L pot simti pe Duhul Sfant.

AndruscaCIM 17.12.2009 18:05:57

Citat:

În prealabil postat de ingeras78 (Post 192064)
Doamne ajuta! va rog sa-mi spuneti ce inseamna persoana materialista si ce dare e scopul vietii acestei persoane. va multumesc!
PS: as vrea sa aflu si rasul unul preot!

Nu cred ca e un scop bine definit, pot fi perioade in viata sau oameni cu care unii interactioneaza...acestia schimbandu-le stilul de trai sau viziunea asupra lucrurilor, practic obisnuindu-i cu o anumita stare a lucrurilor diferita de cea de pana atunci!

In general cei care sufera esecuri in dragoste...in loc sa isi asume faptul ca sunt parasiti pentru ca nu au nimic de oferit, nici pe plan material si nici spiritual...desfiinteaza pe cel care hotaraste sa ii paraseasca, facand afirmatii de genul " Era o materialista/Un materialist!" :16:

Lumea in general nu mai este capabila sa se autoanalizeze...insa eu mi-am dat seama ca sunt atatia barbati ( mai mult decat femei) egali cu 0 barat...incat nu isi dau seama ca tot ce pot ei oferi partenerilor pentru a le capta atentia...sunt masinile, vilele si banii aruncati prin cluburi...dar dupa aia tot ei afirma cu pumnii inlclestati ca tipa a plecat pentru unul cu masina ultimul model iesit pe piata!!!!

Exista si barbati materialisti din multe puncte de vedere, unii care vor femei frumoase si cam atat pentru a da ceata celorlalti, altii care vor si frumusete si avere....deci superficialiate!

Oricum ar fi, oamenii pot ajunge materialisti in ochii celorlalti...si pentru ca nu au intalnit de fapt in viata nici un om deosebit, care sa intruneasca toate calitatile...si atunci aleg si ei ce e mai simplu de cuantificat...ce se vede si ce li se ofera!

Parerea mea....

caliyo 17.12.2009 21:05:44

andrusca, sunt de acord cu tine.
Am intalnit si eu barbati care strigau ca din gura de sarpa ca femeile sunt materialiste dar culmea e ca atunci cand acestia intalnesc o femeie simpla, modesta, care nu isi doreste bunuri materiale, nu o apreciaza. O astfel de femeie li se pare plictisitoare. Ii atrag mai mult aceste femei materialiste. Asa ca de multe ori isi merita soarta.
E valabil si viceversa. ( barbati materialisti)

AndruscaCIM 17.12.2009 21:30:20

Citat:

În prealabil postat de caliyo (Post 192225)
andrusca, sunt de acord cu tine.
Am intalnit si eu barbati care strigau ca din gura de sarpa ca femeile sunt materialiste dar culmea e ca atunci cand acestia intalnesc o femeie simpla, modesta, care nu isi doreste bunuri materiale, nu o apreciaza. O astfel de femeie li se pare plictisitoare. Ii atrag mai mult aceste femei materialiste. Asa ca de multe ori isi merita soarta.
E valabil si viceversa. ( barbati materialisti)

Ihm...cu alte cuvinte le cam cauta pe astea materialiste, dar tot ei se plang cand "materialista" alege unul mai bogat decat ei :40:

Am vazut barbati care probabil nu faceau nici cat o ceapa degerata, dar cu toate astea puteau si ei "agata" fete doar pentru ca aveau BMW seria nu stiu cat...si bani, ca de altfel nu ar fi avut nici siguranta de sine, nici cultura...deci practic si-au achizionat accesoriile blink blink obligatorii!:68:

Prea multi recurg la tot felul de apelative din astea din orgoliu, si exact dupa ce sunt parasiti...dar pe durata relatiei nici ca i-ar deranja faptul ca au fost alesi tocmai pentru faptul ca au ce sa ofere materialistelor :5:

In rest ce sa zic, nu cred ca li se par neaparat plictisitoare fetele cuminti sau mai stiu eu cum ( pentru ca si fetele cuminti pot fi foarte interesante) insa eu cred ca problema majora consta in faptul ca in subconstient mai mult isi doresc sa fie apreciati pentru ce au decat pentru ceea ce sunt...si asta probabil pentru ca incearca sa suplineasca ceva prin altceva!

Pacat ce sa zic, prea multa superficialitate, dar cu toate acestea oamenii superficiali se cunosc de la prima vedere...parerea mea!

anna21 17.12.2009 22:05:10

Citat:

În prealabil postat de ingeras78 (Post 192064)
Doamne ajuta! va rog sa-mi spuneti ce inseamna persoana materialista si ce dare e scopul vietii acestei persoane. va multumesc!
PS: as vrea sa aflu si rasul unul preot!

Cred ca scopul unei persoane materialiste este sa fie admirat.

andrei_im 17.12.2009 22:09:01

daca a intrebat cineva ce inseamna o persoana materialista nu inseamna ca trebuie sa ne judecam unii pe altii. Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:24:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.