Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10356)

ghetsimani 10.08.2010 03:26:02

cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat?
 
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc

ai2 10.08.2010 09:08:00

Citat:

În prealabil postat de ghetsimani (Post 276352)
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc

Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!

gabriela8 10.08.2010 16:52:24

Citat:

În prealabil postat de ghetsimani (Post 276352)
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc

Pentru ce aceasta grija? Daca te gandesti mereu la aceste lucruri iti va fi greu sa crezi ca lucrurile stau altfel... Pentru ce sa ne gandim noi la rau, oare nu este Dumnezeu impreuna cu noi?

zaharia_2009 10.08.2010 18:34:55

Citat:

În prealabil postat de ghetsimani (Post 276352)
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc

Acestea nu sunt gindurile si preocuparile unui crestin ortodox practicant . Grija noastra este sa traim curat duhovniceste, sa ne spovedim cit mai des si sa ne impartasim, sa facem pravila zilnica , sa ne indeletnicim cu postul cit mai aspru in functie de virsta si sanatatea noastra pt. a putea domoli patimile din noi, sa incercam sa practicam din ce in ce mai bine virtutile , pe cele capitale dar si pe celellalte, sa mergem la toate slujbele bisericii , sa ne sfestim periodic casa, masina, si sa avem o legatura f. strinsa cu biserica si duhovnicul, permanent !
De asemenea trebuie sa ne deprindem cu vicleniile ispititorului si modurile lui de atac . Acesta ne ataca exact acolo unde ne este mai ,,moale" iar acest loc il spunem noi cu gurita noastra prin vaicarelile , birfele si ,,marturisirile" fata de orisicine . Asadar , ca o paranteza, pt. un vietuitor in duh tacerea este o puternica arma !
Dar este de mare pret a retine urmatoarea judecata : ,,cum adica, eu care ma spovedesc si ma impartasesc periodic , care il primesc pe Hristos in mine, care ma unesc si sunt una cu Hristos , care fac poruncile Domnului si sunt una cu biserica sa-mi fie frica ca am farmece facute ? Nu cred asa ceva si nici nu am treaba cu asa ceva ! Hristos din mine este peste puterea oricaror farmece. Treaba mea este sa traiesc curat ferindu-ma cit mai mult de pacate . Traind in indiferenta duhovniceasca si in pacat poarta catre ispititor este deschisa si astfel, numai astfel, pot patimi orice ! "
Sa facem toate acestea cu inima si gindul la Hristos si sa-l lasam pe ispititor in negura uitarii !

ap2010 11.08.2010 00:24:02

prea generala intrebarea,nu exista simptome, clasice sa le zicem.Pot spune din experienta ca am intalnit persoane care clinic erau perfect sanatoase,analizele de sange erau normale,dar prezentau semne ale unor boli cu vechime,care rezistau la orice tratament dar dispareau in anumite perioade sau nu se manifestau in anumite conditii.Daca ai o intrebare exacta pot sa-ti raspund concret.

ingerul_pazitor 11.08.2010 02:24:04

Citat:

În prealabil postat de ap2010 (Post 276594)
prea generala intrebarea,nu exista simptome, clasice sa le zicem.Pot spune din experienta ca am intalnit persoane care clinic erau perfect sanatoase,analizele de sange erau normale,dar prezentau semne ale unor boli cu vechime,care rezistau la orice tratament dar dispareau in anumite perioade sau nu se manifestau in anumite conditii.Daca ai o intrebare exacta pot sa-ti raspund concret.

de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

mishi55 11.08.2010 07:17:40

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276609)
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

Asta nu inseamna neaparat ca ti s-au facut farmece.
Poate insemna ca te-ai lasat cumva pe tanjala. Poate insemna ca esti slabit duhovniceste, si slabit fiind, esti o prada usoara atacurilor duhurilor. Nu trebuie sa-ti faca cineva farmece pentru asta.
Ai duhovnic? Mergi si sfatuieste-te cu acela.
Nu ai duhovnic? Atunci... cauta-ti cat de repede unul, si du-te si ia leac de suflet.

o copila 11.08.2010 10:04:29

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276609)
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

"Simptomele" acestea le are oricine care s-a cam departat de Dumnezeu. Trebuie sa ne rugam mai mult, cu inima, si sa mergem la un duhovnic, sa ne spovedim. Aceste simptome vor trece dar vor veni altele.
Fiecare clipa este o lupta

ap2010 11.08.2010 11:58:27

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276609)
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

asta e depresie,nu vraji.Sugerez efectuarea concediului de odihna.

TZICKa 11.08.2010 12:40:12

Depinde...cei care au mai lasat comment-uri, au dreptate intr-o masura, dar sa nu uitam ca ai dat prea putine detalii...ai motivele tale pt care spui asta, inseamna ca simti ca ceva nu e bine cu tine, si nu numai cu tine. Sti, totul se intampla cu un motiv si chiar din pricina pacatelor nostre. Insa Domnul, potriveste cruci diferite dupa puterea fiecaruia, si asta cu scopul mantuirii. Trebuie sa sti ca nu e neaparat nevoie sa ai dusmani ca cineva sa iti faca farmece, pt ca se intampla ca tocmai cei apropiati sa iti vrea raul. dar orice t-i s-ar intampla, u tine legatura cu preotii si fa-ti un program de rugaciune. Sunt rugaciuni ale SF.Ciprian, insa trebuie sa mergi la calugari si preoti ca sa vezi dak intr-adevar ai pt ce sa iti faci griji sau nu. Simptome- nimic nu merge bine in familie, si depinde cu ce scop au fost facute vrajile...sa sti ca blestemele si toate pacatele se varsa din neam in neam, e cv serios aici...dar trebuie sa citesti carti de invatatura ortodoxa si o sa intelegi mai multe.
Orice ar fi trebuie sa acceptam ceea ce ni se intampla desi e greu...
In plus ai grija cu cine vorbesti ca poate iti faci probleme inutil.

adrian010155 11.08.2010 13:44:42

Citat:

În prealabil postat de ghetsimani (Post 276352)
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc

Draga ghetsimani, daca esti crestin ortodox nu trebuie sa ai nici o preocupare fata de farmece si blesteme. Acestea sunt lucrari ale diavolului care nu au nici o putere in fata Sfintei Cruci Ortodoxe. Lasa-le pe pustiu. Mai bine roaga-te la Dumnezeu sa-i lumineze pe cei care se ocupa cu astfel de murdarii si sa-i aduca pe calea cea buna.

ingerul_pazitor 11.08.2010 16:34:30

Citat:

În prealabil postat de TZICKa (Post 276690)
Depinde...cei care au mai lasat comment-uri, au dreptate intr-o masura, dar sa nu uitam ca ai dat prea putine detalii...ai motivele tale pt care spui asta, inseamna ca simti ca ceva nu e bine cu tine, si nu numai cu tine. Sti, totul se intampla cu un motiv si chiar din pricina pacatelor nostre. Insa Domnul, potriveste cruci diferite dupa puterea fiecaruia, si asta cu scopul mantuirii. Trebuie sa sti ca nu e neaparat nevoie sa ai dusmani ca cineva sa iti faca farmece, pt ca se intampla ca tocmai cei apropiati sa iti vrea raul. dar orice t-i s-ar intampla, u tine legatura cu preotii si fa-ti un program de rugaciune. Sunt rugaciuni ale SF.Ciprian, insa trebuie sa mergi la calugari si preoti ca sa vezi dak intr-adevar ai pt ce sa iti faci griji sau nu. Simptome- nimic nu merge bine in familie, si depinde cu ce scop au fost facute vrajile...sa sti ca blestemele si toate pacatele se varsa din neam in neam, e cv serios aici...dar trebuie sa citesti carti de invatatura ortodoxa si o sa intelegi mai multe.
Orice ar fi trebuie sa acceptam ceea ce ni se intampla desi e greu...
In plus ai grija cu cine vorbesti ca poate iti faci probleme inutil.

despre ce carti de invatatura ortodoxa faceti referire in afara bibliei, as vrea sa citesc si eu.

multumesc frumos

ionut stefan 11.08.2010 16:51:41

Domne ajuta
 
[quote=ghetsimani;276352]care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc[/ NECAZURILE SUPARARILE SI ALTE LUCRURI MAI POT FI SI DIN PURTATREA DE GRIJA A LUI DUMNEZEU PT A NE INCERCA .

IonelS 11.08.2010 16:56:13

Ai necazuri pt ca trebuie sa te schimbi..Indiferent ca-i vorba de simpla posedare sau blestem , este pana la coada vorba de vietuire in pacat. Te dai pe brazda, scapi. Nu te dai, te urci pe pereti si acuzi pe toata lumea de necazurile tale.

Mirela0110 11.08.2010 21:53:46

vrajeli de vraji
 
eu nu pot sa zic ca nu exista farmece si vraji si deochi ....or exista...mama lor....asa cum exista si atata rau in lume.....dar ce pot sa zic sigurrrrrrr 10000000000% ca puterea lui Dumnezeu este mai mare decat orice rau in lumea asta.....si daca ai incredere in El ca te protejeaza si este alaturi de tine, atunci se pot face nspe mii de posibile, eventuale vraji si farmece ca ele raman ca praful in vant..... nici macar atat....ca aerul in vant :P

Iubirea 11.08.2010 22:02:42

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276609)
de ex: ai un comportament diferit in biserica , nu suporti rugaciuni, esti plin de nerabdare sa iesi de la slujbe, esti deznadajduit, sleit de puteri, ai impresia ca viata nu are nici un rost samd, se pot considera niste semne?

Acestea nu sunt simtomele faptului ca ai vraji sau ai fost blestemat...sunt ispitele celor care incep sa-l caute pe Dumnezeu sau ale celor care sunt caldicei in credinta

ingerul_pazitor 11.08.2010 22:28:35

off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?

Adrinskaia 12.08.2010 01:03:17

Nu demult mi am pus problema: Il iubesc eu pe Dumnezeu ? ...si eram inainte de spovedanie... si ma gandeam ca efectiv nu inteleg mare lucru despre treptele macar ale iubirii de Dumnezeu... si m a intrebat parintele : Il iubesti pe Dumnezeu ? si am raspuns un ,,da '' sugrumat.

Mi a povestit asta seara o fata despre o alta fata pe care am cunoscut o nu demult, care plecase la manastire si s au dus parintii dupa ea si au luat o acolo de par, si au adus o inapoi acasa, si ea nu mai vroia sa manance si isi dorea sa ajunga inapoi, si pana la urma parintii s au convins ca trebuie sa o lase sa plece, dupa ce initial ar fi vrut sa o duca la psihiatru samd.

Inteleg ca parintele duhovnic ii spusese sa le spuna parintilor si nu a facut o.

Imi povestea aceasta fata cum a plecat A cu doua ore mai devreme sa fie la gara sa nu piarda trenul, si am intrebat de curiozitate desi nu cred ca era cazul, daca parintii mergeau la Sfanta Biserica, si am aflat ca nu, si ca tatal ar fi cautat sa se sinucida, si ca dupa ce a plecat ar fi facut un preinfarct...

Daca tot iubim mai mult pacatele decat pe Dumnezeu, sa nu avem parte si de niste farmece si altele, nu de alta, dar daca ne ar parea in profunzime rau de pacatele noastre, si am cauta sa ne indreptam, sa ne rugam cat mai bine, sa invatam cat mai multe de la Sfintii Parinti, sa ne rugam sa avem parte de un duhovnic pe masura si sa facem ascultare de acesta, nu ar disparea farmecele ?

Biserica moderna sau cei pagani si putin interesati de Biserica ori impotriva, reactioneaza destul de vehement daca intalnesc pe cineva care sa poarte caciula neagra in miezul verii si care sa mai zica si ceva despre vreo proroocie legata de Biserica moderna, care alege firea umana in locul Lui Dumnezeu... si asta inca dintr o leaca de ratiune si curiozitate de nevointa si fara binecuvantare, cum ii sta bine unui putin cuvantator...

ai2 12.08.2010 13:01:24

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276890)
off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?

Lumea are mai mult sens daca iei in considerare ipoteza inexistentei vreunui D-zeu si implicit a diavolului. Fara astfel de premise, lumea are parte de intamplari mai bune sau mai rele carora nu trebuie sa le cautam interpretari mistice. Eu asta am simtit cand am devenit ateu. Ca lumea are mai mult sens fara zei.

gabriela8 12.08.2010 21:22:12

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 276890)
off ce bine ar fi daca l-ar distruge Dzeu pe diavol, nu stiu dc il mentine , ptr mine este o taina, cat rau ne face la toti, cred ca daca ar fi asta distrus toti ne-am iubi si ne-am ajuta sau oare gresesc?

Chiar daca pare imposibil de crezut, diavolul ne ajuta sa ne matuim prin ispitele care le aduce...pentru ca in suferinta omul se apropie mai mult de Dumnezeu!

ingerul_pazitor 13.08.2010 00:40:17

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 277243)
Chiar daca pare imposibil de crezut, diavolul ne ajuta sa ne matuim prin ispitele care le aduce...pentru ca in suferinta omul se apropie mai mult de Dumnezeu!

este posibil din prea multa suferinta sa se dezica?

allexandraaa 11.11.2010 22:50:25

buna...sunt noua pe aici.mi`am facut cont`ul pt ca am o probleme si as vrea sa stiu si parerea voastra.
de 1 an sh 5 luni sunt cu un baiat.problema este ca atunci cand trebuie sa ne vedem mereu se intampla ceva.ori nu poate venii,ori intrazie..sau nu ajung eu la timp.mama lui nu ma vrea si ma cand ca poate face ceva sa nu ne putem vedea...noi ne cunoastem din clasa a6a.el a mai fost cu o colega de la mine din clasa.dar dupa ce ne`a facut cunostinta,ne`am indragostit unul de altul.si de cand suntem impreuna,noi nu ne putem vedea. anul trecut am gasit un ac,la fel si iubitul meu si prietenul cel mai bun si iubita lui.tot de cand suntem impreuna am inceput sa vorbesc cu cineva pe mess care imi tot prezicea diferite chestii si culmea erau adevatare.mi`am dat seama ca nu e bine si am intrerupt legatura cu el.apoi am aflat ca si iubitul meu vorbeste cu el.am vorbit cu mai multi prieteni si imi spun ca s`ar putea sa faca ceva omul asta care tot vorbeste cu iubitul meu.voi ce credeti?

claudiu-marius 12.11.2010 00:01:05

Exista vraj farmece si blesteme si cunosc oameni care desi s-au spovedit s-au rugat mult si s-au schimbat mult fata de trecut tot le merge rau in viata.Unii nu au spor in casa desi castiga la fel ca multi care ii inconjoara totusi nu pot strange la fel ca ceilalti si nu pot sa isi permita lucruri ca ceilalti.si nu pentru ca ar fi vre-o vina a lor sau ca ar fi mana sparta.Chair deloc.Apoi unii prezinta simtome ale unor boli si chiar daca au facut un examen amanuntit medical nu li sa gasit nimic.Nu tot ce se intampla omului in viata e consecinta vinei lui ,de aceea recomand celor ce au scris despre vina sa se abtina ca sa nu primeasca Doamne fereste datorita ignorantei lor crucea si necazul celui in cauza ca e vai si amar de viata lor.Multa grija Blestemele se prind in special cele parintesti cele de mama si cum spune scriptura tin pana la al saptelea neam.Apoi am avut ocazia sa mi se spuna ceea ce au gasit altii prin perini facute in casa facute cu grija ca in timp sa gaseasca pene cusute cu ate inodate lemne unghii de la pasari si incercand sa le de-a foc nu au ars.Si mai e mobila care trosneste care se misca de unii oameni se leaga asa ceva ..din pacate si sa nu uitam sau sa nu uite cei ce raspund unora ca e vina lor ca nu cel in cauza poate fi vinovat e destul cineva din familie sau cineva invidios din trecut sa faca rau si acela sa fie de mult in pamant si se leaga peste neamuri.Lucrarea diavolului e mare in lume si ia diferite forme ,cei in cauza trebuie sa posteasca mult si sa se roage mult .Prin anii 80 Parintele Paisie de la Sihla a dat canon unei famili tot pe cauza de blestem si farmece ca familia toata sa posteasca si lunea pe langa miercurea si vinerea pana cand copii acelei famili vorcreste si vor fi la casa lor si a mai recomandat si anumite rugaciuni .

eeaotly 21.04.2011 13:17:57

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 276371)
Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!

Sesizez aici un ton acuzator, dar tocmai tu mi-ai dat o idee. Dar dacă, atunci când te blesteamă cineva, gândul lui, gestul lui ajunge la tine în fundul minții tale, și, în timp, își trădează prezența? Dacă dau vina pe alții pentru eșecul meu înseamnă neapărat că mă cred grăzav? Poate că da, dar poate că nu. Poate că simt instinctiv că ceva nu e în ordine, că gândul altcuiva mă parazitează și mă distruge. Te-ai gândit vreodată la asta? Evident că nu, pentru că omul are datoria, - nu-i așa? - să caute mereu sursa răului în el însuși. Dar excese se pot face și într-o direcție și în alta. Iar în cazul acesta asta nu aduce nimic bun, doar autoînvinovățire și stagnare. Ideal e să fim obiectivi și să nu omitem nici una dintre posibilități.

Personal am fost, din copilărie, blestemată și drăcuită (pe față, că pe la spate numai Dumnezeu știe) de nenumărate ori de către mama și bunica mea. Dealtfel, bunica are obiceiul să aplice același "tratament" și mamei mele. Ani de zile am încercat să ignor, am considerat că e doar o răutate și că astea sunt cuvinte fără rost și fără efect. Dar, văzând că, în ciuda tuturor încercărilor mele, nu reușesc să progresez, că, până la urmă, fac cum fac și tot așa cum mi s-a "urat" mi se întâmplă, am început să-mi pun niște probleme. Nu sunt superstițioasă, și nu mă grăbesc în a trage concluzii. Dealtfel, simplul fapt că am început să mă întreb abia acum, după ani și ani de zile, cred că e suficient de sugestiv.

Nimeni nu își pune astfel de întrebări, așa, de nebun, ci după ce a pus cap la cap niște lucruri, după ce a observat niște inadvertențe, niște ciudățenii. Așa că v-aș ruga să nu mai judecați expeditiv.

antoniap 21.04.2011 16:27:15

Iata cat a patimit Mantuitorul pentru noi:

<<CALVARUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS DESCOPERIT DE INGER SF DIMITRIE AL ROSTOVULUI

1. Hristos Domnul nostru patimind mai inainte de moartea Sa pe cruce , a slobozit 109 suspinuri din inima .
2. Picaturi de lacrimi la Patimile Sale a varsat de 11 ori cate 103 mii = 1.135.475
3. De perii capului si de barba a fost tras de 78 de ori .
4. S-a poticnit si a cazut la pamant , incepand din Gradina Ghetsimani si pana la Arhiereu de 7 ori .
5. A primit peste fluierele picioarelor 172 lovituri
6. A fost ridicat de parul capului si de funia cu care era legat de grumaz de 23 de ori . Batai cu palmele peste obraz a suferit de 172 de ori . Sluga arhiereului , Malh cel nemultumit , caruia i-a vindecat Domnul urechea taiata de Petru , atat de tare L-a lovit pe Iisus peste fata , incat , s-a auzit in toata curtea arhiereului ; atunci a cazut Domnul la pamanat si i s-au clatinat dintii din gura si i s-au inchipuit degetele acelei maini , inmanusata metalic , pe fata si mult sange din gura si din nas i-a iesit .
7. Lovituri peste obraz , peste gura si peste ochi a primit de 128 de ori .
8. Peste grumaz a fost lovit foarte tare de 27 de ori .
9. Peste cap a fost lovit foarte tare de 20 de ori .
10. La stalp a fost legat si atunci a primit odata o lovitura de moarte .
11. A fost trantit la pamanat foarte tare de 3 ori .
12. Cand a fost legat la stalp a fost lovit peste tot trupul cu toiege , cu trestii , cu biciurile noduroase de porumbel de 6666 de ori . Peste aceste rani i s-au mai adaugat si alte chinuri si dn cauza acestor suferinte ar fi trebuit sa moara . Dar cu puterea lui Dumnezeuiasca , n-a fost biruit si nici n-a voit a muri , pana nu s-a implinit opera mantuirii noastre si asa s-a mentinut pana la sfarsit .
13. A avut 1199 de vanatai peste tot trupul .
14. Pe cap a avut intepaturi de spini 1000 . Pentru ca cununa cea de spini I s-a pus si I s-a luat de 50 de ori .
15. Peste cap a fost lovit cu toiege si cu trestiile cu toata puterea ; din cauza acestor lovituri , au intrat in cap 5 ghimpi pana la creier , iar dupa inviere au mai ramas 3 .
16. Spre Golgota ducandu-si Crucea a cazut de 5 ori foarte greu si atunci a primit de 19 ori lovituri de moarte .
17. A fost scuipat in fata de 100 de ori .
18 . Peste tot trupul Domnului intins pe Cruce a fost scuipat de 73 de ori .
19. Tras incoace si incolo de nas cu multa ura si dispret si hulit a fost de 20 de ori .
20. De urechi a fost tras si manjit de 30 de ori .
21. Rani multe si silnice lovituri , precum si semne peste tot trupul a avut atatea cate zile sunt in 14 ani = 5475.
22. A patimit Izbavitorul nostru cu sufletul si cu trupul Sau mantuind pe om din moartea sufleteasca .
23. Cu sufletul a patimit mahnire , intristare , tanguiri si jale ca de moarte . Peste toate puterile Sale sufletesti si trupesti a patimit , adica : peste minte , peste simtire si peste voie . Iar cu trupul a patimit afara de golatatea Sa , batai , rani , precum si dureri peste toate madularele trupului .
24. Peste cap imboldiri , pe maini si pe picioare rani grele ale cuielor , impunsatura in coasta cu sulita , iar peste grumaz si peste tample scuipari si lovituri .
25. La pipairea trupului batai , la gustare , in setea cea amara a fost adapat cu otet si fiere .
26. Spre mirosire , intru inchisoare puturoasa a fost inchis , la auzire huliri si batjocuri , la vederea ochilor acoperirea lor , apoi lacrimile celor ce sedeau langa Crucea Sa si-L vedeau , plin de rani si de lungi vanatai sangerande .
27. Iar trupul Sau cel golit de haine in fata multimii l-a infasurat Maica Sa Preacurata cu mahrama capului Ei , cand era Domnul rastignit pe Cruce .
28. Trei mari si iuti dureri a avut Domnul care au fost cele mai grozave in timpul Patimior Sale sfinte .
29. Intaia durerre a fost cand Domnul a vazut ca nu multe suflete s-au intors la Dumnezeu parasindu-si pacatele lor , vazand ca in zadar si-a varsat sangele Sau .
30. A doua derere a fost cand a vazut sufletul si inima Maicii Sale patrunse de rana patimirii Lui .
31. A treia durere a fost cand I S-a pironit trupul Sau pe Cruce , ca asa de tare L-au intins incat I S-au desfacut incheieturile toate . Atunci s-a implinit proorocia lui David : " Numarat-au toate oasele Mele " .
32. Toate patimile Domnului au fost 100.149
33. In toata vremea patimirii Sale a varsat din ochi 67.200 picaturi , iar picaturi sangerande din ochi si din tot trupul 1.180.225 .
34. Tifle peste obraz , peste gura si intre ochi a primit de 28 de ori .
35. A fost lovit de 102 de ori peste obraz cu palma .
36. La stalp a fost batut cu toiege de spini flenciurosi , biciuri noduroase rau , inveninate si cu lanturi de fier in muchii ; rani deosebite au fost 5000 .
37. A cazut foarte greu de 4 ori sub povara Crucii . Din cauza multimii torturilor dulcele nostru Mantuitor a slabit adeseori pana la istovire completa , din care cauza ostasii s-au vazut nevoiti a sili pe a Simon Cirineul sa-L ajute a-Si duce Crucea grea pana sus la Gogota .
38. Daca cineva va suferi si va gandi in fiecare zi la aceste patimi ale Lui Iisus si va face rugaciunea Tatal nostru , Crezul , Psalmul 50 si va face 12 metanii in cinstea Sf. Patimi ale Domnului , sau macar o metanie pentru fiecare rana , va avea mare folos . Un mare dascal al Bisericii a scris : " Daca cugetarea va fi desavarsita si din inima la Ptimile Lui Iisus , se va folosi ca si cum ar posti un an intreg , mancand numai paine si apa sau daca va citi Psaltirea odata in fiecare zi , cu aceasta va fi egal " .>>

Si totusi a zis : Doamne, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac!

Si cu adevarat nu stiu ce fac cei care ne fac farmece, daca noi ne indreptam si facem voia lui Dumnezeu. Caci ei, fara sa stie, ne pot face un bine pe plan duhovnicesc. De aceea, staretii de la Optina recomanda sa ne rugam pentru dusmani asa: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-i pe dusmanii mei si , pentru rugaciunile lor, miluieste-ma si pe mine, pacatosul/pacatoasa!"

Eliberandu-ne de orice ura pentru cei care ne fac rau, rugaciunea noastra va fi mai usor ascultata si vom suporta mai usor situatia in care ne aflam sau, daca ne este spre folos, Dumnezeu ne ajuta sa rezolvam situatia respectiva. Oricum, asa cum Mantuitorul Iisus Hristos ne-a invatat sa ne rugam, singuri spunem :

,,Si ne iarta noua greselile noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri."

Trebuie sa urmam modelul Mantuitorului. Alta cale nu avem. Daca nu iertam noi mai intai, nu avem sanse sa fim iertati si sa ne fie ascultata rugaciunea. Doamne ajuta.

Matei Didina Claudia 21.09.2012 01:31:44

Buna,as vrea sa stiu parerea oamenilor cu credinta in Domnul nostru,este posibil sa am farmece facute daca vad ca mi se misca ceve sub pielea mainilor,de asemenea nu mai am putere sa ma rog la Domnul nostru Isus,Maica Sfinta si toti Sfintii,insa intind mina atit cit pot de mult si nu ma las pagubasa.Sint casatorita de 16 ani si am 2 copii,de curint am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie,si stiu ca pacatuiesc,si apoi ma rog la Domnul sa ma ierte,si ma lupt din tot sufletul sa indeplinesc poruncile,dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate.Dat fiind rugaciunii spuse din toata inima Domnul ma elibereaza de aceste ginduri insa ele revin si eu ma lupt sa le scot cu rugaciune credinta si smerenie.Atit vreau de la Domnul sa imi dea multa rabdare,ca nu stiu cit va tine aceste patimi.Eu nu locuiesc in Romania nu am un Duhovnic cu care sa ma sfatui,si nu pot sa apelez la doctori etc. cred cu taria Domnul Nostru Isus Hristos ca ma poate vindeca,dar parca nu mai am putere atit de mare de rugaciune.In trecut puterea mea de rugaciune era mult mai puternica,indeplineam poruncile mai usor,am avut si foarte multe suferinte din care Domnul m-a scos,dupa ce am dovedit ca am credinta in El si in cele mai dureroase momente ale vietii insa acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.

ioan cezar 21.09.2012 01:54:12

Citat:

În prealabil postat de Matei Didina Claudia (Post 471547)
vad ca mi se misca ceva sub pielea mainilor...

de curind am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie...

dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate....

aceste ginduri insa ele revin ...

am avut si foarte multe suferinte ...

acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.

Ne rugam, fiti incredintata!
Pe de alta parte, pentru motivele continute in primele propozitii pe care le-am selectat din postarea dvs., va rog sa fiti inteleapta, sa va smeriti: cautati de urgenta un medic psihiatru, e imposibil sa nu aveti acces in orasul sau zona unde locuiti. Va rog sa intelegeti ca sub astfel de stari se poate ascunde debutul unei boli grave, care, daca va izbucni intr-o zi va poate costa mult mai mult decat daca mergeti acum, din vreme.
Credeti-ma va rog ca am experienta profesionala in astfel de cazuri. Am avut eu insumi tulburari asemanatoare candva si am apelat la tratament medical, cu vindecare rapida si definitiva (simptomele au disparut complet si nu au mai revenit, multumesc lui Dumnezeu).

P.S. O viata cu multe incercari, cu greutati, ne poate zdruncina la un moment dat echilibrul psihic. Nu suntem din otel, suntem oameni... E momentul sa cerem ajutor, sa apelam si la resurse din jurul nostru, la profesionistii din domeniul sanatatii. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Smeriti-va si mergeti la doctor!
Dumnezeu sa va ocroteasca! AMIN+

Demetrius 21.09.2012 06:18:53

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 471551)
Ne rugam, fiti incredintata!
...Am avut eu insumi tulburari asemanatoare candva si am apelat la tratament medical, cu vindecare rapida si definitiva (simptomele au disparut complet si nu au mai revenit, multumesc lui Dumnezeu)
...Smeriti-va si mergeti la doctor!
Dumnezeu sa va ocroteasca! AMIN+

Dvs cui mulțumiți mai sus: lui Dumnezeu sau lui Hypocrat?

Pe scurt, ioan cezar, Didina Claudia a intrat deznădăjduită pe forum pentru a cere ajutor duhovnicesc, iar tu ai redirecționat-o convingător spre doctor, care-i va da ”scăparea”.
Ăsta o fi forum ortodox sau de neuro-psihiatrie?
Altfel spus:
-Ne rugăm noi, dar ca să fii sigură, ”smeriți-vă”(băgați-vă mințile la cap) și mergeți la doctor să vă dea medicamente!

Pe cine mărturisiți de fapt: pe Hristos sau pe CATENA+?

TunsDiana 21.09.2012 09:56:43

Citat:

În prealabil postat de claudiu-marius (Post 304688)
Exista vraj farmece si blesteme si cunosc oameni care desi s-au spovedit s-au rugat mult si s-au schimbat mult fata de trecut tot le merge rau in viata.Unii nu au spor in casa desi castiga la fel ca multi care ii inconjoara totusi nu pot strange la fel ca ceilalti si nu pot sa isi permita lucruri ca ceilalti.si nu pentru ca ar fi vre-o vina a lor sau ca ar fi mana sparta.Chair deloc.Apoi unii prezinta simtome ale unor boli si chiar daca au facut un examen amanuntit medical nu li sa gasit nimic.Nu tot ce se intampla omului in viata e consecinta vinei lui ,de aceea recomand celor ce au scris despre vina sa se abtina ca sa nu primeasca Doamne fereste datorita ignorantei lor crucea si necazul celui in cauza ca e vai si amar de viata lor.Multa grija Blestemele se prind in special cele parintesti cele de mama si cum spune scriptura tin pana la al saptelea neam.Apoi am avut ocazia sa mi se spuna ceea ce au gasit altii prin perini facute in casa facute cu grija ca in timp sa gaseasca pene cusute cu ate inodate lemne unghii de la pasari si incercand sa le de-a foc nu au ars.Si mai e mobila care trosneste care se misca de unii oameni se leaga asa ceva ..din pacate si sa nu uitam sau sa nu uite cei ce raspund unora ca e vina lor ca nu cel in cauza poate fi vinovat e destul cineva din familie sau cineva invidios din trecut sa faca rau si acela sa fie de mult in pamant si se leaga peste neamuri.Lucrarea diavolului e mare in lume si ia diferite forme ,cei in cauza trebuie sa posteasca mult si sa se roage mult .Prin anii 80 Parintele Paisie de la Sihla a dat canon unei famili tot pe cauza de blestem si farmece ca familia toata sa posteasca si lunea pe langa miercurea si vinerea pana cand copii acelei famili vorcreste si vor fi la casa lor si a mai recomandat si anumite rugaciuni .

Pentru multe lucruri exista explicatii, nu trebuie sa dam vina mereu pe blesteme doar pentru ca nu ne putem gandi logic de ce se intampla anumite lucruri.

Unii nu au spor in casa pentru ca nu stiu sa se restranga, sa fie ecconomi si desi castiga bine, cheltuie fara rost pe lucruri inutile, nu e pentru ca ar fi blestemati.

Unii prezinta simptome dar nu li se gaseste nimic din cauza incompetentei medicilor, va dau un exemplu daca un om are hepatita, o boala atat de usor de depistat si tu ca medic spui ca acel om nu are nimic desi simptomele sunt clare, e normal ca esti incompetent si cazuri de astea sunt multe, din nou ce legatura au blestemele si vrajile aici?

Si daca au gasit unghii in perini de ce trebuie sa ne gandim ca le-a pus cineva acolo cu gand necurat, nu inteleg de unde le scoateti?

Mobila care trozneste iarasi vreti sa o puneti pe seama diavolului?! Tot ce spuneti aici ma lasa fara cuvinte.

anita 21.09.2012 10:39:20

Citat:

În prealabil postat de Matei Didina Claudia (Post 471547)
Buna,as vrea sa stiu parerea oamenilor cu credinta in Domnul nostru,este posibil sa am farmece facute daca vad ca mi se misca ceve sub pielea mainilor,de asemenea nu mai am putere sa ma rog la Domnul nostru Isus,Maica Sfinta si toti Sfintii,insa intind mina atit cit pot de mult si nu ma las pagubasa.Sint casatorita de 16 ani si am 2 copii,de curint am inceput sa-mi fac ginduri negre de gelozie,si stiu ca pacatuiesc,si apoi ma rog la Domnul sa ma ierte,si ma lupt din tot sufletul sa indeplinesc poruncile,dar nu inteleg de ce imi vin ginduri necurate.Dat fiind rugaciunii spuse din toata inima Domnul ma elibereaza de aceste ginduri insa ele revin si eu ma lupt sa le scot cu rugaciune credinta si smerenie.Atit vreau de la Domnul sa imi dea multa rabdare,ca nu stiu cit va tine aceste patimi.Eu nu locuiesc in Romania nu am un Duhovnic cu care sa ma sfatui,si nu pot sa apelez la doctori etc. cred cu taria Domnul Nostru Isus Hristos ca ma poate vindeca,dar parca nu mai am putere atit de mare de rugaciune.In trecut puterea mea de rugaciune era mult mai puternica,indeplineam poruncile mai usor,am avut si foarte multe suferinte din care Domnul m-a scos,dupa ce am dovedit ca am credinta in El si in cele mai dureroase momente ale vietii insa acum simt ca as mai avea nevoie de alti oameni sa ma ajute cu rugaciuni.Va rog oameni buni rugati-va pentru mine ca nu am pe nimeni sa se roage pentru mine.
Domnul si Maiculita Domnului sa va dea sanatate si pace in suflete.

Trebuie sa va spovediti si farmecele isi pierd puterea.
Lipsa de putere la rugaciune poate fi un efect al pacatelor nemarturisite ,al grijilor lumesti .
Stiti parabola cu samanta cazuta intre spini.
Doamne ajuta !

Cornel Urs 21.09.2012 11:16:38

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 471571)
Si daca au gasit unghii in perini de ce trebuie sa ne gandim ca le-a pus cineva acolo cu gand necurat, nu inteleg de unde le scoateti?

ce sa caute unghiile in perini?

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 471571)

Mobila care trozneste iarasi vreti sa o puneti pe seama diavolului?! Tot ce spuneti aici ma lasa fara cuvinte.

dar pe seama cui? si nu e doar asta, se inchid se deschid usi, se bocane in lemn, zgomote puternice, chestii care nu pot fi puse pe seama unor fenomene naturale.

AlinB 21.09.2012 12:23:40

Pai cred ca cel mai bun reper ar fi aplecarea spre pacat.

Cu cat vezi in tine mai multa aplecare spre pacat sau faci fapte pacatoase, atunci esti blestemat.

Daca lupti cu ele si nu le mai faci, te paraseste si blestemul.

Simplu, nu?

ioan cezar 21.09.2012 13:34:39

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 471564)
Dvs cui mulțumiți mai sus: lui Dumnezeu sau lui Hypocrat?

Pe scurt, ioan cezar, Didina Claudia a intrat deznădăjduită pe forum pentru a cere ajutor duhovnicesc, iar tu ai redirecționat-o convingător spre doctor, care-i va da ”scăparea”.
Ăsta o fi forum ortodox sau de neuro-psihiatrie?
Altfel spus:
-Ne rugăm noi, dar ca să fii sigură, ”smeriți-vă”(băgați-vă mințile la cap) și mergeți la doctor să vă dea medicamente!

Pe cine mărturisiți de fapt: pe Hristos sau pe CATENA+?

Prietene, pe forum unii cer apa cand voiesc vin. La ce scrie Didina, am oferit si ce a cerut (anume rugaciuni) si o povatuire catre medic. Intrucat sunt convins ca are mare nevoie DE AMBELE. Asa cum dealtfel facem aici pe forum de cate ori cineva e bolnav.
Iar daca nu esti din domeniu, intelege te rog ca ceea ce scrie Didina acolo sunt semnele/simptomele unei boli serioase. Iar daca nu ai cunostinte despre asta, fii rezonabil si accepta ca exista alti oameni care au habar despre ce e vorba si fac un gest crestinesc atunci cand indruma un frate sau o sora de credinta catre medic.
A indruma un om catre serviciile medicale inseamna ca nesocotim pe Dumnezeu? In ce secol traim oare?
Pe de alta parte, insa, obscurantismul secolului XXI nu e cu nimic deosebit de cel al secolului X, de pilda. Ignoranta e aceeasi, uneori, indiferent de epoca.

Ar fi poate mai bine sa intelegi ca apelul meu "smeriti-va si mergeti la doctor" exprima un adevar curat si elementar. Poate cugeti un pic la acest adevar. Poate mai bine era sa intrebi, mai intai, inainte sa faci pe istetul. Poate ar fi fost ceva mai elegant si mai sanatos, in definitiv...

P.S. Marturisirea lui Hristos oriunde si oricand si hodoronc-tronc?
Pai una e obsesia, alta e credinta in Hristos! Prima e tulburare psi, secunda e sanatate sfanta.

ioan cezar 21.09.2012 13:44:48

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 471575)
Trebuie sa va spovediti si farmecele isi pierd puterea.
Lipsa de putere la rugaciune poate fi un efect al pacatelor nemarturisite ,al grijilor lumesti .
Stiti parabola cu samanta cazuta intre spini.
Doamne ajuta !

Lipsa de putere la rugaciune ...dispare in functie si de starea de sanatate, pe masura ce sanatatea revine. Citeste cartile marilor rugatori (Gheron Iosif, Paisie Aghioritul, Teofan Zavoratul) si vei vedea chiar la ei indrumari concrete pentru restabilirea sanatatii, mai intai. Iar atunci cand este evident la mijloc o tulburare psi (acolo aparind cel putin doua semne severe si clare pentru un diagnostic), nu se mai pune problema de a ignora tratamentul medical de urgenta.

Pe de alta parte, desigur Spovedania, Maslul si toate celelalte din Biserica trebuie mentinute si urmate cu toata seriozitatea, TOTUL SUB ASCULTARE DE DUHOVNIC. Evident!

Matei Didina Claudia 22.09.2012 01:59:37

Da,o sa fac acest lucru cu tarie,va multumesc pentru bunul si inteleptul sfat,cainta si smerenia ne aduce din nou pe calea cea buna a Domnului,aveti perfecta dreptate.

Domnul sa ne ajute la toti sa-l putem urma.

Matei Didina Claudia 22.09.2012 02:28:54

Domnului Cezar: Au fost f.multe de boli care nu au putut fi vindecate de doctori si pshihologii au trimis pacientii la Biserica pentru ca numai Dumnezeu te poate ajuta absolut in toate daca crezi acest lucru.Dumnezeu are grija de suflet,doctorul poate acest lucru?
Va dau un exeplu:doctorul iti da tema ptr.acasa,fii blind si fii puternic,etc.
Cum putem noi face aceste lucruri daca nu le simtim? Deci nu este numai BUNUL SI PUTERNICUL DUMNEZEU CARE NE DA ACESTE TRAIRI SI SIMTIRI? Crede in El sufleteste ca fara voia lui nici o frunza nu se misca pe pamant.
Eu va multumesc pentru sfat,Domnul sa va ajute.

ioan cezar 22.09.2012 02:53:04

Citat:

În prealabil postat de Matei Didina Claudia (Post 471783)
Va dau un exeplu:doctorul iti da tema ptr.acasa,fii blind si fii puternic,etc.

Judecind dupa exemplul pe care l-ati ales, deduc ca probabil nu aveti deocamdata o experienta personala in cadrul unei relatii terapeutice. Poate asa ati auzit ca se intampla, poate ati citit pe undeva... In realitate, medicul si psihologul nu pierd vremea cu astfel de indemnuri. Pe acestea le poate da oricine, chiar si un copil... Nu e nevoie sa fii specialist in medicina sau psihoterapie pentru a spune unui om aflat in suferinta asemenea cuvinte binevoitoare. Care sunt de bun simt, desigur, si pe care orice om sufletist le adreseaza semenului aflat in necaz.
Dar medicina si consilierea psihologica inseamna altceva, cu totul altceva. Veti afla ce inseamna atunci cand veti intra in relatie terapeutica.

Eu nu vreau sa insist. Mi-am facut datoria morala fata de dvs. intrucat ati postat un text care va descrie situatia si care are legatura cu profesia mea. Daca nu eram din breasla, nu interveneam. (Chit ca altii au facut-o, treaba lor ca isi permit sa judece lucruri despre care nu au nici o competenta si sa faca, probabil, in acest fel, un posibil mare deserviciu persoanei suferinde.)

Insa va rog sa dati atentie opiniei mele, pentru sanatatea dumneavoastra: daca ati trait in mod real experientele despre care scrieti, consider ca lucrul cel mai bun pe care il puteti face in momentul de fata este sa solicitati o consultatie la un medic psihiatru. Fara intarziere! (Veti vedea dupa aceea cum e si cu farmecele alea si cu toate dracoveniile. Deocamdata prioritatea se pare ca este sa acceptati sprijin terapeutic. Pe care mai intai trebuie, desigur, sa il solicitati, asa cum ati facut aici pe forum.)
Veti afla acolo opinia specialistului, veti alege sa urmati un tratament sau nu, mai departe nu stiu. Dar bine ati face daca ati trece cateva minute prin cabinetul unui psihiatru.

Toate acestea vi le-am scris cu inima buna si cu deplina responsabilitate, ca psiholog crestin.
De-acum alegerea va apartine. Rolul meu se incheie aici.

Dumnezeu sa va ocroteasca totdeauna!

Matei Didina Claudia 22.09.2012 22:45:35

Am inteles mesajul dvs. care este de a cere ajutorul unui dr psiholog sau psihiatru.La indemnul unei persoane am facut acest lucru (desi nu cred in dr psihologi etc) si nu am absolut nimic grav,dupa doua sedinte dr a considerat ca trebuie sa incheie terapia.Nici nu s-a mai pus problema de psihiatru.Problemele mele tin absolut de suflet si prin credinta si rugaciune obtin ajutorul cel mai curat si milostiv de la Dumnezeu.In credinta din cauza pacatelor noastre mai si deznadajduim,asa s-a intimplat si cu mine si am cerut ajutor oamenilor sa se roage ptr. mine.Acest lucru este firesc,ca oamenii sa se roage unul ptr.celalat,si eu la rindu-mi ma rog pentru famile,cunoscuti si necunoscuti.Aceste e un indemn al Mintuitorului.
Referitor la faptul ca ati precizat intr-unul din mesajele dvs ca ceea ce simt eu ptr.Dumnezeu ar fi o obsesie.
Sint casatorita de 16 ani,am 2 copii sanatosi,Slava Domnului.
Dupa 1 an de la casatorie prin amanuntite si lungi analize ni s-a confirmat concret si rece"nu puteti avea copii!"99,9%.Acest lucru s-a intimplat in anul 1999 in Romania.
In anul 2004 am consultat un foare mare centru cunoscut din Europa,Live de infertilitate,unde mi s-a confirmat din nou ca nu putem avea copii,99,9%.Singura solutie ar fi existat in vitro,un proces foarte lung,costisitor si doar 30% sansa sa poti avea copii.M-am inscris pe lista de asteptare,care era ce putin 1 an.In acest timp nu am facut alt ceva decit m-am rugat Mintuitorului si Macii Domnului si am tinut legatura cu Domnul cit se poate de strins,si prin indeplinirea poruncilor Domnului iata Minunea Domnului,binecuvintindu-ma cu un copil in pintece pe cale naturala.Acest lucru se intimplase exact cind trebuia sa incep tratamentul in vitro ca pe cale naturala dr specialisti nu mi-au dat nici o sansa sa pot avea copii.Cind le-am explicat doctorilor ca deja purtam un copil in pintece ei s-au uitat unul la celalat si mi-au spus ca natura mi l-a daruit,iar eu le-am explicat clar ca DUMNEZEU este un DUMNEZEU nu natura,asa cum incercau ei sa mentioneze.Si a mai urmat si al doilea fiu tot pe cale naturala bine inteles rugindu-ma si Slavindul pe Dumnezeu tot timpul.
Deci tot ce am de la Bunul Dumnezeu e prin credinta si dragoste adevarata pentru Mintuitorul Nostru,NU OBSESIE asa cum ati precizat dvs ca as avea eu pentru Dumnezeu.Si sa stiti ca au mai fost si alte lucruri minunate care mi-au fost daruite de Dumnezeu insa am avut si f.multe incercari si necazuri iar Domnul Nostru m-a ajutat sa trec peste ele,dindu-mi putere si curaj.
Domne Ajuta!

Demetrius 23.09.2012 00:51:59

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 471611)
Prietene, pe forum unii cer apa cand voiesc vin. La ce scrie Didina, am oferit si ce a cerut (anume rugaciuni) si o povatuire catre medic. Intrucat sunt convins ca are mare nevoie DE AMBELE. Asa cum dealtfel facem aici pe forum de cate ori cineva e bolnav.
Iar daca nu esti din domeniu, intelege te rog ca ceea ce scrie Didina acolo sunt semnele/simptomele unei boli serioase. Iar daca nu ai cunostinte despre asta, fii rezonabil si accepta ca exista alti oameni care au habar despre ce e vorba si fac un gest crestinesc atunci cand indruma un frate sau o sora de credinta catre medic.
A indruma un om catre serviciile medicale inseamna ca nesocotim pe Dumnezeu?

Da, dacă ”bolnavul” vine la Biserică iar preotul îl îndeamnă să meargă la doctor, atunci înseamnă a-L nesocoti pe Dumnezeu.
Tu crezi că Didina a intrat pe forumulcreștinortodox ca să întrebe la ce doctor să meargă?
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei. (Mt6,33-34)


Citat:

În prealabil postat de ioan cezar;
Poate cugeti un pic la acest adevar. Poate mai bine era sa intrebi, mai intai, inainte sa faci pe istetul. Poate ar fi fost ceva mai elegant si mai sanatos, in definitiv...

Poate cugeti TU un pic la acest adevar. Poate mai bine era sa intrebi, mai intai, inainte sa faci pe istetul. Poate ar fi fost ceva mai elegant si mai sanatos, in definitiv..

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar;
P.S. Marturisirea lui Hristos oriunde si oricand si hodoronc-tronc?
Pai una e obsesia, alta e credinta in Hristos! Prima e tulburare psi, secunda e sanatate sfanta.

Da, hodoronc-tronc! Mărturisirea lui Hristos oriunde și oricând!
38. Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri.(Mc8,38)

Se pare că n-ai înțeles că orice probleme de sănătate își au originea în dezechilibrul sufletesc, iar medicina, tratamentul și medicamentele încearcă(și uneori reușesc parțial) să redreseze problemele de sănătate fără să restabilească echilibrul sufletesc și-atunci problemele de sănătate vor reapărea(sub o formă sau alta) pentru că nu a fost rezolvată cauza, ci atenuat efectul și nici acela totdeauna; câteodată la un diagnostic clar nu are nici un efect tratamentul.

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar;
Lipsa de putere la rugaciune ...dispare in functie si de starea de sanatate, pe masura ce sanatatea revine

Eu aș avea mai multă încredere în rugăciunea din ”toiul bolii” pentru că atunci omul are mai puțină încredere în medicamente și în priceperea medicilor și mai mare în milostenia lui Dumnezeu.

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar;
Insa va rog sa dati atentie opiniei mele, pentru sanatatea dumneavoastra: daca ati trait in mod real experientele despre care scrieti, consider ca lucrul cel mai bun pe care il puteti face in momentul de fata este sa solicitati o consultatie la un medic psihiatru. Fara intarziere!
Toate acestea vi le-am scris cu inima buna si cu deplina responsabilitate, ca psiholog crestin.
De-acum alegerea va apartine. Rolul meu se incheie aici.

Nu, nu se încheie aici!
Nu poate fi responsabilă trimiterea ei la psiholog de pe forumul ortodox fără să-l vizitați dvs pe duhovnic(fără întârziere!), că tot ați folosit dictonul ”psiholog-creștin” care se aseamănă cu ”preot-păcătos”.

Paola Raisa 14.03.2013 01:53:36

Buna, Am 19 anii si sunt de etnie Roma..Am fost maritata cu un baiat care nu ma merita si ma iubea foarte mult,am stat 1 an de zile cu el si porma nu am mai vrut eu pentru ca ma tine numai inchisa in casa si nu ma lasa afara singura ci doar in prezenta lui,Vroiam sa ma duc la munca si nu ma lasa ca spunea ca poate imi fac alt gagic, vazand lucrurile astea am loat o hotarare si iam spus ca numai vreau sa mai stau cu el cu toate ca il iubeam foarte mult,dar mam gandit ca nu merit sa stau numai inchisa in casa si sa ma plimb pe afara numai insotita de el si iam spus ca numai vreau,el kand a auzit nu a fost de acord,iam spus ca nu se mai poate continua relatia deoare ce nici mama lui nu ma vroia sub nici.o forma nu ma putea suporta era o femeie foarte rea,...Si intr-un final am scapat de el mi.am gasit alt gagic dupa 2 ani..si vad ca nu imi merge nimic bine ne certam din lucru de nimic se ia de mine ca nu fac curat si din contra fac non-stop tot ca sa ne fie bine sa nu ne certam si el tot nu e multumit, cu parintii ma cert zi de zi din lucrurii de nimimic nu ne merge de loc bine in casa visez seara de seara numai sierpi,caini,pisici,Si visul care ma speriat cel mai tare a fost cand am visato pe mama fostului gagik ca radea la mine si asta stiu ca nu e bine cand visezi pe cineva razand am fost la Biserika Si cand preotul spunea rugaciunea speciala pentru indepartarea farmecelor cascam si ma durea capul foarte rau pur si simplu ma loa o ameteala am fost la slujba timp de 7 lunii si tot degeama vreau sa scap cu orice pret de farmecee va rog daca stiti un leac ajutati ma astept comentariu


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:56:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.